Zavrieť

Porady

Zmenky

Mohol by mi niekto poradit vyznam slova sročnosť ???? je to v zmenkovom a sekovom zakone (riesime jednu zmenku a jak sik je asi neplatna) este jednu otazku: aky je rozdiel medzi cudziou zmenkou a vlastnou Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Nenapísal si, z akého obdobia je tá zmenka.
    Vychádzajúc zo "Zákona zmenkového a šekového" č. 191/1950 Zb. v súčasne platnom znení a s použitím pojmov zo zákona:
    1. za sročnosť by som považovala lehotu splatnosti, ktorá by mala byť na zmenke definovaná niektorým zo zákonom určených spôsobov (§ 33); chápala by som to ako spôsob určenia termínu (dňa), kedy vznikne majiteľovi zmenky nárok na zaplatenie sumy uvedenej na zmenke;
    2. rozdiel medzi cudzou a vlastnou zmenkou by som videla v tomto:
    - cudzia zmenka obsahuje meno zmenečníka, t.j. meno toho, kto má platiť a príkaz zaplatiť (§ 1),
    - vlastná zmenka neobsahuje meno zmenečníka a obsahuje sľub zaplatiť (§ 75).
    Možno sú tam aj iné ustanovenia a rozdiely, bolo by to asi potrebné posúdiť a porovnať z hľadiska údajov na zmenke a tých zákonných ustanovení-dôvodov, podľa ktorých posudzujete ne/platnosť zmenky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.