Zavrieť

Porady

Krátenie dovolenky - je to správne?

Potrebovala by som radu, pretože už neviem ako ďalej.
Pracovníčka nastupila do zamestnania v septembri 2004, vznikol jej narok na dovolenku 5,5 dňa. K 01. 01. 2005 sme jej priznali nárok 20 dní dovolenky.
Od 06. 06. 2005 do 30. 06. 2005 bola DPN.
Od 01. 07. 2005 do 10. 07. 2005 si vzala dovolenku.
A od 11. 07. 2005 bola zase DPN a to už do konca roka 2005.
To znamená, že ku koncu roka mala dovolenku 11,5 dňa. Ale v decembrovej výplate sme jej krátili dovolenku za 100 dní a ďalších 22 dní, čiže o 3 dni ma menej dovolenky.
A teraz moja otázka:
1. Môže mať od začiatku roka celý nárok na dovolenku ak nepracovala predošlý rok celý rok?
2. Krátenie dovolenky podľa § 109 ZP sa za každých 100 dní považuje ak jeho DPN trvala vkuse 100 dní? Alebo sa za celý rok spočítaju kolľko dní bol na DPN?
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Spočítajú sa len neodpracované dni (pracovné) za celý rok z dôvodu DPN. Čerpanie dovolenky s tým nemá nič spoločné.
1. nárok na dovolenku za kalendárny rok vznikne po odpracovaní 60 dní, nezáleží na tom, čo bolo minulý rok.
2. Krátenie dovolenky sa počíta tiež len v rámci kalendárneho roka a neodpracované dni DPN sa spočítavajú.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takže keby sme si to zhrnuli, spočítam pracovné dni, ktoré bola za celý rok na DPN (aj ked bola napr. január, marec a od júna).
Aj keď pracovala len 5 mesiacov v roku tak ma narok na 20 dní dovolenky, dovolenku jej nemozem len tak stiahnut, musím ju krátit podla zákonníka prace, je to tak? Budem rada, ak mi to niekto odsúhlasi, aby som sa mohla od tohto odpichnut a začat to riešiť. Ďakujem
A ešte jedna otázočka, keď jej DPN pokračuje aj tento rok, takisto má nárok v r. 2006 na 20 dní dovolenky?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

pracovníčka je PN, ale jej pracovný pomer vo vašej organizácii stále trvá (aspoň tak to vyplýva z textu), má teda nárok na dovolenku 20 dní, podľa toho koľko zamešká dní v roku 2006, jej bude tento ročný nárok krátený
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikulik
Takže keby sme si to zhrnuli, spočítam pracovné dni, ktoré bola za celý rok na DPN (aj ked bola napr. január, marec a od júna).
Aj keď pracovala len 5 mesiacov v roku tak ma narok na 20 dní dovolenky, dovolenku jej nemozem len tak stiahnut, musím ju krátit podla zákonníka prace, je to tak? Budem rada, ak mi to niekto odsúhlasi, aby som sa mohla od tohto odpichnut a začat to riešiť. Ďakujem
A ešte jedna otázočka, keď jej DPN pokračuje aj tento rok, takisto má nárok v r. 2006 na 20 dní dovolenky?
Začnem od konca - za tento rok nemá nárok na žiadnu dovolenku, kým neodpracuje aspoň 22 pracovných dní v kalendárnom roku (potom má nárok na 1/12). Ak vykonáva prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok (§ 101 ZP).

Zamestnávateľ nemôže svojvoľne krátiť nárok na dovolenku, len tak, ako mu to umožňuje ZP.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takže za rok 2005 jej môžem krátiť dovolenku za každú PN a dovolenku v r. 2006 jej priznám iba ak by začala pracovať. To znamená, že keby v marci rozviazala pracovný pomer, tak keby jej niečo ostalo, tak jej vyplatíme len starý rok? Dúfam, že som to dobre pochopila, ďakujem, je mi to jasnejšie, ale poznáte to, keď šéf je múdrejší ako ZP, tak vás tak zmetie, že už neviete čo je pravda!!
To sa mi stalo aj pri nevyčerpaní dovolenky, môj šéf nevedel a nechcel pochopiť, že sa dovolenka nedá len tak preplatiť, márne som sa mu snažila vysvetliť, že sa to dá len pri ukončení pracovného pomeru.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikulik
Takže za rok 2005 jej môžem krátiť dovolenku za každú PN a dovolenku v r. 2006 jej priznám iba ak by začala pracovať. To znamená, že keby v marci rozviazala pracovný pomer, tak keby jej niečo ostalo, tak jej vyplatíme len starý rok? Dúfam, že som to dobre pochopila, ...
Áno, je to tak, pokiaľ nebude v r. 2006 pracovať.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím Vás, pracuje niekto z Vás v programe PAM? Ak áno, prosím poraďte. Zamestnanec tento rok neodpracoval ani jeden deň z dôvodu DPN /nejde o prac. úraz/ t.z. že nemá nárok na dovolenku za rok 2006, je to tak správne? Na výplatnej páske sa mi ale stále vykazuje plná dovolenka za rok 2006. Majú sa zadať nejaké indikácie v programe, alebo je to v poriadku a program bude krátiť dovolenku automaticky.Budem vďačná za každú radu.
Paľka
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nemám sice takyto program, ale aj ja ked som zamestnancovi kratila dovolenku som volala do firmy od ktorej mam program a povedali mi, ze program to nerobi sam, to musim zadať ja sama tym, ze prepíšem dni dovolenky. Takže možno ti to pomože.
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Prosím Vás kráti sa dovolenka aj počas neplateného voľna. Zamestnanci si beru NV celý mesiac maj lebo maju skúšky v škole.
Ďakujem.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Lienočka
Prosím Vás kráti sa dovolenka aj počas neplateného voľna. Zamestnanci si beru NV celý mesiac maj lebo maju skúšky v škole.
Ďakujem.
Kráti sa dovolenka takisto, ako je to aj pri chorobe. Za prvých 100 neodpracovaných dní 1/12 a za každých ďalších 22 neodpracovaných dní ďalšia dvanástina. Podľa § 109 ods. 1 ZP.
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ešte raz som si prečítala celú tému, no aj tak sa mi tam niečo pletie. Pracovníčke som krátila ku 31.12.2005 dovolenku o 4,5 dňa. Ku koncu apríla jej bude vychádzať, že sa jej zase bude krátiť o 6 dní. Ale nový rok krátim zo zvyšnej dovolenky starého roka len? Alebo normálne ku zvyšku starej pripočítam novu? čiže napríklad: z 4, alebo z 24? Nechapem tomu, že ked ma pokračovanie PN z minulého roka, a neodpracovala tento rok rok, ani nic neodpracuje, ci má nárok na celu výmeru alebo nie.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Ak som to správne pochopila, pracovníčka je celý tento rok PN.To znamená , že jej ani nevznikol ešte nárok na dovolenku. Takže jej ani nemáš čo tento rok krátiť. Je dôležité, že dovolenka sa kráti len ak pracovník v roku odpracuje 60 pracovných dní ( t.j.pomerná časť dovolenky) a že dovolenka sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v danom roku. ( t.j. nemôžeš z dôvodov tohtoročnej PN krátiť dovolenku z minulého roku).
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Vyšlo jej, že má ešte z minulého roku zvyšnú dovolenku 7 dni. Ciže ja jej nemôžem za tieto 4 mes.v novom roku krátiť tu staru dovolenku?Takze ked by jej skoncila pn a prisla by do prace, moze si vycerpat tie 4 dni? to je hlupost nie?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nikulik
Vyšlo jej, že má ešte z minulého roku zvyšnú dovolenku 7 dni. Ciže ja jej nemôžem za tieto 4 mes.v novom roku krátiť tu staru dovolenku?Takze ked by jej skoncila pn a prisla by do prace, moze si vycerpat tie 4 dni? to je hlupost nie?
Ebeš ti tu už vyššie odpovedala že pokiaľ ešte tento rok nič neodpracoval zamestnanec a je stále na PN tak nemá ešte žiadnu tohtoročnú dovolenku. A minulý rok už je uzatvorený,takže vieš koľko dovolenky zostalo z minulého roka a tú už nekrátiš
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ano, ale to čo jej zostalo z minulého roku si môže kludne este vybrat?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Môže si vybrať minuloročnu dovolenku ak je stale na PN uz od augusta 2005?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nikulik
Ano, ale to čo jej zostalo z minulého roku si môže kludne este vybrat?
Dovolenku z minulého roku si môže vybrať do konca roku 2006.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

nikulik
Môže si vybrať minuloročnu dovolenku ak je stale na PN uz od augusta 2005?
Po ukončení PN si dovolenku z minulého roku môže dočerpať do konca roka 2006 (za predpokladu, že PN ukončí napr. 31.8.06, nevyčerpanú dovolenku z r.2006 si môže čerpať od 9 - 12/2006).
V prípade, že bude PN po celý rok 2006, nevyčerpaná dovolenka z r.2005 jej žiaľ prepadne.
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Je správne ak sa kráti dovolenka zamestnancom, ktorí prechádzajú do inej spoločnosti na základe zmluvy o prechode práv a povinností na iného zamestnávateľa?
Konkrétne zamestnanec má nárok na 25 dní RD. Pôvodný zamestnávateľ mu vypočítal nárok za rok 2006 január a február 2 dni (RD krátil z dôvodu že u neho neodpracoval 60 dní).
Nemal by mať v tomto prípade nárok u prvého zamestnávateľa na 4 dni?

U nového zamestnávateľa mu vychádza nárok za obdobie marec - december 21 dní. Takto ale zamestnanci pri prechode k druhému zamestnávateľovi prídu o 2 dni RD.

ďakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať