Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

zuzlik0402 Pozri príspevok
Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?
Tak ako píše Mila. Auto netreba prepisovať na IČO. Treba ho zaradiť do majetku, a môže si do nákladov uplatňovať všetky náklady s ním spojené, teda aj opravy a pod.
Ešte poznámka. Hneval sa, že predchádzajúci účtovník mu DPH z bločkov PHM neuplatňoval. A vie, že už nebude mať v nákladoch základnú náhradu za km? To je totiž zvyčajne celkom slušná suma. Aby nebol prekvapený, že síce bude platiť o čosi nižšiu DPH, ale preplatí to na dani z príjmu FO.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť ako to funguje?
SZČO si chce od FO kamaráta požičiavať auto na podnikanie. SZČO vykonáva drobné stavebné práce a popri tom je aj zamestnaný čiže auto potrebuje len občas na dovoz materiálu. Môže sa stať, že napríklad aj 2-3 mesiace ho nebude potrebovať. Súčasne ho FO bude používať súkromne. SZČO a FO spíšu zmluvu o nájme dopravného prostriedku, kde sa dohodnú, že SZČO bude ako nájom platiť len za najazdené km určitú sumu.

Otázky:
1. SZČO prihlási auto na DU. Musí zaplatiť daň z MV za celé obdobie odkedy bolo auto prihlásené alebo platí daň len za mesiace v ktorých auto skutočne na podnikanie použil alebo treba auto priebežne odhlasovať a prihlasovať aby nemusel platiť aj za mesiace v ktorých auto nepoužíval?
2. Môže si dať do nákladov spotrebované PHM alebo len náhradu za spotrebované PHM a čo ostatné výdavky ako opravy alebo napr. umytie, olej, voda do ostrekovača ... ?
3. Môžeme príjem FO z prenájmu považovať za náhodný, ktorý je do výšky 5-násobku sumy životného minima oslobodený od dane t.j. suma 949,15€? Čiže nebude musieť podávať daňové priznanie?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

JanaKop Pozri príspevok
Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť ako to funguje?
SZČO si chce od FO kamaráta požičiavať auto na podnikanie. SZČO vykonáva drobné stavebné práce a popri tom je aj zamestnaný čiže auto potrebuje len občas na dovoz materiálu. Môže sa stať, že napríklad aj 2-3 mesiace ho nebude potrebovať. Súčasne ho FO bude používať súkromne. SZČO a FO spíšu zmluvu o nájme dopravného prostriedku, kde sa dohodnú, že SZČO bude ako nájom platiť len za najazdené km určitú sumu.

Otázky:
1. SZČO prihlási auto na DU. Musí zaplatiť daň z MV za celé obdobie odkedy bolo auto prihlásené alebo platí daň len za mesiace v ktorých auto skutočne na podnikanie použil alebo treba auto priebežne odhlasovať a prihlasovať aby nemusel platiť aj za mesiace v ktorých auto nepoužíval?
2. Môže si dať do nákladov spotrebované PHM alebo len náhradu za spotrebované PHM a čo ostatné výdavky ako opravy alebo napr. umytie, olej, voda do ostrekovača ... ?
3. Môžeme príjem FO z prenájmu považovať za náhodný, ktorý je do výšky 5-násobku sumy životného minima oslobodený od dane t.j. suma 949,15€? Čiže nebude musieť podávať daňové priznanie?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.
Prosím môžte mi niekto poradiť?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ako mám postupovať v takomto prípade:
SZČO má vlastnú s.r.o., v ktorej je konateľom a zároveň aj zamestnancom. Ako SZČO má auto v podnikaní. Keďže týmto autom chodí na služobné cesty aj pre účely s.r.o., môže si tie cesty dať do N? Kto je v tomto prípade daňovníkom? Môže to auto využívať ako súkromné auto na podnikateľské účely pre s.r.o.? Vďaka.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte..potrebujem sa uistiť....szčo využíva na podnikanie vlasntné osobné auto - nezahrnuté do podnikania....tz. že ma nárok na základnú náhradu + preplatenie PHL podľa spotreby .... chcem sa ale uistiť....ak napr. ráno ide na služobnú cestu napr. zo ZA do BA a natankuje až večer , tz, že do Ba išiel na benzíne, ktorý natankoval ked auto využíval súkromne, nie je to problém, ze?? stačí ze mám z toho dna, kedy bol služobne v Ba doklad, že tankoval?
Naposledy upravil tinkas : 03.02.12 at 13:30
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý večer,
vie mi niekto prosím poradiť ako to je, ak potrebujem do JÚ dorobiť cesťáky za auto, ktoré sa používalo v súvislosti s podnikaním. ale problém je v tom, že to auto je písané na manžela mám vtedy nárok na tých 0,183/km??? A ešte je problém je v tom, že sme ho neprihlásili na DÚ a ani nepodali DP na DzMV, neviete aké sú sankcie, ak by som to odovzdala napr.teraz???? ďakujem
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Ja to robím takto:
SZČO má vlastné auto /je vlastníkom v TP/, používa ho na podnikanie, je prihlásené na DÚ, platí daň z MV /účtujem do nákladov/, SZČO si robí knihu jázd. Za mesiac spočítam km v knižke. SZČO si odkladá všetky bločky o nákupe PHM. Tie za mesiac sčítam a urobím priemer nákupu ceny za 1 L PHM.
KM spolu x 0,183 je základná náhrada plus náhrada za spotrebované PHM /KM spolu x priemerná spotreba z TP x tá moja zistená cena za 1L deleno 100/
Toto uvádzam na cestovnom príkaze a účtujem do nákladov.
0 0
atomas atomas

atomas je offline (nepripojený) atomas

zdravím, mám podobný problém.Auto som síce nahlásila na DÚ, aj minulý mesiac zaplatila cestnú dan, ale pán, ktorý mi mal robiť danové priznanie tvrdí, že si nemožem uplatniť kilometrovné, lebo auto nie je písané na mňa, ale na manžela...a to akože neplatí bezpodielové vlastníctvo manželov? Veď auto je náš spoločný majetok...Vie nám prosím niekto súrne poradiť? ??ďakujem
0 0
s.simka s.simka

s.simka je offline (nepripojený) s.simka

atomas Pozri príspevok
zdravím, mám podobný problém.Auto som síce nahlásila na DÚ, aj minulý mesiac zaplatila cestnú dan, ale pán, ktorý mi mal robiť danové priznanie tvrdí, že si nemožem uplatniť kilometrovné, lebo auto nie je písané na mňa, ale na manžela...a to akože neplatí bezpodielové vlastníctvo manželov? Veď auto je náš spoločný majetok...Vie nám prosím niekto súrne poradiť? ??ďakujem
Odpoveď :
Podmienkou pre uplatnenie náhrad je, že sa jedná o vozidlo vlastné, osobné a nezahrnuté do obchodného majetku. všetky podmienky je potrebné splniť súčasne. Čo sa týka vlastníctva, môže sa jednať o vlastníctvo výlučné ale aj o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
T.z.
Podmienkou vzniku nároku na náhradu je použitie automobilu:
- vlastného ( platí aj pre prípad bezpodielového spoluvlastníctva manželov)
0 0
kstilichova kstilichova

kstilichova je offline (nepripojený) kstilichova

super tema, sa mi to riadne vsetko prelína..
Som živnostník, platca DPH...Chodím na pracovné cesty autom mojho švagra. Mozem si uplatniť cestovné náhrady na tieto pracovné cesty?
Je ta potrebná niaka zmluva?
0 0
Darina Ptačinová Darina Ptačinová
Prosím o radu:
SZČO pracoval v r. 2011 v Nemecku. Na cesty za prácou použil vlastné auto nazahrnuté do majetku. Cestnú daň zaplatil. Nemá bloky o nákupe PHM.
Moja otázka:
1., môže si uplatniť do výdavkov aspoň náhradu za používanie cestného motorového vozidla vo výške 0,183 EUR/km jazdy?
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

a aký dôkaz bude o tom, že naozaj išiel týmto MV, kedze nemá bločky za tankovanie...podľa môjho názoru by to neuspelo...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Darina Ptačinová Pozri príspevok
Prosím o radu:
SZČO pracoval v r. 2011 v Nemecku. Na cesty za prácou použil vlastné auto nazahrnuté do majetku. Cestnú daň zaplatil. Nemá bloky o nákupe PHM.
Moja otázka:
1., môže si uplatniť do výdavkov aspoň náhradu za používanie cestného motorového vozidla vo výške 0,183 EUR/km jazdy?
...počuj moja, tu je taká vec, ktorá sa volá ETIKETA a keby aj nebola....prečo máš rôzne nicky?!

http://www.porada.sk/t186347-nahrada...ml#post1971937
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

kstilichova Pozri príspevok
super tema, sa mi to riadne vsetko prelína..
Som živnostník, platca DPH...Chodím na pracovné cesty autom mojho švagra. Mozem si uplatniť cestovné náhrady na tieto pracovné cesty?
Je ta potrebná niaka zmluva?
Zákon o dani z príjmu par 19 odst 2 písm e)
..... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

nemôže byť auto ani prenajaté ani požičané - musí byť vlastné
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

prosim vas ak firma preplatila nahradu za pouzivanie vlastneho motoroveho vozidla tento prijem patri medzi zdanitelne prijmy?
dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evkap. Pozri príspevok
prosim vas ak firma preplatila nahradu za pouzivanie vlastneho motoroveho vozidla tento prijem patri medzi zdanitelne prijmy?
dakujem
Nie, nepatrí.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dakujem sa som to tiez tak tusila len som sa chcela uistit :-)
0 0
pupava81 pupava81

pupava81 je offline (nepripojený) pupava81

Dobrý deň, kupila som auto v septembri r. 2011 za 4000 EUR, v máji 2012 idem zakladať živnosť, chcem auto vložiť do podnikania akou sumou ho mám vložiť do podnikania? Ďakujem za odpovede
0 0
martiko martiko

martiko je offline (nepripojený) martiko

Prosím Vas ,čo praktický znamená zahrnuť auto do učtovníctva, t.j. "vloźiť ho do podnikania" ? Druha moja otazka spočíva v tom, či si môže živnostník uplatňovať prv v priebehu roka paušalnu nahradu za km, pokým ho ho nevložil do podnikania ?
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Chcela by som vedieť, či to robím správne:
SZCO, platca DPH, auto neni zaradené v majetku:
Počet najazdených km x spotreba x cena benzínu/100+0,183v km - VOZD
Uplatňujem si DPH z blokov.
Do VOZD si dávam sumu z blokov bez DPH.
Ďakujem


Prosim, skontroluje mi to niekto?
Ďakujem
Naposledy upravil marta bodonova : 22.02.12 at 09:37 Dôvod: oprava textu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať