Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
kataria kataria

kataria je offline (nepripojený) kataria

Takže teraz sa mi to pekne zamotalo, chcem poprosiť o info:
1. ked je ako vlastník zapísaná v TP leasingová spol. a ja som ako držiteľ nemám nárok na náhradu za PHM ale len na náhradu 0,183 za 1 km???? Odkedy je takýto zákon?
2. cestná daň je výdavkom neovplyvňujúcim ZD??? ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu
3. ked mám auto požičané od mamy a poúživam ho na podnikanie, čo je pre mňa potom náhrada? Tiež len tých 0,183?
Pomoc dakujem pekne
0 0
Zorenka Zorenka

Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

1, Ak si držiteľom, o aute účtuješ /leasing/, odpisy, ... PHM spotreba podľa údajov z TP za odjazdené km
2, opravujem nie je cestná daň, ale daň z motorových vozidiel, účtuje sa ako výdavok OZD
3, požičané auto od mamy - náhrada za km
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

marta bodonova Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, či to robím správne:
SZCO, platca DPH, auto neni zaradené v majetku:
Počet najazdených km x spotreba x cena benzínu/100+0,183v km - VOZD
Uplatňujem si DPH z blokov.
Do VOZD si dávam sumu z blokov bez DPH.
Ďakujem


Prosim, skontroluje mi to niekto?
Ďakujem
Tak tento príspevok ma trocha zaskočil. Živnostník, platca DPH má auto v podnikaní. Uplatňoval si DPH z bločkov. Ja som tie bločky účtovala ako VOZD - prevádzková réžia. Cenu som dávala aj s DPH. Tuším, že som to robila zle. Ak si uplatňujem DPH z bločkov, tak potom by som mala nákup PHM účtovať tak, že do VOZD - prevádzková réžia dávam cenu bločka bez DPH a DPH do VNZD. Či? Prosím Vás, usmernite ma, ako to má vlastne správne byť. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
Tak tento príspevok ma trocha zaskočil. Živnostník, platca DPH má auto v podnikaní. Uplatňoval si DPH z bločkov. Ja som tie bločky účtovala ako VOZD - prevádzková réžia. Cenu som dávala aj s DPH. Tuším, že som to robila zle. Ak si uplatňujem DPH z bločkov, tak potom by som mala nákup PHM účtovať tak, že do VOZD - prevádzková réžia dávam cenu bločka bez DPH a DPH do VNZD. Či? Prosím Vás, usmernite ma, ako to má vlastne správne byť. Ďakujem.
Nákup PHM ( cena bez dph)- VOZD-nákup materiálu, nie réžia..
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tweety Pozri príspevok
Nákup PHM ( cena bez dph)- VOZD-nákup materiálu, nie réžia..
Ďakujem veľmi pekne. Takže keď mám bloček z nákupu PHM, tak ho zaúčtujem:
1. VOZD - nákup materiálu (cena bez DPH)
2. DPH - VNZD

Jeden bloček mám nahodiť 2x? Napr. mám bloček za nákup PHM, k tomu som vypísala VPD s nejakým číslom a teraz ako to mám opraviť, aby mi sedeli čísla VPD? Alebo len opravím sumy a DPH si pri účtovaní nevšímam? Neviem, ale čo som pozerala do papierov z minulého roka, tak účtovníčka dávala do VOZD 100% cenu bločka. A aj DPH uplatňovala. Prosím Vás, ako to mám teraz opraviť?
0 0
lenuska86 lenuska86

lenuska86 je offline (nepripojený) lenuska86

Dobrý večer,

ja by som sa chcela spýtať ohľadom DPH z PHM.

Živnostník platca DPH využíva súkromné auto na podnikanie (auto je prihlásené na DÚ), môže si z nákupu PHM odpočítať DPH alebo nie???
0 0
lenuska86 lenuska86

lenuska86 je offline (nepripojený) lenuska86

áno, do VOZD sa dáva len cena bez DPH, keď ide o platiteľa DPH....

Ja mám zase problém s DPH, keď používa živnostník v podnikaní vlastné auto, či si môže v daňovom priznaní odpočítať DPH??
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

lenuska86 Pozri príspevok
áno, do VOZD sa dáva len cena bez DPH, keď ide o platiteľa DPH....

Ja mám zase problém s DPH, keď používa živnostník v podnikaní vlastné auto, či si môže v daňovom priznaní odpočítať DPH??
pozri starsie prispevky : http://www.porada.sk/t184019-fo-sukr...ml#post1960007
0 0
Dudekova Dudekova

Dudekova je offline (nepripojený) Dudekova

Prosím Vás a je možné uplatniť paušálnu náhradu v prípade použitia vlastného vozidla ak vozidlo nie je písané na mňa, ale na môjho priateľa, s ktorým žijem v spoločnej domácnosti?
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Dudekova Pozri príspevok
Prosím Vás a je možné uplatniť paušálnu náhradu v prípade použitia vlastného vozidla ak vozidlo nie je písané na mňa, ale na môjho priateľa, s ktorým žijem v spoločnej domácnosti?
paušálnu náhradu 0,183 eur si môžeš uplatniť len v prípade vlastného vozidla alebo vozidla manžela s ktorým máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - toto nespĺňa podmienka, že žiješ s priateľom v jednej domácnosti
0 0
Dudekova Dudekova

Dudekova je offline (nepripojený) Dudekova

Manus, ďakujem veľmi pekne.
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Dobrý deň, može mi niekto laicky vysvetliť ako mám postupovať pri danom probléme, ktorý sa týka mot.vozidla . Jedná sa o to , že MV má manžel v podnikaní , platí daň z MV . Syn vyhral ponuku na prepravu pre potreby čistenia mesta , ale syn nemá MV v podnikaní , MV si požičia od otca . Bude potrebná zmluva o zapožičaní MV a akú agendu musí syn evidovať..Ďakujem za každú odpoveď
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

opravujem , ponuku vyhral manžel , ale vykonávať službu bude syn....tak je to správne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jb0863 Pozri príspevok
opravujem , ponuku vyhral manžel , ale vykonávať službu bude syn....tak je to správne
A syn je u manžela zamestnaný, či ako?
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

manžel pracuje na živnosť aj syn pracuje na živnosť, akurát manžel je platca DPH a syn nie je platca DPH.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jb0863 Pozri príspevok
manžel pracuje na živnosť aj syn pracuje na živnosť, akurát manžel je platca DPH a syn nie je platca DPH.
Takže manžel si bude u syna objednávať jeho služby(na tie musí mať živnosť) a potom sám fakturovať mestu?
0 0
andrejsk andrejsk

andrejsk je offline (nepripojený) andrejsk

Dobry den, rad by som sa uistil ci to robim spravne: mam uverovy produkt (tvrdia ze to je uver a nie leasing) v leasingovke na auto (v tp som zapisany ako drzitel nie vlastnik) a auto vyuziva manzelka na podnikanie (mame bezpodielove manzelstvo) a uplatnuje si pausalnu nahradu za km + phm podla tp. Samozrejme auto je prihlasene aj na dan na urade. je toto spravny postup aj ked niesom v TP zapisany ako majitel?

dalsia otazka: ako by vyzerala tato situacia ak by sa manzelka stala platcom DPH? chapem to tak ze DPH sa da uplatnit iba z nakupu PHM a nie z pausalnej nahrady za kazdy km. alebo je to inak?


dakujem

Andrej
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

andrejsk Pozri príspevok
Dobry den, rad by som sa uistil ci to robim spravne: mam uverovy produkt (tvrdia ze to je uver a nie leasing) v leasingovke na auto (v tp som zapisany ako drzitel nie vlastnik) a auto vyuziva manzelka na podnikanie (mame bezpodielove manzelstvo) a uplatnuje si pausalnu nahradu za km + phm podla tp. Samozrejme auto je prihlasene aj na dan na urade. je toto spravny postup aj ked niesom v TP zapisany ako majitel?

dalsia otazka: ako by vyzerala tato situacia ak by sa manzelka stala platcom DPH? chapem to tak ze DPH sa da uplatnit iba z nakupu PHM a nie z pausalnej nahrady za kazdy km. alebo je to inak?


dakujem

Andrej

pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.
0 0
andrejsk andrejsk

andrejsk je offline (nepripojený) andrejsk

tictac7 Pozri príspevok
pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.
z predchadzajucich prispvekov som pochopil ze by sa to malo dat. ak nie co si teda ako platca dph mozem odpocitat ak uctujem nahrady auto takymo spocobom?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
tictac7 Pozri príspevok
pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.
... používam automobil na svoje podnikanie, nemám ho zaradený do obchodného majetku, a odpočítavam DPH z PHL i ostatných tovarov a služieb s ním súvisiacich.... napr. mám ho prenajaté
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať