Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

andrejsk Pozri príspevok
z predchadzajucich prispvekov som pochopil ze by sa to malo dat. ak nie co si teda ako platca dph mozem odpocitat ak uctujem nahrady auto takymo spocobom?

neviem, kde si toto vyčítal. Nechce sa mi všetko čítať. Máš dve možnosti:
- auto zaradíš do obchodného majetku - dávaš si dá nákladov všetko okolo auta a máš nárok aj na odpočet DPH
- auto si nezaradíš do obchodného majetku - máš nárok na náhradu za prejazdené km + PHM (musíš dokladovať, ale nemáš nárok na odpočet DPH)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
tictac7 Pozri príspevok
neviem, kde si toto vyčítal. Nechce sa mi všetko čítať. Máš dve možnosti:
- auto zaradíš do obchodného majetku - dávaš si dá nákladov všetko okolo auta a máš nárok aj na odpočet DPH
- auto si nezaradíš do obchodného majetku - máš nárok na náhradu za prejazdené km + PHM (musíš dokladovať, ale nemáš nárok na odpočet DPH)
čítal som aj takéto niečo:

"Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov (napr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie) v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary (PHM) na účely svojho podnikania ako platiteľ."
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stefan2005 Pozri príspevok
čítal som aj takéto niečo:

"Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov (napr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie) v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary (PHM) na účely svojho podnikania ako platiteľ."
Súhlasím, ak by sa toto nemohlo uplatniť, potom by sme nemohli odpočítať napr. dph z nákup PHM do prenajatého vozidla.
0 0
andrejsk andrejsk

andrejsk je offline (nepripojený) andrejsk

A vadi ak manzelka vyuziva automobil v ktorom som ja iba drzitel a leasingovka vlastnik? alebo je aj toto problem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
andrejsk Pozri príspevok
A vadi ak manzelka vyuziva automobil v ktorom som ja iba drzitel a leasingovka vlastnik? alebo je aj toto problem
... a máš súhlas od lízingovej spoločnosti na používanie automobilu treťou osobou ?
0 0
andrejsk andrejsk

andrejsk je offline (nepripojený) andrejsk

pisomny nemam. je to prekazka?
0 0
andrejsk andrejsk

andrejsk je offline (nepripojený) andrejsk

prave som volal s leasingovkou a podla nich suhlas nepotrebujem lebo sa jedna o manzelku s ktorou mam bezpodielove vlastnictvo a nepozera sa na nu ako na tretiu osobu. meni to nieco na veci alebo z pohladu uctovnictva tento suhlas aj napriek tomu potrebujem?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

dogicka Pozri príspevok
Tak ako píše Mila. Auto netreba prepisovať na IČO. Treba ho zaradiť do majetku, a môže si do nákladov uplatňovať všetky náklady s ním spojené, teda aj opravy a pod.
Ešte poznámka. Hneval sa, že predchádzajúci účtovník mu DPH z bločkov PHM neuplatňoval. A vie, že už nebude mať v nákladoch základnú náhradu za km? To je totiž zvyčajne celkom slušná suma. Aby nebol prekvapený, že síce bude platiť o čosi nižšiu DPH, ale preplatí to na dani z príjmu FO.
chcem sa opytat k tejto odpovedi, ci sa naozaj preplati na dani z prijmu, ved namiesto základnej náhrady za km sa dostanu do danovych vydavkov nakup PHM bez DPH, alebo sa mylim? Dakujem za uistenie
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

kubkokubko Pozri príspevok
chcem sa opytat k tejto odpovedi, ci sa naozaj preplati na dani z prijmu, ved namiesto základnej náhrady za km sa dostanu do danovych vydavkov nakup PHM bez DPH, alebo sa mylim? Dakujem za uistenie
Určite preplatí. Do nákladov dostanú nákup PHM aj pri používaní súkromného auta. Plus je nákladom aj sadzba základnej náhrady 0,183 Eur na km jazdy.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Odpoveď z DU: ...... ak daňovník na cestovanie využije vlastné motorové vozidlo nezaradené do OM , uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osob.predpisu. Z pohľadu DPH: platiteľ dane si môže odpočítať daň z PHM kúpených do vozidla , ktoré nie je zaradené.....
Je to v skratke, celé môžem zajtra pripnuť.
0 0
zivnostnik12 zivnostnik12

zivnostnik12 je offline (nepripojený) zivnostnik12

Ja som k tomuto pocul dve verzie:

ked pouzivam svoje sukromne auto na zivnostenske ucely (t.j. moje auto nieje napisane na zivnost), davam si do nakladov benzin za prejazdene kilometre+ amortizaciu.
Otazka je, musim robit knihu jazd a zdokladovat ten benzin blockami?alebo staci priemernu cenu benzinu, bud z netu alebo z blocku a tym padom blocky prikladat nemusim?
Lebo pocul som uz dve verzie:

1,robit knihu jazd kde som bol sluzobne a napisat tam kilometre a dat do nakladov (benzin za km podla spotreby + amortizacia 0,183/km)v tomto pripade vraj blocky dokladovat nemusim.

2,robit cestovne prikazy kde zdokladujem blocky a dam do nakladov takisto benzin za prejazdene km +amortizaciu.

Ktora alternativa je vlastne na zivnosti pravdiva?:-)
z vela stran tu pocujem ze blocky ako SZCO nepotrebujem zdokladovat staci vraj priemerna cena benzinu v tom dni.

Dakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zivnostnik12 Pozri príspevok
Ja som k tomuto pocul dve verzie:

ked pouzivam svoje sukromne auto na zivnostenske ucely (t.j. moje auto nieje napisane na zivnost), davam si do nakladov benzin za prejazdene kilometre+ amortizaciu.
Otazka je, musim robit knihu jazd a zdokladovat ten benzin blockami?alebo staci priemernu cenu benzinu, bud z netu alebo z blocku a tym padom blocky prikladat nemusim?
Lebo pocul som uz dve verzie:

1,robit knihu jazd kde som bol sluzobne a napisat tam kilometre a dat do nakladov (benzin za km podla spotreby + amortizacia 0,183/km)v tomto pripade vraj blocky dokladovat nemusim.

2,robit cestovne prikazy kde zdokladujem blocky a dam do nakladov takisto benzin za prejazdene km +amortizaciu.

Ktora alternativa je vlastne na zivnosti pravdiva?:-)
z vela stran tu pocujem ze blocky ako SZCO nepotrebujem zdokladovat staci vraj priemerna cena benzinu v tom dni.

Dakujem
A to si kde počul? Na pive?
Zákon o dani z príjmov §19 ods.1e)
Zákon o cestovných náhradách §7 ods.5
0 0
zivnostnik12 zivnostnik12

zivnostnik12 je offline (nepripojený) zivnostnik12

dakujem ti marjankaj,


lenze toto cele je o zamestnancovi nie o zivnostnikovi..
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom
o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou
cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje
cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena
pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky
dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky,
ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým
úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).


musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom?
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
Dakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zivnostnik12 Pozri príspevok
dakujem ti marjankaj,


lenze toto cele je o zamestnancovi nie o zivnostnikovi..
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom
o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou
cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje
cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena
pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky
dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky,
ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým
úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).


musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom?
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
Dakujem
No čítať vieš.
Teda zamestnanec môže použiť cenu zistenú štatistickým úradom. Ty zrejme nie si zamestnanec, teda to musíš preukázať iným spôsobom. Poznáš nejaký iný spôsob okrem bločkov?
Toto si chcel vedieť?
0 0
zivnostnik12 zivnostnik12

zivnostnik12 je offline (nepripojený) zivnostnik12

dakujem ti marjankaj,
znamena to ze ukazem blocek od benzinu len kvoli urceniu ceny?Ale ako potom oddelim sukromne km od firemnych?ved ja neviem natankovat presne ked idem napriklad na sluzobnu cestu do Kosic, je to moje sukromne auto, to mam tankovat zvlast na fiirmu a zvlast sukromne s tym ze blociky na firmu musim mat odlozene do posledneho km co som na firmu prejazdil?
Zivnostnik musi zdokladovat benzin do posledneho firemneho kilometra blocikmi alebo tu ide len o ukazanie ceny benzinu?
Dakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zivnostnik12 Pozri príspevok
dakujem ti marjankaj,
znamena to ze ukazem blocek od benzinu len kvoli urceniu ceny?Ale ako potom oddelim sukromne km od firemnych?ved ja neviem natankovat presne ked idem napriklad na sluzobnu cestu do Kosic, je to moje sukromne auto, to mam tankovat zvlast na fiirmu a zvlast sukromne s tym ze blociky na firmu musim mat odlozene do posledneho km co som na firmu prejazdil?
Zivnostnik musi zdokladovat benzin do posledneho firemneho kilometra blocikmi alebo tu ide len o ukazanie ceny benzinu?
Dakujem
Veď skús natankovať 20 litrov firemných, zaplať a hneď potom zase trebárs 15 litrov súkromných a znovu zaplať. Možno sa medzi tými tankovaniami zmení cena benzínu.

To naozaj nemáš iné starosti?
Naposledy upravil marjankaj : 30.10.12 at 22:06
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zivnostnik12 Pozri príspevok
musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom? Áno do 30 dní od prvého použitia vozidla na podnikanie.
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
Dakujem
A prečo to teda aj ty neurobíš ako ten zamestnanec?
0 0
zivnostnik12 zivnostnik12

zivnostnik12 je offline (nepripojený) zivnostnik12

Ja len viem ako to robia zamestnanci a chcel som sa poradit ako to dat do nakladov ako zivnostnik kedze je to premna nove. Zaujimave je len to ze kazdy tvrdi nieco ine
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zivnostnik12 Pozri príspevok
Ja len viem ako to robia zamestnanci a chcel som sa poradit ako to dat do nakladov ako zivnostnik kedze je to premna nove. Zaujimave je len to ze kazdy tvrdi nieco ine
Myslíš zákon?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Včerajší link zo stránky www.drsr.sk dnes neotvorrilo na konkrétnej otázke, tak dávam ešte raz:

otázka:

Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

odpoveď:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať