Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
Radka1982 Radka1982

Radka1982 je offline (nepripojený) Radka1982

Chcem sa opýtať, mám auto, ktoré používam v podnikaní, je to klasické osobné auto, ale v TP má napísané nákladné vozidlo, v účtovnom programe mi píše, nulovú náhradu v EUR za jazdu, iba náhradu za PHM. To znamená, že si nemôžem účtovať 0,183 náhradu za km?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Radka1982 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, mám auto, ktoré používam v podnikaní, je to klasické osobné auto, ale v TP má napísané nákladné vozidlo, v účtovnom programe mi píše, nulovú náhradu v EUR za jazdu, iba náhradu za PHM. To znamená, že si nemôžem účtovať 0,183 náhradu za km?
Táto náhrada je len na OMV.
0 0
Radka1982 Radka1982

Radka1982 je offline (nepripojený) Radka1982

A tú náhradu za PHM si možem vyúčtovať? Bločky asi nie, však....
0 0
aninka 1 aninka 1

aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac
tictac7 Pozri príspevok
....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?

Ako si potom vysvetliť túto časť §19:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s
činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, ...

Živnostník má uzatvorenú Zmluvu o dielo s firmou, ktorá má sídlo v inom meste ako má sídlo živnostník a pravidelne - takmer denne tam dochádza svojím automobilom. Môže si uplatňovať do nákladov spotrebované phm a základnú náhradu? Ostatné podmienky - vlastné MV, nahlásené na DÚ a zaplatená daň z MV- sú splnené.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
aninka 1 Pozri príspevok
Ako si potom vysvetliť túto časť §19:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s
činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, ...

Živnostník má uzatvorenú Zmluvu o dielo s firmou, ktorá má sídlo v inom meste ako má sídlo živnostník a pravidelne - takmer denne tam dochádza svojím automobilom. Môže si uplatňovať do nákladov spotrebované phm a základnú náhradu? Ostatné podmienky - vlastné MV, nahlásené na DÚ a zaplatená daň z MV- sú splnené.

Ďakujem za odpoveď.
Miesto nie je mesto a ani dedina. Kľudne to môže byť aj na tej istej ulici oproti.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Môžem okrem uplatňovania cestovných náhrad zahrňúť aj parkovanie, diaľničnú známku do nákladov?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

nikula Pozri príspevok
Môžem okrem uplatňovania cestovných náhrad zahrňúť aj parkovanie, diaľničnú známku do nákladov?
áno
0 0
hriblan hriblan

hriblan je offline (nepripojený) hriblan

Toto som doteraz nevedel. Ozaj môžem aj diaľničnú známku? Ako to preukážem? Bločkom?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

hriblan Pozri príspevok
Toto som doteraz nevedel. Ozaj môžem aj diaľničnú známku? Ako to preukážem? Bločkom?
Ide o vedľajší výdavok súvisiaci s pracovnou cestou.
Bloček a podkladová časť nálepky.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Viac napríklad tu:
http://www.pp.sk/main/ArticleShow.as...=36034&print=1
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Dobrý večer, prosím Vás o radu:
SZČO sa rozhodol, že bude svoje súkromné auto používať na podnikanie. Prihlásil ho na DÚ. V apríli, ale toto auto prepísal na syna a na DÚ ho neodhlásil.
1. Do 31.01. donesie na DÚ za toto auto daňové priznanie a zaplatí daň.
2. Do konca marca si za toto auto bude uplatňovať náhrady za PHM a aj paušálnu náhradu za km 0,183 eur.
3. Od apríla si za toto auto už bude uplatňovať len náhrady za PHM.

Uvažujem správne? Ak nie prosím opravte ma.

Ďakujem
0 0
astherixova astherixova

astherixova je offline (nepripojený) astherixova

Ešte na zhrnutie SZČO využíva auto, ktorého je majiteľ jej manžel, na DÚ sme auto riadne prihlásili. Bločky z PHM máme riadne všetky, len mi nie je celkom jasné ako je to s daňovými nákladmi. PHM si nemozem dat do nákladov, lebo auto nie je obchodným majetkom ale môžem si na každý bloček urobiť cestovný príkaz kde si uplatním počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km. A mam urobit aj najomnu zmluvu na auto alebo si mozem pocitat 0,183 € na km bez nájomnej zmluvy, ked vlastnikom je manzel. Prosím poradte. Ďakujem.
0 0
timcatko timcatko

timcatko je offline (nepripojený) timcatko

Prosím o radu už som z toho jeleň . Živnostník, ktorý sa stal PLATCOM DPH od 1,1,2013 používa súkromné auto v podnikaní, má zaplatenú cestnú daň, vedie jednoduché účtovníctvo. Nakupuje PHM kartou z firemného účtu. Ako má zaúčtovať nákup PHM s DPH do účtovníctva? Môže si dať nákup PHM ako svoj náklad do réžie a uplatniť odpočet DPH? Ako to správne urobiť? (najazdí asi 3000 km a viac na firemné účely mesačne) Ako je to s náhradami? Prosím o vysvetlenie "po lopate", krok po kroku. Dakujem za odpovede
0 0
Kapustovna Kapustovna

Kapustovna je offline (nepripojený) Kapustovna

Ja by som sa rada opytala, som FO, mam v podnikani vozidlo kategorie N. Vozidlo mam prenajate, ale neplatim za prenajom.
Ake vydavky si mozem zuctovat do dani z prijmu a do DPH? Dakujem
0 0
patre patre

patre je offline (nepripojený) patre

Zacina ma to zaujimat. Podla mna pokial pouziva vlastne motorove vozidlo pre podnikatelske ucely ( ale nema ho v majetku firmy) , tak je treba na kazdu prac. cestu cestak a tam si uctuje cestovne nahrady ( vratane PHM a pausalu 0,183 ).
Predpokladam, ze len samotne PHM by si uctoval (plus opravy, udrzba, odpisy ) ak by mal auto v majetku. Zaroven mam dojem, ze dennik jazd je nutne viest tiez len v pripade ak je automobil v majetku firmy a ak je sukromne a vyuziva sa na podn. ucely tak treba len cestak. Alebo sa mylim ?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

§19 ZDP
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

patre Pozri príspevok
Zacina ma to zaujimat. Podla mna pokial pouziva vlastne motorove vozidlo pre podnikatelske ucely ( ale nema ho v majetku firmy) , tak je treba na kazdu prac. cestu cestak a tam si uctuje cestovne nahrady ( vratane PHM a pausalu 0,183 ).
Predpokladam, ze len samotne PHM by si uctoval (plus opravy, udrzba, odpisy ) ak by mal auto v majetku. Zaroven mam dojem, ze dennik jazd je nutne viest tiez len v pripade ak je automobil v majetku firmy a ak je sukromne a vyuziva sa na podn. ucely tak treba len cestak. Alebo sa mylim ?
Keď sme mali daňovú kontrolu žiadali od nás aj knihu jázd
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Dobrý deň, zamestnanec bol za ZPC na firemnom aute...kúpil vodu do ostrekovača na Slovensku. Môžem mu to dať do cestáka? A uplatniť na to DPH? Ďakujem
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Pekný den prajem ako prosím v JU účtovať výdavky na cestovanie vlastným osobným mot. vozidlom nezahrnutým do obch.majetku
SZCO v 2013 ? ako služby ? Dakujem.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Valika
Pekný den prajem ako prosím v JU účtovať výdavky na cestovanie vlastným osobným mot. vozidlom nezahrnutým do obch.majetku
SZCO v 2013 ? ako služby ? Dakujem.
postupy uctovania

(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

kedze v tomto pripade nejde o nakupovanu sluzbu, uctujes ako ostatne vydavky

PS: prestuduj etiketu porady - najprv vyhladavaj a ak nenajdes zaloz samostatnu otazku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať