Zavrieť

Porady

Zrážková daň z úrokov - zaúčtovanie v Omege

Ahoj, som začiatočník samouk,.....mohol by mi psm niekto poradiť , ako zaúčtovať zrážkovú daň z úrokov? Omega mi to smeruje na MD:341/A - D:221/A. Ako postupovať ďalej, na konci účtovného obdobia a pri tvorbe DP? Vopred ďakujem
Usporiadat
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

polka Pozri príspevok
Aj ja robím v MRP. Aj mne teda účet 591 dáva do nákladov. Tzn. že na riadku 100 DP uvediem všetky V-(N-591) ? a to bude potom vlastne VH pred zdanením? Potom už len upravím základ dane pripočítaním a odpočítaním nedaňových položiek (na r. 240 dám úroky z BÚ) a vypočítam daň. Uvažujem správne?
Prosím, mohol by mi niekto z poraďákov potvrdiť alebo vyvrátiť, či uvažujem správne ohľadne úrokov a zrážkovej dane z BÚ v daňovom priznaní?
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

čítaj tému od začiatku, je to tam niekoľkokrát vysvetlené aj s odpoveďou DRSR
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno (ale potom na strane 6 DP súčet prev.,fin. a mimor.nákladov tiež musíš ponížiť o tú zrážkovú daň, aby Ti sedel r. 100)
1 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

paťuška Pozri príspevok
čítaj tému od začiatku, je to tam niekoľkokrát vysvetlené aj s odpoveďou DRSR
Veď som čítala všetko od začiatku aj s odpoveďou DRSR, preto som to urobila tak ako som uviedla, len sa chcem uistiť, či som tomu všetkému správne porozumela.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Andyke Pozri príspevok
Áno (ale potom na strane 6 DP súčet prev.,fin. a mimor.nákladov tiež musíš ponížiť o tú zrážkovú daň, aby Ti sedel r. 100)
Ďakujem za potvrdenie mojej úvahy, ja však robím pre neziskovú organizáciu a tá podľa DÚ neuvádza do DP na str. 6 súčet prev. a fin. nákladov, iba do tabuľky C1 alebo C2 výsledok hospodárenia pred zdanením, podľa toho či účtuje v JÚ alebo PÚ. Ja robím v PÚ, tak som VH pred zdanením uviedla do tabuľky C1 taký istý ako na r. 100. Len neviem, kde vlastne uviesť potom tú zrážkovú daň, ktorá mi vlastne v daňovom priznaní nefiguruje, nevidno, aká bola zrážková daň z BÚ. Dať to do 5. časti DP - Miesto na osobitné záznamy daňovníka?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

polka Pozri príspevok
Ďakujem za potvrdenie mojej úvahy, ja však robím pre neziskovú organizáciu a tá podľa DÚ neuvádza do DP na str. 6 súčet prev. a fin. nákladov, iba do tabuľky C1 alebo C2 výsledok hospodárenia pred zdanením, podľa toho či účtuje v JÚ alebo PÚ. Ja robím v PÚ, tak som VH pred zdanením uviedla do tabuľky C1 taký istý ako na r. 100. Len neviem, kde vlastne uviesť potom tú zrážkovú daň, ktorá mi vlastne v daňovom priznaní nefiguruje, nevidno, aká bola zrážková daň z BÚ. Dať to do 5. časti DP - Miesto na osobitné záznamy daňovníka?
Zrážkovú daň z úrokov z BÚ do DP neuvádzam nikde.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kristina27 Pozri príspevok
Práve čítam "múdru" knižku /PP daňové priznania 2011/, kde sa píše:
na r. 100 DP PO sa uvádza HV pred zdanením, ide o rozdiel účt.triedy 6 a účt.triedy 5 okrem účtov 591,592,593,594,595 ...
Tabuľka F musí nadväzovať na údaj na r. 100.
OK DP je jasné, ale ja som sa teraz zamotala s tým, že mne vyhodilo 55 EUR vo výkaze ziskov a strát na riadku 49 ako splatnú a riadok 59 je uvedený s 591 a 61 bez a v súvislosti so zrážkovou daňou sa mi to zdá blbosť. A teraz som sa kvôli ich blbému nápadu o vysporiadaní zrážkovej dane zamotala, či je to správne?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

evina Pozri príspevok
OK DP je jasné, ale ja som sa teraz zamotala s tým, že mne vyhodilo 55 EUR vo výkaze ziskov a strát na riadku 49 ako splatnú a riadok 59 je uvedený s 591 a 61 bez a v súvislosti so zrážkovou daňou sa mi to zdá blbosť. A teraz som sa kvôli ich blbému nápadu o vysporiadaní zrážkovej dane zamotala, či je to správne?
Riadok 59 vo výkaze ziskov a strát je výsledok hospodárenia pred zdanením. T.j. rozdiel účt. tr. 6 a 5 bez zrážkovej dane z úrokov na BÚ 591AAA ( a samozrejme aj iných 59).

Riadok 59 = riadok 100 v DP

Zrážková daň na 591AAA bude v r. 49 VZaS = daň z príjmov –splatná ( a vlastne aj zaplatená)

Riadok 51 (61) VZaS je výsledok hospodárenia po zdanení. T.j. tam je už tá zrážková daň z úrokov na BÚ odrátaná (VH pred zdanením mínus daň z príjmov).

Pretože sme už z úrokov daň zaplatili, tak kreditné úroky nezahrňujeme do základu dane. Dávame ich na riadok 240 DP.
3 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Aljok Pozri príspevok
Riadok 59 vo výkaze ziskov a strát je výsledok hospodárenia pred zdanením. T.j. rozdiel účt. tr. 6 a 5 bez zrážkovej dane z úrokov na BÚ 591AAA ( a samozrejme aj iných 59).

Riadok 59 = riadok 100 v DP

Zrážková daň na 591AAA bude v r. 49 VZaS = daň z príjmov –splatná ( a vlastne aj zaplatená)

Riadok 51 (61) VZaS je výsledok hospodárenia po zdanení. T.j. tam je už tá zrážková daň z úrokov na BÚ odrátaná (VH pred zdanením mínus daň z príjmov).

Pretože sme už z úrokov daň zaplatili, tak kreditné úroky nezahrňujeme do základu dane. Dávame ich na riadok 240 DP.
Áno Aljok, je to presne tak. Napísala si to pekne vyčerpávajúco, ďakujem. Ja, keď som večer dokončovala to daňové, tak hrubo vyznačené mi naraz pripadalo nelogické, aká daň splatná, keď je dávno zaplatená a už išli myšlienky mimo.
Myslím, že by to malo byť v tých výkazoch aj rozlíšené..../teda, aby to v budúcnosti ináč upravili, aby som teraz niekoho nepomýlila/.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Krosáci poslali info k zrážkovej dani http://www.kros.sk/35375
2 0
zuzumojko zuzumojko

zuzumojko je offline (nepripojený) zuzumojko

Mám to správne? Počas roka 2011 smeúčtovali zrážkovú daň z úrokov 341 001/221. Pred vyplnením DP POza rok 2011 to cez ID preúčtujem ku koncu roka: 591 000/341 001. Takto je tá daň užvysporiadaná?To znamená, že mámteraz na 341 001 zostatok 0.P
o vyplnení DP sizaúčtujem:predpis danez príjmov PO: 591 000/ 341 000 (daň z príjmov)-to zn., že zostatokna účte 591 000 bude tá zrážková daň z úrokov plus predpis dane zpríjmov? A potom zápočetpreddavkov: 341 000/ 341 002(preddavky na daň z príjmov)(341 000/341001 toto už neúčtujem) Čiže na 341 000(daň z príjmov) mám daňový preplatok alebo nedoplatok. (662 000 mámnastavené ako nedaňové, idú do r. 240 a r. 830 mám prázdny)
A ešte otázka -tabuľka F riadok 2 v DP PO súčet nákladov - je hodnota všetkých nákladovz hlavnej knihy znížená o tú zrážkovúdaň z úrokov?
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Nedávno som si uvedomil, že vlastne zrážkova daň sa prejavila v konečnom VH - t. j. po zdanení. Kedže sa vlastne účtuje priamo 591/221 a 591 je v tom prípade nedaňový náklad, logicky, program po prepočítani VH po zdanení odráta okrem DzP aj zrážkovú daň z úrokov. Logicky to tak vychádza aj po "nakreslení" si účtovania.

Istota mi však nedá, je to teda správne? PR: VH 1000,- € zisk, daň 190,- €, zrážková daň 0,10 €
VH po zdanení = 1000 - 190 - 0,1 = 809,90 €

Vychádza Vám to všetkým takto logicky?
0 0
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
Milí poraďáci. Účtujem v Omege a mám takýto problém. Vo výsledovke komplexnej za obdobie od 1/12 do 12/12 po odpočítaní úrokov 0,35 (662 úroky nedaňové) je daňový základ 9527,84 €.Daň z príjmu je 1810,29 €. Čiže čiastku 1810,289 zaokrúhľuje na eurocent nahor. Pri vypĺňaní DPPO z VH 9528,19 r.100 po odpočítaní úrokov 0,35 centov = 9527,84, daň z príjmu je1810,28 €, čiže sumu 1810,289 zaokrúhľuje po načítaní údajov z účtovníctva na eurocent nadol. Neviem prečo mi daň z príjmu vo výsledovke zaokrúhľuje o 1 cent nahor. Robím niekde chybu? Všetko mi inak sedí. Ako to vychádza Vám čo účtujete v Omege?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja neviem ako túto daň z úrokov preniesť do poznámok do tabuľky Informácie o daniach z príjmov.VH pred zdanením je 1796-na r.100 v daňovom priznaní, daň z úrokov je 24, 1796 je bez účtu 591, pripoč.položky v daň.priznaní sú 604, odpočít.položky na r.240 úroky sú 124, teda ZD v daň.priznaní je 2276.Neviem ako to uviesť do poznámok.
Výsl.hosp.pred zdan.uvediem 1796, teor.daň je 341, daň.neuznané náklady 604, daň 115, výnosy nepodl.dani 124, daň 24, spolu 2276/1796+604-124/ daň 432-to je splatná daň na 591/341 zaúčtovaná, ale daň splatná celková je 432+24=456, kde to uvediem do tej tabulky tu daň z urokov, prečo mi to nevychádza už aj s tou daňou z úrokov?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

zuzana Pozri príspevok
Ja neviem ako túto daň z úrokov preniesť do poznámok do tabuľky Informácie o daniach z príjmov.VH pred zdanením je 1796-na r.100 v daňovom priznaní, daň z úrokov je 24, 1796 je bez účtu 591, pripoč.položky v daň.priznaní sú 604, odpočít.položky na r.240 úroky sú 124, teda ZD v daň.priznaní je 2276.Neviem ako to uviesť do poznámok.
Výsl.hosp.pred zdan.uvediem 1796, teor.daň je 341, daň.neuznané náklady 604, daň 115, výnosy nepodl.dani 124, daň 24, spolu 2276/1796+604-124/ daň 432-to je splatná daň na 591/341 zaúčtovaná, ale daň splatná celková je 432+24=456, kde to uvediem do tej tabulky tu daň z urokov, prečo mi to nevychádza už aj s tou daňou z úrokov?
Ako túto daň z úrokov uvádzate do poznámok?
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Dobrý deň, poprosila by som o radu ako zaúčtovať úroky a daň z úrokov na bankovom účte vedenom v cudzej mene? Stačí, keď zaúčtujem daň na nedaňový náklad a výnosy zasa ako nedaňové? ďakujem za pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

11MON04 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som o radu ako zaúčtovať úroky a daň z úrokov na bankovom účte vedenom v cudzej mene? Stačí, keď zaúčtujem daň na nedaňový náklad a výnosy zasa ako nedaňové? ďakujem za pomoc.
Úroky 662 a ZD z nich 591.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

ale je to účet v CZK v českej banke aj tak sa daň účtuje na 591?
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

viem mi niekto poradiť? účtuje sa to normálne aj keď ide o účet v cudzej mene?
0 0
st2 st2

st2 je offline (nepripojený) st2

vie mi niekto poradit, v DP za rok 2011 som si zabudla odpisat dan u úrokov vo vyske 0,05 eur a o tu sumu som zaplatila viac a visi mi to na ucte 341, mozem to odpocitat v DP tento rok alebo ako to vysporiadat aby som mala tento ucet vyrovnany
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať