Zavrieť

Porady

vysporiadanie bsm a ostatné okolo toho

Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom vysporiadania bsm. Nehnuteľnosť vlastnia 3 majitelia.
1. majiteľ vlastní 2/4 domu a 1/3 pozemku
2. a 3. majiteľ má rovnako 1/4 domu a 1/3 pozemku
Jeden z majiteľov vyzval majiteľa s väčšinovým podielom aby ho vyplatil . ktomu nedošlo a tak to podal na súd, kde sa dohodli vlastníci o mimosúdnej dohode.
Nasledovalo vypracovanie znaleckého posudku čoho výsledok je prekvapivo vysoký. Teda 1. vlastník majiteľ je dôchodca a nemá dostatok financií na vysporiadanie bsm.


Otázky:
1. Môže súd nariadiť predaj nehnuteľnosti ????
2. Z akej sumy sa bude vychádzať???
3. Môžu vyložiť dôchodcu na ulicu???
4. Dá sa žiadať splátkový kalendár na vyplatenie jedného z majiteľov???
5. Ak sa dohodnú vlastníci na predaji, a nepodarí sa nehnuteľnosť predať???
6. Ak 1. majiteľ odkúpi od 2. majiteľa jaho časť musí platiť daň ak nadobudol majetok priamym dedením cca pred 4,5 rokmi????

Som bezradná prosím poraďte ďakujem vopred....
Usporiadat
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

v prvom rade nejde o vyporiadanie BSM ale o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva


Nasledovalo vypracovanie znaleckého posudku čoho výsledok je prekvapivo vysoký. Teda 1. vlastník majiteľ je dôchodca a nemá dostatok financií na vysporiadanie bsm.

najprv ste si mali dať vypracovať ZP a až potom uzatvárať zmier, ale ok, stalo

1. môže, ak jeden podielnik navrhne toto vyporiadanie a nie je iná možnosť - teda ak nikto nebude chcieť/môcť druhého vyplatiť
2. bude sa vychádzať zo sumy, na akej sa účastníci dohodnú, ak sa nedohodnú, vypracuje sa ZP
3. vypratanie nehnuteľnosti je samostatné konanie, bez rozhodnutia súdu nemožno vypratať, ale vieme, že existujú ľudia, ktorých to veľmi netrápi
4. môžeš navrhnúť splátkový kalendár, ale musí s tým protistrana súhlasiť
5. nehnuteľnosť sa vždy predá, otázka je iba cena
6. pozri §9 ods. 1 zák. č. 595/2003 Z.z.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Súd nemusí vôbec nariadiť predaj, môže návrh zamietnuť podľa § 142 občianskeho zákonníka. Zohľaní to, že matka je stará a nemá peniaze, aj to, že sa zriekla svojho podielu - veď z dedičskej dohody sa to dá vyčítať. Spoluvlastníci môžu potom nanajvýš žiadať nejakú odplatu za užívanie ich podielov.

§ 142


(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
5 0
pacmaga5 pacmaga5

pacmaga5 je offline (nepripojený) pacmaga5

Dobrý ako je to pri BSM ak jeden z manželov zdedil podiely v urbárskej spoločnosti?Vzťahuje sa BSM aj na tieto podiely?Ďakujem.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

pacmaga5 Pozri príspevok
Dobrý ako je to pri BSM ak jeden z manželov zdedil podiely v urbárskej spoločnosti?Vzťahuje sa BSM aj na tieto podiely?Ďakujem.
§143 OZ V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom...
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať