Zavrieť

Porady

Sprístupnenie odpisovéko hárku vlastníkom bytov.

Patrím medzi vlastníkov družstevných bytov. Ako vlastník jedného z bytov mám právo vedieť o spotrebe vody ostatných vlastníkov bytov,t.j nahliadnuť do odpisového hárku?
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lenislava Pozri príspevok
Ide o byt v osobnom vlastníctve / pôvodne družstevný, potom odkúpený a prevedený do osob. vlast./
V tom prípade platí pre teba zákon 182/1993, ak by ste nemali prevedený byt od osobného vlastníctva, ten zákon ako nájomníka by sa vás netýkal, nájomník nemá právo vlastníka bytu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

driver100 Pozri príspevok
Ty už si niekedy počul slová ako právo,dôkazy,súdne konanie a pod.
Pokiaľ mu v byte nenájdeš niečo,čím dokážeš,že podvádza a to sa do toho bytu musíš dostať,tak môžeš len škrípať zubami a písať na Porade,ako by si ho poriešil.A zacvakanie za niečo,čo ty určíš,nie je fertig,ale nezmysel.Presne ako keď všetci vedia,kto zlodej,ale bez dôkazov je to u nás celebrita.
Ale môžu mu zamedziť prístup k vodomerom a manipulácie s nimi, sú predsa spoločné, všetkých vo všetkých bytoch, či nie?

182/1993, § 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Už sa to tu niekoľko krát riešilo, môžeš vidieť aj ostatné spotreby, ale tak aby sa nedal vlatník konkretizovať... t.j. uvidíš spotrebu bez mena vlastníka
2 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

u nás spotreba za rok 2010nasledovná : počet osob spotreba SV spotreba TÚV
5 132 m3 105 m3
1 34 m3 22 m3
4 57 m3 39 m3
3 38 m3 25 m3


tak potom neviem ????
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
nunenko Pozri príspevok
Myslím si, že údaje o odpísaných nameraných stavov meračov by mal mať možnosť každý z vlastníkov a to všetky aj cudzie.
...DOVOD !!!!!!!!!
Tieto údaje slúžia všetkým.
AKO ?????
Isto je každému jedno koľko sused spotrebuje vody, ale pri teple by som mal vedieť koľko ho spotrebovali susedia. Podľa toho sa dokážem orientovať a hlasovať na schôdzi o určení základnej a spotrebnej zložke nákladu na teplo.
...teplo , povedzme , beriem ...
Druhá vec je tá, že ak sused ktorý chodí odpisovať stavy má prehľad u mojej spotrebe mal by som mať aj ja o jeho.
...smiešne .........nemusí byť predsa sused ,môže to byť úplne cudzia osoba poverená odpisom z meračov vody...
Tak isto ako pri rozhodovaní sa o pomere zložiek pri vykurovaní sa rozhodnem aký spôsob rozdelenia strát pri dodávke vody budem presadzovať pri rozúčtovaní tohto nákladu. Zaužívaný koeficient (pomer fakturačného ku súčtu bytových) na navýšenie nameranej hodnoty alebo rozdiel rozdeliť na každé odberné miesto rovnako, alebo podľa spoluvlastníckeho podielu?
Ak viem, že niekto má v podstate nulovú spotrebu, a viem že koeficient na neho neplatí (násobenie nulou je nula), keď budem vedieť kolko je takýchto spoluvlastníkov,budem sa vedieť zorientovať a požadovať rozdeliť stratu ináč ako koeficientom.
...nerozumiem , že prečo by mal vedieť jeden alebo druhý sused , že kto má akú spotrebu vody ...
driver100 Pozri príspevok
Ty už si niekedy počul slová ako právo,dôkazy,súdne konanie a pod.
...možno viac , ako je to vhodné ...
Pokiaľ mu v byte nenájdeš niečo,čím dokážeš,že podvádza a to sa do toho bytu musíš dostať,tak môžeš len škrípať zubami a písať na Porade,ako by si ho poriešil.A zacvakanie za niečo,čo ty určíš,nie je fertig,ale nezmysel.Presne ako keď všetci vedia,kto zlodej,ale bez dôkazov je to u nás celebrita.
...na toto odpovedal sito

sito
Re: Sprístupnenie odpisovéko hárku vlastníkom bytov.
Pôvodca textu príspevku: driver100

182/1993, § 11, odsek 3
........
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Pre to, aby sa toto nestávalo, som naučila mojich to, že si spotrebu kontrolujú a odpisujú. Potom sa nemôže stáť, že vo vyúčtovaní je rozdiel medzi nahlásenou spotrebou v byte. Samozrejme okrem toho šikulu, u ktorého sa pri kontrole zistilo kvapkanie, manipulácia s meradlom, alebo zapojenie práčky, nádržky WC za meračom. Toto máme odobrené v Zásadách o spotrebe vody v bytoch.
Ale tento problém je asi neriešiteľný, kým nebude v každom byte namontovaný fakturačný merač.
Odbočili sme od pôvodnej témy. ktorá je tu už rozoberaná z každej strany.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Verkaz, a to nebude nikdy, aby boli pri týchto veciach, vode, teplej vode a tepla fakturačné merače v bytoch. Straty od päty domu k bytu by znášal dodávateľ, no a ten by ich dal do ceny, takže tie straty by potom znášali, uhrádzali všetci vlastníci bytov, domov ktorým dodávatelia zabezpečujú vodu, teplú vodu a teplo. Nie nebude! Jednoduchšie a spravodlivejšie je to tak ako to je pre dodávateľov isto. A vlastníci? Nech si to riešia, zákon 182/1993 je predsa na strene väčšiny vlastníkov. Pvinné pomerové meranie je len na teplú vodu. Ak niekto špekuluje môžu mu vlastníci odsúhlasiť aj trojnásobok priemeru spotreby na osobu v dome. Prečo asi? Pretože odobratá voda aj pomerové vodomery sú ich spoločný majetok o ktorom musia rozhodnúť spoločne v súlade s uveeným zákonom.

Do kolečka, dokola. K tomu som dospel na porade, že vždy noví a noví sa pýtajú, ale odpovede sa opakujú, opakujú. Ak sa nezmenilo niečo v zákone, tak do kolečka dokola!

Nemuseli by sme odpovedať, nech si hľadá, ale dá ti to?
Naposledy upravil sito : 17.01.12 at 10:38
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Sito, ale ja verím, že k tomu raz príde. Veď už niekoľkokrát sa tým zaoberal aj "Ochrana spotrebiteľa". Len zákonodarci to vždy stopli a teraz sa aj potvrdilo, že prečo
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
buchač Pozri príspevok


...na toto odpovedal sito

sito
Re: Sprístupnenie odpisovéko hárku vlastníkom bytov.
Pôvodca textu príspevku: driver100

182/1993, § 11, odsek 3
........
Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.
2 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
...nerozumiem , že prečo by mal vedieť jeden alebo druhý sused , že kto má akú spotrebu vody ...

Napríklad, viem, že sused nadomnou, ktorý je najvyššie poschodie má nulovú spotrebu vody, a ja stále počujem ako od neho splahovanie,atď...asi viem že niekde bude chyba, a viem na ňu upozorniť.
Ďaľší príklad: netesnosť na prívodovom potrubí za fakturačným meračom (je v šachte pár metrov od domu) spôsobí pomalí únik väčšieho množstva vody, deje sa tak dlhodobo roky. Uniká takto dajme tomu 10% z celkovej spotreby domu. Ten kto spotrebuje 100m3 vody zaplatí 110m3, ten kto nula m3 zaplatí 0 m3 stratenej vody.
Ak budem vedieť,že existuje čo i len jeden vlastník s nulovou spotrebou budem požadovať aby "stratenú vodu" zaplatila aj on.
Pokiaľ je stav, že nevznikne rozdiel v nameranom fakturačným vodomerom a súčtom bytových naozaj ma nezaujíma spotreba nikoho, len tá moja.
Ak je pre niekoho problém že ostatní vedia jeho spotrebu vody, tak nech sa daj liečiť z paranoje, alebo si kúpia dom. Nechápem takýto postoj, a je nesmierne čudné, že chodia na verejnosť bez toho aby si skryli tvár závojom, či maskou. Nemám problém napojiť webovú kameru a snímať vodomery aby si ich mohol hocikto online pozrieť. nehanbím sa za spotrebované množstvo vody, a je jedno či je malé alebo veľké.


Naposledy upravil nunenko : 17.01.12 at 14:29
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Příklad koeficienty -- Bratislava BD


Rok
k-TV
k-SV
1998
1.04
0.93
1999
1.05
0.93
2000
1.02
0.98
2001
1.03
0.89
2002
1.02
0.99
2003
1.07
0.92
2004
1.03
0.90
2005
1.03
0.91
2006
1.04
0.99
2007
0.99
0.98
2008
0.96
1.06
2009
1.04
1.01
2010
1.02
1.01
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
...hm ...síce deal ....ale extrémna blbosť v dnešnej dobe ....

Mimochodom ...poriešil by som Ťa okamžite ...

Neexistuje totiž , že príkladne 4 -členná rodina , dve deti od 6 - 10 rokov má jeden rok spotrebu X + Y a na ďalší zasa V + W , samozrejme nižšiu ...
Mohol by si vravieť tomu , čo seno pchá do hlavy , že spotreba vody klesla rádovo o A + B m3 ...a statočný pokles by to bol...

...he , do dvoch dní by nabehla kontrola ...a to sú potom už jednoduché počty ( nie matika ) ...

Spočítaš spotrebu u všetkých a porovnáš na vstupnom meráku do domu ...či studená alebo teplá ...rozdiel by bol Tvoj , zacvakla by si a fertig ...
driver100 Pozri príspevok
Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.
...ja som tiež niečo vravel ...

Ak niekomu náhle poklesne spotreba , o tomto je reč .........
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Vidím,že to je zbytočné,tak naposledy.Ak niekomu náhle klesne spotreba,umožní kontrolu a všetko bude ok,nič navyše od neho nedostaneš.
2 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
..teraz skús žasnúť ..........

Susedovci - ON a ONA - manželia vo veku cca 65 rokov ...

Spotreba za 1/2 rok :

Studená voda - cca 1 m3 .....alebo tak nejak ...
Teplá voda - okolo O m3 .......alebo ešte menej ?????

Proste neskutočnééé....keby som osobne nepozeral na budíky ...neuverím ...
Proste neskutočnééé. od teba buchač, na toto som reagoval, prečo si myslíš, že máš právo vedieť spotrebu susedov a oni tvoju nie?
Keby si reagoval na moju náhlu zníženú spotrebu vody, ja poriešim teba pošlem ťa tam kam podľa mňa patríš.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
nunenko Pozri príspevok
Proste neskutočnééé. od teba buchač, na toto som reagoval, prečo si myslíš, že máš právo vedieť spotrebu susedov a oni tvoju nie?
Keby si reagoval na moju náhlu zníženú spotrebu vody, ja poriešim teba pošlem ťa tam kam podľa mňa patríš.
...aha .....sorry ....

...že prečo ????

...čítaj poriadne , keďže som zástupca vlastníkov bytov za náš vchod .....a mne prichodí odpisovanie spotreby vody a podklady na SBD odovzdávam následne na vyúčtovanie ...
http://www.porada.sk/t184284-spristu...ml#post1945884

...nevravím , že mám právo ( alebo mám ??? ) , ale keď ja sa na ten merač proste musím pozrieť , respektíve do hárkov zapísať ...
...alebo dá sa aj inak ???....nože daj radu ....

...takže k tomu zvýraznenému sa radšej ani nevyjadrujem .....či snáď mám ...???
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Sito, ale ja verím, že k tomu raz príde. Veď už niekoľkokrát sa tým zaoberal aj "Ochrana spotrebiteľa". Len zákonodarci to vždy stopli a teraz sa aj potvrdilo, že prečo
Verkaz, veriť môžeš! Ale ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

driver100 Pozri príspevok
Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.
Driver, keď som sa tomu venoval, preniesol som zodpovednosť za odpisovanie na vlastníkov. Osobne som im rozdal lístky na ktorých odpísali stavy a potvrdili svojím podpisom. Nie že by som na to kašľal! Lístky mi vhadzovali do schránky, tí ktorí nevhodili, išiel som si vypýtať.

Zaznamenané údaje som si dal do svojej evidencie, kde mi vypočítalo percentuálny rozdiel oproti poslednému odpisu. Ak bol rozdiel viac ako 20 % išiel som do bytu si pozrieť vodomer.

Aj taká vec sa stala, že bol skoro nulový odber vody, teplej v kuchyni. Prišiel som, vodomer fungoval. Vlastník hovorí, že umývajú v studenej, hneď a s jarou. To mňa netrápi, vaša vec, vodomer je funkčný.

Vlastník si napísal viac m3, po ročnom vyúčtovaní prišiel, že to má zle. Našli sme, videl svoj podpis, nepopieral. Takže v tom roku zaplatil viac, a na nasledujúci rok menej.

Bola vdova a tri dcéry, mávali najvyššiu spotrebu vody v dome, vždy sa sťažovala, vždy som je poradil, aby si zapisovala spotrebu vody každý deň, aspoň pol roka. Keď som končil svoju činnosť, opýtala sa ma, či som si všimol ich vody? Všimol, počítač mi to ukázal, ale tých 45 % ste si ušetrili vy, že to ide.

Ale bol aj taký, ktorý mal 122 m3 teplej a 245 m3 studenej. Spolu 367 m3. To je jeden m3 denne, to je 5 sudov, 200 litrových. Asi choval mäsožravé rastliny, kŕmil ich údenou slaninou, smädilo ich.

Ale to len sledovaním sa dá vidieť, nie špehovaním, každého vec koľko si minie. Nie každého koľko kto zaplatí, to je vec všetkých, sú to spoločné náklady.

Asi tak. Dá sa. Vlastne, musia sa vlastníci dohodnúť. Všetko je ich, majetok. Či nie?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Příklad koeficienty -- Bratislava BD


Rok



k-TV



k-SV



1998



1.04



0.93



1999



1.05



0.93



2000



1.02



0.98



2001



1.03



0.89



2002



1.02



0.99



2003



1.07



0.92



2004



1.03



0.90



2005



1.03



0.91



2006



1.04



0.99



2007



0.99



0.98



2008



0.96



1.06



2009



1.04



1.01



2010



1.02



1.01



To sú bulharské???
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Děkuji za otázku.

Zveřejnéné koeficienty pŕedstavují čísla z ročního vyúčtování BD Pertžalka pro včs 621.

SVx ---- Fakturovaná dodávka SV v m3
SVy ---- Součet bytových měřidel SV v m3 + náhradní odečet ( nepřístupný byt ap )

Výpočet:

k-SV = SVx / SVy

Rok
k-TV
k-SV
1998
1.04
0.93
1999
1.05
0.93
2000
1.02
0.98
2001
1.03
0.89
2002
1.02
0.99
2003
1.07
0.92
2004
1.03
0.90
2005
1.03
0.91
2006
1.04
0.99
2007
0.99
0.98
2008
0.96
1.06
2009
1.04
1.01
2010
1.02
1.01


Stejný postup platí i pro teplou vodu.


PS
Naměŕné množství vody v jednotlivých bytech není možné uvedenými koeficienty měnit.

( Kdo to tak délá, nerozumí měření a svoje výsledky upravuje ve smyslu Bulharských konstant )
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Děkuji za otázku.

Zveřejnéné koeficienty pŕedstavují čísla z ročního vyúčtování BD Pertžalka pro včs 621.

SVx ---- Fakturovaná dodávka SV v m3
SVy ---- Součet bytových měřidel SV v m3 + náhradní odečet ( nepřístupný byt ap )



PS
Naměŕné množství vody v jednotlivých bytech není možné uvedenými koeficienty měnit.

( Kdo to tak délá, nerozumí měření a svoje výsledky upravuje ve smyslu Bulharských konstant )
Kámo, sofijec. Dom má fakturačný vodomer, úradne overené, určené meradlo. Zmluvou je dohodnutá úradná cena za jeden m3, ktorá sa nezmení. V bytoch sú určené meradlá, ale len pomerové k fakturačnému vodomeru. Príklad: Spotreba domu je 1 000 m3, jeden m3 po 2 eurá. Náklady domu sú 2 000 eur. Na pomerových vodomeroch spolu je 800 m3, krát 2 eura, náklady sú len 1 600 eur podľa dohodnutej úradnej ceny.

Napíš doporučenie ako riešiť uvedený problém, ak sa nesmie použiť koeficient 1,25, ani na úradnej cene tepla, ani na stavov spotrieb na pomerových určených meradlách v bytoch. Kto, prečo a ako má uhradiť vzniknutý rozdiel v spotrebe, 200 m3 v nákladoch, 400 eur? Nemusíš písať po bulharsky, napíš ako vieš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať