Zavrieť

Porady

Mám nárok na daňový bonus za rok 2011?

Dobrý deň ,
chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus za rok 2011 .Ja som slobodný ale žijem s matkou môjho dieťaťa ,priateľka je na rodičovskéj dovolenke .Môžem si uplatniť nárok na daňový bonus?Ak áno ako si to mám vybaviť.Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anik Pozri príspevok
ako čítam tak čítam, ale presne neviem či je, alebo nie je nárok. Asi by som sa skôr priklonila uplatniť DB aspoň u vnuka, ktorý síce nemá ani trvalý ani prechodný pobyt na slovensku, lebo na matrike ho nechceli zapísať, že to musí byť osobne rodič. Má pridelené rodné číslo cez osobitnú matriku
neviem kde by som sa mohla ešte informovať ?
čítanie mi moc nepomáha možno si stojím na kábli
Anik, ak nemá dieťa na Slovensku trvalý pobyt, nemá rodič nárok na DB. (pozri bod c)
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Anika, ja tiež ako čítam, tak čítam, v ZDP § 33 sa trvalý pobyt nikde nespomína, iba vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Čo je domácnosť hovorí § 115 ObčZ , lenže je tam odvolávka na Zák. 600/2003 Zb. a n.p.(trvalý pobyt), ako ti už písala Veronika a to je problém.

Pri podaní žiadosti o zápis do osobitnej matriky nemusí byť rodič, len potrebuješ plnú moc overenú notárom. Sama som takto staršiemu vnukovi vybavovala rodný list, tiež trvalý pobyt v SR. Z matriky z BL poslali rodný list na matriku v KE(tam som aj podávala žiadosť), kde som ho vyzdvihla. Mladšiemu už vybavili cez naše veľvyslanectvo, už všetko cez nich vybavujú, dokonca aj pasy deťom, majú tam ten prístroj(neviem ako sa volá), na elektronické snímanie.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marína Pozri príspevok
Anika, ja tiež ako čítam, tak čítam, v ZDP § 33 sa trvalý pobyt nikde nespomína, iba vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Čo je domácnosť hovorí § 115 ObčZ , lenže je tam odvolávka na Zák. 600/2003 Zb. a n.p.(trvalý pobyt), ako ti už písala Veronika a to je problém.

Pri podaní žiadosti o zápis do osobitnej matriky nemusí byť rodič, len potrebuješ plnú moc overenú notárom. Sama som takto staršiemu vnukovi vybavovala rodný list, tiež trvalý pobyt v SR. Z matriky z BL poslali rodný list na matriku v KE(tam som aj podávala žiadosť), kde som ho vyzdvihla. Mladšiemu už vybavili cez naše veľvyslanectvo, už všetko cez nich vybavujú, dokonca aj pasy deťom, majú tam ten prístroj(neviem ako sa volá), na elektronické snímanie.
Evi, podľa čoho sa stanovuje trvalý pobyt dieťaťa - ak obidvaja rodičia majú trvalý pobyt na Slovensku? Odvolávka 57) je len na spoločnú domácnosť .
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

dievčence ďakujem, že mi venujete svoj drahocenný čas rodný list som tiež vybavila ja v pohode, len na trvalý pobyt ho u nás na mestskom úrade nechceli zapísať takže, pobyt na Slovensku naozaj nemá, budú to musieť vybaviť keď prídu na dovolenku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anik Pozri príspevok
dievčence ďakujem, že mi venujete svoj drahocenný čas rodný list som tiež vybavila ja v pohode, len na trvalý pobyt ho u nás na mestskom úrade nechceli zapísať takže, pobyt na Slovensku naozaj nemá, budú to musieť vybaviť keď prídu na dovolenku
Tak to teraz nerieš. Oznám DU predlženie lehoty na podanie DP, alebo podaj DP v riadnom termíne a po vybavení trvalého pobytu dieťaťa - dodatočné DP.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

veronikasad Pozri príspevok
Evi, podľa čoho sa stanovuje trvalý pobyt dieťaťa - ak obidvaja rodičia majú trvalý pobyt na Slovensku? Odvolávka 57) je len na spoločnú domácnosť .
Veronika, trvalý pobyt dieťaťa podľa trvalého pobytu rodičov, teda v SR. Ak aj obaja rodičia majú TP v SR ale nie je zhodný, napr. otec má v BA a matka v KE, tak podľa trvalého pobytu matky, čiže TP dieťaťa v KE.
Naposledy upravil Marína : 15.03.12 at 05:05
5 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.
Posúvam.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.
Kedy sa narodilo dieťa?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dieťa sa narodilo ešte v r. 2010, ale rodičia nie sú zosobášení a spolu začali bývať až niekedy novembri 2011.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ja som pred rokom priznala DB na dieťa na celý rok, aj ked rodičia sa sobášili v máji a to malo dieťa už 8 mesiacov, a bývať spolu začali niekedy vo februári. Kto zistí kedy presne bolo ked ani rodičia si to už nepamätali presne ked som robila DP.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nemá náhodou dotyčný aj iné deti? aby sa tu náhodou nerelínalo nárokovanie..
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tá otázka patrí mne?

Veď aj keby mal iné deti, tak si môže DB uplatniť aj na viac deti. Mňa však zaujíma, či má nárok otec dieťaťa na DB, ak s matkou dieťaťa a dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti, resp. časť roka. Myslím, že za obdobie, kedy s nimi nežil v domácnosti, nemá nárok na DB, ale nie som si istá. Vďaka.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mondes Pozri príspevok
Tá otázka patrí mne?

Veď aj keby mal iné deti, tak si môže DB uplatniť aj na viac deti. Mňa však zaujíma, či má nárok otec dieťaťa na DB, ak s matkou dieťaťa a dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti, resp. časť roka. Myslím, že za obdobie, kedy s nimi nežil v domácnosti, nemá nárok na DB, ale nie som si istá. Vďaka.
áno, tebe..
Xanti ti písala, že kto zistí, či pred novembrom žili alebo nežili v spoloč. domácnosti..

keby mal viac detí, nemusí byť jedna matka.. :-) nechápeš??
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Mila123 Pozri príspevok
chodí dieťa do školy?
áno, chodí do školy

ale, teraz som zistila, že pestúnsky rodič mal úhrn príjmov 1568,-€, odpracoval na prac.zmluvu 9 mesiacov, nárok na DB asi tak či tak nevznikne, kvôli nízkemu príjmu, však?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Jednou z podmienok na uplatnenie DB je, že musí mať príjem za rok 2011 min. 1902 Eur, takže nemá nárok na DB.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

ewita888 Pozri príspevok
áno, tebe..
Xanti ti písala, že kto zistí, či pred novembrom žili alebo nežili v spoloč. domácnosti..

keby mal viac detí, nemusí byť jedna matka.. :-) nechápeš??
Ešte by som sa k tomu vrátila. To, či rodičia žijú, alebo nežijú v spoločnej domácnosti netreba niečím zdokladovať? Nevadí, že nemajú spoločný trvalý pobyt? Vďaka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mondes Pozri príspevok
Ešte by som sa k tomu vrátila. To, či rodičia žijú, alebo nežijú v spoločnej domácnosti netreba niečím zdokladovať? Nevadí, že nemajú spoločný trvalý pobyt? Vďaka.
V podstate daňovník je zodpovedný za údaje, ktoré tam uvedie!! Potvrdzuje ich vlastným podpisom. Trvalý pobyt nie je až taký podstatný - má ísť o spoločnú domácnosť!!
Len či matka nepoberala dlhšie materskú - z dôvodu osamelosti ..
3 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Prosím o radu, dieťa ukončilo strednú školu v roku 2010. Pracovala v Maďarsku od septembra 2010 do júla 2011. Od septembra 2011, sa študuje, zase na strednej škole na Slovensku. Jej matka /nakoľko rodičia sú rozvedení/ má nárok od septembra 2011 na daňový bonus?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

u.erika Pozri príspevok
Prosím o radu, dieťa ukončilo strednú školu v roku 2010. Pracovala v Maďarsku od septembra 2010 do júla 2011. Od septembra 2011, sa študuje, zase na strednej škole na Slovensku. Jej matka /nakoľko rodičia sú rozvedení/ má nárok od septembra 2011 na daňový bonus?
prvá stredná škola bola ukončená maturitou? a tá druhá je nadstavbová ? bol nárok na PnD? ak áno i na DB je nárok....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať