Zavrieť

Porady

podnikanie s nehnuteľnosťou a DPH

človek s dušou
Začínajúca firma, plátca DPH, ktorá má v predmete podnikania okrem iného aj prenájom nehnuteľností-administratívne miestnosti.
Táto firma by chcela kúpiť nehnuteľnosť a začať ju prenajímať. Moje otázky sú:
1/ kúpu nehnuteľnosti/administratívnej budovy/ bude mať s DPH
zaradí túto nehnuteľnosť normálne do majetku firmy a bude ju odpisovať?
2/ prenájom admin. miestností bude fakturovať podľa svojho rozhodnutia ...platičom s DPH a neplatičom bez DPH....potom následne počítať koeficient?
3/ ako to bude ak by potom dajme tomu po 5 rokoch chcela túto budovu predať? predáva ju s DPH alebo bez???

Ja viem kóóópec otázok, ale fakt by som potreboval dobrú "poraďácku " dušičku , ktorá by mi pomohla, prípadne ak sa mýlim povedaa mi v čom.

ĎAKUJEM !!!
Usporiadat
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ahojte,viem ze uz to tu bolo pisane,ale opakovanie je matkou mudrosti a preto si chcem zopakovat a odobrit to tu u skusenych poradakov.Sme a.s. sme vlastníkmi budovy a sme platcovia DPH,prenajimame priestory zatial vsetci su platcovia DPH ,a mali by sme teraz renajat cast neplatcovi DPH,cize musela by som ratat koeficientom, a potom aj vsetky naklady co s tým suvisia ako je plyn .Je pre mna asi výhodnejsie dávať im prenajom s DPH z mojho hladiska.
Poradte co je lepsie pre mna ako prenajimatela? s DPH,alebo bez DPH
Mozem prenajímat jednemu s DPH a druhému bez DPH?
dakujem za kazdy nazor
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

boitana
ahojte,viem ze uz to tu bolo pisane,ale opakovanie je matkou mudrosti a preto si chcem zopakovat a odobrit to tu u skusenych poradakov.Sme a.s. sme vlastníkmi budovy a sme platcovia DPH,prenajimame priestory zatial vsetci su platcovia DPH ,a mali by sme teraz renajat cast neplatcovi DPH,cize musela by som ratat koeficientom, a potom aj vsetky naklady co s tým suvisia ako je plyn .Je pre mna asi výhodnejsie dávať im prenajom s DPH z mojho hladiska.
Poradte co je lepsie pre mna ako prenajimatela? s DPH,alebo bez DPH
Mozem prenajímat jednemu s DPH a druhému bez DPH?
dakujem za kazdy nazor
Podľa mňa najjednoduchšie je prenajímať s daňou ale to nemôžete neplatiteľom. Takže prenajímať platiteľom.Pretože ak rátate s budúcimi opravami, alebo inými nákladmi na budovu, tak si môžete uplatniť plný nárok, inak len koeficientovaný. I keď zas na druhej strane to nemusí byť až taká tragédia, lebo vy K počítate ako pomer zdaňovaných a všetkých činností, takže ak by bol ten oslobodený nájom neplatiteľovi len nepatrná časť proti vašej ostatnej činnosti, tak sa vám to prejaví len veľmi málo, teoreticky aj vôbec).
Čo sa týka toho plynu a energií, môžete dohodnúť nájomnú zmluvu tak, že ten neplatiteľ platí za nájom , ten je oslobodený a refakturujete zvlášť energie a tie zdaňujete, no a potom z energií máte plný nárok a koeficientovaný máte len z nákladov na prevádzku budovy.
Môžete sa u platiteľov rozhodnúť, môžete jednému platiteľovi s DPH a druhému oslobodené.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ALBO
Podľa mňa najjednoduchšie je prenajímať s daňou ale to nemôžete neplatiteľom. Takže prenajímať platiteľom.Pretože ak rátate s budúcimi opravami, alebo inými nákladmi na budovu, tak si môžete uplatniť plný nárok, inak len koeficientovaný. I keď zas na druhej strane to nemusí byť až taká tragédia, lebo vy K počítate ako pomer zdaňovaných a všetkých činností, takže ak by bol ten oslobodený nájom neplatiteľovi len nepatrná časť proti vašej ostatnej činnosti, tak sa vám to prejaví len veľmi málo, teoreticky aj vôbec).
Čo sa týka toho plynu a energií, môžete dohodnúť nájomnú zmluvu tak, že ten neplatiteľ platí za nájom , ten je oslobodený a refakturujete zvlášť energie a tie zdaňujete, no a potom z energií máte plný nárok a koeficientovaný máte len z nákladov na prevádzku budovy.
Môžete sa u platiteľov rozhodnúť, môžete jednému platiteľovi s DPH a druhému oslobodené.
dakujem za odpoved cize neplatcovi DPH musim fakturovat bez DPH? a ratat koeficientom? nemozem si povedat je neplatca ale mozem sa rozhodnut ci s DPH alebo bez DPH spravne som to pochopila? moc ti dakujem
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

este ta poprosim, ja som ratala koeficientom niekedy v r 2001,ako je to teraz z koeficientom, ratam kazdy mesiac,alebo pouzivam stale jeden -ten prvy?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

boitana
este ta poprosim, ja som ratala koeficientom niekedy v r 2001,ako je to teraz z koeficientom, ratam kazdy mesiac,alebo pouzivam stale jeden -ten prvy?
Teraz je to inak v tom , že v 2001 keď mal niekto K, tak prepočítala sa daň zo všetkých nákladov. Teraz prepočítavate K len Fa týkajúcej sa tej nehnuteľnosti (energie tiež nie, ak ich budete refakturovať).
No a keď teraz máte K=1, tak by ste si mali asi nakalkulovať aký vám výjde s tým odlobodeným nájomnýn a dohodnúť sa so správcom, či máte ten narátaný už začať používať v priebehu roka. No a na konci roka urobíte prepočet na reálny, ako všetci. Ak by ste boli mali K z minulého roka tak používate ten.
Zákon rieši, že sa máte so správcom dohodnúť na K v § 50/3
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak podnikateľ kúpil v r. 2005 budovu, ktorú teraz prerába a v budúcnosti ju chce používať ako ubytovňu, je dosť pravdepodobné, že ju bude prenajímať platiteľom aj neplatiteľom DPH. Už v roku 2005 používal koeficient. Mám teraz všetky náklady súvisiace s prerábaním budovy prepočítavať koeficientom? A čo ak by po skončení prestavby prenajal budovu s DPH firme, ktorá je platiteľom DPH? Prosím o radu, nakoľko teraz v marcových dokladoch mám už veľa dokladov k tej prestavbe.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa má použiť koeficient, a myslím že práve k. z roku 2005.
Ak to dopadne tak ako píšeš, zmeníš účel použitia a na to osobitné ustanovenie, ktoré zmenu účelu rieši.... momentálne je to už mimo témy.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

abel
Ak podnikateľ kúpil v r. 2005 budovu, ktorú teraz prerába a v budúcnosti ju chce používať ako ubytovňu, je dosť pravdepodobné, že ju bude prenajímať platiteľom aj neplatiteľom DPH. Už v roku 2005 používal koeficient. Mám teraz všetky náklady súvisiace s prerábaním budovy prepočítavať koeficientom? A čo ak by po skončení prestavby prenajal budovu s DPH firme, ktorá je platiteľom DPH? Prosím o radu, nakoľko teraz v marcových dokladoch mám už veľa dokladov k tej prestavbe.
Mali by ste si ujasniť ten pôvodný zámer. Píšete , že ju budete používať ako ubytovňu, potom je jedno kto bude klient a vy budete ubytovaciu službu ydaňovať vždy (§38/3/a a ods. 4.
Ak to prenajmete a az nájomca tam bude robiť ubytovaciu službu tak sa royhodnete, čiprenájom budete platiteľovi ydaňovať ...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Veľmi pekne ďakujem. ALBO, to som si vôbec neuvedomila, že ubytovanie je niečo iné ako prenájom nebytových priestorov. Automaticky som to brala, že to bude prenajímať napr. nejakým robotníkom a že je to to isté ako keď prenajíma kanc. priestory. Takže idem zase zapĺňať medzery vo vedomostiach. Ešte raz vďaka.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poprosím o radu poraďaci. V jůni sme predali nehnuteľnosť na ktorej sme urobili tech.zhodnotenie. Teraz by som mala postupovať čo sa týka úpravy DPH podľa §54 odst. 5 ? Čiže ten prepočet musím urobiť za 6/06 alebo až za 12/06 keď budem mať nový koeficient /rátame na vstupe s koeficientom/.
Vďaka.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Prosím. Asi mate všetci urobené DPH a ležíte na kupalisku ?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Ivenka
Poprosím o radu poraďaci. V jůni sme predali nehnuteľnosť na ktorej sme urobili tech.zhodnotenie. Teraz by som mala postupovať čo sa týka úpravy DPH podľa §54 odst. 5 ? Čiže ten prepočet musím urobiť za 6/06 alebo až za 12/06 keď budem mať nový koeficient /rátame na vstupe s koeficientom/.
Vďaka.
Ano podľa §54/5 až na konci roka.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Ak fyz.osoba nepodnikateľ, zatiaľ neplatiteľ DPH, chce kúpiť budovu do súkromného vlastníctva a časť z nej následne obývať (bytový priestor) a časť prenajímať rôznym firmám (platiteľom DPH) ako kancelárske priestory, ktoré si ale vyžadujú rekonštrukciu, ako je to s:
1) možnosťou aby sa FO zaregistrovala dobrovoľne ako platiteľ DPH? (z titulu tak či tak budúcej povinnosti, lebo vysoký obrat z prenájmu
2) možnosťou prenosu nákladov na rekonštrukciu na nájomníkov (PO-platiteľov DPH)- zrejme bude potrebné upraviť zmluvne - ako?
3) bytovým či nebytovým fondom (rozličné sadzby dane z nehnuteľnosti, platby za energie...)
4) môže vôbec občan SRN s trvalým bydliskom v SR nadobúdať v SR nehnuteľnosť (kedysi to zakazoval devízový zákon)?
5) prípadne ak by túto budovu najprv kúpila s.r.o. a po 5 rokoch ju chcela darovať FO? (k dispozícii v tejto "hre" je FO-nepodnikateľ, onen občan SRN, a slovenská s.r.o. patriaca tomuto občanovi). Otázka je vlastne, ako čo najvýhodnejšie kúpiť budovu tak, aby skôr či neskôr skončila vo vlastníctve FO, zrekonštruovaná pokiaľ možno na firemné náklady a bez DPH Uplne najlepšie by bolo, ak by štát ešte čosi priplatil....
6) na čo všetko treba dávať pozor pri takýchto "kšeftoch"?
Pomoooooc, už sa v tom od rána mrvím ale výsledkom je len jelení guláš v mojej hlave!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať