Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
didulka didulka

didulka je offline (nepripojený) didulka

Dobrý večer,
prosím vás, môžem dostať odpoveď na dotaz číslo 275? Ďakujem
0 0
kattus kattus

kattus je offline (nepripojený) kattus

kn-alka Pozri príspevok
kattus, stratu zo živnosti nemôžeš odpočítať z príjmov zo zamestnania, DP máš správne.
Dakujeeeeem.
Mna teraz napadlo....ked som robila DP muzovi kedysi,tak fungovalo 12tisic SK za zivotne poistenie,co sme odpisovali a to je zrusene....preto jemu sice z prace sedeli dane na haliere a aj tak mu vratili....a ja trdlo makove,som bola v tom,ze to preto,ze bol v minuse zo zivnosti....no dobre aj tak,hlavne,ze uz viem,kde je sever
Este raz dakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
didulka Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu... kamoška mala príjem zo závislej činnosti a zároveň mala príjem zo sprostredkovania poistenia... na toto sprostredkovanie mala osvedčenie o zápise do registra finančných agentov, finančných poradcov, finančných sprostredkovateľov z iného členského štátu... moja otázka znie, kam tento príjem v DP dať? myslím si, že do riadku 8 v VI.oddiel DP... je to správne? ÁNO môžem jej tam uviesť tých 40% paušálne výdavky, ÁNO aj keď v skutočnosti žiadne výdavky k tomuto príjmu nie sú? odvody platí normálne zo závislej činnosti...
odpoveď v texte
0 0
didulka didulka

didulka je offline (nepripojený) didulka

Ďakujem pekne
0 0
rahama rahama

rahama je offline (nepripojený) rahama

Dnes som skúšala tlačivo B na e-dane a do riadku 99 mi dáva nulu a keď to prepíšem na správnu hodnotu pri kontrole hlási chybu. Máte s tým niekto skúsenosť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rahama Pozri príspevok
Dnes som skúšala tlačivo B na e-dane a do riadku 99 mi dáva nulu a keď to prepíšem na správnu hodnotu pri kontrole hlási chybu. Máte s tým niekto skúsenosť?
no však to je dobre - nie Nejde náhodou o uplatnennie § 46 - pozri vysvetlivku 19
som neskúšla ... ale tuto píšu http://www.porada.sk/t162601-p11-dr-...ml#post2000205
Naposledy upravil Katy a R : 02.03.12 at 23:57
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Môžete mi niekto prosím pomôcť so zaokruhľovaním niekde je chýba a neviem na to prísť. Mám NZČD sumu 24587,22. V alfe vyšiel výsledok 2047,00. A pri mojom ručnom výpočte bol výsledok 2046,99. Čo je správne prosím???
0 0
rahama rahama

rahama je offline (nepripojený) rahama

Ďakujem za typ, našla som tam odpoveď že to robí všetkým, môže sa to prepísať a nevšímať si, že vypisuje chybu. Koľko radosti nám DRSR robí.
0 0
stiavnicanka stiavnicanka

stiavnicanka je offline (nepripojený) stiavnicanka

Prosím poradiť, do daň.priznania VI.oddiel riadok 8 výdavky /uplatňujem si 40% z príjmu/ pripočítam aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie ? Dík
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
stiavnicanka Pozri príspevok
Prosím poradiť, do daň.priznania VI.oddiel riadok 8 výdavky /uplatňujem si 40% z príjmu/ pripočítam aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie ? Dík
Ano
1 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Prosím poradiť, riadok 89 sa vypĺňa len ak sú príjmy zo zdrojov v zahraničí? A riadok 95 vyplním tú istú sumu ako na riadku 86 ak všetky ostatné polička medzi riadkami sú nevyplnené?
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry den, poprosim o radu ako vyplnit DP ked si uznavame 40%...
Prijem 940,50.
40% 376,20.
Odvody spolu 947,95...



Dakujem velmi pekne...
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý večer.
Ja by som konečne chcela vedieť, že čo sa píše do riadku 84 DPFO typ B, lebo som včera
bola odovzdať DP a sumu na riadku 84 mi dala opraviť na 3559,30 a ja som tam mala sumu
ZD 885,84 takže teraz neviem čo je správne. A dnes som to skúsila vyplniť na e-dane a tam
som uviedla celú nezdan. čiastku na r. 84 a pri kontrole mi udalo chybu a ked so to opravila
na sumu 885.84 tak som to mala správne vyplnené. Potrebovala by som poradiť že čo sa tam vlastne píše.
Mán vyplnené viac DP a zatiaľ ich neodovzdám kým mi niekto nepotvrdí svoju skúsenosť.

Ďakujem veľmi pekne vopred. nechce sa mi 6 DP prepisovať kým neviem čo je správne. Batorek
Ale aj program mi tam píše sumu do výšky základu dane.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

no v pouceni o vypisani dp je

Na riadku 84 sa uvedie úhrn nezdaniteľných častí základu dane daňovníka vypočítaných podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona maximálne do výšky základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu.
O nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (§ 11 ods. 2 zákona) sa znižuje základ dane aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak spĺňa podmienky ustanovené v § 11 zákona. O nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3 zákona sa znižuje základ dane aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí [§ 11 ods. 7 zákona]. Na riadku 85 daňovník vypočíta základ dane znížený o nezdaniteľné časti základu dane. Daň podľa § 15 zákona daňovník vypočíta na riadku 86 zo základu dane zaokrúhleného na eurocenty nadol, pričom aj daň sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol.

mne z toho vyplyva ak ste mali zaklad dane podla §5 a §6 ods 1 a 2 885,84 tak aj tato suma ma byt na riadku 84....podla mna ste to mali spravne
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

batorek Pozri príspevok
Dobrý večer.
Ja by som konečne chcela vedieť, že čo sa píše do riadku 84 DPFO typ B, lebo som včera
bola odovzdať DP a sumu na riadku 84 mi dala opraviť na 3559,30 a ja som tam mala sumu
ZD 885,84 takže teraz neviem čo je správne. A dnes som to skúsila vyplniť na e-dane a tam
som uviedla celú nezdan. čiastku na r. 84 a pri kontrole mi udalo chybu a ked so to opravila
na sumu 885.84 tak som to mala správne vyplnené. Potrebovala by som poradiť že čo sa tam vlastne píše.
Mán vyplnené viac DP a zatiaľ ich neodovzdám kým mi niekto nepotvrdí svoju skúsenosť.

Ďakujem veľmi pekne vopred. nechce sa mi 6 DP prepisovať kým neviem čo je správne. Batorek
Ale aj program mi tam píše sumu do výšky základu dane.
Mala si to správne, na r. 84 sa uvádza suma maximálne do výšky základu dane na r.81,tu z poučenia na vyplnenie DP FO B
Na riadku 84
sa uvedie úhrn nezdaniteľných častí základu dane daňovníka vypočítaných podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona maximálne do výšky základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu.
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

§ 11 zákona o dani z prijmov ale nič nehovorí že úhrn nezdaniteľných častí základu dane zistený z príjmov podľa §5 alebo §6 ods. 1 a 2 sa môže znížiť maximálne lne do výšky základu dane aspoň podľa toho čo čítam. v poučení daňového priznania to je, aj podľa pokynov to sedí ale odkiaľ to vzali že to tak má byť ak to zákon nehovorí?? ( potom mala pravdu pani z Daňového úradu)
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
[QUOTE=zabka83;2001050]Dobry den, poprosim o radu ako vyplnit DP ked si uznavame 40%...
Prijem 940,50.
40% 376,20.
Odvody spolu 947,95...


Tabulka par.6, prijmy zo zivnosti 940,50
V tom istom riadku len vedl.stlpec (vydavky zo zivnosti) 1324,15
Pod tabulkou do 1 a 2.riadku zaplatene poistne (zvlast sp aj zp)
Zaklad dane strata a pokracujes podla pokynov
Dan nula
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Martina51423 Pozri príspevok
§ 11 zákona o dani z prijmov ale nič nehovorí že úhrn nezdaniteľných častí základu dane zistený z príjmov podľa §5 alebo §6 ods. 1 a 2 sa môže znížiť maximálne lne do výšky základu dane aspoň podľa toho čo čítam. v poučení daňového priznania to je, aj podľa pokynov to sedí ale odkiaľ to vzali že to tak má byť ak to zákon nehovorí?? ( potom mala pravdu pani z Daňového úradu)
Ja si myslím, že pani z DÚ pravdu nemala nakoľko NČZD sa môže uplatniť iba pri aktívnych príjmoch, základ dane z týchto príjmov je práve na r.81, teda ak je základ dane z príjmov podľa § 5 a 6 ods. 1 a 2 nižší, tak sa NČZD kráti na sumu tohto základu dane
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.

Z poučenia na vyplnenie DP:
Vypočítaný základ dane na riadku 79 sa prenesie do X. oddielu na riadok 80. Základ dane tvorí úhrn čiastkových základov dane podľa § 5 až 8 zákona, pričom stratu je možné odpočítať len od úhrnu čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 až 8 zákona.

V súlade s § 11 ods. 1 zákona, daňovník môže uplatniť (odpočítať) nezdaniteľné časti len od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu a tento uvedie na riadku 81.
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Ja som nováčik v tomto tak to skúmam z každej strany. A nie je to tak, že keď je základ dane nízky, čiže bol nízky príjem a NČZD je vyššia, tak vlastne slúži na to, aby vznikol preplatok a potom tento DÚ vráti?? Už som z toho jasná:-))
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Martina51423 Pozri príspevok
Ja som nováčik v tomto tak to skúmam z každej strany. A nie je to tak, že keď je základ dane nízky, čiže bol nízky príjem a NČZD je vyššia, tak vlastne slúži na to, aby vznikol preplatok a potom tento DÚ vráti?? Už som z toho jasná:-))
Ak si len SZČO a základ dane je nižší ako odpočitateľná položka nemajú ti čo vrátiť, lebo si neodviedla žiadnu daň. Ak si mala aj príjmy zo závislej činnosti a boli nižšie ako nezdaniteľna časť (pri jej neuplatnení u zamestnávateľa) v tom prípade by ti daň vrátili, lebo si ju odviedla.
0 0
Načítať ďalšie