Zavrieť

Porady

Odmena konateľa je daňovo uznateľná?

Dobrý deň,

vie mi nietko poradiť či odmena za výkon konateľa je daňovo uznateľným výdavkom?

Ďakujem Vám.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
proIT
to AVO: Dátum vydania časti publikácie, z ktorej som čerpal je z januára 2004 (mohol som byť pozornejší)

Na základe tejto debaty si ruším zamestnanecký pomer sám zo sebou a odhlasujem sa zo sociálnej poisťovne, dohodnem si zmluvu o výkone funkcie a nebudem viac odvádzať odvody do SP a túto odmenu spolu s odvodmi do ZP si budem dávať do nákladov. Celkový záver ma potešil a som rád, že ste ma v tejto téme presvedčili, ďakujem.
Som rád, že po plodnej debate si už presvedčený
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

<DIV id=post_message_175537><FONT face=Arial>fficeffice" />
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

<FONT face=Arial>Chcela by som sa informovat ohladom odmeny konatela za vykon funkcie.
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Chcela by som sa informovat ohladom odmeny konatela za vykon funkcie.
  • Ide o konatela, ktory nie je rezidentom Slovenskej Republiky. Na Slovensku ma len prechodny pobyt na obdobie jedneho roka. Od Novembra 2005 pobera odmenu za vykon funkcie konatela 1000 SKK. Z tejto odmeny je konatel a aj zamestnavatel povinny odvadzat do zdravotnej poistovne a tiez dan z odmeny. Jeho cisty prijem je 778 SKK/mesacne z 1000 SKK.
Platitel dane je zmaestnavatel. Dan bola zrazena a odvedena 19%, teda 182 SKK za mesiac.

Moja otazka znie, ci je moj predosly popis situacie spravny, a ci si konatel poda danove priznanie z tohto prijmu za rok 2005. Ak ano, ci je to na tlacive typu A. Iny prijem v SR nema. Ma narok na vratenie zaplatenej dane? Podpisuje konatel vyhlasenie u zamestnavatela? Chcem este pripomenut, ze tento konatel nie je zaroven zamestnancom, len pobera odmenu za vykon funkcie.
  • V zakone ZDP som sa docitala, ze od roku 2006 sa z prijmov mensich ako 5000 SKK/mesacne bude vyberat dan zrazkou. To znamena, ze mesacne konatelovi vychadza dan 182 SKK. Bude sa tato dan normalne odvadzat, ako v roku 2005?
  • A posledna otazka je, ci ten isty postup plati aj pre slovenskeho konatela? Ak mas doplnujuce otazky, prosim Ta pytaj sa a ja Ti dopslem info.

    Dakujem za odpoved a pomoc

0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

proIT Pozri príspevok
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.
Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka.
Daňovými výdavkami nie sú výdavky na vyplácané podiely na zisku vrátane podielov na zisku (tantiém).
Na účtoch 521 - Mzdové náklady, 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Teda všetky odmeny (okrem tantiém) predstavujú daň.uznané náklady pre firmu.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Predstavenstvo spoločnosti sa rozhodlo vo februári 2008 vyplatiť odmeny členom Dozornej rady a predstavenstvu za rok 2007. V predpokladanej výške som vytvorila REZERVU NA 523/323. Moja otázka:
Je táto rezerva daňovo uznaným nákladom v roku 2007, alebo je to nedaňová rezerva a daňovo sa uzná až výplata týchto odmien v roku 2008?
Ďakujem
Gabriela
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
GABRIELA Pozri príspevok
Predstavenstvo spoločnosti sa rozhodlo vo februári 2008 vyplatiť odmeny členom Dozornej rady a predstavenstvu za rok 2007. V predpokladanej výške som vytvorila REZERVU NA 523/323. Moja otázka:
Je táto rezerva daňovo uznaným nákladom v roku 2007, alebo je to nedaňová rezerva a daňovo sa uzná až výplata týchto odmien v roku 2008?
Ďakujem
Gabriela
poslednýkrát v roku 2007 je daňovo uznaná tvorba takejto rezervy hovorí o tom par. 20 ods 9 kde je zadefinované okrem iného odmeny a premie
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ibaže ten paragraf hovorí o prémiách a odmenách pre zamestancov a nie o odmenách a prémiach pre členov orgánov spoločnosti či už Doz.Rady alebo predstavenstvo. Preto o tom nie som presvedčená.
Dokonca aj v DUPP 2-3/2008 je na str 55 . tabuľka rezerv a 523/323 je uvedená v ostatných rezervách, ktoré sú daňovo neuznané.
Pokiaľ by išlo o výplatu odmeny konateľa na základe pracovnej zmluvy - súhlas že ide o odmenu a rezervu daňovo uznanú v 2007.

Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, napíšte.
Ďakujem
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

GABRIELA Pozri príspevok
Ibaže ten paragraf hovorí o prémiách a odmenách pre zamestancov a nie o odmenách a prémiach pre členov orgánov spoločnosti či už Doz.Rady alebo predstavenstvo. Preto o tom nie som presvedčená.
Dokonca aj v DUPP 2-3/2008 je na str 55 . tabuľka rezerv a 523/323 je uvedená v ostatných rezervách, ktoré sú daňovo neuznané.
Pokiaľ by išlo o výplatu odmeny konateľa na základe pracovnej zmluvy - súhlas že ide o odmenu a rezervu daňovo uznanú v 2007.

Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, napíšte.
Ďakujem
Podľa Zákona o dani z príjmov sa považujú za zamestnancov, pretože vyplatené odmeny sú príjmom zo závislej činnosti. Konktrétne nám o tom hovorí §5 ods.1 písm.d a §5 ods.2.
Odmena štatutára alebo člena dozornej rady za výkon funckie nikdy nemôže na základe pracovnej zmluvy, pretože sa nejedná o pracovný vzťah.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ďakujem veľmi pekne. Daňovo to uznám. Pozdravujem aj Janku.
Pekný deň
Gabriela
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať