Zavrieť

Porady

Otázky, ktoré sme sa doteraz ostýchali opýtať.

Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

už dlhšiu dobu mi vŕtajú hlavou otázky, na ktoré som sa buď nemal koho alebo som sa ostýchal opýtať. Hádam tu nájdeme odpovede
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Mila123 Pozri príspevok
čo to????
včera to začalo bobrom, potom šušulkami a teraz ?????nestačím sa čudovať........
...dnes je predsa streda
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Nemám sa koho spýtať. Aké krstné meno má (mal) brat Juraja Sarvaša http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=59688.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Jurivo Pozri príspevok
Letko a nezaujíma ťa čo bolo skôr, či sliepka alebo vajce?
Žeby bunka, z ktorej sa vyvinula sliepka, ktorá zniesla vajce?
0 0
Estetic Estetic

Estetic je offline (nepripojený) Estetic

Letko Pozri príspevok
Dobre, tie dve posledné otázky sú aj tak nové, no zaujíma ma najmä tá prvá.
pekný deň prajem
Chemická továreň zvaná organizmus potrebuje mať primeranú teplotu na maximálny výkon -vyrába totiž protilátky.A preto teplotu do 38,5 st.C netreba zrážať.
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Estetic Pozri príspevok
Chemická továreň zvaná organizmus potrebuje mať primeranú teplotu na maximálny výkon -vyrába totiž protilátky.A preto teplotu do 38,5 st.C netreba zrážať.
Ďakujem, no nie je to odpoveď na moju prvú otázku.
0 0
Estetic Estetic

Estetic je offline (nepripojený) Estetic

Akože nie je.Prečo ked niečo hnisá je okolie teplé?Preto,lebo organizmus v danej lokalite zvýšil teplotu na optimálnu pre výrobu protilátok.
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Estetic Pozri príspevok
Akože nie je.Prečo ked niečo hnisá je okolie teplé?Preto,lebo organizmus v danej lokalite zvýšil teplotu na optimálnu pre výrobu protilátok.
Už rozumiem, ďakujem
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Tato tema ma nazov.
Otázky, ktoré sme sa doteraz ostýchali
opýtať.

Odpoved znie
Nájdeme na google.com
0 0
zveda zveda

zveda je offline (nepripojený) zveda

Paplón môžeš dať do mrazničky ak sa tam zmestí,to sa bežne robí s plyšovými hračkami pokiaľ sú deti alergické na roztoče a prach
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Počuje supersonický tresk aj pilot lietadla, ktorý prekonal rýchlosť zvuku?
Predpokladám, že ak letí rýchlejšie ako zvuk, počuť by to nemal, no keď spomalí, tak by ho zvuk mal dobehnúť. Alebo ako je to?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Letko Pozri príspevok
Otázka - raz som kdesi počul, že lyžovanie funguje takto: lyže sa trú o sneh, trením sa roztápa sneh a lyže sa vlastne kĺžu po vode. Je to tak?
http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-lad...ladu-vedy.html ... niečo na ten spôsob ... ale o ľade ... tom hokejovom .. či?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Letko Pozri príspevok
Počuje supersonický tresk aj pilot lietadla, ktorý prekonal rýchlosť zvuku?
Predpokladám, že ak letí rýchlejšie ako zvuk, počuť by to nemal, no keď spomalí, tak by ho zvuk mal dobehnúť. Alebo ako je to?
Jasné , že počuje ...veď preto má tú prilbu na hlave ...inak by mu ušné bubienky rozbilo na padrť ...

Keď lietadlo spomalí , tak zvuk ho dobehne ...
No je pravdou , že iba pri rýchlosti 5 - 8 M ...
Záleží od viacerých parametrov ....nakoľko pri nižších rýchlostiach zvukovej hladiny , ten tresk stráca na intenzite a nedobehne lietadlo ..
Samozrejme záleží aj od iných okolností ...hustoty vzduchu , výške , pilotových schopnostiach , bulharskej konštante ....
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
buchač Pozri príspevok
Jasné , že počuje ...veď preto má tú prilbu na hlave ...inak by mu ušné bubienky rozbilo na padrť ...

Keď lietadlo spomalí , tak zvuk ho dobehne ...
No je pravdou , že iba pri rýchlosti 5 - 8 M ...
Záleží od viacerých parametrov ....nakoľko pri nižších rýchlostiach zvukovej hladiny , ten tresk stráca na intenzite a nedobehne lietadlo ..
Samozrejme záleží aj od iných okolností ...hustoty vzduchu , výške , pilotových schopnostiach , bulharskej konštante ....
Kde sa teda tvorí ten zvuk - v zadnej časti lietadla alebo až za lietadlom, prípadne pred lietadlom? Teoreticky, ak by sa tvoril až za lietadlom, tak by ten zvuk pri nadzvukovej rýchlosti asi nepočul, lebo by ho nedobehol.
Prilbu by mal tak či onak
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Aerodynamický tresk - vzniká pred lietadlom stlačením hmoty vzduchu nadzvukovým preletom, expanziou tej stlačenej hmoty vzduch a následným šírením zvuku expanzie do okolia. Pilot v lietadle tento zvuk nepočuje, pretože v okamihu vzniku tejto zvukovej vlny je už mimo (je preč).

Viacej:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aerodyn...%BD_t%C5%99esk
Aerodynamický třesk, také akustický třesk, sonický třesk je projevem fyzikálního jevu rázové vlny.[1] Aerodynamický třesk vzniká například, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku (srovnej Dopplerův jev). Hrom je příkladem přírodního aerodynamického třesku vytvářeného rychlým ohřevem a expanzí plynu ve výbojovém kanálu blesku.........
......Pohybuje-li se těleso plynem, který se nachází v rovnovážném stavu, pak pohybující se těleso svým pohybem tento rovnovážný stav poruší. Vznikne porucha rovnovážného stavu, která se šíří látkovým prostředím. Při dostatečně dlouhé opakující se periodě těchto poruch nebo trvají-li dostatečně dlouho, vnímáme tyto poruchy jako zvuk.
Zvuk, který jeho zdroj v látkovém prostředí vydává, se v tomto prostředí šíří všemi směry a to rychlostí zvuku pro toto dané prostředí. Při tomto není důležitá rychlost zdroje, ale je velmi důležitá hodnota lokální rychlosti na povrchu zdroje.
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
Jasné , že počuje ...veď preto má tú prilbu na hlave ...inak by mu ušné bubienky rozbilo na padrť ...

Keď lietadlo spomalí , tak zvuk ho dobehne ...
No je pravdou , že iba pri rýchlosti 5 - 8 M ...
Záleží od viacerých parametrov ....nakoľko pri nižších rýchlostiach zvukovej hladiny , ten tresk stráca na intenzite a nedobehne lietadlo ..
Samozrejme záleží aj od iných okolností ...hustoty vzduchu , výške , pilotových schopnostiach , bulharskej konštante ....
misoft Pozri príspevok
Aerodynamický tresk - vzniká pred lietadlom stlačením hmoty vzduchu nadzvukovým preletom, expanziou tej stlačenej hmoty vzduch a následným šírením zvuku expanzie do okolia. Pilot v lietadle tento zvuk nepočuje, pretože v okamihu vzniku tejto zvukovej vlny je už mimo (je preč).

Viacej:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aerodynamický_třesk
misoft ......ale Ty si hádam aj pochopil ten môj príspevok .......či ....???
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

buchy - tvoje som pochopil jasne a zreteľne - počujem za dva, vidím za päť
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...tak ja som na tom inak ...

...počujem a vidím ( dľa okolností samozrejme ) za päť .......reagujem za dva... ( dľa okolností samozrejme )....niekedy aj za zero...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Éééé .... čo je to "reagovať"?
0 0
knoflikar knoflikar

knoflikar je offline (nepripojený) knoflikar

Mne zatial nikto neodpovedal na tuto otazku: (pricom sa ju vobec neostycham opytat)
Preco napr. rakusan pracujuci vo firme vyrabajucej urcity vyrobok (nie je podstatne aky) zarobi cca 1500,-€, pricom si zo svojho platu casom kupi napr. auto za rovnaku cenu a tankuje donho benzin za cca rovnaku cenu ako slovak, ale slovak vyrabajuci ten isty vyrobok zarobi 500,-€ (podobne pracovnici co im to auto predaju, benzinkari u ktorych tankuju atd, atd,...). Vyrobok ktory vyrabaju sa na trhu predava tiez za priblizne rovnaku cenu. Za predpokladu ze si ich zamestnavatelia rovnako vzorne plnia svoje danove a ine povinnosti a maju podobnu marzu tu vznika rozdiel tisic eur, vie mi niekto vysvetlit kde tychto tisic eur vznikne?
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

knoflikar Pozri príspevok
Mne zatial nikto neodpovedal na tuto otazku: (pricom sa ju vobec neostycham opytat)
Preco napr. rakusan pracujuci vo firme vyrabajucej urcity vyrobok (nie je podstatne aky) zarobi cca 1500,-€, pricom si zo svojho platu casom kupi napr. auto za rovnaku cenu a tankuje donho benzin za cca rovnaku cenu ako slovak, ale slovak vyrabajuci ten isty vyrobok zarobi 500,-€ (podobne pracovnici co im to auto predaju, benzinkari u ktorych tankuju atd, atd,...). Vyrobok ktory vyrabaju sa na trhu predava tiez za priblizne rovnaku cenu. Za predpokladu ze si ich zamestnavatelia rovnako vzorne plnia svoje danove a ine povinnosti a maju podobnu marzu tu vznika rozdiel tisic eur, vie mi niekto vysvetlit kde tychto tisic eur vznikne?
-skôr by som sa pýtala, kde tých tisíc eur vnikne?!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať