Zavrieť

Porady

Rodinne vztahy

student
Dobrý deň,

neviem či som príspevok zaradil správne, ale snáď áno.

Mam kamaráta, ktorého rodičia sú zosobášený ale už vyše 10 rokov nežijú spolu. Žije s mamou a k ocovi chodí len niekedy na víkend. Kamarát ma 23 rokov a chodí na VŠ. Detské prídavky poberá otec, dá sa to prepísať aby ich ešte ,kým chodí na VŠ, poberala jeho mama? Ak áno, aký je postup? Musí tam byt prítomný aj jeho otec?

Ďalej sa chcem opýtať, že ak jeho otec ma dlžoby a boja sa, že by mohli exekútori siahnuť aj na niečo čo vlastní jeho mama. Napríklad, či môžu začať sťahovať peniaze z ich účtu, ak aj vlastníkom je len čisto jeho mama. Alebo môžu siahnuť len nato, čo vlastnia spoločne.

Posledná otázka sa týka kamaráta osobne, aký je postup, alebo či to vôbec je možné, ak mu otec neprispieva vôbec žiadne peniaze. Dokonca ani tie vyššie spomínané detské prídavky. Môže ho ísť dať nahlásiť niekde na sociálku?

Komunikácia s nim je veľmi ťažká, takže by potreboval nejaké právne rady, ako sa to dá riešiť právnikom, alebo súdnou cestou.

Za poradenie vopred ďakujem, je to pre neho dôležite.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
chamaco chamaco

chamaco je offline (nepripojený) chamaco

student
mattto Pozri príspevok
samozrejme, že starať sa o seba, pracovať/brigádovať nie je ľahké, musíš ráno vstávať, nemôžeš sa venovať, čomu chceš... ešteže máme ľudí, ktorí sú takí hlúpi, chodia do práce, platia dane a všetkých týchto "chudákov" živia
Prosím ťa ak nevieš nič normálne a k veci napísať, tak opusť túto tému a nezavadzaj tu, nezaberaj miesto na nástenke. Nepoznáš tú situáciu, tak sa do toho nemiešaj s takýmito rečami.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
mattto Pozri príspevok
samozrejme, že starať sa o seba, pracovať/brigádovať nie je ľahké, musíš ráno vstávať, nemôžeš sa venovať, čomu chceš... ešteže máme ľudí, ktorí sú takí hlúpi, chodia do práce, platia dane a všetkých týchto "chudákov" živia
..

....ale mato, však nebuc taký!...prečítaj si zadanie a podľa toho posudzuj, čo píšeš...ak by sme sa chceli zaoberať detailami a rozpitvať tu situáciu chalana, čo chodí do školy, v podstate nemá zázemie u oboch rodičov a ešte mu tatko berie tú trochu, čo mu dá štát, skončili by sme v pästnom súboji, v lepšom prípade...
2 0
chamaco chamaco

chamaco je offline (nepripojený) chamaco

student
Ďakujem za tú radu s výživným, určite mu o tom ešte dnes poviem a podnikne nejaké kroky. A tie detské prídavky tiež skúsi vybaviť. Pretože ak má nato právo, prečo by to nemal využiť a zaslúži si to. Chodí na Farmáciu do KE a vôbec to nie je jednoduchá škola a ani lacná. A viem, že by to využil dobrým spôsobom. Chcem sa opýtať ešte s tými dlhmi, ak ich má, však nemôžu siahnuť na niečo čo je ich.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mato ......nakoniec ani nevieš akú VŠ, aký odbor navštevuje........má voľný čas na brigádu???? netuším ani ja a ani ty.....tak prečo také súdy?????
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

chamaco Pozri príspevok
Pretože platil, ale posledný polrok sa to zmenilo a nechce zaplatiť ani cent. A kým nezačne nový školský rok, tak to nevie zmeniť.
.. ale vie to zmeniť! treba tam zájsť s potvrdením..
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
lebo syn má 23 rokov a ty ho staviaš na úroveň 10 ročného školáka, ktorý sa o seba nedokáže postarať. Brigádovať/pracovať neznamená, že sa nemôžeš učiť, hlavne ak študuješ na VŠ na Slovensku, ale chápem určite je pohodlnejšie sedieť doma pred PC, resp. byť niekde s kamošmi a dostávať peniaze od ostatných, ako blokovať v TESCU na pokladni za 2,5 EUR/hod.
ty musis byt asi tiez nejaky "super otec" - to o studiu pises z vlastnej skusenosti alebo to mas podane JPP? studium na VS nie je zalezitost bez nakladov - knihy, skripta, pomocky, ... a student este potrebuje jest, byvat a cestovat. preco by vsetky tieto naklady mala znasat matka? - len preto ze otec sa rozhodol? jasne na telefon a ine vydavky by si student mal najst brigadu.

zakon hovori o povinnosti vyzivy na deti ... preco ta nezaujima aj moralne hladisko otca opustenia rodiny?
1 0
chamaco chamaco

chamaco je offline (nepripojený) chamaco

student
Ďakujem za úprimný záujem múdrych ľudí, ktorí chcú pomôcť môjmu kamarátovi. Snáď sa mu to podarí vyriešiť tak aby to bolo dobre.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mila123 Pozri príspevok
Mato ......nakoniec ani nevieš akú VŠ, aký odbor navštevuje........má voľný čas na brigádu???? netuším ani ja a ani ty.....tak prečo také súdy?????
áno každý má voľný čas, ostatné sú iba výhovorky, na Slovensku neexistuje VŠ ani odbor, kde by nemali prázdniny (podľa šikovnosti v skúškovom) cca. 3 mesiace v lete

rozmýšľať, prečo sa veci nedajú urobiť, miesto toho, ako sa dajú urobiť, mi je cudzí...
0 0
chamaco chamaco

chamaco je offline (nepripojený) chamaco

student
Katy a R Pozri príspevok
.. ale vie to zmeniť! treba tam zájsť s potvrdením..

To nemusí čakať na nový školský rok? A nieje tam potrebný jeho otec na podpis nejakých papierov?
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
ty musis byt asi tiez nejaky "super otec" - to o studiu pises z vlastnej skusenosti alebo to mas podane JPP? studium na VS nie je zalezitost bez nakladov - knihy, skripta, pomocky, ... a student este potrebuje jest, byvat a cestovat. preco by vsetky tieto naklady mala znasat matka? - len preto ze otec sa rozhodol? jasne na telefon a ine vydavky by si student mal najst brigadu.

zakon hovori o povinnosti vyzivy na deti ... preco ta nezaujima aj moralne hladisko otca opustenia rodiny?
píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov
V 23 som uz bola vydata a mala dieta. tiez som studovala dialkovo. svoje studium som si financovala sama - uz ako rozvedena. ak by moje dieta studovalo na farmacii, tak budem dbat na to, aby hlavne studovalo a aby otec platil vyzivne.
1 0
chamaco chamaco

chamaco je offline (nepripojený) chamaco

student
mattto Pozri príspevok
píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov

Ešte raz ti hovorím aby si tu nerozoberal to čo si robil ty a čo by si robil so svojim deckom. Nejde tu o teba, ani o tvoje decko. NEPÍŠ TU VIAC
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

chamaco Pozri príspevok
Ešte raz ti hovorím aby si tu nerozoberal to čo si robil ty a čo by si robil so svojim deckom. Nejde tu o teba, ani o tvoje decko. NEPÍŠ TU VIAC
pravda sa zle číta
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
V 23 som uz bola vydata a mala dieta. tiez som studovala dialkovo. svoje studium som si financovala sama - uz ako rozvedena. ak by moje dieta studovalo na farmacii, tak budem dbat na to, aby hlavne studovalo a aby otec platil vyzivne.
takže človek v 23 rokoch sa dokáže postarať sám o seba, poprípade aj o rodinu a ešte k tomu aj študovať, niekto to asi nedokáže, radšej bude svojho 50-60 ročného rodiča posielať do práce, aby mu mohol dávať peniaze...

študovať farmáciu a pracovať cez prázdniny sa nevylučuje, nestavaj to do roviny buď - alebo

asi som tu jediný, komu sa zdá normálne vyžadovať od 23 ročného dospelého človeka nejaké povinnosti, koniec koncov takto to na Slovensku aj vyzerá...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

chamaco Pozri príspevok
To nemusí čakať na nový školský rok? A nieje tam potrebný jeho otec na podpis nejakých papierov?
.. už to mali dávno spraviť! .. hneď, ako prestal platiť!
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
takže človek v 23 rokoch sa dokáže postarať sám o seba, poprípade aj o rodinu a ešte k tomu aj študovať, niekto to asi nedokáže, radšej bude svojho 50-60 ročného rodiča posielať do práce, aby mu mohol dávať peniaze...

študovať farmáciu a pracovať cez prázdniny sa nevylučuje, nestavaj to do roviny buď - alebo

asi som tu jediný, komu sa zdá normálne vyžadovať od 23 ročného dospelého človeka nejaké povinnosti, koniec koncov takto to na Slovensku aj vyzerá...
mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1Dara Pozri príspevok
mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.
jednoznačne súhlasím........zadavateľka je z Rožňavy, jej kamoš predpokladám tiež, popr. z blízkeho okolia.....

Mato , opýtam sa odkiaľ si Ty? kde si študoval? a aký odbor?
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.
vďaka, mne nemusíš citovať zákon o rodine ako som už písal, z morálneho hľadiska treba rozlišovať výživné na mal. dieťa a na dospelého 23 ročného človeka.

ok beriem späť všetko, čo som napísal. Je odo mňa neľudské chcieť po 23 ročnom človeku, aby sa pričinil o svoj príjem. Je odo mňa neľudské, že 23 ročného človeka neradím do skupiny 10 ročných detí s rovnakými právami. Je absurdné chcieť od 23 ročného človeka, aby sa nespoliehal iba na svojich rodičov, ktorí v jeho veku mali odrobených už pár rokov. Je absurdné chcieť po 23 ročnom, aby si zarobil niečo sám, argument, že to tak robí pár desať tisíc 23 ročných študentov sa nepripúšťa
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mila123 Pozri príspevok
jednoznačne súhlasím........zadavateľka je z Rožňavy, jej kamoš predpokladám tiež, popr. z blízkeho okolia.....

Mato , opýtam sa odkiaľ si Ty? kde si študoval? a aký odbor?
nejde tu o mňa, opakujem sa, netreba hľadať výhovorky prečo veci nejdú, ale snažiť sa nájsť spôsob, ako ich realizovať...

takže tu máme obvyklú výhovorku, že nenájde prácu, ani brigádu, lebo je z Rožňavy... čo mu bráni nájsť si ju v lete v inom meste alebo v inej krajine?

S takýmto prístupom a myslením pribudne na Slovensku ďalší neschopný a nepoužiteľný člen spoločnosti, ktorý sa bude sťažovať, prečo mu nepadajú pečené holuby do pusy

Na ľudí a hlavne na seba musíš mať vysoké nároky, inak ich šikovní prevalcujú
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mattto Pozri príspevok
vďaka, mne nemusíš citovať zákon o rodine ako som už písal, z morálneho hľadiska treba rozlišovať výživné na mal. dieťa a na dospelého 23 ročného človeka.

ok beriem späť všetko, čo som napísal. Je odo mňa neľudské chcieť po 23 ročnom človeku, aby sa pričinil o svoj príjem. Je odo mňa neľudské, že 23 ročného človeka neradím do skupiny 10 ročných detí s rovnakými právami. Je absurdné chcieť od 23 ročného človeka, aby sa nespoliehal iba na svojich rodičov, ktorí v jeho veku mali odrobených už pár rokov. Je absurdné chcieť po 23 ročnom, aby si zarobil niečo sám, argument, že to tak robí pár desať tisíc 23 ročných študentov sa nepripúšťa
máš sparťanskú výchovu? už teraz ľutujem tvoje deti.......aký je to otec, kt. zhrabne od štátu PnD a synovi nedá nič????? moje seti majú takého podobného......nelíšia sa ničím iným, iba tým, že sa sa mi nedokážu postarať o seba a nie to ešte zabezpečiť budúcnosť svojmu dieťaťu......jeho otec by mohol byť hrdý na to, že mu syn študuje na farmácií ......
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať