Zavrieť

Porady

Zápis účtovnej závierky do zbierky listín

Sro má povinnosť zápisu účtovnej závierky, t.j. Súvahy a výsledovky do zbierky listín? A prosím Vás, ako sa to robí, kde sa to zapisuje?
Usporiadat
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

jéj :-) ďakujem. Takže sa pustím do študovania, lebo pochybujem, že v tejto republike v budúcom roku bude nejaký register elektronický fungovať....Takže jediné, s čím sa pobeží na poštu sú poznámky k účtovnej závierke pre eseročky pre daňový úrad a rodné listy pre fyzické osoby - aby mali čo na daňových úradoch skladovať.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anelas Pozri príspevok
jéj :-) ďakujem. Takže sa pustím do študovania, lebo pochybujem, že v tejto republike v budúcom roku bude nejaký register elektronický fungovať....Takže jediné, s čím sa pobeží na poštu sú poznámky k účtovnej závierke pre eseročky pre daňový úrad a rodné listy pre fyzické osoby - aby mali čo na daňových úradoch skladovať.
Ja už takto elektronicky podávam druhý rok účtovnú závierku do Zbierky listín. Je to veľmi jednoduché a rýchle zverejnenie sa dosiahne. A môžem na túto povinnosť zabudnúť.
0 0
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

musím povedať, že je to vynikajúca rada - snažím sa posielať všetko elektronicky, tiež sa mi páči tá istota, že to tam naozaj je - čo už sa človek vyháda s nejakým podacím lístkom z pošty....a kto má čas bežať na daňový úrad alebo okresný súd do podateľne..... Ešte keď sa dopracujeme k plnej elektronickej komunikácii s daňovým úradom a nebudem fotiť každý rok rodné listy, ktoré už majú x krát na daňovom podľa veku dieťaťa....to bude krááása. Tak za 30 rokov sa mi tento sen snáď v tejto republike splní....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Čo znamená zvýraznené? Je možné posielať iba so ZEP-om?
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anelas Pozri príspevok
musím povedať, že je to vynikajúca rada - snažím sa posielať všetko elektronicky, tiež sa mi páči tá istota, že to tam naozaj je - čo už sa človek vyháda s nejakým podacím lístkom z pošty....a kto má čas bežať na daňový úrad alebo okresný súd do podateľne..... Ešte keď sa dopracujeme k plnej elektronickej komunikácii s daňovým úradom a nebudem fotiť každý rok rodné listy, ktoré už majú x krát na daňovom podľa veku dieťaťa....to bude krááása. Tak za 30 rokov sa mi tento sen snáď v tejto republike splní....

Jednoznačne súhlasím. Aj ja som zástancom elektronizácie a odbúravania papierov... Šetrí mi to nielen čas.... ale aj peniaze a nervy.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Čo znamená zvýraznené? Je možné posielať iba so ZEP-om?
Áno tak isto ako podania do OR. Aj do Zbierky listín to funguje so ZEP-om.
ZEP je preto o mnoho výhodnejší aj z pohľadu dokladania do Zbierky listín, nielen na komunikáciu s DÚ... ale aj v inej verejnej správe. Napríklad teraz pri živnostenskom sa osvedčil, keď za voľné predmety sa neplatí nič a za remeselné alebo viazané iba polovica. je to úžasná vec !
3 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Určite je ZEP využiteľnejší v praxi v porovnaní s akýmsi "identifikátorom" prideľovaným "zadara"
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Economic Pozri príspevok
Ja už takto elektronicky podávam druhý rok účtovnú závierku do Zbierky listín. Je to veľmi jednoduché a rýchle zverejnenie sa dosiahne. A môžem na túto povinnosť zabudnúť.
Voľakedy som stiahol poznámky tu na porade 6 LISTOV mali dám krk na to že ich nikto nečítal ani čítať nebude Ktorý yntelygent vymyslel že musíme vyrobiť 39 listov poznámok to bol debil na ntú aj ten kto mu to schválil jedna sročka musí spotrebovať 20listov x 3=60(1 dú, 1 or 1 pre seba) takmer prázdnych papierov miesto 3x3=9 celková spotreba 50 listov papiera a to už nehovorím a žiadostiach na dotácie kde sú tiež povinnou prílohou
0 0
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

nemusíš posielať prázdne tabuľky - stačí do Poznámok uviesť iba tie dáta, pre ktoré má účtovná jednotka náplň. Ale v princípe súhlasím - je to práca, ktorá je zbytočná. A klientovi sa ťažko vysvetľuje, koľko času nad tým externý účtovník schváli.....teda ako ktorý externý účtovník....už som videla poznámky aj na jednu stranu....od "účtovníčky"
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Čo znamená zvýraznené? Je možné posielať iba so ZEP-om?
áno, na portali iba so ZEPom
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Economic Pozri príspevok
Ja už takto elektronicky podávam druhý rok účtovnú závierku do Zbierky listín. Je to veľmi jednoduché a rýchle zverejnenie sa dosiahne. A môžem na túto povinnosť zabudnúť.
ešte sa chcem spýtať na podpisy - na každé uloženie potrebuješ plnú moc?
ak áno, aj v r. 2012 overenú?
Výkazy+poznámky musia byť na prvej strane podpísané, teda scanujem a posielam?
lebo na DU podávam fyzicky nepodpísané - na základe toho že mám vybavený prístup a ZEP.

a ešte sa dokladá vyhlásenie konateľa o schválení - tiež treba podpis?
ak áno - overený?
vďaka.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať na podpisy - na každé uloženie potrebuješ plnú moc? Nie, Originál PM je na DÚ
ak áno, aj v r. 2012 overenú?
Výkazy+poznámky musia byť na prvej strane podpísané, teda scanujem a posielam? Posielam priamo zo softvéru bez podpisov /len celú podpísané mojej ZEP-om/
lebo na DU podávam fyzicky nepodpísané - na základe toho že mám vybavený prístup a ZEP.

a ešte sa dokladá vyhlásenie konateľa o schválení - tiež treba podpis? Neoveruje sa podpis
ak áno - overený?
vďaka.

A na samý koniec sa opýtam. Myslíš KEJKA, že niekedy vôbec do toho v reálnom živote niekto aj pozerá ? Ja osobne som sa nestretla s nikým, kto by bol v Zbierke listín na svojho obchodného partnera toto hľadať.... Preto som postupne prišla na takéto riešenie, ktoré mne a mojim klientom ušetrí čas.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. uloženie by malo byť už schválenej RUZ. Nemôžem schváliť za klienta -čo ked sa spoločníci rozhádajú? Preto sa pýtam na tie podpisy, ako je to správne.
2. pýtam sa na Zbierku listín - DU som spomenula len okrajovo. NA DU je plná moc vyriešená, ale do zbierky listín plnú moc nepotrebujem? tam môže ukladať hocikto?
3. áno, stretla som sa s prípadom súdneho sporu - odporca si vytiahol účtovné závierky zo Zb.listín a použil údaje v súdnom konaní. Iný prípad - ked si priamo klient vytiahol zo Zb. originál svojej SZ, kedže sám nemal. Ojedinelé prípady, ale môžu byť, na to tá Zb.listín je.
na koniec uvediem tento postup - asi takto som si ho vymyslela cez noc
klient mi mailom odobruje RUZ, DPPO dáva súhlas s podaním na DU - predtým mu výkazy a DPPO pošlem k nahliadnutiu.
Požiadam ho, aby prvé strany vytlačil podpísal, vytlačil podpísal vyhlásenie konateľa s dátumom schválenia RUZ.
Toto v priebehu roka príležitostne dostanem do rúk.
Do zb. listín odošlem bez podpisu s oscanovaným vyhlásením konateľa. Plnú moc nemám, neposielam.
Ak plnú moc mám, pošlem aj to.
Podpísané strany uložím do svojho archívu pre istotu, strýčka Príhodu,.....................
môže to tak byť, alebo som príliš opatrná?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
1. uloženie by malo byť už schválenej RUZ. Nemôžem schváliť za klienta -čo ked sa spoločníci rozhádajú? Preto sa pýtam na tie podpisy, ako je to správne.
2. pýtam sa na Zbierku listín - DU som spomenula len okrajovo. NA DU je plná moc vyriešená, ale do zbierky listín plnú moc nepotrebujem? tam môže ukladať hocikto?
3. áno, stretla som sa s prípadom súdneho sporu - odporca si vytiahol účtovné závierky zo Zb.listín a použil údaje v súdnom konaní. Iný prípad - ked si priamo klient vytiahol zo Zb. originál svojej SZ, kedže sám nemal. Ojedinelé prípady, ale môžu byť, na to tá Zb.listín je.
na koniec uvediem tento postup - asi takto som si ho vymyslela cez noc
klient mi mailom odobruje RUZ, DPPO dáva súhlas s podaním na DU - predtým mu výkazy a DPPO pošlem k nahliadnutiu.
Požiadam ho, aby prvé strany vytlačil podpísal, vytlačil podpísal vyhlásenie konateľa s dátumom schválenia RUZ.
Toto v priebehu roka príležitostne dostanem do rúk.
Do zb. listín odošlem bez podpisu s oscanovaným vyhlásením konateľa. Plnú moc nemám, neposielam.
Ak plnú moc mám, pošlem aj to.
Podpísané strany uložím do svojho archívu pre istotu, strýčka Príhodu,.....................
môže to tak byť, alebo som príliš opatrná?
Však ja mám tento postup odobrený klientom, do Zbierky listín podávam až po elektronickom podaní DP na DÚ. Každá ÚZ je teda riadne a právoplatne schválená a klient podpisuje aj samotné Schválenie ÚZ (niekedy je sám, niekedy celé VZ). Nemôžem si dovoliť niečo urobiť za klienta bez jeho vedomia, je to jeho účtovníctvo, nie moje.

Opatrnosti nikdy nie je dosť. Môže byť tak ako píšeš, samozrejme.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja len dodám, že podaním na DU sa RUZ ešte nepovažuje za schválenú. To je len schválenie medzi mnou a klientom.
Právoplatne schvaľuje až VZ - a to ja klientovi nerobím, teda isto nie pri podaní DPPO
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ja len dodám, že podaním na DU sa RUZ ešte nepovažuje za schválenú. To je len schválenie medzi mnou a klientom.
Právoplatne schvaľuje až VZ - a to ja klientovi nerobím, teda isto nie pri podaní DPPO
Ja pri spracovaní účtovnej závierky pripravujem aj Schválenie ÚZ.
Pre mojich klientov robím aj všetky registrové veci, takže nech to majú všetko FULL SERVIS. Ja nie som len "účtovníčka" ale dve v jednom.
0 0
Radka08 Radka08

Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať ohľadom uloženia účtovnej závierky do zbierky listín - pokiaľ by som zverejnila účtovnú závierku na webovej stránke spoločnosti s tým, že by tam bola zverejnená minimálne rok, odpadá mi tým povinnosť poslať závierku aj do zbierky listín OV (a zaplatiť poplatok 99,58 €)?
A ďalšia vec - pokiaľ by teda začal fungovať centrálny register, obdobne to znamená, že UZ už nie je potrebné zasielať v podstate v papierovej podobe žiadnej inštitúcii a taktiež bez poplatkov?

Ďakujem za odpoveď
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Zaco sa plati poplatok 99,58 Eur? Prosim Vas ked sa sro omeskala s ulozenim RUZ do zbierky listin o 7 dni hrozi jej pokuta? Ma niekto skusenost s OR ze dava pokuty?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Pokial viem tak poplatok za vlozenie RUZ do zbierky listin sa neplati ziaden. Ci?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Radka08 Pozri príspevok
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať ohľadom uloženia účtovnej závierky do zbierky listín - pokiaľ by som zverejnila účtovnú závierku na webovej stránke spoločnosti s tým, že by tam bola zverejnená minimálne rok, odpadá mi tým povinnosť poslať závierku aj do zbierky listín OV (a zaplatiť poplatok 99,58 €)?
A ďalšia vec - pokiaľ by teda začal fungovať centrálny register, obdobne to znamená, že UZ už nie je potrebné zasielať v podstate v papierovej podobe žiadnej inštitúcii a taktiež bez poplatkov?

Ďakujem za odpoveď

Podľa platnej legislatívy sa UZ povinne ukladá nie na web spoločnosti, ale do Zbierky listín. Za toto uloženie sa nič neplatí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať