Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
sedilachim sedilachim

sedilachim je offline (nepripojený) sedilachim

polozky su rozpisane takto:
1. tovar
2. poštovné a balné

... do tej rezie dam celu sumu z podacieho listka z posty? alebo len rozdiel?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

celu sumu

priklad

na fakture
tovar A suma 20,00 eur
postovne a balne 3,00 Eur
Spolu 23,00 Eur

zauctovanie dvoma riadkami
20 Eur POZD (prijem ovplyvnujuci zaklad dane ) tovar
3 Eur POZD (ostaté)

postovne na poste na základe dokladu od posty 1,50 Eur
1,50 Eur VOZD - réžia

hovorim o roku 2012
v roku 2013 dochádza k zmenám pri vedení účta a jednotlivých deleniach výdavkoch v roku 2013 bude postovne VOZD sluzby
0 0
sedilachim sedilachim

sedilachim je offline (nepripojený) sedilachim

dakujem pekne za vysvetlenie - chcem si skusit urobit sama uctovnictvo, zatial mam len zopar dokladov - este raz dakujem
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

sedilachim Pozri príspevok
dakujem pekne za vysvetlenie - chcem si skusit urobit sama uctovnictvo, zatial mam len zopar dokladov - este raz dakujem
nie je zac a drzim palce keby nieco na porade najdes...))
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

len pre istotu ci sa ti nahodou viac neoplatia pausalne vydavky alebo mozno ti staci viest danova evidencia (netreba "toto" delenie v peňažnom denniku) prikladám zo zákona

pausal
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

alebo
danova evidencia
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Sarlotka Pozri príspevok
celu sumu

priklad

na fakture
tovar A suma 20,00 eur
postovne a balne 3,00 Eur
Spolu 23,00 Eur

zauctovanie dvoma riadkami
20 Eur POZD (prijem ovplyvnujuci zaklad dane ) tovar
3 Eur POZD (ostaté)

postovne na poste na základe dokladu od posty 1,50 Eur
1,50 Eur VOZD - réžia

hovorim o roku 2012
v roku 2013 dochádza k zmenám pri vedení účta a jednotlivých deleniach výdavkoch v roku 2013 bude postovne VOZD sluzby
Dobrý deň,
ja na odporučenie účtovníčky účtujem tovar aj poštovné a balné na jednej faktúre do pohľadávok a pri úhrade je to vysporiadané, ona mi vravela že to netreba deliť na dva zápisy a podacie lístky si na konci mesiaca spočítam a jednou sumou zaúčtujem ako réžiu? Je to tak nesprávne? Lebo je to určite jednoduchšie a malo by to byť správne, alebo sa mýlim?
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
dobrý deň, prosím niekoho o radu, je normálne keď mám VNZD vyššie ako PNZD?robím niečo zle? už som z toho na nervy,...som samouk,robím účto len manželovi...nemám tolko skusenosti....môže to tak ostať keď su to prijmi a vydavky neovplývňujúce ZD?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikolia Pozri príspevok
dobrý deň, prosím niekoho o radu, je normálne keď mám VNZD vyššie ako PNZD?robím niečo zle? už som z toho na nervy,...som samouk,robím účto len manželovi...nemám tolko skusenosti....môže to tak ostať keď su to prijmi a vydavky neovplývňujúce ZD?
môžeš byť konkrétnejšia, čo účtuješ do VNZD a PNZD ?
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
do PNZD-dph z vystavených faktur,osobné vklady podnikatela, a kreditné uroky z banky a do VNZD-osobnéspotreby podnikateľa(sukromné platby z bankových účtov)dph z bločkov a fa čo nakupujeme...a to je asi všetko...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja na odporučenie účtovníčky účtujem tovar aj poštovné a balné na jednej faktúre do pohľadávok a pri úhrade je to vysporiadané, ona mi vravela že to netreba deliť na dva zápisy a podacie lístky si na konci mesiaca spočítam a jednou sumou zaúčtujem ako réžiu? Je to tak nesprávne? Lebo je to určite jednoduchšie a malo by to byť správne, alebo sa mýlim?
z opatrenie o vedeni jedn. uctov.
V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
§ 4 ods 6 d
príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov[1]) celkom, v členení najmä na

  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


(7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

V prípade, že na faktúre nie je položka poštovné a balné, tá je vlastne už súčasťou nacenenia tovaru (výrobku) ide len o POZD - tovar (výrobok)

ak je rozpis poloziek na tovar (vyrobok) , postovne a balne tak uctovat - POZD tovar (vyrobok) a POZD ostatné príjmy
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

nikolia Pozri príspevok
do PNZD-dph z vystavených faktur,osobné vklady podnikatela, a kreditné uroky z banky a do VNZD-osobnéspotreby podnikateľa(sukromné platby z bankových účtov)dph z bločkov a fa čo nakupujeme...a to je asi všetko...
je to ok.

napr.
ked si podnikatel vela vybral osobne spotreby tak budete mat vacsie VNZD ako PNZD
keby podnikatel viacej vlazil osobne vklady tak mate PNZD vacsie ako VNZD
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
takže to nemám riešiť?alebo je dobré to nejako korigovať? najhoršie že to mám aj za predošlý rok, ale teraz učtujem v alfa + a tam mi to v prehľade svieti ako mínusová hodnota tak ma to zarazilo...a dík
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

ja porovnavam na konci roka vzdy

osobne vybery
a osobne vklady

ak su osobne vklady vyssie ako vybery - cize podnikatel vkladal peniaze na banku ci pokladnu, zaevidujem zavazok k 31.12. v rozdiele... ale na toto su rozne nazory...

ked si viac vybral na osobnu spotrebu ako vlozil - neriesim, je to ok.. je to zivnostnik takze si moze brat peniaze na osobnu spotrebu...

mozno sa niekto este vyjadri ako on postupuje...
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

No tak to robím vyše roka zle, ale učila ma zo začiatku naozaj skúsená účtovníčka ( robíme si účto len pre seba ) a on mi povedala že to môže byť kľudne rozpísané ako tovar a dalšia položka poštovné a balné a môžem to všetko zahrnúť ako príjem za tovar. Je potrebné to prerábať? Neviem či by v tom bol zásadný problém.
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

dobrý deň,
poprosím Vás o radu:
aké je správne zaevidovanie nákupu dialničnej nálepky , drobného hmotného majetku v peňažnom denníku - rok 2012

nákup DN v januári 2012 na rok 2012 - VOZD , prevádzková réžia , dialničná nálepka

drobný hmotný majetok - (obst. cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je kratšia ako 1 rok ) , napr. drobné náradie..... - VOZD, materiál alebo prevádzková réžia ?

krátkodobý hmotný majetok - (obst.cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je dlhšia ako 1 rok ) - VOZD, materiál + viesť evidenciu

ďakujem
0 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
zuzu 76 Pozri príspevok
dobrý deň,
poprosím Vás o radu:
aké je správne zaevidovanie nákupu dialničnej nálepky , drobného hmotného majetku v peňažnom denníku - rok 2012

nákup DN v januári 2012 na rok 2012 - VOZD , prevádzková réžia , dialničná nálepka - VOZD, prevádzková réžia

drobný hmotný majetok - (obst. cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je kratšia ako 1 rok ) , napr. drobné náradie..... - VOZD, materiál alebo prevádzková réžia ? VOZD, nákup materiálu, analytika (napr.drobný majetok)

krátkodobý hmotný majetok - (obst.cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je dlhšia ako 1 rok ) - VOZD, materiál + viesť evidenciu -VOZD, nákup materiálu, analytika (napr.drobný majetok) - analytika záleží na Vás a v internej smernici si treba určiť aký majetok sa bude kam účtovať - napr. majetok do 1700€, doba použitia viac ako 1rok - priamo do spotreby /všetko je tu už popísané, treba hľadať/

ďakujem
v texte
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Pôvodca textu príspevku: sisa14
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem
veronikasad Pozri príspevok
Pripísanie dotácie na Bu - PNZD
Čerpanie dotácie podla podn.plánu - VOZD v druhovom členení
Vyčerpaná dotácia - POZD (cez interný doklad).
Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

kubkokubko Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: sisa14
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem


Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)
predpokladam, ze vediete jednoduche uctovnictvo (nerozhodli ste sa , prípadne vam to zmluva s UP neumoznuje pouzit pausalny vydavky )

dotacia sa uctuje tak ako vyssie spominate plus sa eviduje v knihe zavazkov jej cerpanie postupne znizuje zavazok voci uradu prace.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

kubkokubko Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: sisa14
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem


Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)
Ked dostanete dotaciu na ucet tak to este neovplyvnuje vase prijmy preto je to PNZD, zaroven je to záväzok voči UP. Do príjmov ide len použitá časť dotácie napr. 1000 EUR POZD a zaroven 1000 EUR ako VOZD bude vydavok na ktory bola dotacia pouzita podla zameru.(toto je ine pri uplatnovani pausalnych vydavkoch).
Naposledy upravil nika.sum : 20.01.13 at 06:24
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Dakujem za vas čas a odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať