Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alohamercy Pozri príspevok
SZČo elektrikár si nakúpil náradie potrebné na prevádzkovanie živnosti - skrutkovače, nožíky, rebrík a pod. Cena je nižšia ako 1700 eur. V JU sa to účtuje ako nákup mat resp. prevádzková réžia?
Od 1.1.2013 žiadna réžia, sú to zásoby. PS, réžia to nebola ani predtým.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ak je živnosť zrušená 08.2012,odvody do poisťovní sú vyrovnané. Od 09.2012 sa rozhodol byť dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody do ZP. Môžem o tie odvod ponížiť ZD? Pripočítať ich v DP na stranu 3 a12? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcelka V Pozri príspevok
Ak je živnosť zrušená 08.2012,odvody do poisťovní sú vyrovnané. Od 09.2012 sa rozhodol byť dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody do ZP. Môžem o tie odvod ponížiť ZD? Pripočítať ich v DP na stranu 3 a12? Ďakujem.
Nemôže, zdr.poistenie samoplatitela (po skončení podnikania) neznižuje základ dane SZČO
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ani v DP na strane 12-údaje na účely soc. a zdr. poistenia?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcelka V Pozri príspevok
Ani v DP na strane 12-údaje na účely soc. a zdr. poistenia?
ak ti neznižuje základ dane, nemáš ho kde uviesť - teda ani na str. 12.
Ak by si mala počas tejto doby príjem z dohody, mohla by si ho uviesť ako zaplatené poistné z príjmu z § 5.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ďakujem.
0 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

Dobrý chcela by som sa opytať čo môžem davať do jednoducheho učtovnictva ked ma len v živnosti len sprostredkovanie predaja nema prevadzku môžem dať len telefón a bankové poplatky ? čo tam ešte môžem dať poradite mi prosim dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

10eva Pozri príspevok
Dobrý chcela by som sa opytať čo môžem davať do jednoducheho učtovnictva ked ma len v živnosti len sprostredkovanie predaja nema prevadzku môžem dať len telefón a bankové poplatky ? čo tam ešte môžem dať poradite mi prosim dakujem
všetko, čo súvisí s podnikaním. Ak využíva na podnikanie súkromné motorové vozidlo, môže si uplatniť paušálne náhrady za používanie mot.vozidla.

Možno pre neho bude výhodnejšie uplatniť si 40 %-né paušálne výdavky.
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
susan 111979 Pozri príspevok
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
Prosím, viete sa mi k tomu vyjadriť?
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
susan 111979 Pozri príspevok
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
Zostatok zaúčtujem späť do pokladne alebo cez závierkové?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

susan 111979 Pozri príspevok
Zostatok zaúčtujem späť do pokladne alebo cez závierkové?
nevyčerpaný zostatok SF je určite pripočítateľnou položkou ku základu dane.....pretože tvorba bola VOZD

1/ výber zo SF z pokladne? z účtu?
2/ ostatné ZP je čo????
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
nevyčerpaný zostatok SF je určite pripočítateľnou položkou ku základu dane.....pretože tvorba bola VOZD

1/ výber zo SF z pokladne? z účtu?
2/ ostatné ZP je čo????
1. výber zo SF do pokladne alebo cez závierkové?
2. ostatné ZP - ostatné zdanitelne prijmy
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

susan 111979 Pozri príspevok
1. výber zo SF do pokladne alebo cez závierkové?
2. ostatné ZP - ostatné zdanitelne prijmy
tie peniaze kam išli ? do pokladne? ak áno, tam by som ich dala, a zároveň by som ich dala do kolónky ostatné ZP......
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
tie peniaze kam išli ? do pokladne? ak áno, tam by som ich dala, a zároveň by som ich dala do kolónky ostatné ZP......
áno, do pokladne...len keď podnikateľ už nebude zamestnávať žiadnych zamestnancov, tak či cez tie závierkové...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

susan 111979 Pozri príspevok
áno, do pokladne...len keď podnikateľ už nebude zamestnávať žiadnych zamestnancov, tak či cez tie závierkové...
ale kam sa podeli peniaze????
tam to predsa naúčtuj.....
0 0
alohamercy alohamercy

alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

Tweety Pozri príspevok
Od 1.1.2013 žiadna réžia, sú to zásoby. PS, réžia to nebola ani predtým.
takze za rok 2012 to zauctujem ako material?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alohamercy Pozri príspevok
takze za rok 2012 to zauctujem ako material?
Áno, tak.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Od 1.1.2013 sa budú podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné".
3 0
monciqamonciqa monciqamonciqa

monciqamonciqa je offline (nepripojený) monciqamonciqa

Bratislava
Poradi prosim niekto, ak som nieco vyplatila z osobneho uctu, co mam dolozit k fakture..vypis z osobneho uctu alebo mam vystavit pokladnicky doklad...akoze som to vyplatila cash ? dakujem za rady
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monciqamonciqa Pozri príspevok
Poradi prosim niekto, ak som nieco vyplatila z osobneho uctu, co mam dolozit k fakture..vypis z osobneho uctu alebo mam vystavit pokladnicky doklad...akoze som to vyplatila cash ? dakujem za rady
K faktúre priložíte fotokópiu bankového výpisu z osobného účtu z príslušného mesiaca , kedy prebehla platba a zaúčtujete to v rámci účtovných uzávierkových operácii k 31.12.2012 .Môžete napísať aj do poznámky, že uvedená FA bola uhradená(omylom- alebo dôvod ) z osobného účtu .
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať