Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

tak potom to dám do ktorého riadku prosím
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
10eva Pozri príspevok
tak potom to dám do ktorého riadku prosím
Tak čítajte
http://www.porada.sk/t191307-ukoncenie-zivnosti.html#post2028343


Poučenie k DP FO


. Riadky 41 a 42 a riadky 48 až 51 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v
XIV. oddiele uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.
Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ
v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp.
výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s
ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 41, 42, 50 ani 51 DP typ B
nevypĺňa. Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové
priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o
účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej
osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k
jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t.j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.
Naposledy upravil Zita5 : 23.03.13 at 19:22
1 0
Hela3 Hela3

Hela3 je offline (nepripojený) Hela3

10eva Pozri príspevok
Prosím Vás, ak SZCO bola na PN, tak na stranu 12 dávam poistné znížené o dni, kedy bola na PN. Však?
chcem sa spýtať že kam mám zaúčtovať v daňovom priznaní sumu zo soc.poistovni za PN ?dakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Nie je to zdaniteľný príjem, v DP ho neuvádzaš .
4 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

takže tie zásoby dám do príjmov tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 ďakujem
0 0
Hela3 Hela3

Hela3 je offline (nepripojený) Hela3

abel Pozri príspevok
Nie je to zdaniteľný príjem, v DP ho neuvádzaš .
dakujem, a ešte preplatok zo soc.poistovni ,ten tiež nemusím dať do daňového?
0 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

chcela by som sa opýtať bratranec si platil fond nezamestnanosti sa uvádza na strane 3 ako preukazatelne výdavky na socialne poistenie a na stranu 12 sa to píše alebo nie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

10eva Pozri príspevok
chcela by som sa opýtať bratranec si platil fond nezamestnanosti sa uvádza na strane 3 ako preukazatelne výdavky na socialne poistenie a na stranu 12 sa to píše alebo nie
na str. 3 patrí ale na str. 12 už nie, nepatrí
0 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

dakujem
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ahojte začala som čítat tuto temu ale je toho tu strašne vela potrebujem poradit, založila som si autoservis, za min. rok mám len par bločkov z nakupu drobnosti kt. sa použili na prerábku garáži (poistky polistyren ...) a mam zmetok čo je materiál, a režia,
ja by som to dala do režie lebo materiál je niečo čo sa dalej spracováva uvažujem dobre?
a čo v autoservise je vlastne podla Vás materiál? olej? vyvažovacie zavažia? a rôzne sučiastky?
stroje do 1700 su tiež režia ano?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alusa783 Pozri príspevok
ahojte začala som čítat tuto temu ale je toho tu strašne vela potrebujem poradit, založila som si autoservis, za min. rok mám len par bločkov z nakupu drobnosti kt. sa použili na prerábku garáži (poistky polistyren ...) a mam zmetok čo je materiál, a režia,
ja by som to dala do režie lebo materiál je niečo čo sa dalej spracováva uvažujem dobre?
a čo v autoservise je vlastne podla Vás materiál? olej? vyvažovacie zavažia? a rôzne sučiastky?
stroje do 1700 su tiež režia ano?
Nemusíš čítať celú tému, stačí keď si naštuduješ postupy účtovania. Neviem, či účtuješ rok 2012 alebo 2013, lebo od 1.1.2013 je zmena ...

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

http://www.porada.sk/t207043-zmena-p...8Dtovania+2013
0 0
novakatuliiik novakatuliiik

novakatuliiik je offline (nepripojený) novakatuliiik

ahojte poradaci, ja sa 1rok priucam k JU. Robim DP za rok 2012. Potrebovala by som vasu pomoc a to konkretne s tymito otazkami:
- ako mam zauctovat vratenie zamestnaneckej premie z DU na BU? (je to zdanitelny prijem?)
- ako mam zauctovat vratenie danoveho bonusu z DU na BU? ( tiez zdanitelny prijem?)
- poplatok za avizo, poplatok za spravu uveru, poplatok - urok? (prevadzkova rezia?)
- pokutu z DU?
- penale zo socialky?
- pokutu zo zdravotky?
- urok z omeskania leasingu?
- ak mam fakturu, ktora bola zaplatena v 6/2012, ale mi prisla az teraz v roku 2013 (tyka sa roka 2012)...jej uhradu dam v celej sume do vydavkov neovpl. dan z prijmu a v zavazkoch ju budem mat v celej sume ako faktura za tovar, bez clenenia na dph?
- ak zivnostik ma za cely rok prijem este aj z prenajmu budovy (500eur rocne, zmluvu ma ako fo a nie ako zivnostnik), tiez si to musi uviest v danovom priznani?
- ak je zivnostnik dobrovolne poisteny v zdravotke a v socialke, moze si tieto odvody platit z podnikatelskeho uctu a moze si ich dat do vydavkov?
- poistne na auta su vydavkom ovplyvnujucim zd?
DAKUJEM VELMI ZA VSETKY ODPOVEDE.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

novakatuliiik Pozri príspevok
ahojte poradaci, ja sa 1rok priucam k JU. Robim DP za rok 2012. Potrebovala by som vasu pomoc a to konkretne s tymito otazkami:
- ako mam zauctovat vratenie zamestnaneckej premie z DU na BU? (je to zdanitelny prijem?) - do Mzdy, ale mínusom
- ako mam zauctovat vratenie danoveho bonusu z DU na BU? ( tiez zdanitelny prijem?) - do Mzdy, ale mínusom
- poplatok za avizo, poplatok za spravu uveru, poplatok - urok? (prevadzkova rezia?) - áno
- pokutu z DU? - nedaňový výdavok
- penale zo socialky? - nedaňový výdavok
- pokutu zo zdravotky? - nedaňový výdavok
- urok z omeskania leasingu? - réžia
- ak mam fakturu, ktora bola zaplatena v 6/2012, ale mi prisla az teraz v roku 2013 (tyka sa roka 2012)...jej uhradu dam v celej sume do vydavkov neovpl. dan z prijmu a v zavazkoch ju budem mat v celej sume ako faktura za tovar, bez clenenia na dph? - ak bola zaplatená, aj ako záloha, tak patrí do roku zaplatenia, teda 2012 a do daňových výdavkov
- ak zivnostik ma za cely rok prijem este aj z prenajmu budovy (500eur rocne, zmluvu ma ako fo a nie ako zivnostnik), tiez si to musi uviest v danovom priznani? - áno, ale do riadku 10, nie 2 ... a ak je do 500 Eur, tak nemusí vôbec, lebo je to oslobodené
- ak je zivnostnik dobrovolne poisteny v zdravotke a v socialke, moze si tieto odvody platit z podnikatelskeho uctu a moze si ich dat do vydavkov? - ak je živnostník, tak musí byť poistený v zdravotke nasilu, nie dobrovoľne - môže a dobrovoľnú sociálku si môže uplatniť v daňových výdavkoch
- poistne na auta su vydavkom ovplyvnujucim zd? - ak je auto v obchodnom majetku, tak áno
DAKUJEM VELMI ZA VSETKY ODPOVEDE.
.
1 0
nikita56 nikita56

nikita56 je offline (nepripojený) nikita56

debetné úroky z nepovoleného prečerpania sú prevadzková režia?
0 0
Midka Midka

Midka je offline (nepripojený) Midka

Ahojte, momentalne som na MD, robim manzelovi JU a chcela by som sa spytat, co vsetko by som mala mat k uzatvoreniu roka. Tlacim- stvrtrocne pokl. skontra, poklad. knihu, knihu prijatych fa, knihu vystavenych fa, penazny dennik, ciselnik dokladov, inventrizaciu zavazkov a pohladavok, inventrizaciu majetku, karty zarad. mj.
Dufam, ze som to celkom zrozumitelne napisala :-), je este nieco, co sa musi vykazovat. Dakujem
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Kočky chcem sa opytat manzel účtuje JU je platca DPH môžem mu dat do uctovníctva doklad-FA, ktoru uhradil v hotovosti má o tom blok z RP ale na fa je uvedeny ako neadresný odberatel, na odpočet DPH určite nárok nemá, ale možno do účtovníctva by sa faktúra mohla zaradiť (cena bez DPH VOZD a DPH VNZD) Moze to tak byt alebo sa mylim? Dakujem za usmernenie
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

nikita56 Pozri príspevok
debetné úroky z nepovoleného prečerpania sú prevadzková režia?
Neviem, koho a na čo sa pýtaš. Ale ak ide o akúkoľvek zmluvnú pokutu podľa zmluvy, tak je to réžia. Iba sankčné opatrenia zo zákona voči DÚ, SP, ZP, ŠR, sú nedaňový výdavok. Aj zaplatené debetné úroky banke sú prevádzková réžia. Pozri § 17/19 a § 21/2/a :
(19) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Midka Pozri príspevok
Ahojte, momentalne som na MD, robim manzelovi JU a chcela by som sa spytat, co vsetko by som mala mat k uzatvoreniu roka. Tlacim- stvrtrocne pokl. skontra, poklad. knihu, knihu prijatych fa, knihu vystavenych fa, penazny dennik, ciselnik dokladov, inventrizaciu zavazkov a pohladavok, inventrizaciu majetku, karty zarad. mj.
Dufam, ze som to celkom zrozumitelne napisala :-), je este nieco, co sa musi vykazovat. Dakujem
Na začiatočníčku máš toho viac, "než je v kraji zvykem" . Mne k absolútnej úplnosti tam chýba už iba nejaký výkaz nespotrebovaných zásob ... ak nejaké sú a ak nie sú už zahrnuté v inventúre, kniha ERP a kniha jázd. Samozrejme, ak nie je platiteľ DPH a nikoho nezamestnáva.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

kubkokubko Pozri príspevok
Kočky chcem sa opytat manzel účtuje JU je platca DPH môžem mu dat do uctovníctva doklad-FA, ktoru uhradil v hotovosti má o tom blok z RP ale na fa je uvedeny ako neadresný odberatel, na odpočet DPH určite nárok nemá, ale možno do účtovníctva by sa faktúra mohla zaradiť (cena bez DPH VOZD a DPH VNZD) Moze to tak byt alebo sa mylim? Dakujem za usmernenie
... nie som kočka ... ale skús porovnať, či to celkovo spĺňa § 74, ods. 1 a 3, ZoDP. Ak áno, tak nevidím dôvod, prečo by nemal aj nárok na odpočet DPH :
(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur (!!!zmena nadobúda účinnosť 2.1.2013!!!); doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

jeee prepac, nechcela som urazit normalne pisem poradaci, ale neviem co ma to napadlo, ved viem, ze je tu kopec múdrych chlapov. Inak doklad je krásna faktúra ako má byť a k tomu su bloky z ERP o úhrade tejto fa, ale je tam uvedený odberatel neadresný odberateľ, teda nie je tam uvedene jeho ico a ic dph..... Dakujem velmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať