Zavrieť

Porady

rozpustenie rezervy - nevyčerpaná dovolenka

ahojte poradaci, na konci roka 2010 som zaúčtovala rezervu na nevyčerpanú dovolenku 521.AE / 323.AE a 524.AE/323.AE

teraz jú chcem rozpustiť....problém je ale v tom, že niektorým zamestnancom prepadla táto dovolenka - časť tejto rezervy - lebo si ju nestihli vyčerpať...

ako ju mám rozpúšťať..... to mám každý mesiac ručne pozrieť, ktorý zamestnec si čerpal túto vytvorenú rezervu a zaúčtovať 323.AE/331 (336)

a zvyšok nevyčerpanej rezervy zaúčtovať na 323.AE/521.AE

ako sa teda sleduje či sa čerpá rezerva na vyčerpanú dovolenku...

Ďakujem
Naposledy upravil tinkas : 08.02.12 at 09:37
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

januli Pozri príspevok
no tak už teraz naozaj neviem. logicky som to zaúčtovala priemerom, ktorým bola rezerva vytvorená.
Máš to dobre.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
januli Pozri príspevok
no tak už teraz naozaj neviem. logicky som to zaúčtovala priemerom, ktorým bola rezerva vytvorená.
áno, logicky, máš to dobre.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Rezerva je odhad budúceho záväzku, ktorého presnú výšku nepoznáme. Ak k 31.12. poznám počet dní nevyčerpanej dovolenky zamestnancov, ak poznám priemery zamestnancov, ktoré podľa Štefana budem používať pre všetky mesiace čerpania dovolenky, tak k 31.12. poznám presnú výšku záväzku z titulu náhrad za nevyčerpané dovolenky. A podľa poslednej vety § 19 ods.1 Postupov účtovania v PÚ zävazok s presnou výškou a presným časovým vymedzením sa účtuje na účte záväzku, nie na účte rezerv. To, že pri rozpúšťaní rezerv použijem aktuálny priemer platný v čase čerpania dovolenky, spôsobí, že tvorba rezerv k 31.12 bude predstavovať len odhad záväzku z titulu náhrad za nevyčepané dovolenky, pretože priemery použité pri tvorbe rezerv k 31.12. budú platiť pri čerpaní dovolenky v nasledujúcom roku len v mesiacoch január-marec, ale čerpanie dovoleniek trvá spravidla dlhšie ako do konca marca a od apríla budú platiť iné priemery. Z uvedeného dôvodu nesúhlasím s názorom, že pri rozpúšťaní rezerv v každom mesiaci čerpania dovolenky použijeme priemery použité pri tvorbe rezerv, ale myslím si, že by sme mali použiť aktuálne platné priemery v mesiaci čerpania dovolenky.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Stefan2005 Pozri príspevok
... no so zvýrazneným sa pre zmenu nestotožnujem ja.

Logicky - ak vyčerpám všetky dni starej dovolenky, mám zostatok starej dovolenky 0 dní, tak aj priebežne rozpúšťaná rezerva musí vykazovať 0 EUR.

Jednoduchý príklad - nevyčerpaná dovolenka k 31.12. je 1 deň, rezerva vo výške 20 €.

Nový priemer je (pri čerpaní) 22 € - táto suma účtovaná do nákladov.

Ak by sme odúčtovávali rezervu podľa podľa nového priemeru, tak
a) jednak v nákladoch mám MD 22, DAL 22 - čo nie je správne, lebo v nákladoch má byť iba rozdiel, t.j. 2
b) na 323 by som mal účtovať 22, hoci je tam iba 20 - a to tiež nie je správne - ba dovolím si tvrdiť, že vyslovene nesprávne - čerpať môžem iba toľko, koľko bolo tvorené
c) aby som vyššie uvedené nesprávnosti odstránil, tak musím zostatok na 323 vo výške 2 aj tak v budúcnosti odúčtovať (prečo si privyrábať prácu)

... na základe vyššie uvedeného mi vychádza - čerpať s priemerom, ktorým bola rezerva tvorená
a) k 31.12 521/323 20, v roku čerpania dovolenky 323/331 20, 521/331 2 (v nákladoch je 2 EUR nie 22 EUR)
b) na 323 je účtovaná čiastka 20 EUR, čiastka 2 EUR sa účtovala do nákladov na účet 521. Čo je tu nesprávne ???
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Stefan2005 Pozri príspevok
... no so zvýrazneným sa pre zmenu nestotožnujem ja.

Logicky - ak vyčerpám všetky dni starej dovolenky, mám zostatok starej dovolenky 0 dní, tak aj priebežne rozpúšťaná rezerva musí vykazovať 0 EUR.
Prečo si nezvýraznil tučným písmom aj zvyšok mojej citovanaj vety? Veď jasne píšem, že aj pri vyčerpaní všetkej dovolenky sa nemusí rozpustiť všetka vytvorená rezerva a vtedy sa nerozpustená časť rezervy zruší opačným účtovným zápisom, ako sa vytvorila. Zostatok rezervy teda vykazuje 0 EUR.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Adiks Pozri príspevok
Rezerva je odhad budúceho záväzku, ktorého presnú výšku nepoznáme. Ak k 31.12. poznám počet dní nevyčerpanej dovolenky zamestnancov, ak poznám priemery zamestnancov, ktoré podľa Štefana budem používať pre všetky mesiace čerpania dovolenky, tak k 31.12. poznám presnú výšku záväzku z titulu náhrad za nevyčerpané dovolenky. A podľa poslednej vety § 19 ods.1 Postupov účtovania v PÚ zävazok s presnou výškou a presným časovým vymedzením sa účtuje na účte záväzku, nie na účte rezerv. To, že pri rozpúšťaní rezerv použijem aktuálny priemer platný v čase čerpania dovolenky, spôsobí, že tvorba rezerv k 31.12 bude predstavovať len odhad záväzku z titulu náhrad za nevyčepané dovolenky, pretože priemery použité pri tvorbe rezerv k 31.12. budú platiť pri čerpaní dovolenky v nasledujúcom roku len v mesiacoch január-marec, ale čerpanie dovoleniek trvá spravidla dlhšie ako do konca marca a od apríla budú platiť iné priemery. Z uvedeného dôvodu nesúhlasím s názorom, že pri rozpúšťaní rezerv v každom mesiaci čerpania dovolenky použijeme priemery použité pri tvorbe rezerv, ale myslím si, že by sme mali použiť aktuálne platné priemery v mesiaci čerpania dovolenky.
nepoznáme presnú výšku nákladov pri čerpaní rezervy, preto tvoríme rezervu.
Poznáme však presnú výšku vytvorenej rezervy, poznáme s akým predpokladaným priemerom sme ju tvorili a teda už tento známy predpokladaný priemer môžeme použiť pri jej rozpúšťaní. Nerozumiem, čo je na tom nepochopiteľné, alebo nesprávne.
Nepovažujem za nesprávny ani jeden postup rozpúšťania rezervy, len ten môj považujem za logický, ak chcem z nejakého dôvodu rozpúšťať presne podľa reálne čerpanej starej dovolenky. Spomínaný rozdiel medzi skutočnosťou a predpokladom budem mať v nákladoch každý mesiac, nie až na konci roka. A teda aj každý mesiac bude zrejmé, že som nepoznala skutočnú výšku záväzku, inak by rozdiel nevznikal.
3 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň poradáci,chcel by som vás poprosiť o radu:
v r.2009 sa zo zostatku dovolenky zamestnankyne vytvorila rezerva na dov.+odvody 524/323 (zamestnankyna pracovala iba par tyzdnov,rychlo jej zacala PN,ktora trvala az do materskej+rodicovsky trva stale)
tato zamestnkyna išla hned po PN na materskú dovolenku v r. 2010. v r. 2010 sme preúčtovali rezervu 323/451
ako to treba spravne vysporiadať v r. 2011? svieti nám zostatok na účte 451...
Dakujem vopred velmi moc
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
závisí, ako pokračuje MD, či RD. rezervu zlikviduješ, ked si bude dovolenku reálne čerpať, žene na MD, RD dovolenka neprepadá.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

KEJKA Pozri príspevok
závisí, ako pokračuje MD, či RD. rezervu zlikviduješ, ked si bude dovolenku reálne čerpať, žene na MD, RD dovolenka neprepadá.
aha
takze to mozem zatial kludne nechat zauctovane na 451?
a ked sa vrati z rodicovskeho,tak staci to vyriesit potom-bud cerpat alebo zlikvidovat,spravne?
dakujem vopred kejka moc
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
aha
takze to mozem zatial kludne nechat zauctovane na 451?
a ked sa vrati z rodicovskeho,tak staci to vyriesit potom-bud cerpat alebo zlikvidovat,spravne?
dakujem vopred kejka moc
áno, až potom. Ak jej po skončení RD skončí HPP, tak jej dovolenku preplatíš a zúčtuješ čerpanie rezervy. Ak nastúpi do práce a bude dovolenku čerpať, tak detto.
Len nezabudni preúčtovať 451/323 ku koncu účtovného obdobia, ktoré bude predchádzať jej predpokladanému návratu z RD . krátkodobá rezerva.
2 0