Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

poradaK
Prosím Vás, prípad: Dôchodca, ktorý od 1. 9. 2005 do 31. 12. 2005 zarobil nad 13.000,-- - t. j. musí si urobiť RZZP, resp. požiadať zamestnávateľa, aby mu to urobil. Situáciu však komplikuje fakt, že asi vo februári 2006 zmenil trvalé bydlisko. Akú adresu má uviesť na žiadosť alebo ak by si to urobil sám, tak do tlačiva RZZP, tú, ktorú mal vlani, alebo ktorú má aktuálnu teraz?
Vďaka za odpovede.
Uvedie adresu trvalého bydliska platnú v čase podania ročného zúčtovania poistného. Je to napísané priamo na tlačive ročného zúčtovania.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
SZČO "čistá" bola PN v 06/2005, platila znížené odvody na ZP. Vypisuje tlačivo B, keďže to nebolo obdobie 09-12/2005, alebo X, lebo mu vyjde VZ nižší ako 78000.

A ak bola SZČO PN v 06/2005 a 10/2005, platila znížené odvody, vypisuje tlačivo X a XB?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ZuzanaP
SZČO "čistá" bola PN v 06/2005, platila znížené odvody na ZP. Vypisuje tlačivo B, keďže to nebolo obdobie 09-12/2005, alebo X, lebo mu vyjde VZ nižší ako 78000.

A ak bola SZČO PN v 06/2005 a 10/2005, platila znížené odvody, vypisuje tlačivo X a XB?
Ale, čo by si sa trápila s X-kom, keď to bola len čistá SZČO. Vypíš tlačivo typu B.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
no jasné, ďakujem veľmi pekne
0 0
zelonax zelonax

zelonax je offline (nepripojený) zelonax

Prosím o radu: zamestnanec v r. 2005 cez 9 mesiacov mal príjmy do
43.095,- Sk. V období od 9.10.2005 do 31.12.2005 bol zamestnaný na kratší pracovný úväzok a zarobil do 13.000,- Sk . Tento zamestnanec mal aj ostatné príjmy podľa § 8 odst. a/, teda príjmy z príležitostných činností.
Tieto príjmy sa nezapočítavajú do VZ ?
Vznikne tomuto zamestnancovi povinnosť podať RZ ?

Vďaka
0 0
sylva sylva

sylva je offline (nepripojený) sylva

Chcem vyjadriť svoj nesmierny obdiv poraďákom,ale najmä p.Mihálovi.Obdivujem jeho trpezlivosť a ochotu.Bez jeho príspevkov by som ani nepohla s ročným zúčtovaním ZP. VELIKÁÁÁNSKA VĎAKA. Chcem sa aj ja ešte opýtať ohľadom min.základu zamestnanca pri polovičnom úväzku. Ten je 3.450,- avšak treba zrejme zohľadniť aj stupeň náročnosti podľa zák.práce,že?T.z. + príslušný koeficient podľa stupňa.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zelonax
Prosím o radu: zamestnanec v r. 2005 cez 9 mesiacov mal príjmy do
43.095,- Sk. V období od 9.10.2005 do 31.12.2005 bol zamestnaný na kratší pracovný úväzok a zarobil do 13.000,- Sk . Tento zamestnanec mal aj ostatné príjmy podľa § 8 odst. a/, teda príjmy z príležitostných činností.
Tieto príjmy sa nezapočítavajú do VZ ?
Vznikne tomuto zamestnancovi povinnosť podať RZ ?

Vďaka
Ostatné príjmy z príležitostných činností nevstupujú do ročného zúčtovania pre zdravotné poistenie.
Tomuto zamestnancovi nevznikne povinnosť podať ročné zúčtovanie poistného.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sylva
Chcem vyjadriť svoj nesmierny obdiv poraďákom,ale najmä p.Mihálovi.Obdivujem jeho trpezlivosť a ochotu.Bez jeho príspevkov by som ani nepohla s ročným zúčtovaním ZP. VELIKÁÁÁNSKA VĎAKA. Chcem sa aj ja ešte opýtať ohľadom min.základu zamestnanca pri polovičnom úväzku. Ten je 3.450,- avšak treba zrejme zohľadniť aj stupeň náročnosti podľa zák.práce,že?T.z. + príslušný koeficient podľa stupňa.
Netreba - stupeň nňaročnosti práce sa pri výpočte minimálneho základu nezohľadňuje.
0 0
sylva sylva

sylva je offline (nepripojený) sylva

ĎAKUJEM PEKNE SOMIJ!!!!!!! I keď som to ani ja nenašla pod § 13 ods.15 - 18, predsa som váhala... Už som vďaka Tebe dováhala. Som Ti povďačná za odpoveď.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobry den, potrebujem len odsuhlasit.
cista SZCO / typ B?
pol roka zamestanec, od pol roka SZCO / typ S, a SA,SB?
najprv nezamestany, potom SZCO / typ B?
A neviem si poradit z dochodcom, ktory poberal za cely 2005 dochodok oklo 1oooo, a cely rok aj pracoval na dohodu, kde mal prijmy okolo 100000 rocne, preddavku na ZP neplatil<
DAKUJEM
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka
Dobry den, potrebujem len odsuhlasit.
cista SZCO / typ B?
pol roka zamestanec, od pol roka SZCO / typ S, a SA,SB?
najprv nezamestany, potom SZCO / typ B?
A neviem si poradit z dochodcom, ktory poberal za cely 2005 dochodok oklo 1oooo, a cely rok aj pracoval na dohodu, kde mal prijmy okolo 100000 rocne, preddavku na ZP neplatil<
DAKUJEM
Este som zabudla, zamestnanec, ktory pracoval za rok 2005 u dvoch zamestnavatelov ,nie sucastne, jeho mesacne prijmy boli od 8000 do 12000 mesacne / nemusi podavat RZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sylva
Chcem vyjadriť svoj nesmierny obdiv poraďákom,ale najmä p.Mihálovi.Obdivujem jeho trpezlivosť a ochotu.Bez jeho príspevkov by som ani nepohla s ročným zúčtovaním ZP. VELIKÁÁÁNSKA VĎAKA.
...som za to predsa platený...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lydinka
Este som zabudla, zamestnanec, ktory pracoval za rok 2005 u dvoch zamestnavatelov ,nie sucastne, jeho mesacne prijmy boli od 8000 do 12000 mesacne / nemusi podavat RZP?
Nemusí.

Ešte raz:
Ak bol v roku 2005 niekto len zamestnancom - jedno, či v jednom zamestnaní alebo vo viacerých - nebol SZČO, nemal príjmy zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou prenájmov) a nebol ani samoplatiteľ - tak:

RZ nemusí robiť ak v žiadnom mesiaci nemal započítateľné príjmy nad 43095 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lydinka
Dobry den, potrebujem len odsuhlasit.
cista SZCO / typ B?
pol roka zamestanec, od pol roka SZCO / typ S, a SA,SB?
najprv nezamestany, potom SZCO / typ B?
A neviem si poradit z dochodcom, ktory poberal za cely 2005 dochodok oklo 1oooo, a cely rok aj pracoval na dohodu, kde mal prijmy okolo 100000 rocne, preddavku na ZP neplatil<
DAKUJEM
1. cista SZCO / typ B - áno.
2. pol roka zamestanec, od pol roka SZCO / typ S, a SA,SB? - ak súčet VZ za be veci je aspoň 78000 tak áno, inak X.
3. najprv nezamestany, potom SZCO / typ B - áno, ak nezamestnaný nie viac ako do 31.8.
4. Podstatný je príjem dôchodcu na dohody od septembra do decembra. Ak tu zarobil viac ako 13000 Sk, RZ podáva, typ C, je tu na to príklad. Pozrite PoradaBlog.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Jozef Mihál
1. cista SZCO / typ B - áno.
2. pol roka zamestanec, od pol roka SZCO / typ S, a SA,SB? - ak súčet VZ za be veci je aspoň 78000 tak áno, inak X.
3. najprv nezamestany, potom SZCO / typ B - áno, ak nezamestnaný nie viac ako do 31.8.
4. Podstatný je príjem dôchodcu na dohody od septembra do decembra. Ak tu zarobil viac ako 13000 Sk, RZ podáva, typ C, je tu na to príklad. Pozrite PoradaBlog.
Pan MIHAL, dakujem velmi pekne, vedela som, ze poradite.
DAKUJEM
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
...som za to predsa platený...
. .
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jozef Mihál
...som za to predsa platený...
hm- iba šiestimi bodkami-presne 3 pred, 3 za, je to výhodnejšie..dvom by som rozumela
0 0
rybenka rybenka

rybenka je offline (nepripojený) rybenka

Myslím si správne, že žena, ktorá
- je v pracovnom pomere celý rok 2005 (celý rok 2005 nemala príjem zo zamestnania)
- celý rok 2005 poberá rodičovský príspevok (RP)
- celý rok 2005 má dohodu o vykonaní prace a zarobí mesačne 4000,- Sk
nemusí robiť ročné zúčtovanie?
Je to tak preto, lebo aj keď prekročila za obdobie 9-12/2005 príjem 13000,- Sk, príjem z dohody o vykonaní práce sa nepovažuje za príjem podľa §13 ods. 1 - 5 zákona 580/2004, a teda spĺňa podmienky poistenca štátu stanovené v § 11 ods. 9 a) zákona 580/2004?

(prosím, povedzte, že sa nemýlim...)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nemýliš .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rybenka
Pán doktor Mihál, mne to nedá neopýtať sa:
Vy ste boli (alebo ešte ste?) poradcom ministra zdravotníctva.
Ročné zúčtovanie poistného je samozrejme v zákone 580/2004, ktorý sa týka verejného zdravotného poistenia. Nedalo sa ministrovi poradiť aby ročné zúčtovanie poistného vôbec neplánoval?
Do 30.6.2006 mám zmluvu s MZ, takže ešte stále som poradcom.

Ministrovi sa poradilo, aby ročné zúčtovanie za r.2005 bolo dobrovoľné. Aj to vyzeralo Nádej(ne), navrhovaná verzia novely platnej k 1.9.2005 znela tak, že RZ za r.2005 je dobrovoľné, dá sa to nájsť v archívoch na www.nrsr.sk

...avšak doslovne 5 min. pred hlasovaním v parlamente sa "čosi" stalo a z dobrovoľnosti sa stala povinnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať