Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
Emika Emika

Emika je offline (nepripojený) Emika

No prečítala som si návrh vyhlášky ale niektoré veci mi nie sú jasné.
Budem robiť ročné zúčtovanie poistného osobe kt. bola:
v 1/2005 zamestnaná v riadnom pracovnom pomere /zamestnávateľ ukončil prevádzku/
od 2 do 12/2005 je vedená ako SZĆO, ale pori tom poberala aj príjmy z práce na dohodu o vykonaní práce,
je to invalidná osoba so 70% zdr. postihnutím.
Aké tlačivo bude podávať? X+ XA a XB?
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?
Ďakujem
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Emika
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?
Mala som navlas rovnaký problém, pomohol mi ho vyriešiť pán Mihál. Prikladám Ti link na jeho odpoveď.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=165769&postcount=47
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Emika
No prečítala som si návrh vyhlášky ale niektoré veci mi nie sú jasné.
Budem robiť ročné zúčtovanie poistného osobe kt. bola:
v 1/2005 zamestnaná v riadnom pracovnom pomere /zamestnávateľ ukončil prevádzku/
od 2 do 12/2005 je vedená ako SZĆO, ale pori tom poberala aj príjmy z práce na dohodu o vykonaní práce,
je to invalidná osoba so 70% zdr. postihnutím.
Aké tlačivo bude podávať? X+ XA a XB?
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?
Ďakujem
Podá tlačivo X+XA a XB, príp. ak bol celý rok invalidný tak jednoduchšie tlačivo S+SA a SB.

Príjmy z dohôd sa mu nebudú rátať od VZ pre zdravotné poistenie.

Ohľadom minimálnej mzdy už priložila link Malina. Rozdiel, alebo časť rozdielu bude preplatok, ak skutočný VZ zo SZČO, ktorý vyjde z daňového priznania bude nižší ako VZ z ktorého rátal preddavky.
0 0
Emika Emika

Emika je offline (nepripojený) Emika

ďakujem pekne za odpovede.
Ak tomu dobre rozumiem invalidný dôchodca, bez ohľadu na % postihnutia /70/, aj dátum prehodnotenia zdr. stavu /11.1.06/, má teda VZ pre rok 2005 3250 Sk /je to prvý rok podnikania/. Pojem čiastočný invalid si v Zákone o minimálnej mzde už nemám všímať? Pre koho platí potom VZ v návrhu vyhlášky MZ SR - 4875 Sk iba pre mladistvých? Teším sa na preplatok. Vďaka.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Pojem čiastočný invalid si v Zákone o minimálnej mzde už nemám všímať?
Nevšímaj si ho.

Pre koho platí potom VZ v návrhu vyhlášky MZ SR - 4875 Sk iba pre mladistvých?
Iba pre nich.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Komisia návrh vyhlášky vrátila na prepracovanie. Vytknuté boli formálne, nie vecné chyby. Ďalšie rokovanie by malo byť 24.3.

Tlačivá ročných zúčtovaní, zverejnené v tejto téme, sa až na nepodstatné detaily meniť už nebudú.

Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.03.06 at 10:50
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Jozef Mihál
Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
Hádam zrušia ročné zúčtovanie?!?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jozef Mihál
Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
Už bolo načase,dlho sa nič nemenilo
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

To je super! Úplné dobrodružstvo a napínak! Dúfam, že mi neprasknú nervy. Mám rada veci poukladané. No asi sa musím uspokojiť s tým, že sa strafím a keď nie, tak mi nepríde kontrola.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
tonkat
Hádam zrušia ročné zúčtovanie?!?
Čo by sme za to všetci dali...no nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanielaSĽ
Čo by sme za to všetci dali...no nie?
Čo by sme potom robili s voľným časom?
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Človek, ktorý bol do 1.7.2005 zamestnanec a potom prebiehalo konanie na predčasný starobný dôchodok - teda platiteľ ZP bol štát a od (asi) septembra bol samoplatiteľ. Má povinnosť robiť si ročné zúčtovanie ZP? (Možno sa pýtam na hlúposti, ale už som si nie ničím istá.)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Povinný je iba ak mal buď ako zamestnanec kolísavý príjem (t.j. aspoň jeden mesiac nad 43095 a aspoň jeden mesiac pod 43095), alebo ak ako samoplatiteľ od 1.9. do 31.12 mal príjmy vyššie ako 13000 Sk.
0 0
vcielka vcielka

vcielka je offline (nepripojený) vcielka

Aký typ tlačiva použijem na RZ poistného, ak od 1.1. 2005 do 30.06.2005 bol SZČO a od 1.7.2005 31.12.2005 zamestnancom v pracovnom pomere?
Je to tlačivo - list SD? Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vcielka: Použijete tlačivo typ S, s jedným listom SA (zamestnanie) a jedným listom SB (SZČO).

Pozor, ak by náhodou platilo, že:
- jeho úhrnný VZ za celý rok je nižší ako 78000 Sk alebo
- je to dôchodca (študent), ktorý od 1.9. do 31.12. zarobil do 13000 Sk alebo
- zmenili sa mu v priebehu roka sadzby z "normálnych" na "polovičné" (stal sa ZPS),

tak použijete tlačivo typ X s listom XA a listom XB.
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Som zvedavá, či dnes schvália už tie tlačivá. Mám inak jednu otázku - List SB, položka B07 Základ dane z príjmu fyzických osoôb podľa osobitného predpisu - čo sa tam má uvádzať - prípad SZČO, ktorý mal zároveň aj dohodu o vykonaní práce. Viem, že dohoda sa nepočíta do vym. základu pre ZP. Ale v tejto položke to nie je tak napísané, že by to mal byť základ pre ZP. A potom položka B08 - Výdavky na poistné na verejné zdravotné poistenie - iba za neho ako za SZČO, alebo aj keď je ako zamestnávateľ, to, čo platí za zamestnancov a aj to, čo strháva zamestnancom z výplaty?
Ďakujem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tweety
Čo by sme potom robili s voľným časom?
Maja ...užívali si život.
0 0
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Prepáčte, nie tlačivo SB, ale tlačivo B, položka 27 a položka 28.
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

Podľa všeobecneznámych skúseností Vyhlášku dnes určite neschvália - prečo?? No veď 24.3. je piatok a to treba ísť rýchlo, najlepšie hneď doobeda "domov a do záhradky " a nie schvaľovať nejaké vyhlášky. Bodaj by to nebola pravda.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

poradaK
Prepáčte, nie tlačivo SB, ale tlačivo B, položka 27 a položka 28.
položka 27- základ dane z príjmu podľa osobitného predpisu, odvolávka - uvádza sa ... podľa §6 zákona 595/2003 Z.z., čo nie sú dohody, iba samostatne zárobková činnosť.
položka 28 - B tlačivo sa používa, iba ak bol iba SZČO v roku, t.j. nebol zamestnancom, t.j. výdavky na ZP obsahujú iba výdavky SZČO.
Pri tlačivách SB je to obdobne, zaplatené preddavky sa u zamestnanca uvádzajú na tlačive SA.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať