Zavrieť

Porady

odvody ztp do spc.poist

potreboval by som poradiť,
som zamestnaný a poberám invalidný dôchodok (s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% ).
Aké odvody do sociálnej poisťovne odvádzam ja a môj zamestnávateľ ?
Na vyplatenej páske mam odvody pois.v nezamenst 0 eur a za invalidne posit. 10.80 eur
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Xanti Pozri príspevok
V druhom roku, ked platí povinne odvody do SP tak tam je aj nemocenské poistenie tak nárok na nemocenské dávky už má.

Veď som Ti to už písala ... z povinne platených odvodov ... SZCO alebo zo zamestnania ... nárok na nemocenské má.
Dobrovolne sa poistiť na nemocenské poistenie nemôže, a keby pracoval ako dohodár tak nárok na nemocenské nemá, lebo z dohôd pre invalidov sa odvody na nemocenské poistenie neplatia.

KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
1 deň
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
Budem sa opakovať po tretí krát.

Občan zo ZPS nad 70% sa NEMOŽE dobrovolne nemocensky poistiť. Nárok na nemocenské z dobrovolného poistenia tým pádom nevznikne, kedže ani také poistenie nemôže vzniknúť.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Povinné poistenie vzniká vtedy - ak sú splnené zákonné podmienky na jeho vznik. .. nie vtedy, keď ja chcem

doplním - polopatisticky:

ak bude teda osoba s ID na70% mať povinné poistenie - tak v prípade choroby môže z tohto poistenia poberať aj dávky. Ako každý iný .
Naposledy upravil Katy a R : 21.02.13 at 10:07
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

alaya1 Pozri príspevok
Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.
Keďže po založení živnosti, je SZČO v prvom roku oslobodená od odvodov do SP, tak mu samozrejmé nevzniká ani nárok na NP. Následne po podaní DP, ak jeho príjem zo živnosti prekročí sumu 4716,- Eur (za rok 2012), tak do SP platí minimálne odvody, ak neprekročí, tak ďalší rok neplatí nič a opäť nemá nárok na NP. Čo sa týka ZP, myslím, že ak je invalid a platí zaňho štát, tak tiež v prvom roku nemusí platiť, až následne po výsledku RZZP, ktoré mu urobí zdravotná poisťovňa, mu z príjmu vznikne povinná výška ZP, poisťovňa mu to v oznámení oznámi.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.
Ala, ak živnosť ešte len ide zakladať, nárok na nem.dávky mu vznikne najskôr od 1.7.2014 - za predpokladu, že jeho príjem=tržby za rok 2013 presiahne 12-násobok min.vymer.základu.
Ak podnikal v roku 2011 - do 30.6.2013 sa posudzuje pre účely povinnej registrácie v SP jeho príjem za rok 2011.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať