Zavrieť

Porady

Stravné u SZČO

SZČO sa stravuje u firmy, pre ktorú vykonáva práce. Na základe odstravovaných dní mu príde faktúra. Jeden obed stojí 2,50 bez DPH, 3,- s DPH. Má nárok na uplatnenie celej sumy za obed t.j. 3,- eura, alebo si môže uplatniť do nákladov len 55 % zo sumy 3,80 ( 2,09 Eur)
Usporiadat
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, chcem sa len uistiť, či som správne pochopila problematiku konkrétne pre môj prípad.Som platca DPH, ale nekupujem si gastro lístky. Pracujem z domu, takže si občas objednám obed domov. Väčšinou ide o sumu cca 5 eur. Môžem si na základe bločku z reg.pokladnice uplatniť VOZD 3,80 eur? A zaúčtujem si to len do ZD bez rozpisu na DPH? ( Účtujem v Alfe, tak si to asi nahodím cez rozpis do 0% DPH? ) Poradíte mi prosím či je to tak s účtovaním správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa len uistiť, či som správne pochopila problematiku konkrétne pre môj prípad.Som platca DPH, ale nekupujem si gastro lístky. Pracujem z domu, takže si občas objednám obed domov. Väčšinou ide o sumu cca 5 eur. Môžem si na základe bločku z reg.pokladnice uplatniť VOZD 3,80 eur? A zaúčtujem si to len do ZD bez rozpisu na DPH? ( Účtujem v Alfe, tak si to asi nahodím cez rozpis do 0% DPH? ) Poradíte mi prosím či je to tak s účtovaním správne?
Áno, na základe dokladu si môžeš zaúčtovať max. 3,80, bez nároku na odpočet dph.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, SZČO chodí denne na obedy do reštaurácie a dáva si do N najviac 3,80 z ceny za obed. (Ak je suma na bločku nižšia ako 3,80, tak samozrejme dáva tú nižšiu sumu).
Môžem ja tie bločky za stravu sčítať a dať to k napr. 30.4.2012 do N cez ID? Alebo musím každý bloček účtovať cez pokladňu? Ďakujem pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, SZČO chodí denne na obedy do reštaurácie a dáva si do N najviac 3,80 z ceny za obed. (Ak je suma na bločku nižšia ako 3,80, tak samozrejme dáva tú nižšiu sumu).
Môžem ja tie bločky za stravu sčítať a dať to k napr. 30.4.2012 do N cez ID? Alebo musím každý bloček účtovať cez pokladňu? Ďakujem pekne.
Môžeš ich spočítať a dať jedným zberným dokladom.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tweety Pozri príspevok
Môžeš ich spočítať a dať jedným zberným dokladom.
...a ten "zberný doklad" t.j. ID alebo VPD? Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
...a ten "zberný doklad" t.j. ID alebo VPD? Vďaka.
Zberný, t,j, zber údajov, takže jedným ID zoberieš všetky doklady z nákupu obedov(evidencia práce je dôležitá) a zaúčtuješ. Samozrejme bez nároku na odpočet dph.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Dobrý deň,

chcem sa opýtať: manžel je SZČO a uvažujem o nákupe stravných lístkov (aby sa mu zvýšili výdavky) a mám zopár otázok:

- môžem nakúpiť stravné lístky aj "pozadu" - teda ak by som objednala a zaplatila lístky teraz aj za minulé mesiace?
- môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
- aká evidencia by bola dostačujúca pre "zdokladovanie" odpracovaných dní? Stačila by faktúra (s počtom fakturovaných dní za prácu) alebo musí byť aj iná evidencia?
- ako by som mala zaúčtovať (JÚ) faktúru za SL, keby som si objednala SL na dlhšie obdobie dopredu (3, 6 mesiacov)?
- ak máte skúsenosti s konkrétnou zmluvou - môže živnostník objednať SL podľa svojej potreby? je niečím viazaný?

Vopred Vám ďakujem za odpovede...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

heike Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať: manžel je SZČO a uvažujem o nákupe stravných lístkov (aby sa mu zvýšili výdavky) a mám zopár otázok:

- môžem nakúpiť stravné lístky aj "pozadu" - teda ak by som objednala a zaplatila lístky teraz aj za minulé mesiace? Nie nemôžeš nakúpiť lístky pozadu.
- môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov áno - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
- aká evidencia by bola dostačujúca pre "zdokladovanie" odpracovaných dní? Stačila by faktúra (s počtom fakturovaných dní za prácu) alebo musí byť aj iná evidencia?
- ako by som mala zaúčtovať (JÚ) faktúru za SL, keby som si objednala SL na dlhšie obdobie dopredu (3, 6 mesiacov)?
- ak máte skúsenosti s konkrétnou zmluvou - môže živnostník objednať SL podľa svojej potreby? je niečím viazaný?

Vopred Vám ďakujem za odpovede...
.v texte
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Len by som upravila. - môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov áno - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
Celú ako celú, všetko závisí od jej výšky. Od septembra max. teda v hodnote 4 €.

Evidencia- evidencia odpracovaných dní. Nákup je VNZD, až ich spotreba je VOZD, pripomínam, že nárok na odpočet dph z provízie SZČO nemá.
1 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Pochopil som to správne, od 1.9.2012 si SZČO môže dať do nákladov max.cenu listku 4€.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

demeter Pozri príspevok
Pochopil som to správne, od 1.9.2012 si SZČO môže dať do nákladov max.cenu listku 4€.
No, ak si to v predch. príspevku prečítal správne, tak aj pochopil, či?
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Ďakujem veľmi pekne za odpovede, pomohli...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať