Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie - dobrovoľne nezamestnaná

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Prosím o radu:

1, osoba evidovaná na úrade práce k daňovému priznaniu stačí ak doloží "Potvrdenie o evidencii", ktoré si vyžiada na úrade práce kde bola dajme tomu cca 5 - 7 mes.

2. Od 7 mesiaca je dobrovoľne nezamestnaná ale si platí odvody do zdravotnej poisťovne. Odpočítam tieto od základu dane?

Prosím o serióznu radu, nakoľko už som tu svoj príspevok uvádzala, ale nedostala som jednoznačnú odpoveď. Ďakujem pekne.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dara
No mimo asi nie pretože sa to týka tej istej osoby o ktorej som písala v tomto príspevku, takže preto som nechcela zadávať novú tému alebo hľadať a dávať to pod niakú inú. Ale ďakujem za radu, takže celých 87.936 Sk môžem uplatniť ????
Áno .
0 0
neily neily

neily je offline (nepripojený) neily

Ak sa mozem zapojit, tak pokial viem skutocne si DNO nemoze uplatnit odpočet z dan.zakladu o zaplatene prispevky na poistenie ZP.Ale to sa týka prispevkov zaplatených za dobu ničnerobenia. Ale nie je jasné, ako je to napr. pri práci na dohodu o VP, kde je povinnost nad určitu výšku príjmu platiť ZP. Tu stoji otázka - je to príjem podla daň.zákona 595 parag. 5? Myslím že je. Tak za obdobie výkonu práce na základe dohody ak je povinnost platit ZP, tak by sa malo toto dat zohladnit v daň.priznani. Inak je to diskriminačné.. Usilovne po tomto patran zopár dní aj na DU, ak budem vediet tak napíšem
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chcem ešte raz poprosiť o Váš názor na tento prípad

Od 01.01.-31.05.2005 - príjem zo závislej činnosti (cca 200 tis. SK)

Od 01.06. - 26.06.2005 - poberal dávku v nezamestnanosti (k tomuto mám tlačivo zo Soc.poist o výške vyplatenej dávky cca 6000 Sk, ďalej potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie).

Od 26.06 - 31.12.2005 dobrovoĽne nezamestnaná osoba.

Výpočet

Príjmy zo závislej činnosti + príjem z dávky v nezamestnantosti - odovody - nezdaniteľná čiastka= daňový základ * 19 % Dph= daň

Daň podľa DP - daň zrazená z PZČ = buď preplatok alebo nedoplatok.

1, Uplatňujem nezdaniteľnú čiastku v plnej výške 87.936,-- Sk?
2, Započítavam do príjmov aj dávku v nezamestnanosti ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara
Chcem ešte raz poprosiť o Váš názor na tento prípad

Od 01.01.-31.05.2005 - príjem zo závislej činnosti (cca 200 tis. SK)

Od 01.06. - 26.06.2005 - poberal dávku v nezamestnanosti (k tomuto mám tlačivo zo Soc.poist o výške vyplatenej dávky cca 6000 Sk, ďalej potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie).
Od 26.06 - 31.12.2005 dobrovoĽne nezamestnaná osoba.
Výpočet
Príjmy zo závislej činnosti + príjem z dávky v nezamestnantosti - odovody - nezdaniteľná čiastka= daňový základ * 19 % Dph= daň
Daň podľa DP - daň zrazená z PZČ = buď preplatok alebo nedoplatok.

1, Uplatňujem nezdaniteľnú čiastku v plnej výške 87.936,-- Sk?
2, Započítavam do príjmov aj dávku v nezamestnanosti ?
1.správne
2.nie, nezapočítava sa do príjmov daňovníka.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Twety ďakujem pekne, ale tu na porade som našla v článku "Povinnosti mzdovej účtovníčky......že do príjmu manžela či manželky sa započítavajú všetky ostatné príjmy (napr. dávka v nezmestnanosti, nemocenské, materské, ošetrovné.....). Som z toho už totálne domotaná. Prečítala som veľa článkov a už neviem tuším ani ako sa volám.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dara
Twety ďakujem pekne, ale tu na porade som našla v článku "Povinnosti mzdovej účtovníčky......že do príjmu manžela či manželky sa započítavajú všetky ostatné príjmy (napr. dávka v nezmestnanosti, nemocenské, materské, ošetrovné.....). Som z toho už totálne domotaná. Prečítala som veľa článkov a už neviem tuším ani ako sa volám.
To je iba v prípade, že si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku na manžela / manželku. Čiže nezdaniteľnú čiastku NA INÚ OSOBU, nie na seba.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara
Twety ďakujem pekne, ale tu na porade som našla v článku "Povinnosti mzdovej účtovníčky......že do príjmu manžela či manželky sa započítavajú všetky ostatné príjmy (napr. dávka v nezmestnanosti, nemocenské, materské, ošetrovné.....). Som z toho už totálne domotaná. Prečítala som veľa článkov a už neviem tuším ani ako sa volám.
Zaratávajú sa len vtedy, ak sa uplatňuje odpočítateľná položka na manžela, alebo manželku. Vtedy do ich príjmov sa započítavajú aj iné príjmy uvedené v zákone, medzi nimi aj podpora, MD...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
To je iba v prípade, že si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku na manžela / manželku. Čiže nezdaniteľnú čiastku NA INÚ OSOBU, nie na seba.
Tonko, nepredbehuj sa, to sa žene nerobí.:p
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Zaratávajú sa len vtedy, ak sa uplatňuje odpočítateľná položka na manžela, alebo manželku. Vtedy do ich príjmov sa započítavajú aj iné príjmy uvedené v zákone, medzi nimi aj podpora, MD...
Maja, prepáč, že som ťa predbehol.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Aha, ďakujem Vám za pomoc, ste super. Takže ak si uplatňujem na seba do svojich príjmov si tieto nezapočítavam, ale v prípade, že by som si chcela uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela zahrniem do príjmov aj dávky v nezamestnanosti. Však?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dara
Aha, ďakujem Vám za pomoc, ste super. Takže ak si uplatňujem na seba do svojich príjmov si tieto nezapočítavam, ale v prípade, že by som si chcela uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela zahrniem do príjmov aj dávky v nezamestnanosti. Však?
Áno, presne tak.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Maja, prepáč, že som ťa predbehol.
Kedže je to , tak prepáčim.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Prosím o radu ohľadom podobného prípadu : bola som zamestnaná od 1.1.do 3.10.2006 na prac.zmluvu (potvrdenie mám) a od 4.10.2006 som dobrovoľne nezamestnaná (platím si iba ZP).Ďalej som mala príjmy z DoVP, ktoré dokladám potvrdeniami. Ako si vykonať DP? Daňový bonus platí iba do obdobia 3.10.06 alebo si ho môžem uplatniť až do 12/06? Mám 2 deti a životné poistenie.Prosím poraďte mi.ďakujem pekne
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Eva Farkasová Pozri príspevok
Prosím o radu ohľadom podobného prípadu : bola som zamestnaná od 1.1.do 3.10.2006 na prac.zmluvu (potvrdenie mám) a od 4.10.2006 som dobrovoľne nezamestnaná (platím si iba ZP).Ďalej som mala príjmy z DoVP, ktoré dokladám potvrdeniami. Ako si vykonať DP? Daňový bonus platí iba do obdobia 3.10.06 alebo si ho môžem uplatniť až do 12/06? Mám 2 deti a životné poistenie.Prosím poraďte mi.ďakujem pekne
Treba urobiť DP typ A. Zahrnú sa tam príjmy zo zamestnania a pokiaľ boli dohody zdaňované preddavkovo tak aj tie. Keď boli zdanené zrážkovo tak sa považujú za vysporiadané.
V daňovom priznaní si uplatníte aj odpočet na životné poistenie a pokiaľ ste mali za rok príjem viac ako 42450,- tak si môžete uplatniť aj daňový bonus za obdobie nezamestnanosti
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ďakujem pekne, takže to zhrniem:

úhrn zúčtovaných príjmov 142 387 /1-10/06/
- poistné u zamestnávateľa - 18 859
- myslím, že môžem zarátať aj poistné čo som si zaplatila ako DN - 1841
-----------------------------------------------------------------------
čiastkový základ dane 121 687,-
*************************************
nezdan.časť 1-10/06 - 75 680,-
daňový bonus 1-12/06-2 deti - 12 960,-
životné poistenie 1-12/06 - 2 340,-
----------------------------------------------------------------------
odpočty celkom - 90 980,-
**************************************
preddavky na daň 9289,- Sk

Je to takto dobre?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Eva Farkasová Pozri príspevok
Ďakujem pekne, takže to zhrniem:

úhrn zúčtovaných príjmov 142 387 /1-10/06/
- poistné u zamestnávateľa - 18 859
- myslím, že môžem zarátať aj poistné čo som si zaplatila ako DN - 1841 áno,môže sa odrátať aj to
-----------------------------------------------------------------------
čiastkový základ dane 121 687,-
*************************************
nezdan.časť 1-10/06 - 75 680,- uplatňuje sa celá vo výške 90.816
daňový bonus 1-12/06-2 deti - 12 960,- daňový bonus sa odráta až z daňovej povinnosti
životné poistenie 1-12/06 - 2 340,-
----------------------------------------------------------------------
odpočty celkom - 90 980,- 90816 + 2340 = 93.156
**************************************
preddavky na daň 9289,- Sk toto je z potvrdenia ?

Je to takto dobre?
odpoved v texte
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
áno preddavky na daň sú z potvrdenia.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Eva Farkasová Pozri príspevok
áno preddavky na daň sú z potvrdenia.
Tak treba už len vyplniť DP typ A a odovzdať.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ďakujem pekne a prajem príjemný deň
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Pekný deň. Môžem urobiť RZ zamestnancovi, ktorý poberá inv. dôchodok ? Ako ? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať