Zavrieť

Porady

vypočet čiastočného ID

ahojte
našiel by sa niekto kto rozumie tomuto vzorcu?


POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu
POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia

ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

a vie tak reálne vypočítať výšku dochodku???
Ďakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Natty Tvoj PP končil 31.8.2010 a teda aj dôchodkové poistenie sa ukončilo týmto dňom.
Poberanie nemoc. dávok v ochrannej lehote v období od 29.9.2010 do 30.4.2011 nie je obdobím trvania dôchodkového poistenia. V uvedenom období si nemohla získať obdobie dôch.poistenia (pokiaľ si nebola prihlásená ako dobrovoľne dôch.poistená osoba – a túto skutočnosť som nenašla v Tvojich predchádzaj. príspevkoch.)

Ešte sa vrátim k tomu štúdiu v r.1995. Vyzerá, že si nemala plynulý „ prechod“ z jednej vysokej na druhú vysokú školu. Takže aj tento rok Ti do výpočtu vstupuje. (lebo štúdium netrval súvisle celý kalend.rok)
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Andyke, ďakujem Ti veľmi pekne za všetky Tvoje cenné rady!!!
Tak si to zhrňme: posudzované obdobie pre výpočet POMB bude od 1994 do 2011 s tým, že rok 1994 bude OMB zo zamestnania + OMB zo štúdia, rok 1999 OMB zo zamestnania + OMB zo štúdia + OMB z evidencie na ÚP, roky 2000-2010 OMB zo zamestnania. Dôchodkovo som bola poistená do 31.08.2010. Dobrovoľné dôchodkové poistenie od 1.2.2012 mi do výpočtu POMB nezasiahne, zarátajú sa iba dni do doby. Rozumiem tomu správne? Ostáva nevyjasnený rok 1995, keďže medzi prestupom z jednej VŠ na druhú vznikla "nedopatrením" medzera. Ja si ale myslím, že by sa to z rozhodujúceho obdobia na výpočet POMB mohlo vylúčiť, keďže ide o pokračovaniu v štúdiu = sústavná príprava na povolanie. Je pravda, že keď som sa na tú medzeru pýtala pracovníčky SP, pokrčila plecami, že tam za tie dni nebude nič, ale nenapadlo ma, že tým pádom mi to ovplyvní aj POMB. Myslela som, že sa mi len jednoducho odráta z doby poistenia 7 dní. Nejde o obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod? Veď celý kalendárny rok, okrem tých 7 dní, trvalo štúdium. Ako teda bude vyzerať výpočet OMB za tento rok, takto: 365-7=358/365*0,3? Sa mi z toho hrnú slzy do očí, veď to bude žalostne málo, už ten PP cez prázdniny bol škrt cez rozpočet a teraz ešte aj toto... Asi začnem predsa len zvažovať o variante doplatenia doby evidencie na ÚP v r. 2011? Ale počkám si ešte na posudkovú komisiu...
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Dobry den, tiez by som sa chcel spytat na vypocet inv.dochodku.Jedna sa mi o to, ze ked niekto dlhe roky pracoval,ale mal tam obcas medzery-bol nezamestnany,aky to ma vplyv na vypocet ID.Dakujem.
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Neviem ci dobre tomu chapem,ale obdobie poberania podpory v nezamestnanosti alebo marodky by nemalo ''pokazit'' vypocet vysky inv.dochodku?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Luboso Pozri príspevok
Neviem ci dobre tomu chapem,ale obdobie poberania podpory v nezamestnanosti alebo marodky by nemalo ''pokazit'' vypocet vysky inv.dochodku?
doplatok na dôchodkové poistenie sa vykonáva v súlade so zákonom č. 461/2003, a to:

1. obdobie prerušenia sociálneho poistenia podľa § 26 zákona
2. obdobie zaradenia do evidencie nezamestnaných občanov,
3. obdobie sústavnej prípravy na povolanie štúdiom na strednej
alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.
Naposledy upravil Mila123 : 26.01.13 at 09:01
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Neviem ci by malo vyznam doplatit si dochodkove poistenie,kedze odrobenych rokov je dost.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Luboso Pozri príspevok
Neviem ci by malo vyznam doplatit si dochodkove poistenie,kedze odrobenych rokov je dost.
chcelo by to prepočet....
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Mam 43 rokov,stale som pracoval,2 krat som poberal podporu v nezamestnanosti,tak neviem ako by to bolo s tym prepocitanim.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Luboso Pozri príspevok
Mam 43 rokov,stale som pracoval,2 krat som poberal podporu v nezamestnanosti,tak neviem ako by to bolo s tym prepocitanim.
ak ti priznajú invaliditu nad 40 %, pri výpočte ID ti "dopočítajú" dobu dôch.poistenia do dovršenia dôch.veku, t.j. do 62 rokov.

ID sa počíta podla vzorca :
priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôch.poistenia x akt.dôch.hodnota x % invalidity
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

A ten priemerny osobny mzdovy bod sa ako pocita?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Luboso Pozri príspevok
A ten priemerny osobny mzdovy bod sa ako pocita?
Zo SP si pred pár rokmi dostal výpis, osobný mzdový bod je pomer priemernej mzdy v nár.hospodárstve a tvojho vymer.základu. Sleduje sa každý rok samostatne a pri výpočte dôchodku sa urobí priemerný OMB. Berie sa do úvahy príjem od roku 1984.
Výšku OMB ovplyvní obdobie evidencie na UP, za toto obdobie sa dá dôch.poistenie doplatiť. Ale to by chcelo dať si prepočítať odborníkovi, lebo doplatenie nebude malá suma a platiť z minima, ak tvoj príjem zo zamestnania bol vyšší nemá význam.
1 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Luboso Pozri príspevok
To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
Nemám to podrobne naštudované, ak sa tu objaví Andyke - poradí ti.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Luboso Pozri príspevok
To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
máš to už vyššie uvedené - pri prerušení podľa §26 ..
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Chcel by som sa este spytat,ked bol niekto v obdobi do roku 2004 evidovany na urade prace a zaroven pocas tej evidencie na UP bol nejaky cas na PN,ci tiez bolo za neho odvadzane dochodkove poistenie pocas PN?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V ktorom roku to bolo?
Náhradnou dobou dôchodk.poistenia je aj :
doba nezamestnanosti, po ktorú
  • bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
  • sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
2 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Ahoj,na podpore som bol par mesiacov v roku 1997/1998, potom 2001/2002-tu som bol aj zaroven PN.
0 0
Hellena Hellena

Hellena je offline (nepripojený) Hellena

Po skončení strednej školy v r. 2009 som nastúpila do práce. Po mesiaci som bola PN, bola som hospitalizovaná a po ukončení PN mi bol v roku 2010 priznaný inval. dôchodok 70 %. Jeho suma je veľmi nízka.
Chcem sa opýtať, či v mojom prípade bolo možné doplatiť poistné za dobu štúdia, aby som mala vyšší POMB.
Ďakujem za odpoveď.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať