Zavrieť

Porady

Prešovská soľ a iné dobré veci, ktoré už nie sú

http://korzar.sme.sk/c/6278977/o-sol...-z-dovozu.html
Svinstvo je to čo urobili a som už totálne znechutený a unavený z toho ako všetko dobré v našich životoch je podriadené zákonom biznisu.
Cez víkend sme sa so svokrom rozčuľovali nad tým, ako v RS zavreli tiež všetko čo sa dalo - pivovar, mäsokombinát atď.... - podriadené zákonom globálneho biznisu. K sloganu "To najlepšie čo doma máme..." treba dodať "...je v riti."

Ak chcete, pridajte do príspevkov dobré fabriky, ktoré zavreli vo vašom meste. Vytunelované, príp. skúpené veľkokapitálom a zatvorené pre koncentráciu a znižovanie nákladov.
Usporiadat
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

k....y,vsetko vytunelovane,
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Stavajú sa samé nákupné centrá, aby sme kupovali len zahraničné veci,hoci väčšina ľudí už na to nemá, uplne sa vytratil zdravý sedliacký rozum.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Keby si každý už zajtra povedal : Oddnes nekupujem cudzie výrobky v cudzích obchodoch čo by sa stalo?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

pavol54 Pozri príspevok
Keby si každý už zajtra povedal : Oddnes nekupujem cudzie výrobky v cudzích obchodoch čo by sa stalo?
Nákup by bol skromný, lebo naše výrobky sa vytrácajú.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Zdravotníctvo: každá aj najmenšia osada alebo kopanice mali v dosahu:
- obvodného lekára (lekár chodil za pacientmi, nie opačne), zubára, pediatra, povinné detské poradne, detskí zubári ordinovali v školách, deti sa očkovali hromadne v škole, absolvovali v škole zdravotné prehliadky ak dovŕšili určitý vek, rodičia nemuseli vynechávať z roboty, preventívne sa hromadne podával rybí tuk, fluorové tabletky a pod.
- vo väčších podnikoch ordinovali závodní lekári, ktorí podľa toho kde mal pracovník pracovať posielali na ďalšie odborné vyšetrenie napr. sluchu, pľúc,očí, chrbtice. Pre všetkých bolo povinné štítkovanie a kontroly TBC, ako závodní lekári boli tiež zubári, gynekológ, zadarmo sa prideľovali poukazy na kúpeľnú liečbu, podľa diagnóz aj niekoľkokrát ročne, v každom podniku, úrade bol bezpečnostný a požiarny technik - beda ak bol nejaký pracovný úraz: to bolo hlásenia, vyšetrovania, opatrení a ak nedajbože smrteľný tak prišli vyšetrovať nadriadené orgány a beda ak sa zistilo zavinenie zamestnávateľa!!!
Viete koľko pracovných príležitostí bolo len v rezorte zdravotníctva a ako bol pracujúci chránený? Kto sa dnes stará či pracujúci vôbec jedol alebo bol na WC? Podnikateľ - no určite!!!

Doprava autobusová aj železničná bola veľmi hustá, grafikony na seba naväzovali aby sa mohli ľudia načas dostať domov z roboty, nezriedka aj podnikovým autobusom.
Zásobovanie a rozvoz potravín denne: chleba, rohlíky, žemle, jemné pečivo, koláče, mlieko, mliečne výrobky, zelenina, ovocie, vnútornosti, mäkké salámy, ovocie a zelenina ktorá sa rýchlo kazila
Koľko tu bolo pracovných príležitostí od pasáka kráv, cez skladníkov, šoférov, predavačky až po riaditeľa Prioru??? Ani sa to nedá spočítať!

Policajti, hasiči, predseda mestského, obecného úradu, riaditeľ školy, farár: požívali vážnosť, rešpekt. Policajti boli vyzbrojení len obuškami, bez kukiel, samopalov a ochranných štítov dokázali udržať poriadok aj v najmenšej osade na diskotéke. Ak sa medzi sebou susedia pobili stačil okamžite zakročiť aj predseda MNV.

Zákony, predpisy, nariadenia od tých schvaľovaných v parlamente až po domový poriadok vyvesený v každom činžiaku boli platné niekoľko desaťročí, každý vedel na čo má nárok, o čo môže požiadať, aký trest ho čaká, za čo platí, koľko a kde sa môže sťažovať. Ak súd vydal rozhodnutie, uznesenie, exekučný príkaz - stačilo ho predložiť v mzdovej učtárni a tá zabezpečila zrážky výživného, dlžôb nájomného, elektriky, plynu, ale aj za obyčajnú čiernu jazdu v mestskej doprave. Keďže všetci sme boli povinne zamestnaní, tak sa malo vinníkovi z čoho strhnúť aj bez zbytočného exekútora alebo vymáhača dlhov. Príživníctvo, rozkrádanie bolo trestným činom, bola za to basa v ktorej sa ale muselo robiť. Nie jeden basista si v base dokončil napr. učňovku alebo spravil maturitu a po skončení trestu mohol nastúpiť do práce ako kvalifikovaný pracovník - basa ho skutočne aj prevychovala a naučila slušne žiť. Ani si nepamätám že by niekto z môjho okolia neplatil nájomné, elektriku, plyn, nezaplatil deťom v družine obedy alebo za škôlku.

Závodné, školské jedálne, kuchyne v internátoch, škôlkách a jasliach boli prísne po hygienickej stránke kontrolované: v jasliach a škôlkach napr. aj lekárom, hygienikom a v práci zasa komisiami z radov zamestnancov. Študenti, žiaci mali jeden čas dokonca zadarmo aj mliečne desiate na školách. Padlo 12.00 hod. a všetci sme odchádzali na obed, každému bolo jasné že cez obedňajšiu prestávku nič nevybaví, nikde sa nedovolá, stroje sú zastavené - lebo sú všetci na obede.

Športoviská, štadióny, bazény, klziská, termálne kúpaliská, priehrady, rybníky, potoky, lesy, lúky patrili všetkým, chodilo sa aj s malými deťmi naozaj za športom, rekreáciou, oddychom. Všetko kontroloval hygienik. Viete si predstaviť že by plávali po Oravskej priehrade igelitové sáčky alebo zdochnuté ryby?

Už sa mi nechce pokračovať, ale mali sme všetci naozaj všetko len preto že sme všetci robili. Preto aj bolo toľko nedostatkového tovaru lebo sme si za zarobené peniaze mohli dovoliť nakupovať to čo sme potrebovali a bez pôžičiek úverov alebo nejakého krkolomného šetrenia.

Keď sa tak dnes nad tým pučom v novembri 1989 zamyslím ktovie kde by sme boli dnes keby nebolo revolúcie: keby sa za tie prehajdákané peniaze investovalo do vytunelovaných tovární, vývoja nových výrobkov, do atraktívnejšej obalovej techniky, do skvalitnenia životného prostredia, do rozvoja vedy, techniky a poľnohospodárstva, keby sme nemuseli živiť toľko darmožráčov politikov, členov predstavenstiev, konateľov, podnikateľov, exekútorov, úradníkov, - tak by ľudia utekali z Ameriky k nám a nie opačne.
1 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
..... je mi z toho všetkého doplaču.......
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

hubatá
Zdravotníctvo: každá aj najmenšia osada alebo kopanice mali v dosahu:
- obvodného lekára (lekár chodil za pacientmi, nie opačne), zubára, pediatra, povinné detské poradne, detskí zubári ordinovali v školách, deti sa očkovali hromadne v škole, absolvovali v škole zdravotné prehliadky ak dovŕšili určitý vek, rodičia nemuseli vynechávať z roboty, preventívne sa hromadne podával rybí tuk, fluorové tabletky a pod. dnes osady, kopanice, obce ba dokonca i mestečká ani toho lekára nemajú, zdravotné prehliadky v školách - nonsens, rodičia musia vynechávať z práce (a niekedy aj padáka za to dostanú)
- vo väčších podnikoch ordinovali závodní lekári, ktorí podľa toho kde mal pracovník pracovať posielali na ďalšie odborné vyšetrenie napr. sluchu, pľúc,očí, chrbtice dnes v máloktorom je čo i len lekárnička, ak sa roboš zoderie, vyhodia ho a zoberú druhého. Pre všetkých bolo povinné štítkovanie a kontroly TBC, ako závodní lekári boli tiež zubári, gynekológ, zadarmo sa prideľovali poukazy na kúpeľnú liečbu, podľa diagnóz aj niekoľkokrát ročne dnes si to zaplať alebo skap, v každom podniku, úrade bol bezpečnostný a požiarny technik aj dnes sú, ale na akej úrovni, to len KBZ - beda ak bol nejaký pracovný úraz: to bolo hlásenia, vyšetrovania, opatrení a ak nedajbože smrteľný tak prišli vyšetrovať nadriadené orgány a beda ak sa zistilo zavinenie zamestnávateľa dnes je to všetko vina robotníka - podnikateľ je vždy svätý!!!
Viete koľko pracovných príležitostí bolo len v rezorte zdravotníctva a ako bol pracujúci chránený? Kto sa dnes stará či pracujúci vôbec jedol alebo bol na WC? Podnikateľ - no určite!!!

Doprava autobusová aj železničná bola veľmi hustá, grafikony na seba naväzovali aby sa mohli ľudia načas dostať domov z roboty, nezriedka aj podnikovým autobusom. Dnes drahšie cestovanie, pokazené autobusy, preriedené spoje, niekde aj žiadne
Zásobovanie a rozvoz potravín denne: chleba, rohlíky, žemle, jemné pečivo, koláče, mlieko, mliečne výrobky, zelenina, ovocie, vnútornosti, mäkké salámy, ovocie a zelenina ktorá sa rýchlo kazila aj dnes denný rozvoz, ale nevieš čo to vlastne je (alebo či nie je solené poľskou soľou)
Koľko tu bolo pracovných príležitostí od pasáka kráv, cez skladníkov, šoférov, predavačky až po riaditeľa Prioru??? Ani sa to nedá spočítať! Ani dnes - lebo už nie je čo počítať.

Policajti, hasiči, predseda mestského, obecného úradu, riaditeľ školy, farár: požívali vážnosť, rešpekt. Policajti boli vyzbrojení len obuškami, bez kukiel, samopalov a ochranných štítov dokázali udržať poriadok aj v najmenšej osade na diskotéke. Ak sa medzi sebou susedia pobili stačil okamžite zakročiť aj predseda MNV. Dnes tiež používajú "vážnosť" štítmi, vodnými striekačkami, (ne)dokážu udržať aj najmenší neporiadok a predseda (starosta) sa stará, ako si zvýšiť odmeny

Zákony, predpisy, nariadenia od tých schvaľovaných v parlamente až po domový poriadok vyvesený v každom činžiaku boli platné niekoľko desaťročí, každý vedel na čo má nárok, o čo môže požiadať, aký trest ho čaká, za čo platí, koľko a kde sa môže sťažovať Aj dnes máš zákony, ale sú také neprehľadné, že každý nevie na čo má nárok a kde sa môže sťažovať. Ak súd vydal rozhodnutie, uznesenie, exekučný príkaz - stačilo ho predložiť v mzdovej učtárni a tá zabezpečila zrážky výživného, dlžôb nájomného, elektriky, plynu, ale aj za obyčajnú čiernu jazdu v mestskej doprave Aj dnes dostaneš (po niekoľkých rokoch) rozhodnutie zo súdu, alebo exekučný príkaz, lenže po takej dobe aj tak už PRD vymôžeš. Keďže všetci sme boli povinne zamestnaní, tak sa malo vinníkovi z čoho strhnúť aj bez zbytočného exekútora alebo vymáhača dlhov Dnes sme povinne nezamestnaní, tak do čerta, čo budeš sťahovať? Iba ak gate. Príživníctvo, rozkrádanie bolo trestným činom, bola za to basa v ktorej sa ale muselo robiť Príživníctvo dnes neexistuje - má to iný názov - sociálna núdza. Nie jeden basista si v base dokončil napr. učňovku alebo spravil maturitu a po skončení trestu mohol nastúpiť do práce ako kvalifikovaný pracovník - basa ho skutočne aj prevychovala a naučila slušne žiť Aj dnes prevychová a vychová - sikovných kriminálnikov a manipulátorov, ktorí dokážu odrbať aj vlastný tieň. Ani si nepamätám že by niekto z môjho okolia neplatil nájomné, elektriku, plyn, nezaplatil deťom v družine obedy alebo za škôlku.

Závodné, školské jedálne, kuchyne v internátoch, škôlkách a jasliach boli prísne po hygienickej stránke kontrolované: v jasliach a škôlkach napr. aj lekárom, hygienikom a v práci zasa komisiami z radov zamestnancov No aj dnes síce chodí inšpekcia z potravinovej správa, ale čo už môžu zistiť?. Študenti, žiaci mali jeden čas dokonca zadarmo aj mliečne desiate na školách Aj dnes ich majú zadarmo - ale len keď rodičia zaplatia. Padlo 12.00 hod. a všetci sme odchádzali na obed, každému bolo jasné že cez obedňajšiu prestávku nič nevybaví, nikde sa nedovolá, stroje sú zastavené - lebo sú všetci na obede. Dnes padne 14.00 a nikde ani nohy na úradoch - majú predsa "porady" a "školenia" s vedením - v obchodoch a butikoch. Ale padne 17:00 a z haly sa tackajú zodraté robotnícke figúrky.

Športoviská, štadióny, bazény, klziská, termálne kúpaliská, priehrady, rybníky, potoky, lesy, lúky patrili všetkým dnes patria podnikateľom, privatizérom, urbárnikom, chodilo sa aj s malými deťmi naozaj za športom, rekreáciou, oddychom dnes sa vozí, aby to deti z diaľky videli. Všetko kontroloval hygienik. Viete si predstaviť že by plávali po Oravskej priehrade igelitové sáčky alebo zdochnuté ryby? Plavali aj vtedy, ale sa zbierali - dnes je to len na obciach, ale tie nezamestnaných predsa nemajú, ktorí by to urobili.

Už sa mi nechce pokračovať, ale mali sme všetci naozaj všetko len preto že sme všetci robili. Preto aj bolo toľko nedostatkového tovaru lebo sme si za zarobené peniaze mohli dovoliť nakupovať to čo sme potrebovali a bez pôžičiek úverov alebo nejakého krkolomného šetrenia.
Máš pravdu - škoda pokračovať, lebo ************************************************** ********* píííííííííp
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

pavol54 Pozri príspevok
Keby si každý už zajtra povedal : Oddnes nekupujem cudzie výrobky v cudzích obchodoch čo by sa stalo?
Stačilo keby sme si to my čo sme tu na porade uvedomili a urobili tak: prestali chodiť do hyperbordelov, ale každý by si v okruhu svojej domácnosti našiel slovenského dodávateľa a nemusí to byť ani podnikateľ: ja mám dodávateľa 72 ročnú babku na zeleninu a ovocie. Každú sobotu sa prejdem s igelitkou po jej záhrade (v zime po pivnici) a natrhám si čo chcem od petržlenovej vňate až po jablká na strome. Som sama a stačí mi to na týždeň. Za tú igelitku jej dám 3 eurá a ako bonus si musím s ňou vypiť za horčičák domáceho ribizláku. Pokecáme ako ide život, poohovárame politikov a sme obidve spokojné: babka si privyrobí k dôchodku a ja mám ovocie a zeleninu zaručene bez chémie, čerstvú a zdravú. Viem že má malý dôchodok a tak nekupuje hnojivo, ale na jeseň vypustí do záhrady 5 sliepok ktoré jej ju pohnoja, vyzobú chrobákov, zelinu a prehrabú. Voľakedy chovala aj kozu, ale už nevládze a deti jej nechcú pomáhať. Nakupujú v Tescu a plánujú ako zasadia tuje a dlažbu okolo bazéna keď zlikvidujú babkinu záhradu.

To čo ja robím v malom môže urobiť každý z nás hneď túto sobotu nákupom na 1-2 týždne do auta: vyberte sa tam kde sme mali najlepšie ovocie a zeleninu - do blízkych dedín v okolí Galanty a D. Stredy, Levíc, R. Soboty a uvidíte ako dobre aj teraz v zime nakúpite: ovocie, zeleninu, zaváraniny z pivnice, kurence, králikov, bravčové z mraziaku, klobásky, slaninu z komory. Vyžeňme spoločne hyperbordely z našej krajiny, začnime si sami vyrábať mlieko, mliečne výrobky, mäso, salámy, pestovať ovocie, zeleninu, sami si ich rozvezieme, sami si ich predáme. Nepotrebujeme na to diaľnice a budeme mať všetci čo robiť vrátane neprispôsobivých. A už aj keď ten televízor kúpime raz za 5 rokov v Japonsku - i tak tu bude dosť roboty a jedla pre všetkých.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

hubatá
Každú sobotu sa prejdem s igelitkou po jej záhrade (v zime po pivnici) a natrhám si čo chcem od petržlenovej vňate až po jablká na strome. Som sama a stačí mi to na týždeň. Za tú igelitku jej dám 3 eurá a ako bonus si musím s ňou vypiť za horčičák domáceho ribizláku dóbrý bónus. Pokecáme ako ide život, poohovárame politikov a sme obidve spokojné: babka si privyrobí k dôchodku a ja mám ovocie a zeleninu zaručene bez chémie, čerstvú a zdravú. Viem že má malý dôchodok a tak nekupuje hnojivo, ale na jeseň vypustí do záhrady 5 sliepok ktoré jej ju pohnoja, vyzobú chrobákov, zelinu a prehrabú ide na to ekologicky a ekonomicky - babka sa nezdá, ale je bombová! . Voľakedy chovala aj kozu, ale už nevládze a deti jej nechcú pomáhať.
.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A čo my na horniakoch, kde sa ledva zemiakom darí ??? Ideš do toho superbordelu ráno a čo nevidíš? Nákupy vo vozíkoch na prasknutie a potom tú zeleninu a ovocie nakúpiš na trhu - "zaručene zdravú".

A čo ma teda najviac zaráža, že predajcovia so značkami DS, NR, RS...... na autách, chodia k nám predávať prebytky zo záhrad a ja Vám dolniakom tak závidím tie banány a pomaranče a mandarinky a ... to veru u nás na stromoch nie a nie sa urodiť. Takže ja už len tú chémiu budem požierať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A k téme : u nás koniec veľkej fabriky BZVIL, v Martine koniec pivovarom. A pivo Martin už nikdy nebude mať porovnateľnú chuť, lebo základom okrem iného bola voda.
Babre sa nám to v tej vytúženej demokracii.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Melnick Pozri príspevok
A čo my na horniakoch, kde sa ledva zemiakom darí ??? Ideš do toho superbordelu ráno a čo nevidíš? Nákupy vo vozíkoch na prasknutie a potom tú zeleninu a ovocie nakúpiš na trhu - "zaručene zdravú".

A čo ma teda najviac zaráža, že predajcovia so značkami DS, NR, RS...... na autách, chodia k nám predávať prebytky zo záhrad a ja Vám dolniakom tak závidím tie banány a pomaranče a mandarinky a ... to veru u nás na stromoch nie a nie sa urodiť. Takže ja už len tú chémiu budem požierať.
Majka,len ci su to naozaj prebytky zo zahrad.
Velakrat su tie akoze prebytky nakupene vo velkoskladoch,dovezene zo sklenikov zo zahranicia...
Naposledy upravil arizona : 02.03.12 at 22:26 Dôvod: preklep
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ešte k téme:
každý sme na výkon svojej funkcie museli mať nielen vzdelanie nadobudnuté v škole, ale ešte sme aj absolvovali podrobnejšie školenia, pravidelne organizované a mohli sme si vymieňať skúsenosti. Teda sa nemohlo stať ako dnes že lekáreň vlastní JUDr., kecá do roboty Pharm. a tá ho musí počúvať, lebo JUDr. je vlastník a môže ju vyhodiť z roboty ak mu bude odporovať.

Každý robil to na čo bol vyučený, mal strednú alebo vysokú školu. Samozrejme to nevylučovalo že Ing. si nedokázal postaviť vlastnoručne chatu, alebo kutiť s drevom. Ak chcel ísť vyššie, robiť kariéru, mal možnosť si doplniť vzdelanie aj popri zamestnaní a ešte mu poskytli aj štúdijné voľno, preplatili skriptá, učebnice...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ale to si môžme povedať my, lenže je veľa tých, ktorí ťa budú presviedčať ako sa stálo na mandarinky a banány, ako nebolo chleba v obchodoch a prázdne regále u mäsiara a ako si nemohla vycestovať von a aké to bolo na ho...no. Ale že bordel robili práve tí, ktorí sa chytili po 1989 roku moci a sú tam dodnes to im nevyhovoríš. Len to aká bola totalita. teraz je čo, čo je to tá demokracia, za 20 rokov ma tá demokracia a sloboda nepresvedčila o správnosti tejto doby.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

KatarinaNR Pozri príspevok
videli ste minulý týždeň v správach? Slovensko je sebestačné na 45% a má to ešte klesať, len pre porovnanie Nemecko je sebestačné na 95%
Nemci si podnes prechodom na euro nezošrotovali svoje marky, keby niečo, tak bežia v režime na druhý deň. Bez problémov.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
arizona Pozri príspevok
Majka,len ci su to naozaj prebytky zo zahrad.
Velakrat su tie akoze prebytky nakupene velkoskladoch,dovezene zo sklenikov zo zahranicia...
Ja chodím kupovať zeleninu do Bošian.Pravidelne tam chodí predávať jeden z NZ predáva svoju úrodu.A chodia aj tý čo ich spomínaš ,čo nakúpia vo veľkoskladoch.Ten z NZ je cca o 20% drahší.Vždy je pred ním rada ľudí u susedov zo skladu nikto.NZ všetko predá plnú dodávku aj s prívesným vozíkom.Neklame neoje.... a tamtýzo skladu sotva sem tam niečo.Ľudia nie sú úplne blbý.Pokiaľ im dáš na výber ,kvalitu síce drahšiu a lacnejšiu umelinu tak si vyberú kvalitu,len musia mať na výber.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ako sa zapísali do slovenských dejín, spomeniete si na niektorého z nich, okrem Mečiara, Čarnogurského, ktorí sú na scéne ešte stále?
Ostatní vtedajší ako aj dnešní, padnú časom do zabudnutia.
Tieto roky boli pre nasmerovanie Slovenska najrozhodujúcejšie.

0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ja v princípe súhlasím s tým že polovica fabrík musela v transformácii v 90ych rokoch nevyhnutne zaniknúť, pretože to boli často fabriky skrz naskrz neschopné konkurovať západu - technológiou, pracovnou silou, know-how atď.
Ale bolo tu aj zdravé jadro, ktoré malo fakt kvalitné, niekedy naozaj unikátne výrobky a aj tak tie továrne zanikli. A to z dôvodu, že
- transformácia bola moc rýchla a bola to liečba šokom, skočili sme do trhového hospodárstva
- urobila sa bohapustá krádež, divoká privatizácia, kedy fabriky za korunu sa porozdávali kadejakým zlodejom
- tiež bola veľká skupina podnikov ba priam celých odvetví, ktoré jednoducho zmietli z povrchu zemského priam úmyselne - najviac to schytalo azda strojárstvo, zbrojárstvo, lebo to boli u nás fakt špičkové odvetvia a niekomu to moc klalo oči
- tých zopár zdravých fabrík, čo zostali a dokázali konkurovať a zachovali výrobu, aj tak prešli do súkromných zahraničných rúk, lebo prišli mamuty zo západu a všetko skúpili. No a keď to skúpili, tak v lepších prípadoch zachovali či rozšírili výroby, v tých horších to všetko proste zavreli, aby sa zbavili konkurencie, lebo z titulu svojej veľkosti si to mohli dovoliť - zrátali si, že bojovať proti silnej konkurencii bude drahšie než kúpiť ju a zlikvidovať.

Kedy budeme mať my fabriky v Rakúsku, Nemecku? Dakedy mám pocit, že daň, ktorú platíme za efektívnejší ekonomický systém je moc vysoká. Stali sme sa len lacnou továrňou západu.

A toto ma na tom hnevá najviac, že ekonomika sa riadi z bánk a fondov, a nemá už so skutočnou konkurenciou veľa spoločného. A neni to spravodlivé voči tým ľuďom čo drú v tých fabrikách. Tí to odsrali asi najviac.
Príde silný kapitál a ten kto má prachy, nemusí byť najlepší, stačí že má najviac love a prevalcuje to. To je choroba, na ktorú kapitalizmus zomrie. Socializmus zomrel na neefektivitu a lajdáctvo, kapitalizmus skape na chamtivosť.
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

dolfort Pozri príspevok
Ja v princípe súhlasím s tým že polovica fabrík musela v transformácii v 90ych rokoch nevyhnutne zaniknúť, pretože to boli často fabriky skrz naskrz neschopné konkurovať západu - technológiou, pracovnou silou, know-how atď.
Ale bolo tu aj zdravé jadro, ktoré malo fakt kvalitné, niekedy naozaj unikátne výrobky a aj tak tie továrne zanikli. A to z dôvodu, že
- transformácia bola moc rýchla a bola to liečba šokom, skočili sme do trhového hospodárstva
- urobila sa bohapustá krádež, divoká privatizácia, kedy fabriky za korunu sa porozdávali kadejakým zlodejom
- tiež bola veľká skupina podnikov ba priam celých odvetví, ktoré jednoducho zmietli z povrchu zemského priam úmyselne - najviac to schytalo azda strojárstvo, zbrojárstvo, lebo to boli u nás fakt špičkové odvetvia a niekomu to moc klalo oči
- tých zopár zdravých fabrík, čo zostali a dokázali konkurovať a zachovali výrobu, aj tak prešli do súkromných zahraničných rúk, lebo prišli mamuty zo západu a všetko skúpili. No a keď to skúpili, tak v lepších prípadoch zachovali či rozšírili výroby, v tých horších to všetko proste zavreli, aby sa zbavili konkurencie, lebo z titulu svojej veľkosti si to mohli dovoliť - zrátali si, že bojovať proti silnej konkurencii bude drahšie než kúpiť ju a zlikvidovať.

Kedy budeme mať my fabriky v Rakúsku, Nemecku? Dakedy mám pocit, že daň, ktorú platíme za efektívnejší ekonomický systém je moc vysoká. Stali sme sa len lacnou továrňou západu.

A toto ma na tom hnevá najviac, že ekonomika sa riadi z bánk a fondov, a nemá už so skutočnou konkurenciou veľa spoločného. A neni to spravodlivé voči tým ľuďom čo drú v tých fabrikách. Tí to odsrali asi najviac.
Príde silný kapitál a ten kto má prachy, nemusí byť najlepší, stačí že má najviac love a prevalcuje to. To je choroba, na ktorú kapitalizmus zomrie. Socializmus zomrel na neefektivitu a lajdáctvo, kapitalizmus skape na chamtivosť.
Vedel by si ty, alebo niekto iný, seriózne porovnať, ako dopadli aspoň krajiny vo V4 z tohto hľadiska?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Melnick Pozri príspevok
A čo my na horniakoch, kde sa ledva zemiakom darí ??? Ideš do toho superbordelu ráno a čo nevidíš? Nákupy vo vozíkoch na prasknutie a potom tú zeleninu a ovocie nakúpiš na trhu - "zaručene zdravú".

A čo ma teda najviac zaráža, že predajcovia so značkami DS, NR, RS...... na autách, chodia k nám predávať prebytky zo záhrad a ja Vám dolniakom tak závidím tie banány a pomaranče a mandarinky a ... to veru u nás na stromoch nie a nie sa urodiť. Takže ja už len tú chémiu budem požierať.
Lenže sranda je že to nie je vypestované u nás ale v Maďarsku takže na prebytky zabudni
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať