Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Mesacne tvorim povinny pridel do Socialneho fondu. Na co vsetko ho mozem vyuzit?Mozem zan napriklad na konci roka nakupit stravne listky a dat ich zamestnancom, alebo napriklad relax listky?Este by ma zajimalo, ci musi byt cerpanie zo SF kazdy mesiac, alebo staci ho minut az na konci roka?Otazka socialneho fondu mi totiz vobec nie je jasna, dakujem
Usporiadat
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

To Vlasta:

Ak je teda hodnota stravnej jednotky 52,- Sk potom:

55% z 52 predstavuje 28,60 čo je náklad firmy.
30% z 52 15,60 príspevok zo SF
zvyšok teda 7,80 hradí zamestananec.
Zaúčtujem to ako? Tuším v tom mám chaos.


Podľa mňa táto kalkulácia stravenky nie je správne. Môže byť aj takto ale nikde nie je stanovené, že z hodnoty stravného lístka koľko % má byť zo SF. V tomto prípade zo SF môže byť príspevok od 1-až do 23,40 Sk.
Tých 30% na stravovanie sa týka 30% z tvorby SF, to má byť použité na stravovanie a nie 30% z hodnoty stravenky. Dúfam že je to zrozumiteľné ako som to napísala.
Naposledy upravil Magma : 20.09.04 at 09:11
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Je na účt.jednotke koľko bude prispievať zo soc.fondu na stravovanie, no minimum je ako píše Magma 30% z tvorby SF, môže prispieť aj 23,40 tým pádom nebude zamestnanec doplácať ani halier.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

rosemary
Ale sa nám to pekne zamotalo, To čo prispievate zo SF na stravný lístok pracovníkovi nezdaňujete.55% z nákladov fy nemá so SF nič spoločného.Ak máte povinnosť zo zákona tvoriť SF, potom podľa zákona o SF by ste mali prispievať na stravovanie min. 30% z vytvoreného SF.
Podľa ust. § 7 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom fonde, 30 % najmenej z povinného prídelu na sociálny fond, sa poskytuje na zabezpečenie stravovania a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily. Takže nie celých 30 % na stravovanie - koľko si dáte na stravovanie je na vašom rozhodnutí. Časť z toho je aj na regeneráciu pracovnej sily. A keď nevyčerpáte - nevadí - prenáša sa do budúceho roka.
Pekný deň!
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

No už mi to došlo, že 30% sa chápe zo SF. Ďakujem, na začiatku tuším padla aj otázka, či je nutné čerpať prostriedky z fondu pravidelne, alebo podľa potreby. Firma totiž zabezpečila stravovanie zamestnancom až teraz od septembra a od začiatku roka som nepostrehla žiadne použitie prostriedkov zo soc. fondu. Dokonca sa prenášal aj zostatok z minulého roka.
0 0
arin arin

arin je offline (nepripojený) arin

Je potrebné tvoriť soc.fond aj z dohôd o vykonaní práce ?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

nie z dohôd sa netvorí iba z hrubých miezd zamestnancov na TPP ale bez náhrad za dovolenku
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tých povinných 30% môže niekomu urobiť problém. Pri nižších mzdách je tvorba biedna. Aj keby sa použil súčet 30% + 50% (tých 20% je viazaných na iné veci), ešte stále nemusí byť dostatok na povinných 30%. Čo s tým, ak nebol zisk a nedá sa SF zadotovať z neho?
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

30% je vždy 30%, nezáleží z akého základu. Ide vždy o 30% z vytvoreného sociálneho fondu. Ak je objem mzd.prostriedkov 100000 Sk a SF je tvorený vo výške 0,6%, to znamená SF=600 Sk, z toho 30% sa má použiť na stravovanie, t.j. 180 Sk.Ak su mzdové prostriedky 20000 Sk, SF=120 Sk, na stravovanie sa použije 36 Sk.
Naposledy upravil Magma : 11.10.04 at 08:15
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Katty
nie z dohôd sa netvorí iba z hrubých miezd zamestnancov na TPP ale bez náhrad za dovolenku
Ja odpočítavam aj všetky ostatné náhrady- ošetrenie u lekára, sprevádzanie čl.rodiny k lekárovi... skrátka všetky "náhrady"
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Magma, tak to chápem aj ja, len ma zmiatli niektoré príspevky.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

valeriam
Ja odpočítavam aj všetky ostatné náhrady- ošetrenie u lekára, sprevádzanie čl.rodiny k lekárovi... skrátka všetky "náhrady"
jasné že aj ostatné náhrady sa odpočítajú..
fond sa tvorí len z toho čo zamestnanec dostane v hrubom za odprac.dni
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

....+prémie, príplatky, odmeny...
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ááno magmy dík na to som zabudla vzhľadom na to ako často ich dostááávame
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

To "Magma"

Ten výpočet tvorby SF je správny? Mzdový fond Sk 100000.- tvorba 0,6 % Sk 60000,- ??? Veď 1 % je Sk 1000,-!!! Potom by sa nám ľahko "gazdovalo" so SF.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

No jasne že je tam chyba, ale už som to opravila, dík. Že si to doteraz nikto nevšimol?!
0 0
minonka minonka

minonka je offline (nepripojený) minonka

Viete mi zhrnut ktore prispevky zo soc. fondu zdanujem a ktore nie? dakujem
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

toto bude trochu od temy, ale tyka sa SF a nikto mi nevie poradit. robim uctovnictvo od jula v jednej firme. ona sa vlastne len rozbehla v tomto roku (jul 2004). ma iba jedneho zamestnanca, plat 8000 v hrubom (ja + ostatne je riesene formou zivnosti alebo dohodou), ako mam prispievat na SF? mam ho vytvoreny, ale pravdu povediac viac platim za ucet ako vytvaram.... dava to zmysel?

dakujem...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

evae - nie je povinnosťou mať zriadeny samostatný účet - hlavne pri nízkom odvode do SF sú poplatky vyššie - ja som to riešila osobitnou pokladnicou, kde odvádzam i účtujem zvlášt - neviem o tom, žeby to bolo neprípustné...
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

jej to naozaj? tak ho asi zrusim, pretoze je teraz uplne zbytocny a este k tomu sa tam zbytocne minaju peniaze... mne zatial vsetci hovorili, ze je povinnost mat ucet...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO EVAE....
Si povinná tvoriť sociálny fond...ale kam tie peniaze dáš.. či na účet či do pokladne je už tvoja vec...myslím , že v malej firmičke to treba urobiť tak, ako to tu spomenula EKIN..
lebo banka by si strhla poplatky..a mám dojem, že by ti tam aj tak nič nezostalo... a ešte by to bolo aj málo ..
0 0
Načítať ďalšie