Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Mesacne tvorim povinny pridel do Socialneho fondu. Na co vsetko ho mozem vyuzit?Mozem zan napriklad na konci roka nakupit stravne listky a dat ich zamestnancom, alebo napriklad relax listky?Este by ma zajimalo, ci musi byt cerpanie zo SF kazdy mesiac, alebo staci ho minut az na konci roka?Otazka socialneho fondu mi totiz vobec nie je jasna, dakujem
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Valika
Môžme pracovníkom prispievať zo SF na stravenky aj napr. 20,- Sk/ 1 stravenka? Vdaka.
Ja som toho názoru že áno. Dôležité je tiež, aby ste mali dostatok prostriedkov v SF aj na ostatné účely fondu.
0 0
lubaja lubaja

lubaja je offline (nepripojený) lubaja

prosim,poradte, tvorí sa socialnu fond aj s odchodného
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

SF z odchodného sa netvorí.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Magduš
zišli by sa mi tie výpočty ak môžem poprosiť o zaslanie bola by som rada
Magduš
Takú pomoc by som privítala aj ja. Preto pekne prosím dobrú dušičku o verejné poskytnutie.
Tiež mi nie je celkom jasné ako funguje zdaňovanie sociálneho fondu - mám jednoduché účtovníctvo. Celá suma vytvoreného SF sa dá do nákladov a potom z neho čerpá a to už nevplyvňuje základ dane? Alebo sa celá suma SF musí aj zdaniť 19% ? a potom mi zostane na čerpanie suma SF mínus daň?
Pre niekoho sú to možno primitívne otázky, ale ja by som bola rada keby mal niekto čas a poradil mi. Ďakujem
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

Zamestnavatel sa rozhodol, ze na konci roka nakupi zo socialneho fondu zamestnancom stravne listky. Napr. v hodnote 70 Sk. Ako postupovat aby to bolo spravne. Moze nakupit napr. 100 listkov, rozdat ich zamestnancom tak aby zamestnanci uz nemuseli nic platit?
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

a ako by ste potom navrhovali socialny fond rozpustit?mohla by som napriklad vyplatit zamestnancom z tohto fondu odmenu?alebo nakupit relax listky?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

rage1
a ako by ste potom navrhovali socialny fond rozpustit?mohla by som napriklad vyplatit zamestnancom z tohto fondu odmenu?alebo nakupit relax listky?
Odmenu za prácu nemožno vyplatiť zo SF.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

a ako by ste teda navrhovali?. ja s tym fondom moc skusenosti nemam. tvorit ho tvorim 0,6 %, ale necerpam ho (zatial).
rozumiem tomu spravne, ak napr.mesacne vytvorim socialny fond v sume 500 Sk a mam 7 zamestnancov, 20 kalendarnych dni tak potom 500: (7x20)=3,5 Sk

Tak potom mozem prispievat kazdemu zamestnancovi zo SF mesacne 3,50 Sk?

Cena obedu je 55 Sk
(obedy su bez DPH, lebo sa stravujeme v skolskej jedalni, a ta nie je platcom DPH)
55% hradi zamestnavatel - 30,25
45% hradi zamestnanec - 24,75
prispevok zo SF : 3,5 Sk

cize zamestnanec zaplati: (24,75-3,5) x 20 kalend. dni = 425 SK?
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

metracik2
na stravu zo socialneho fondu sa nic nezdanuje!!
Podľa akého zákona a paragrafu? (Daň z prijmu par.5 ods.7 písmeno b.)??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

rage1
a ako by ste potom navrhovali socialny fond rozpustit?mohla by som napriklad vyplatit zamestnancom z tohto fondu odmenu?alebo nakupit relax listky?
Čerpanie SF je upravené v zákone č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde.
Okrem príspevkov na stravovanie zamestnancov je možné prispievať aj na iné účely - viď ods. 3 § 7: na dopravu do zamestnania, na regeneráciu pracovnej sily, na sociálnu výpomoc, na doplnkové dôchodkové poistenie, a iné účely v oblasti starostlivosti o zamestnancov: napr. príspevok na úhradu pobytu v kúpeloch, na zájazd, na tuzemskú rekreáciu, na kultúrne a športové podujatia, a pod. Treba si z toho vybrať to, čo je vhodné na podmienky vašej firmy.
Treba si k tomu urobiť smernicu, ako sa bude fond čerpať.
Dopĺňam, že všetky príspevky okrem stravovania, podliehajú 19% dani z príjmov.
Naposledy upravil liba2 : 15.10.05 at 03:44 Dôvod: doplnená posledná veta
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

rage1
rozumiem tomu spravne, ak napr.mesacne vytvorim socialny fond v sume 500 Sk a mam 7 zamestnancov, 20 kalendarnych dni tak potom 500: (7x20)=3,5 Sk
Tak potom mozem prispievat kazdemu zamestnancovi zo SF mesacne 3,50 Sk?

Cena obedu je 55 Sk
(obedy su bez DPH, lebo sa stravujeme v skolskej jedalni, a ta nie je platcom DPH)
55% hradi zamestnavatel - 30,25
45% hradi zamestnanec - 24,75
prispevok zo SF : 3,5 Sk
cize zamestnanec zaplati: (24,75-3,5) x 20 kalend. dni = 425 SK?
V tomto prípade 55% je 30,25 Sk, ale môžeš prispievať aj viac, maximálne 44 Sk.
Vychádzajúc z tvojej úvahy o SF, môžeš prispievať 3,00-3,50 Sk. Vyššie nechoď, lebo niektoré mesiace majú až 22 dní.
Úhrada zamestnanca bude závisieť aj od toho, či si platiteľom DPH alebo nie.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

Liba2 dakujem za odpoved. este by ma zaujimalo, co si myslela tym, ze ci som platca DPH alebo nie?obedy su totiz celkom bez DPH, lebo skolska jedalen nie je platca DPH. dakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A ked zamestnanci nechodia na obedy, lebo jednoducho nechcu, tak ako tvorím SF?
Základná mzda - napr 10000,- tvorba SF 60,- SK a dám im to do výplaty ako príplatok pred zdanením?
Ale potom vlastne na účte SF nikdy nie je zostatok, lebo ho vytvorím a hned aj vyplatím zamestnancom Je to takto OK?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lydinka Pozri príspevok
A ked zamestnanci nechodia na obedy, lebo jednoducho nechcu, tak ako tvorím SF?
Základná mzda - napr 10000,- tvorba SF 60,- SK a dám im to do výplaty ako príplatok pred zdanením?
Ale potom vlastne na účte SF nikdy nie je zostatok, lebo ho vytvorím a hned aj vyplatím zamestnancom Je to takto OK?
1. Povinnosťou firmy je - ak má čo len jedného zamestnanca na pracovnú zmluvu (nie dohodára), vytvárať SF vo výške určenej zákonom o SF.
2. Firma je povinná používať vytvorené prostriedky fondu na účely, ktoré sú tiež určené zákonom o SF.
3. Firma je povinná zabezpečiť stravovanie zamestancov a poskytnúť príspevky na tento účel minimálne 30% tvorby SF.
4. Zamestnanci však nemusia mať záujem o stravovanie v určenej jedálni alebo o gastrolístky; firma však musí vedieť preukázať, že stravovanie zabezpečila a tým je jej úloha splnená.
5. SF sa musí tvoriť bez ohľadu na to, či zamestnanci chodia na obedy alebo nie.
6. Ak zamestnanci nechcú SL, netreba im dať nič - žiadny príplatok do výplaty a pod., ale ak predsa by sa tak rozhodlo, tak tento finančný príspevok by sa musel zdaniť celý 19% daňou.
7. Na čerpanie fondu (účel, výška, kedy, komu...) treba vypracovať smernicu. Ak ty osobne nie si zamestnávateľ, tak konať môžeš len v rámci tej smernice.
8. Na túto tému je na porade nespočetné množstvo príspevkov, prečítaj si aspoň niektoré z nich, aby si sa v tom zorientovala.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Zamestnávateľ má 1 zamestnankyňu. Navrhla som, aby pri objednávke gastrolístkov objednal aj jeden darčekový kupón, ale on chcel, aby som jej namiesto toho poskytla príspevok zo SF na stravný lístok vo výške sumy, ktorú ona bežne za lístok v daný mesiac platí. Čiže 16,-/1 lístok, za 20 lístkov to bolo 320,- Sk
Ale potom to nejako poplietol a ešte 4 mesiace jej nedal zaplatiť za poskytnuté stravné lístky.
Čo myslíte, ako by som to mohla vyriešiť? Má zamestnakyňa doplatiť za tie 4 mesiace spätne alebo jej môžeme prispieť na stravné lístky zo SF v sume, ktorú mala v skutočnosti zaplatiť a dať to ako čerpanie SF? Bolo by to možné v prípade firmy s jedným zamestnancom? Peniažky v SF sa nachádzajú z predchádzajúceho obdobia (nečerpali sa), takže by to vyšlo.
Ďakujem za odpovede.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak nie je záujem / dôvod čerpať zo SF na iné, v zákone o SF určené, môžte ho celý použiť na dotáciu SL.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Paula Pozri príspevok
Ak nie je záujem / dôvod čerpať zo SF na iné, v zákone o SF určené, môžte ho celý použiť na dotáciu SL.
Nie je záujem o iné čerpanie zo strany zamestnankyne.
Takže dám stravné lístky za tie ostatné 4 nezaplatené mesiace ako čerpanie SF príspevkom na stravu. Samozrejme, že asi budem musieť upraviť internú smernicu o čerpaní SF.
Najbližšie pri kúpe stravných poukážok bude zasa platiť ako predtým.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Zamestnávateľ chce zamestnancom na konci roka dať poukážky v hodnote 10 000,- Sk. Ako je to zdaňované? Ako sa to dáva do výplaty - odvody atď?
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Natka Pozri príspevok
Zamestnávateľ chce zamestnancom na konci roka dať poukážky v hodnote 10 000,- Sk. Ako je to zdaňované? Ako sa to dáva do výplaty - odvody atď?
poradí mi prosím vás niekto?
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ako všetko - daň 19%. Do výplaty ako príjem zo SF a podľa toho aký softwer máš. Možno tam máš kolonku že príjmy mimo poistného, napr. dohody. Ja by som to tam dala. Odvody žiadne.
0 0
Načítať ďalšie