Zavrieť

Porady

Dodatočne poskytnuté stravné lístky

Môžem dať do nákladov r. 2005 starvné lístky zamestnancov za rok 2005 aj v tom prípade, ak sme ich zakúpili a poskytli až v O1/2006? Ako to budem účtovať?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tweety
O záväzku nemohli účtovať, pretože nemali faktúru za nákup, oni si tie stravenky, ktoré dali zamestnancom požičali od inej firmy.
Keď prijali vypožičané stravenky, bolo treba účtovať o záväzku voči firme, ktorá ich poskytla.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IVEB
Fajn , ale ja mám opačný prípad , keď som kúpila stravné lístky v mesiaci december 2005 už aj za január 2006. Môžem dať stravné lístky za január do nákladov / výdavkov ovplyvňujúcich základ dane/ roka 2005 alebo až na rok 2006?
Je to výdaj roku 2005 s tým , že ich budeš viesť v evidencii .Prejdu Ti inventúrou .
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

K odkazu 20 - v jednoduchom účtovníctve to bude náklad toho roku, kedy sa to zaplatilo, v podvojnom to bude náklad toho roku, s ktorým súvisí. Teda ak v januári 2006 kúpim stravenky, na ktoré bol nárok už v decembri 2005, v PÚ musím náklad zúčtovať v roku 2005, v JÚ účtujem do nákladov roku 2006.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Fajn , ale tentokrát so sa ešte viac poplietla. Na to aby som to konečne pochopila prosím vysvetlite mi ešte toto , ak napr. 15.12.2005 kúpim stravné lístky ,sú to za mesiac november/ podľa počtu odpracovaných dní / alebo sú už za mesiac december? / aj keď neviem koľko dní odpracuje zamestnanec v tomto mesiaci/ Stále sa totiž krútim okolo toho na ktorý mesiac vlastne kupujem stravenky. Dúfam , že som Vás ešte viacej nedoplietla. Vďaka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IVEB
Fajn , ale tentokrát so sa ešte viac poplietla. Na to aby som to konečne pochopila prosím vysvetlite mi ešte toto , ak napr. 15.12.2005 kúpim stravné lístky ,sú to za mesiac november/ podľa počtu odpracovaných dní / alebo sú už za mesiac december? / aj keď neviem koľko dní odpracuje zamestnanec v tomto mesiaci/ Stále sa totiž krútim okolo toho na ktorý mesiac vlastne kupujem stravenky. Dúfam , že som Vás ešte viacej nedoplietla. Vďaka
Ja neviem či pre Teba je dôležité za ktorý mesiac kupuješ stravné lístky , pokiaľ ja kúpim lístky naviac tak ich vediem v zásobe na sklade . Účtujem v jednoduchom účtovníctve . Môj výdavok je v deň keď tovar kúpim a zaplatím ho .

Ak kúpiš stravné lístky 15.decembra tak v prvom rade Ty musíš vedieť , že za ktorý mesiac ideš dávať zamestnancom lístky . Ak by som dodržiavala striktne zákon , tak zamestnanec už 30 novembra by mal dostať stravné lístky na mesiac december. A 31.12.2005 lístky na mesiac január .
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Takže , nie je dôležité na ktorý mesiac kupujem stravné lístky , ale potom podľa čoho určuješ počet stravných lístkov ? Podľa pracovných dní v mesiaci a potom ďalší mesiac počet lístkov krátiš / napr. dovolenka/ t.zn. vydáš zamestnancovi menej a prečo o nich účtuješ ako o zásobách a nie ako o ceninách? Samozrejme , že viem , že pri zásopách to ide ihneď do nákladov a pri cenninách až pri spotrebe. To znamená , že ich môžem účtovať na sklad?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IVEB
Takže , nie je dôležité na ktorý mesiac kupujem stravné lístky , ale potom podľa čoho určuješ počet stravných lístkov ? Podľa pracovných dní v mesiaci a potom ďalší mesiac počet lístkov krátiš / napr. dovolenka/ t.zn. vydáš zamestnancovi menej a prečo o nich účtuješ ako o zásobách a nie ako o ceninách? Samozrejme , že viem , že pri zásopách to ide ihneď do nákladov a pri cenninách až pri spotrebe. To znamená , že ich môžem účtovať na sklad?

Stravný lístok je cenina . Mám vytvorenú skladovú kartu a nákup týchto lístkov účtujem tam . Ak dávam zamestnancom stravné lístky resp.poukážky tak zasa vydám zo skladu . Môžeš mať aj v zásobe , nie je to zakázané .

Ak by neprináležal stravný lístok zamestnancovi za určité obdobie , tak napr. december mu dám celý , ale v januári mu dám menej a takto to korigujem .
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

ĎAKUJEM , už mi je celkom jasné. Prajem príjemný deň
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IVEB
ĎAKUJEM , už mi je celkom jasné. Prajem príjemný deň
IVEB určite Ti to je jasné ?
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Samozrejme, ale prečo ten otáznik v tvojej vete?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Problém vidím v tom, že zapožičané stravné lístky neboli nikde zaevidované, neboli účtovne prijaté ani vydané.Jedná sa celkom určite o náklady roku 2005a výdavky budúcich období. Inventúrny stav cenín vo firme, ktorá Vám ich požičala bol schodok na ceninách? Asi bude jediné riešenie zaúčtovať to v tomto roku ako náklady minulých účtovných období s následným pripočítaním k základu dani za rok 2006.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať