Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť základu dane na manželku

slvk slvk

slvk je offline (nepripojený) slvk

Som živnostník a zaujíma ma, či si môžem uplatniť nezdaniteľnú čast základu dane na manželku, ktora je nezamestnaná a má príjmy len z prenájmu nehnuteľnosti. Dakujem za odpoved.
Usporiadat
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ja som ti písala zarobil, čítaj dobre.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Zarobil, ... teda jemu uplatním celú NČ, ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem, ste super.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

uvazujem spravne, ze do vlastneho prijmu manzelky sa zaratava prispevok na podnikanie /z UPSVAR/, ale iba vo vyske, v akej bol v danom roku pouzity?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Doteraz som poberala opatrovné, ale už nepoberám...
Idem sa prihlásiť ale neviem či na UP - ako nezamestnaná, alebo starostlivosť o dieťa do 6r neplatená..

A pri oboch prípadoch je nárok na uplatnenie NC u manžela na mňa? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka175
Doteraz som poberala opatrovné, ale už nepoberám...
Idem sa prihlásiť ale neviem či na UP - ako nezamestnaná, alebo starostlivosť o dieťa do 6r neplatená..

A pri oboch prípadoch je nárok na uplatnenie NC u manžela na mňa? Ďakujem
Zdenka, neeviduj sa na UP, za uchádzačov o zamestnanie štát nie je platitelom dôch.poistenia. Prihlás sa v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku (ak nie si zamestnaná ani na dohodu)
V tomto prípade ti ale asi nevznikne nárok na celoročnú NČZD (len za obdobie opatrovania)
-------

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne
Naposledy upravil veronikasad : 08.07.13 at 11:45
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

veronikasad
Zdenka175
Doteraz som poberala opatrovné, ale už nepoberám...
Idem sa prihlásiť ale neviem či na UP - ako nezamestnaná, alebo starostlivosť o dieťa do 6r neplatená..

A pri oboch prípadoch je nárok na uplatnenie NC u manžela na mňa? Ďakujem
Zdenka, neeviduj sa na UP, za uchádzačov o zamestnanie štát nie je platitelom dôch.poistenia. Prihlás sa v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku (ak nie si zamestnaná ani na dohodu)

nie som nikde zamestnaná, viem že pri starostlivosti by som mala dôchodkové. Ale to by som bola len 2 mesiace../ide do predškôlky/

A uvažujem či pri neplatenej starostlivosti je nárok u manžela,aby si na mňa uplatnil NC ??toto neviem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

veronikasad
Zdenka175
Doteraz som poberala opatrovné, ale už nepoberám...
Idem sa prihlásiť ale neviem či na UP - ako nezamestnaná, alebo starostlivosť o dieťa do 6r neplatená..

A pri oboch prípadoch je nárok na uplatnenie NC u manžela na mňa? Ďakujem
Zdenka, neeviduj sa na UP, za uchádzačov o zamestnanie štát nie je platitelom dôch.poistenia. Prihlás sa v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku (ak nie si zamestnaná ani na dohodu)
V tomto prípade ti ale asi nevznikne nárok na celoročnú NČZD (len za obdobie opatrovania)
-------

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne


Neviem ako sa to bude počítať tá NC po novom r.2013?? Keďže za to obdobie nebudem mať príjem..A tak teda výhodnejšie je čo podľa teba Veronika, tá neplatená starostlivosť alebo evidencia na UP? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka175
veronikasad
Zdenka175
Doteraz som poberala opatrovné, ale už nepoberám...
Idem sa prihlásiť ale neviem či na UP - ako nezamestnaná, alebo starostlivosť o dieťa do 6r neplatená..

A pri oboch prípadoch je nárok na uplatnenie NC u manžela na mňa? Ďakujem
Zdenka, neeviduj sa na UP, za uchádzačov o zamestnanie štát nie je platitelom dôch.poistenia. Prihlás sa v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku (ak nie si zamestnaná ani na dohodu)
V tomto prípade ti ale asi nevznikne nárok na celoročnú NČZD (len za obdobie opatrovania)
-------

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne


Neviem ako sa to bude počítať tá NC po novom r.2013?? Keďže za to obdobie nebudem mať príjem..A tak teda výhodnejšie je čo podľa teba Veronika, tá neplatená starostlivosť alebo evidencia na UP? Ďakujem
Závisí od výšky príjmov manžela a či sa na to pozeráš z dlhodobého (osobný mzdový bod), alebo krátkodobého hladiska (vrátenie preplatku dane manželovi), resp. či si prihlásená aj v II. pilieri.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka, ešte ma napadlo - neviem či sa za celodennú starostlivosť o dieťa považuje ak dieťa navštevuje predškolské zariadenie. Choď sa radšej spýtať do sociálnej poisťovne, tam sa podpisuje nejaké vyhlásenie. Ak nie - potom je pre teba výhodnejšie evidovať sa na UP.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

veronikasad
Zdenka, ešte ma napadlo - neviem či sa za celodennú starostlivosť o dieťa považuje ak dieťa navštevuje predškolské zariadenie. Choď sa radšej spýtať do sociálnej poisťovne, tam sa podpisuje nejaké vyhlásenie. Ak nie - potom je pre teba výhodnejšie evidovať sa na UP.

No ja by som sa ked pojde v septembri do škôlky už prihlásila na UP....Ale cez prázdniny som chcela tú staroslivosť..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zdenka - ak len kôli NČZD ... tak si ešte treba uvedomiť, že na začiarku mesiaca musia byť splnené podmienky ... na júl to máš OK.. august by teda nebol, no a potom sa treba zaregistrovať najneskôr od 1.9. ... vtedy by si stratila len 1/12tinu NČZD.
- ak sa ti teda nechce ísť v lete na UPSVaR
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Štát platí dôchodkové poistenie za osoby, ktoré sa starajú o dieťa do 6 rokov (ak sa prihlási na RLFO) a súčasne bude aj uchádzačkou o zamestnanie. Dieťa do škôlky môže chodiť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andyke
Štát platí dôchodkové poistenie za osoby, ktoré sa starajú o dieťa do 6 rokov (ak sa prihlási na RLFO) a súčasne bude aj uchádzačkou o zamestnanie. Dieťa do škôlky môže chodiť.
Andyke, aký význam má potom evidencia na UPSVaR ? (ak teda tam náhodou nepôjde kvoli príspevku na podnikanie ). Za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov je štát tiež plaitelom zdr.poistenia - či tam do škôlky chodiť nemôže ?
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V ZP vidím problém s tou škôlkou. Max. 4 hodiny môže byť, aby za ňu platil zdrav.poistenie štát. Musela by byť samoplatiteľom. Tak za to je potrebné byť aj uchádzačom.
2 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Andyke
V ZP vidím problém s tou škôlkou. Max. 4 hodiny môže byť, aby za ňu platil zdrav.poistenie štát. Musela by byť samoplatiteľom. Tak za to je potrebné byť aj uchádzačom.



U nás je tiež jedna pani na starostlivosti do 6r.. a syna dáva na celý deň do škôlky a neplatí si ZP... Prídu jej vôbec nato?Bola som sa aj u nej pýtať..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať