Zavrieť

Porady

kúpa bytu bez pozemku pod bytovým domom

Dobrý deň,

rád by som sa opýtal na takýto problém. Podpísali sme rezervačnú zmluvu na kúpu bytu, príslušné LV je ale len k bytu, k pozemku pod domom nemá majiteľka bytu LV, teda pozemok neodkupovala. Realitná maklérka nám povedala, že to nie je prekážka pre kúpu bytu, keďže citujem - "veľa pozemkov patrí stále magistrátu" (hoci maklérka si pri tomto konkrétnom bytovom dome určite neoverila, či naozaj patrí magistrátu).

Z toho, čo som našiel na katastrálnom portále, tak mnoho iných majiteľov susedných bytov má už pozemok odkúpený a niekde som sa dočítal, že kataster môže potom zamietnuť návrh na vklad, ak nie je vysporiadaný pozemok pod domom. Ako to prosím je? Sú s kúpou takéhoto bytu spojené nejaké riziká?


Ďakujem

Tomáš
Usporiadat
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

doktor23 Pozri príspevok
keď je zriadené vecné bremeno??? Bezodplatné? To myslíš seriózne? To snáď nie ....
v zmysle §23 ods. 5 zák. č. 182/93 Z.z. zo zákona vzniklo k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu (§151n OZ). Nechceš mi hádam povedať, že vlastník pozemku má právo iba na primerané náklady na jeho zachovanie a opravy, lebo nie je medzi účastníkmi uzavretá dohoda v zmysle §151n ods. 3 OZ? Uznávam, že zákon o vlastníctve bytov je v tomto nedokonalý narozdiel od iných zákonov upravujúcich vznik vecných bremien zo zákona.

Podľa tvojej argumentácie všetci právni nástupcovia vlastníka veci, ku ktorej je zo zákona zriadené právo zodpovedajúce vecnému bremenu a nie je uzavretá dohoda v zmysle §151n ods. 3 OZ nemajú právo na odplatu? Vlastník veci nemôže užívať svoje vlastníctvo, ale nemá nárok na odplatu od osôb, ktoré jeho vec bezplatne užívajú, lebo tieto osoby dobrovoľne nechcú uzavrieť dohodu o odplate? To snáď nie ....
1 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Keďže pri kúpe nehnuteľností právni nástupcovia vedia, že je tam vecné bremeno, tak ak s tým nesúhlasia, nemusia kupovať. Samozrejme, že môžu iniciovať zmenu ... ale s tým predsa oprávnení z vecného bremena nemusia súhlasiť .....
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

doktor23 Pozri príspevok
Keďže pri kúpe nehnuteľností právni nástupcovia vedia, že je tam vecné bremeno, tak ak s tým nesúhlasia, nemusia kupovať. Samozrejme, že môžu iniciovať zmenu ... ale s tým predsa oprávnení z vecného bremena nemusia súhlasiť .....
kúpa nie je jediný právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva, čo vydané reštitúcie, dedičstvo, výkon záložného práva atď.? Samozrejme, že s tým oprávnení nebudú súhlasiť, kto dobrovoľne súhlasí s tým, že bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo? Neargumentujem novinami, lebo informácie tam sú laické a nepresné, ale skús si zadať do google "popper pozemky."

Tvoj názor podporuje aj rozhodnutie NSSR 6Obdo 44/08, ale ESĽP rozhoduje presne naopak
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať