Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Dobrý deň, prosím vás, nevie mi niekto poradiť. Mám zamestnancov, ktorí majú u nás polovičný pracovný úväzok 20/ 4 hod.denne. hrubu mzdu pod 5.000,-Sk som povinná za takýchto ľudí uhrádzať zrážkovú daň, alebo preddavkovú??
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kacena
ide o jedného zamestnávateľa. od 01.09.06 do 27.09.06 bol na dohodu a od 28.09.06 má riadnu pracovnú zmluvu.
V tom prípade sa posudzuje úhrn prijmu u tohto zamestnávateľa za mesiac september /t.j. dohoda a HPP/ a ide podľa mojej mienky o preddavkovú daň...

§35
...Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie,....
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ešte doplním Evku, že takisto aj podpísané vyhlásenie k uplaňovaniu si nezdaniteľnej čiastky, mu platí na jeho celkový príjem dosiahnutý u toho istého zamestnávateľa.
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
V mesiaci júl sme zamestnali niekoľkých zamestnancov na polovičný úväzok, ich mzda síce bola nižšia ako 5000 Sk ale mali podpísané vyhlásenie, takže zdanení boli preddavkovou daňou. Dodatočne som zistil, že u jedného zamestnanca som v programe nevyplnil kolonku - podpísané vyhlásenie - a tým pádom jeho výplata bola zdanená zrážkovou daňou a to za mesiac júl a august. Hlásenie o zrážkovej dani som poslal, sumu s prísl. konštanstným symbolom odviedol. Ako to teraz spätne opraviť? Vlastne ten zamestnanec nemal platit žiadnu daň, opravím mu to v rámci ročného zúčotvania dane? A čo s daňovým úradom, pošlem nejaký list o oprave hlásenia zrážkovej dane?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bazil
V mesiaci júl sme zamestnali niekoľkých zamestnancov na polovičný úväzok, ich mzda síce bola nižšia ako 5000 Sk ale mali podpísané vyhlásenie, takže zdanení boli preddavkovou daňou. Dodatočne som zistil, že u jedného zamestnanca som v programe nevyplnil kolonku - podpísané vyhlásenie - a tým pádom jeho výplata bola zdanená zrážkovou daňou a to za mesiac júl a august. Hlásenie o zrážkovej dani som poslal, sumu s prísl. konštanstným symbolom odviedol. Ako to teraz spätne opraviť? Vlastne ten zamestnanec nemal platit žiadnu daň, opravím mu to v rámci ročného zúčotvania dane? A čo s daňovým úradom, pošlem nejaký list o oprave hlásenia zrážkovej dane?
Ja by som sa dohodla s tým zamestnancom, ak mu to nerobí problém, že by ste vlastne zrušili to podpísanie vyhlásenia, tým pádom by bolo všetko s tou zrážkovou daňou v poriadku.
Pri ročnom zúčtovaní dane, keď si uplatní odpočítateľnú položku, tak mu tú daň vrátia.
(Myslím, že toto riešenie je jednoduchšie ako opravovať výplatné pásky, vrátiť zamestnancovi tú zrazenú daň a ak si už podal aj prehľad na DÚ tak ja ten by bolo treba opraviť.)
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Dobrý deň,
chcela by som si len zhrnúť, čo som sa tu dočítala...
Takže preddavkovú dať platíme mesačne, prehľad posielame štvrťročne, KS je 1144. Zrážkovú daň platíme mesačne, oznámenie posielame tiež mesačne, KS je 1744. Dobre????
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

KatarínaL správne presne ako píšeš
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
karpis
KatarínaL správne presne ako píšeš
Tu sú konštantné symboly, ale pre zrážkovú daň je KS 1944....takže ako? Alebo je to KS len na rozdiel uvedených daní?

Informácia o účtoch štátnych príjmov vedených daňovými úradmi, na ktoré sú smerované úhrady daní.

PLATNÉ KONŠTANTNÉ SYMBOLY
1144 platba bežná, preddavok na daň
1344 doúčtovanie daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie

1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO
1944 zúčtovanie rozdielov preddavkov dane z príjmu zo závislej činnosti, dane vyberanej zrážkou a zabezpečení dane
2144 dodatočne vyrubená daň
3344 sankčný úrok, penále
5144 zvýšenie dane
5344 nadmerný odpočet
5944 zvýšenie dane -daňová inšpekcia
6144 dodatočná platba z daňovej inšpekcie
6344 pokuta z kontroly
6544 pokuta zo správy
6744 pokuty vyrubené daňovou inšpekciou
7144 sankčný úrok z daňovej inšpekcie
7344 úrok pri odklade platenia
7544 exekučné náklady

7944 blokové pokuty vyrubené daňovým úradom
8144 platba (účtovaná súčasne s predpisom)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zrážková daň nerovná sa daň vyberaná zrážkou.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Zrážková daň nerovná sa daň vyberaná zrážkou.
A ktorá je tá daň, ktorú zrazím zamestnancom, lebo nedosiahli príjem 5000,-?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
A ktorá je tá daň, ktorú zrazím zamestnancom, lebo nedosiahli príjem 5000,-?
zrážková .
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
zrážková .
čiže použijem 1744?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Janka6685
čiže použijem 1744?
a účet bude: Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Účet je rovnaký ako pre daň preddavkovú u zamestnancov....teda aspoň v KE.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, je to stále daň zo závislej činnosti, ale nie je vyberaná preddavkovo ale zrážkou, čiže je už vysporiadaná. Ak mal zamestnanec celý rok daň zo ZČ zrážanú podľa § 43, tak sa nemusí robiť ročné zúčtovanie dane.
Uvediem Ti príklad, kedy by si použila č.ú. pre zrážkovú daň(nie zrážkovú zo závislej činnosti).
Prišiel by k vám vystupovať umelec z ČR(daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou). Vy by ste mu mali vyplatiť odmenu 10000 Sk. Najprv mu však zrazíte daň z tejto odmeny, odvediete na DÚ a zvyšok umelcovi vyplatíte. Termíny na odvod dane a oznámenie o zrazenej dani sú tie isté ako pri zrazenej dani z príjmov zo závislej činnosti.
Č. ú. sú rôzne kvôli tomu, aby DÚ vedel rozlíšiť z akého príjmu bola daň zrazená.
Naposledy upravil Marína : 13.11.06 at 15:10 Dôvod: dodatok
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Účet je rovnaký ako pre daň preddavkovú u zamestnancov....teda aspoň v KE.
našla som toto: <table nadpisy_tabulky="" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr><td class="odsadenie2"> Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti </td> <td class="odsadenie2"> Daňový úrad Košice I </td> <td class="odsadenie2"> 0000007000021647/8180</td></tr></tbody></table>



preddavkovú som neplatila, preto sa pýtam...je to číslo pre daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno Janka. KS pre zrážkovú daň z príjmov zo závislej činnosti bude 1744 a pre preddavkovú daň z príjmov zo ZČ je to isté číslo účtu ale KS je 1144.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem...konečne sme sa k tomu dopracovali:p
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať