Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My si to rozpočítavame sami. Prvý krát nám to urobila firma asi za 4250.- Sk v 16 bytoch. Pretože sa nič nemení na radiátoroch, robíme si to sami a používame kooficienty tie čo mala firma. Takže šetríme 4250.- Sk. Všetci to odsúhlasili na schôdzi, tak nie je problém.


Robím to v exceli a vyhodnocujem hneď aj % 30:70 a pod. Len sa zmení číslo a ide iný výsledok napr. 40:60.
0 0
sushkin sushkin

sushkin je offline (nepripojený) sushkin

Nuž nastal čas vyriešiť uvedenú otázku aj v našom SVB. Po tom ako som ako vlastník bytu pod strechou na rohu a na sever upozornil nášho správcu na potrebu dohodnúť koeficienty ma ubezpečil že jasnéééé všetko v súlade s Vyhláškou...Na dnes po prvej celej sezóne nášho pekného zrekonštruovaného domu nedoplatok v mojom prípade 10 tis. Sk

Sused v garzónke veselo vypnutý celý prívod kúrenia (máme merače vedla seba) a reakcia predsedu vyhovárajúc sa celú vládnu garnitúru ako zmenila vyhlášku a koeficienty v oteplaných domoch sú zrušené.

Koeficienty je nutné jednoznačne dohodnúť a odsúhlasiť na schôdzi. Asi vcelku najpriechodnejšie bude aspoň úvodný návrh dať spraviť niekomu externému.

Tak tu čerpám argumenty na najbližšiu schôdzu a musím povedať, že som sa rýchlo zorientoval vďaka!!!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To som rada. Môžeš dať reklamáciu vyúčtovania, nakoľko na zhromaždení ste o tom vôbec nehlasovali. Urob to čo najskôr. Je povinnosť mať uznesenie zo zhromaždenia aspoň, že ste vôbec o tom hovorili a hlasovali. Ak nie je, neviem podľa čoho Vám urobili vyúčtovanie PRVN.
0 0
Laura30 Laura30

Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

Takto to vyšlo po 3 mesiacoch ako sme si dali pomerove merače,asi v horných bytoch sú afričania a potrebujú teplo ,alebo niečo s koeficientami podla vyhlášky nesedí.
Pozrite prílohu je to naozaj skutočnosť bolo to podobne aj vo vedlajších bytovkách!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Kto vám to počítal a ako?
0 0
Laura30 Laura30

Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

Hodnoty v tabulke nám virátala firma podľa meračov Doprimo pico na ktorích sa odpísali hodnoty v bytoch a potom sa rozdelili jednotky na skutočné náklady ktoré nám poslal dodávateľ.Takto prepočítané jenotky z pomerových meračov sa zmenily na spotrebu v GJ.Príklad -na všetkých pomerovích meračoch doprimo pico bolo spolu 100 jednotiek v dodávateľ nám naúčtoval náklady nakúrenie 100GJ výpočet na jednu jednotku 100jednotiek:100GJ=1GJ=1jednotka. Byty pod povalou maly spotrebu jednotiek viac to znamená ak mal byt pod povalouj 15jednotie jeho skutočné náklady boli 15 GJ.
Orim Pozri príspevok
Kto vám to počítal a ako?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Objednávku tepla ste si odobrali,podpísali. Týmto veciam treba venovať patričnú pozornosť, nakoľko teraz by nebolo čo riešiť. Toto čo tu opisuješ je všetko v zmysle legislatívy. Byty pod strechou si predsa svoju spotrebu tepla zaplatia. Ostatní zas budú doplácať tým, že sa od tejto spotreby budú odvíjať fixné náklady, ktoré budú tvoriť budúcoročnú cenu za GJ. Pokiaľ sú merače zmysle Zákona o metrológii platné, nie je čo riešiť.
0 0
Laura30 Laura30

Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

Fixné náklady sa rozdelia do celkového súčtu nákladov na vykurovanie to znamená že nie ostatný budú dopácať odvíjaním fixních nákladov ale sa to prenesie na všetkých rovnakým dielom.Ja som ale chcel poukazať že pomerovým meračom sa koeficienty nedajú presne určiť každý dom je špecifický má rôzne vedený vykurovací sistém a preto teplo ktoré kumuluje domom sa rôzne roskladá v našej bytovke to vypadalo podľa mojej tabulky.Pozrel so spotrebu na meračoch WC všetky 4 spodné byty mali hodnoty 0 jednotiek čo horné byty mali 500jednotiek a viac.Spodné byty majú stupačky u horných bytoch už stupačky končia.Preto sa pítam dá sa spravodlivo deliť teplo podľa pomerových meračov ktoré je privedené do bytovkya rosptiluje sa ponej.[.quote=Elena Navrátilová;442735]Objednávku tepla ste si odobrali,podpísali. Týmto veciam treba venovať patričnú pozornosť, nakoľko teraz by nebolo čo riešiť. Toto čo tu opisuješ je všetko v zmysle legislatívy. Byty pod strechou si predsa svoju spotrebu tepla zaplatia. Ostatní zas budú doplácať tým, že sa od tejto spotreby budú odvíjať fixné náklady, ktoré budú tvoriť budúcoročnú cenu za GJ. Pokiaľ sú merače zmysle Zákona o metrológii platné, nie je čo riešiť.[/quote]
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Laura30 Pozri príspevok
Preto sa pítam dá sa spravodlivo deliť teplo podľa pomerových meračov ktoré je privedené do bytovkya rosptiluje sa ponej.
NIE! Rozpočítavanie tepla v bytových domoch NIKDY nebude úplne spravodlivé. Treba vždy nájsť vhodný kompromis, ktorý bude vyhovovať všetkým (alebo aspoň väčšine). Ani keby ste mali každý samostatné kúrenie, tak nebude spotreba tepla spravodlivá, lebo vždy budeš vykurovať suseda alebo sused Teba.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Spravodlivosť... už len pomenovanie - pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov... Sú merače, ktoré berú do úvahy tzv. pohodovú teplotu, tzn. skutočnú teplotu v byte. Merajú nezávisle od dodaného tepla cez vykurovacie telesá. Preto majú názov pohodových meračov. Ale podľa mojich znalostí je vyúčtovanie nákladov za ÚK záležitosť výberu firmy, ktorá Vám toto vyúčtovanie bude vyhodnocovať. Nepodceňujem nikoho kto sa tomuto venuje, ale profesonálne a na úrovni to urobiť s ohľadom na prestupy tepla... to už chce skutočne fundovanú firmu, ktorá to urobí s ohľadom na legislatívu, celkové náklady na kúrenie v obytnom dome. V konečnom dôsledku, je to na výbere členov SVB, kto bude toto počítať. Takže najprv zvažuj pre a proti. Kvalitným výberom predídeš práve pochybnostiam po vyúčtovaní. Zas je to o tých prvých krokoch. Obytný dom je a bude vždy jeden celok. Vždy to bude o poschodiach, spoločných priečkach... o stretnutiach so susedmi na chodbe... Jednoducho o vzájomnej tolerancii a "umeniu chcieť sa dohodnúť". Preto je dôležitý predseda, správca,...
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 25.04.07 at 20:33
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
NIE! Rozpočítavanie tepla v bytových domoch NIKDY nebude úplne spravodlivé. Treba vždy nájsť vhodný kompromis, ktorý bude vyhovovať všetkým (alebo aspoň väčšine). Ani keby ste mali každý samostatné kúrenie, tak nebude spotreba tepla spravodlivá, lebo vždy budeš vykurovať suseda alebo sused Teba.
Súhlasím bez výhrad...Z čisto môjho pohľadu je najspravodlivejšie rozpočitavanie podľa plochy,ak je systém v budove vyregulovaný a osadene termostaticke ventily. To znamená že NIE JE PREKÚRENÝ. Dom je celok a v nom je niekoľko bytov...to je ako dom s..napr. 40timi izbami. O každu "izbu" je postarané pretože sa v dome kúri. Ten kto obýva väčšiu plochu hold mal by viac zaplatit. Je to logické, pretože si ten byt z domu nevyčlení a koniec koncov, keď sa to všetko prepočíta koeficientami, uľavami, prestupmi tepla cez steny a inými zaručenými metodami,tam sa prídá a tam zas uberie... tak mi povedzte na čo vlastne ten cirkus s meračmi a nutenie ľudí žiť v nedôstojných podmienkach a platiť za zimu...?
Naposledy upravil Halli : 04.04.07 at 09:34
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

slavica Pozri príspevok
Súhlasím bez výhrad...Z čisto môjho pohľadu je najspravodlivejšie rozpočitavanie podľa plochy,ak je systém v budove vyregulovaný a osadene termostaticke ventily. To znamená že NIE JE PREKÚRENÝ. Dom je celok a v nom je niekoľko bytov...to je ako dom s..napr. 40timi izbami. O každu "izbu" je postarané pretože sa v dome kúri. Ten kto obýva väčšiu plochu hold mal by viac zaplatit. Je to logické, pretože si ten byt z domu nevyčlení a koniec koncov, keď sa to všetko prepočíta koeficientami, uľavami, prestupmi tepla cez steny a inými zaručenými metodami,tam sa prídá a tam zas uberie... tak mi povedzte na čo vlastne ten cirkus s meračmi a nutenie ľudí žiť v nedôstojných podmienkach a platiť za zimu...?
Uvažujem podobne a zvlášť s tým záverom. Ono to plní podľa mňa iba ten efekt, že celkovo prispieva k zníženiu celkovej spotreby tepla pre celý objekt. Dodávateľ tepla v súčasných podmienkách má tendenciu "dobre" kúriť a ak nebudú merače osadené, tak len veľmi málo ľudí bude regulovať teplotu v byte radiátormi a skôr sa to bude diať oknami. U nás pri 32 bytoch po zavedení merania sa znížila spotreba asi o 150 GJ/rok. To extrémne šetrenie je asi všade rovnaké. Ak som si porovnal spotrebu v jednotlivých bytoch tak jednoznačne susedia "extremného šetriča" majú o poznanie vyššiu spotrebu tepla. Takisto neobývaný byt nad pivnicami nekúri a platí iba tych 30% a navyše má ešte aj úľavu na polohu bytu ( je to na hlavu postavené).
Teraz máme vlastnú kotolňu a preto uvažujem nad týmto:
-rozpočítavanie nákladov by bolo podobne ako doteraz 30% plocha bytu, ale miesto údaja z pomerového merača by figuroval výkon radiátora. Pri takomto systéme rozpočítania by každý mal otvorené radiátory na plný výkon a teplota by sa regulovala v kotolni. Tým by sa vlastne eliminovali ultrašetriči a na druhej strane každý by si mohol osadiť radiátor aký chce (som presvedčený, že tendencia montovať väčšie radiátory by pominula).
-Hlavné výhody vidím ale v tom, že odpadli by tým pomerové merače z radiátorov, odpočítavanie údajov a ich servis.
-Ďalšiu výhodu vidím v tom, že pri zmene ceny plynu by som dokázal robiť vyúčtovanie vlastne okamžite a aj niekoľko krát do roka.

Bol by som rád, keby sa prihlásil niekto kto je v podobnej situácii a má s tým už aj praktické skúsenosti a bol by ochotný sa podeliť s ostatnými.
Ďakujem!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zase sa odlišujem. Nemôžem s vami úplne súhlasiť. mám iné skúsenosti. Keď sme spravili u nás hydraulickú reguláciu a termostatizáciu dosiahli sme úspory. Stále viac je to individuálne čo sa týka teploty v byte. Mali sme byty, kde niektorým bola zima, prikurovali si iný mali zasa teplo a tak vetrali. Všetky ventily boli naplno otvorené. Všetci sme však platili rovnako, lebo sme mali rovnaké byty čo do veľkosti to aj do polohy okrem tých vrchných a spodných. Toto sa zmenilo po zavedení rozpočítavania podľa pomerových meračov. Tí čo si otvárali okná aj na celý deň ich začali privierať
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Julian;
Teraz máme vlastnú kotolňu a preto uvažujem nad týmto:
-rozpočítavanie nákladov by bolo podobne ako doteraz 30% plocha bytu, ale miesto údaja z pomerového merača by figuroval výkon radiátora. Pri takomto systéme rozpočítania by každý mal otvorené radiátory na plný výkon a teplota by sa regulovala v kotolni. Tým by sa vlastne eliminovali ultrašetriči a na druhej strane každý by si mohol osadiť radiátor aký chce (som presvedčený, že tendencia montovať väčšie radiátory by pominula).
-...
Ďakujem!
Julian, asi nemôžem tiež úplne súhlasiť. Hovoríš o ultrašetričoch. A čo tí, ktorí nešetria vôbec. Ako by si pri takomto spôsobe ošetril to že niekomu bude moooc teplo a otvorí okno. Dajme tomu že ide na výlet a to okno bude v kuse otvorené. Radiator na plný výkon bude hriať ako žeravý, teplo sa bude spotrebovávať a kotolňa bude kúriť naplno. Alebo nie? U nás sa platilo podľa podlahovej plochy ešte pred dvoma rokmi. Po namontovaní pomerových meračov sa stala zaujímavá vec. 2 najmenšie byty doplácali 28 tisíc na kúrení a všetky ostatné ušettrili. Nechápal som to prvý moment až pokiaľ som si nevšimol čo to je za byty. Jeden tam býval sám a chodil v trenkách po byte aj ked bolo vonku -15, a druhý tam zase neboli celé dni ale pootvorené okná. Až po tomto prvom roku sa zrazu všetci spamätali a teraz máme na dome skutočne nižšiu spotrebu celkovo, ako bola do vtedy. Ono treba asi pozerať aj na úplných šetričov ale aj na tých ktorým je to úplne jedno.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Z praxe: termostatická regulácia je základ možnosti šetrenia energií. Ale na myslenie ľudí sú bohužiaľ potrebné merače. Na extrémnych šetričov sú nutné koeficienty. Je veľmi ťažké ak to je reálne, presvedčiť a naučiť ľudí používať termostatické ventile bez zavedenia meračov. Nikto nechce, aby mali ľudia uzavreté vykurovacie telesá, ani aby ich mali pootvárané aj keď by stačilo mať nastavené len temperovanie. Prekurovanie je takisto nesprávne ako podchladzovanie. Polemizovaním o znení zákona, bohužiaľ nič nezmeníme. To je vizitka kompetentných, ktorí tú vyhlášku predložili a schválili. My sa musíme len prispôsobiť a snažiť sa ako tak skorigovať jej nedostatky v praxi. Kým si všetci neprisvoja, že panelový dom je jeden celok, jeden veľký dom vždy bude ťažké rozhodovať v takýchto veciach, aby boli "spravodlivé" pre čo najširší okruh. Čo je v našich podmienka skôr boj s veternými mlynmi ako príjemná komunikácia. Hold je to o mentalite, myslení, závisti, neprajnosti.... Pritom si nechcú uvedomiť, že tým ovplyvňujú cenu za energie.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 23.04.07 at 07:48
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Jozef I Pozri príspevok
Julian, asi nemôžem tiež úplne súhlasiť. Hovoríš o ultrašetričoch. A čo tí, ktorí nešetria vôbec. Ako by si pri takomto spôsobe ošetril to že niekomu bude moooc teplo a otvorí okno. Dajme tomu že ide na výlet a to okno bude v kuse otvorené. Radiator na plný výkon bude hriať ako žeravý, teplo sa bude spotrebovávať a kotolňa bude kúriť naplno. Alebo nie? U nás sa platilo podľa podlahovej plochy ešte pred dvoma rokmi. Po namontovaní pomerových meračov sa stala zaujímavá vec. 2 najmenšie byty doplácali 28 tisíc na kúrení a všetky ostatné ušettrili. Nechápal som to prvý moment až pokiaľ som si nevšimol čo to je za byty. Jeden tam býval sám a chodil v trenkách po byte aj ked bolo vonku -15, a druhý tam zase neboli celé dni ale pootvorené okná. Až po tomto prvom roku sa zrazu všetci spamätali a teraz máme na dome skutočne nižšiu spotrebu celkovo, ako bola do vtedy. Ono treba asi pozerať aj na úplných šetričov ale aj na tých ktorým je to úplne jedno.
Nerozumieme si. Uvažujem, že vyregulované sústavy má už každý.
Ak bude mať niekto mooc teplo tak si to aj zaplatí, lebo si asi prehľadol, že miesto údaja merača bude figurovať výkon radiátora. Ak niekto otvorí okno, tak bude mať tam chladnejšie, ale kotolňu to veľmi neovplyvní, lebo tá sa drží vonkajšej teploty a vnútorná teplota ju ovplyvňuje iba teplotou "spiatočky". Ak je v sústave 150 radiátorov a štyri budú výraznejšie ochladzované tak podľa mňa "napáchajú" menej nespravodlivosti ako keď tu bude 1 byt neobývaný a druhý bude šetriť. Alebo si myslíš, že je spravodlivejšie ak jeden platí za kúrenie v rovnakom byte 5800 (obývaný-extrém) a druhý 12000 (priemer) za rok (2005) ? Toto je realita!
Spravodlivé rozúčtovanie neexistuje, ale ide o to aby sme sa mu čo najviac priblížili a ako to bolo naznačené v predchádzajúcom príspevku aby bola pohoda v dome.
V mojich úvahach sa možno mýlim, preto by som uvítal praktické skúsenosti tých čo majú vlastnú kotolňu. Ak budem mať dostatok vlastných tak sa rád podelím, ale zatiaľ nie je toho veľa preto teoretizujem.
Tí čo sú centrálene vykurovaní sa bez pomerových meračov nezaobídu, lebo inu možnosť regulovať príkon nemajú.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ako dlho máte vlastnú kotolňu.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Vo februári bol jeden rok. Zatiaľ viem posúdiť iba výrobu teplej vody.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Julian Pozri príspevok
Nerozumieme si. Uvažujem, že vyregulované sústavy má už každý. ....
Ak bude mať niekto mooc teplo tak si to aj zaplatí, lebo si asi prehľadol, že miesto údaja merača bude figurovať výkon radiátora. Ak niekto otvorí okno, tak bude mať tam chladnejšie, ale kotolňu to veľmi neovplyvní, lebo tá sa drží vonkajšej teploty a vnútorná teplota ju ovplyvňuje iba teplotou "spiatočky".....
Musím ti asi niečo vysvetliť a to o meračoch, ako sa to počíta.

Údaj na merači je len nejaké číslo, ktoré hovorí aké množstvo tepla sa "naakumulovalo" na tom mieste kde je ten merač. Výraz "naakumulovalo" nie je úplne presný je spojený s výrazom načítalo pri určitej teplote radiatora po celú dobu merania (to je obvykle 1 rok). To číslo niekde volajú aj dieliky pretože to závisí od druhu pomerového merača. Pôvodne boli tieto merače s dielikami (odparovala sa tam nejaká tekutina) ešte sú. Preto sa niekde hovorí o dielikoch aj tu. Na digitálnom meráku máš číslo a to sa rovná dielikom. Budem používať výraz dieliky. Každý radiátor má ešte svoju mierku, (koeficient) ktorý je závislý od výkonu radiátora.
Ukážem ti príklad ako sa to počíta. Tieto čísla si vymýšlam.
Máš napríklad 4 radiátory, jeden má veľkosť 2m2, dalši 1m2 a dva 3m2. na jednotlivých meračoch máš tieto hodnoty dielikov a tento koeficient.
1. - 1m2 .... koef.1 - počet dielikov 527
2. - 2m2 .... koef.2 - počet dielikov 324
3. - 3m2 .... koef.3 - počet dielikov 128
4. - 3m2 .... koef.3 - počet dielikov 140
z tohoto sa vypočíta upravedný počet dielikov
1. --- 1 x 527 = 527
2. --- 2 x 324 = 648
3. --- 3 x 128 = 384
4. --- 3 x 140 = 420
Spolu za byt = 1979
takto sa spočítajú všetky dieliky za jednotlivé byty a potom sa sčítajú dohromady.
1. byt - 1979
2. byt - 2135
3. byt - 1923
4. byt - 2056
5. byt - 2145
6. byt - 1956
Dom spolu - 12194
Bolo spotrebované 93,75 GJ
Na jeden upravený dielik tedy pripadá 93,75/12194 = 0,0076882 GJ
A teraz sa to celé bude násobiť počtom dielikov
byt č. 1.
1. - 527 x 0,0076882 = 4,0516814
2. - 648 x 0,0076882 = 4,9819536
3. - 348 x 0,0076882 = 2,9522688
4. - 420 x 0,0076882 = 3,2290440
Spolu ................... = 15,214947

byt. č. 2 = 16,414307
byt. č. 3 = 14,784408
byt. č. 4 = 15,806939
byt. č. 5 = 16,491189
byt, č. 6 = 15,038119
Spolu = 93,749909 musí sa to rovnať celkovej spotrebe GJ. Keď by som to celé počítal na viac desatinných miest bolo by to presnejšie.
Teraz sa to celé ešte prenásobí cenou za 1 GJ povedzme 678.- Sk za GJ
byt č. 1 - 15,214947 x 678 = 10375,734 po zaokrúhlení 10 376.- Sk
Takto sa to prenásobí za všetky byty.
Nerobil som tu ešte koeficienty na polohu bytu, tými sa to tiež prenásobí podľa polohy jednotlivých miestností.
Keď máte vlastnú kotolňu musíš rozdeliť teplo na dve časti na TUV a UK. Potom to prepočítate a je po probléme.

Pred prepočtom sa musí rozdeliť teplo pre UK na časť ktorá sa bude počítať podľa plochy a na časť ktorá sa bude počítať podľa pomerových meračov.


Mňa by zaujímalo ako prepočítavaš teplotu vody.
Naposledy upravil Orim : 23.04.07 at 22:38
0 0
gray gray

gray je offline (nepripojený) gray

Pekný príklad, ako by bol zo školskej učebnice. Myslím že pomôže viacerým.

Ale čo v prípade magnetických meračov umiestnených na vstupe do bytu? Aj vtedy sa nejako započítavajú veľkosti radiátorov alebo len čísla na meračoch?

A ešte by ma zaujímali tie regulátory ktoré sú namontovane na vstupe do bytu medzi prívodom a spiatočkou. Na čo slúžia v prípade keď mame aj termostatické ventily na radiátoroch? Ako tie regulátory ovplyvňujú teplotu v byte a spotrebu tepla, resp. čísla na meračoch ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať