Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

gray Pozri príspevok
Pekný príklad, ako by bol zo školskej učebnice. Myslím že pomôže viacerým.

Ale čo v prípade magnetických meračov umiestnených na vstupe do bytu? Aj vtedy sa nejako započítavajú veľkosti radiátorov alebo len čísla na meračoch?

A ešte by ma zaujímali tie regulátory ktoré sú namontovane na vstupe do bytu medzi prívodom a spiatočkou. Na čo slúžia v prípade keď mame aj termostatické ventily na radiátoroch? Ako tie regulátory ovplyvňujú teplotu v byte a spotrebu tepla, resp. čísla na meračoch ?
Ak máte magnetické merače na vstupe a výstupe z/do bytu, potom je rozpočítavanie T pre UK cez PRVN redundantné. Spotreba tepla sa dá elegantne a presne rozpočítavať podľa týchto meračov. Ale aj cez PRVN to ide pomerne presne (cca 97%).

Plne súhlasím s Orimovým názorom. Pri správnom hydraulickom vyregulovaní tepelnej sústavy a hlavne jeho SPRÁVNOM nastavení by mala byť zaručená príjemná tepelná pohoda v bytoch (naša skúsenosť! - tí čo sa sťažovali, prestali, teplotné rozdiely medzi jednotlivými bytmi sa vyrovnali. Iba ak sa niektorí sťažovali, že hore je radiátor horúci a dole studený...:-)), čo je práve dôkazom správneho fungovania vyregulovania s maximálnou účinnosťou odovzdaného tepla v radiátoroch. Rozhodujúca je tepelná pohoda v byte! Na otážku či je v byte zima odpovedali že nie.), prípadne ak zrealizujete hydronické vyváženie rozvodov TUV, je celkové spotrebované teplo v dome (aj vzhľadom na prestupy tepla medzi bytmi, polohové koeficienty, podlahovú a strešnú platňu domu, bočné múry domu a vzhľadom na geografickú orientáciu domu) merané diferencovane, adresne a v porovnaní s inými porovnateľnými metódami presne a spravodlivo.

Problém nie je v metodike merania a rozpočítavania (tá je dokázateľne odôdodnená a správna! - odporúčam pozrieť publikované, realizované a praxou overené publikácie dostupné aj napr. na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity), či vyregulovať sústavu a použínať PRVN, ale v presnom a odbornom spočítanom projekte, relizácii a najmä v adjustovaní regulačných prvkov, či osadení regulačných armatúr tak, aby regulácia mala želaný účinok. K tomu je potrebné vykonať ďalšie opatrenia individuálne pre každý sledovaný dom - nedajú sa tu popísať. Mnoho firiem urobí tú prácu "len" na 95% a to je potom to, že celý systém funguje, ale nie optimálne na byty!! Všetky časti vyregulovania MUSIA byť správne, od projektu a výpočtov, umiestnenie regulačných armatúr až po ich nastavenie. Toto je moja skúsenosť.

Bez toho, že by som sa chcel niekoho dotknúť si myslím, že rozpočítavanie na plochu je pohľadom späť a verím, že po dôkladnom naštudovaní metodiky merania a rozpočítavania cez PRVN a zohľadnení pre a proti sa aj ostatní priklonia k tejto metóde merania a rozpočítavania. Dá sa ňou dosiahnuť skutočne tepelný komfort bytu, nastaviteľný rôzne na hodiny počas dňa a rôzne na dni počas týždňa. Dá sa dosiahnuť komfort porovnateľný s rodinným domom a za peniaze zodpovedajúce tomu čo som reálne spotreboval......(viď napr. regulačné hlavice typu Rondostat HR20).
Naposledy upravil empaty : 24.04.07 at 10:26
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Áno máš pravdu, zmiernili ho preto že spoločné priestory niektorých domov majú oveľa väčšiu spotrebu tepla a potom sa rozpočítanie podľa PRVN skreslí práve kvôli nesprávnemu základu. Ten si musia empiricky, podľa histórie nastaviť vlastníci. A preto považujem za správne, že sa pomer 30/70 zmäkčil na myslím na 50/50. A máš pravdu aj v tom, že v systéme dosiahnutia úspor na teple v dome zohráva veľkú úlohu aj myslenie a osveta vlastníkov bytov.
Naposledy upravil empaty : 24.04.07 at 10:42
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

Elena Navrátilová Pozri príspevok
To som rada. Môžeš dať reklamáciu vyúčtovania, nakoľko na zhromaždení ste o tom vôbec nehlasovali. Urob to čo najskôr. Je povinnosť mať uznesenie zo zhromaždenia aspoň, že ste vôbec o tom hovorili a hlasovali. Ak nie je, neviem podľa čoho Vám urobili vyúčtovanie PRVN.
Som tu nový a čítam len čo ma zaujme,tak ak dačo prehliadnem sorry,ale s týmto príspevkom musím nesúhlasiť,lebo existuje zákon č 630/2005 a ten je pokiaľ sa nemýlim platný dodnes,v ktorom sa často vyskytuje,ak sa nedohodnú/li ináč;t.j.koeficienty pokiaľ o nich spoločenstvo nehlasuje,čo vôbec nemusí platia zo zákona.
Ináč...páčite sa mi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Martin33 Pozri príspevok
Som tu nový a čítam len čo ma zaujme,tak ak dačo prehliadnem sorry,ale s týmto príspevkom musím nesúhlasiť,lebo existuje zákon č 630/2005 a ten je pokiaľ sa nemýlim platný dodnes,v ktorom sa často vyskytuje,ak sa nedohodnú/li ináč;t.j.koeficienty pokiaľ o nich spoločenstvo nehlasuje,čo vôbec nemusí platia zo zákona.
Ináč...páčite sa mi.Ďakujem
Fajn, kľudne nemusíš so všetkým súhlasiť. Jasné, že vyhlášku 630/2005 poznám /nie je to zákon/. Ale neviem si predstaviť podľa čoho sa vyhodnotenie meračov má potom vykonať ak nie ani v znení predmetnej vyhlášky? Predmetná vyhláška dáva na výber ako pomer k výpočtu koľko GJ sa použije na výpočet z vykurovacieho telesa tak aj pomer k ploche bytu, rovnako aj uplatnenie resp. neuplatnenie prílohy č. 2 o polohe bytu. Môj názor, že pokiaľ nemáš uznesenie zo zhromaždenia, v ktorom si odsúhlasíte použitie, resp. nepoužitie predmetnej vyhlášky, stále si môžeš len spôsobiť zbytočné nedorozumenia ak sa na zhromaždení nedohodnete.
Nemáš ako zdôvodniť aký pomer sa použil k výpočtu, či sa použije alebo nepoužije príloha č. 2. Takže pokiaľ je uznesenie máš "ak sa nedohodnú inak" dohodu vlastníkov na papieri právnou formou odobrenú. Ak sa dohodnú a neodsúhlasia použitie k výpočtu použiť predmetnú vyhlášku...zas máš uznesenie. Čo zrovna nepovažujem za šťastné riešenie.
Samozrejme záleží na predsedovi, správcovi či chce, aby mali členovia informácie, ktoré sú potrebné k vyhodnoteniu vyúčtovania ÚK. Neznalosť neospravedlňuje, ...
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 25.04.07 at 05:25
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Fajn, kľudne nemusíš so všetkým súhlasiť. Jasné, že vyhlášku 630/2005 poznám /nie je to zákon/. Ale neviem si predstaviť podľa čoho sa vyhodnotenie meračov má potom vykonať ak nie ani v znení predmetnej vyhlášky? Predmetná vyhláška dáva na výber ako pomer k výpočtu koľko GJ sa použije na výpočet z vykurovacieho telesa tak aj pomer k ploche bytu, rovnako aj uplatnenie resp. neuplatnenie prílohy č. 2 o polohe bytu. Môj názor, že pokiaľ nemáš uznesenie zo zhromaždenia, v ktorom si odsúhlasíte použitie, resp. nepoužitie predmetnej vyhlášky, stále si môžeš len spôsobiť zbytočné nedorozumenia ak sa na zhromaždení nedohodnete.
Nemáš ako zdôvodniť aký pomer sa použil k výpočtu, či sa použije alebo nepoužije príloha č. 2. Takže pokiaľ je uznesenie máš "ak sa nedohodnú inak" dohodu vlastníkov na papieri právnou formou odobrenú. Ak sa dohodnú a neodsúhlasia použitie k výpočtu použiť predmetnú vyhlášku...zas máš uznesenie. Čo zrovna nepovažujem za šťastné riešenie.
Samozrejme záleží na predsedovi, správcovi či chce, aby mali členovia informácie, ktoré sú potrebné k vyhodnoteniu vyúčtovania ÚK. Neznalosť neospravedlňuje, ...
Takže ZÁSADNÉ je či sa spoločenstvo k tomu musí vyjadriť:Tvrdím,že NEMUSÍ,aj keď osobne si myslím,že by malo a je aj v záujme predsedu aby sa vyjadrilo...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vo vyhláške máš jasne napísané doporučené.... ak sa nedohodnú inak. Písala som kvôli tomu aj o vysvetlenie na ÚRSO, je to tu tiež písané... Na celú stranu mám vysvetlené znenie vyhlášky, ktoré som takisto vyčítala vo vyhláške. Sú tam ozrejmované prestupy, merania... posledná veta: ak sa vlastníci nedohodnú inak. Pre mňa je to jednoznačné. Tak je aj znenie vyhlášky, jednoznačné... Konzultovala som s odborníkmi, ktorí sa v tejto sfére pohybujú roky rokúce. Ale všetko je na Vašom SVB, predsedovi, správcovi, členoch. Na "ak sa nedhodnú inak". Takže je to na dohode. Nemáš v celej vyhláške zmienku že sa koeficienty nemajú. Máš ich doporučované, takisto aj pomery /doporučované, výber je na členoch sú až tri pomery/. No ale to by ste boli jedno z mála SVB kde by neboli znevýhodnené polohy, odsúhlasené použitie pomerov, koeficientov. Inak si mal toho teraz veľa aj v denníkoch. Ak máš záujem pošli adresu na ss-ku a popozerám niekde v archíve. Záver nerobím, iba sa snažím o osvetu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

My máme pomery odsúhlasené - 40/60, ale koeficienty sa neodsúhlasili, nakoľko v znevýhodnených bytoch majú niektorí ďaleko najnižšiu spotrebu. Tak keď nekúria, nebudeme im to ešte zvýhodňovať. Keď by to pokračovalo aj tento rok bol už daný členmi SVB daný návrh na pomer 50/50.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Presne, je to prejednané na zhromaždení. Už na čom sa dohodnú je na členoch SVB. Ja som to už niekde vyššie písala, aj u nás začali potom s pomerom 50/50. Ale niektorí zas potom nevideli význam meračov pri takom pomere. Ale keď to ľudia pochopia, že je lepší pre tých, ktorí tie byty obývajú, tak ... No je to na osvete, dohode, nakoľko znenie vyhlášky nedáva ani jeden pomer, koeficient, polohu bytu ako povinnú.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ale aj pri pomere 1:1 (50/50) merače urobia určitý rozdiel. Ten pomer je len proti zabráneniu tým, čo zatvárajú ventily aby si nemysleli, že na tom zbohatnú.

Treba ich však upozorniť na to, že môže vzniknúť plieseň, ktorá sa môže šíriť aj do ostatných bytov, a jej odstránenie môže byť veľmi nákladné, a čo naviac niekedy sa neodstráni vôbec. Pleseň môže už vzniknúť pri 17°C, ak je tam dostatočná vlhkosť, čo nie je problém aby bola. Niekto by mohol chcieť potom na nich vysúdiť náklady za odstránenie plesne a to by mohlo byť hodne nákladné, predpokladám, že nákladnejšie než to vykurovanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale nikto nezodpovedá predsa za vznik plesní v niekoho byte. To by bolo... Každý má to čo o čo sa ako stará. A ak, tak si ich odstráni za peniaze, ktoré ušetril na teple...
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

ahoj všetkym v tomto pokeci o meračoch, ospravedlnujem sa za pravopis ale myslim že obsah je dôležitejši.
merače a regulacia je dobrá vec, a hlavne termostatické ventyli ktoré zaistujú aby som neodoberal teplo ktoré si neprosím. mali sme ampulkové merače a vymenili ich sme za digitalne ktoré nemerajú ked radiator nekuri ale čo neznamema že radiator neni pusteny, ale termohlavica zaregalovala že teplotá určená na hlavici bola dosiahnuta a vypla. Niektorí ludia sa stažuju že maju zimu v byte, opítajme sa ich čo preto urobili, prídite kním a ked vám otvoria v slipach a povedia že maju zimu čo si pomyslíte. Mam naontovany v byte digitalny teplomer s bezdrotovím čidlom ktoré meria vonkajšiu teplotu, vymenil som okna, vymenil som vstupné dvere na byte a položil zaťeplené PVC na podlahy a radiatori - termohlavice nastavené tak aby v byte bola teplota 21stupnov, na hlavici medzi 2 a 3 ale aj tak mam radiatori studene a zapínaju sa iba ked teplota klesne pod určenu teplotu. Vela ludi by požadovalo večie teploty v bytoch není problem nech si namontujú večie a kvalitnejšie radiatori a nech si za tenton nadštandart zaplatia, ale nech urobia také upravi ako ja. Prečo ked som investoval do skvalitnenia svojho byvania mam byt trestany pomerom 50-50 myslim že 30 - 70 je postačujuci. Dopručujem prečitať odbornú literaturu o takzvanych rosnych bodoch a zistite že teploty v bytoch pod 21 stupnov a velká vlhkost vám narobi v byte velkú šarapatu - pliesne. Merače sme si zaplatili každy sam 620 sk Techem bez ventylov na jeden radiator zalohovo každy mesiac a su vlastnictvom bytu.
Ale od začiatku ked sme začali merať kurenie v našej bytovke 10 rokov nam atesty ukazujú 20% ušetrenych nákladov ročne. Nemožete ale nanutit vlastníkom abi previedli opravi na svojom vlastníctve pre zmenšenie unikov ked nemaju zaujem, ale iba o vyšie teploty v byte zadarma a na ukor inych. opitajte sa ludí naokolí ktorí vedia že hlavice su termohlavice a vypínajú malokto to vie a stažuju sa že zle kuria. ... Je to na dlhu debatu..
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Kedy chodí vyúčtovanie za byt?Koncom apríla?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.
Naposledy upravil GabiZ : 03.05.07 at 13:43
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Orim Pozri príspevok
Ale aj pri pomere 1:1 (50/50) merače urobia určitý rozdiel. Ten pomer je len proti zabráneniu tým, čo zatvárajú ventily aby si nemysleli, že na tom zbohatnú.

Treba ich však upozorniť na to, že môže vzniknúť plieseň, ktorá sa môže šíriť aj do ostatných bytov, a jej odstránenie môže byť veľmi nákladné, a čo naviac niekedy sa neodstráni vôbec. Pleseň môže už vzniknúť pri 17°C, ak je tam dostatočná vlhkosť, čo nie je problém aby bola. Niekto by mohol chcieť potom na nich vysúdiť náklady za odstránenie plesne a to by mohlo byť hodne nákladné, predpokladám, že nákladnejšie než to vykurovanie.
S tou prvou časťou súhlasím na 100 %.
A čo sa týka tých pliesni, myslím si, že onedlho sa veľa ľudí s ňou zoznámi. Ľudia si robia rekonštrukcie tak, že napríklad klasický digestor vyhodia a nahradia ho chemickým (ale para ostáva dnu) a pôvodný otvor sa zamuruje. Videl som mokré steny, takže plieseň sa objaví čo nevidieť a nebolo to v jedinom prípade.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mám jednu otázku ohľadne akceptovania výšky rozpočítavania nákladov na vykurovanie bytu, ktorý sa nachádza na najvyššom podlaží v bloku. Vo vyhláške URSO je doporučený koeficient 0,8, avšak čo ak spoločenstvo (ostatní vlastníci bytov) nebudú súhlasiť s takýmto spôsobom stanovenia nákladov na takýto byt, existuje iná možnosť, ako si toto právo uplatniť. Totižto bytov na najvyššom a najnižšom podlaží je vždy menej ako ostatných bytov, čiže ich vlastníci nás na zhromaždení vždy poľahky prehlasujú.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

ajobs Pozri príspevok
Mám jednu otázku ohľadne akceptovania výšky rozpočítavania nákladov na vykurovanie bytu, ktorý sa nachádza na najvyššom podlaží v bloku. Vo vyhláške URSO je doporučený koeficient 0,8, avšak čo ak spoločenstvo (ostatní vlastníci bytov) nebudú súhlasiť s takýmto spôsobom stanovenia nákladov na takýto byt, existuje iná možnosť, ako si toto právo uplatniť. Totižto bytov na najvyššom a najnižšom podlaží je vždy menej ako ostatných bytov, čiže ich vlastníci nás na zhromaždení vždy poľahky prehlasujú.
Ahoj,
správne to cituješ, že je tam vo vyhláške URSO je doporučený koeficient 0,8 pre podstrešné byty. Doporučený ešte neznamená, že to tak musí byť. Na to, aby sa to uplatnilo, je potrebné to chváliť uznesením vlastníkov bytov.
V prípade, že by Vás to ale výrazne poškodzovalo alebo finančne znevýhodňovalo oproti ostatným vlastníkom a tí by nechceli takéto uznesenie prijať a prehlasovali ťa poľahky, máš právo ako prehlasovaný vlastník sa do 15 dní od prijatia takéhoto uznesenia sa obrátiť na súd, aby o tomto koeficiente rozhodol.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
empaty Pozri príspevok
Ahoj,
správne to cituješ, že je tam vo vyhláške URSO je doporučený koeficient 0,8 pre podstrešné byty. Doporučený ešte neznamená, že to tak musí byť. Na to, aby sa to uplatnilo, je potrebné to chváliť uznesením vlastníkov bytov.
V prípade, že by Vás to ale výrazne poškodzovalo alebo finančne znevýhodňovalo oproti ostatným vlastníkom a tí by nechceli takéto uznesenie prijať a prehlasovali ťa poľahky, máš právo ako prehlasovaný vlastník sa do 15 dní od prijatia takéhoto uznesenia sa obrátiť na súd, aby o tomto koeficiente rozhodol.
Ďakujem veľmi pekne za promptnú odpoveď, budem podľa toho postupovať.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Myslím si, že majiteľ takéhoto bytu sa môže na súd obrátiť, ale pochybujem o tom, že rozhodnutie súdu bude v jeho prospech. To by zasa odporovalo tomu, že rozhoduje väčšina v dome. V našom dome práve niektoré z týchto tzv. znvýhodnených bytov majú najmenšiu spotrebu. Tak načo im dávať koeficienty. Až budú mať vyššiu spotrebu, tak potom sa dá o tom uvažovať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
svojar Pozri príspevok
Myslím si, že majiteľ takéhoto bytu sa môže na súd obrátiť, ale pochybujem o tom, že rozhodnutie súdu bude v jeho prospech. To by zasa odporovalo tomu, že rozhoduje väčšina v dome. V našom dome práve niektoré z týchto tzv. znvýhodnených bytov majú najmenšiu spotrebu. Tak načo im dávať koeficienty. Až budú mať vyššiu spotrebu, tak potom sa dá o tom uvažovať.

Nesúhlasím. Načo by potom vo vyhláške boli odporúčané takéto koeficienty. Je predsa jasné, že v nezateplenom bytovom dome je podstatne chladnejšie v horných a dolných bytoch, a naviac vrchné byty nie sú vyhrievané ani priebežnými zvislými potrubiami, ktoré privádzajú teplú vodu do radiátorov, pretože tie končia na vrchných poschodiach.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie si sám čo nesúhlasíš. Ale legislatíva je práve taká. Bohužiaľ. Všetky pomery, koeficienty, zohľadnenie nevýhodnej polohy bytu sú v zmysle vyhlášky 630/2005 len doporučované. Je to vecou predsedu, správcu aby sa to urobilo korektne pre všetkých. Sme jednoducho špeciálne špecifikovaní. Treba sa vedieť dohodnúť. Zateplením sa ale nevyrieši poloha bytu, takže aj po zateplení sú koeficienty a ostatné pomery, nevýhodná poloha bytu dôležité. Zateplením sa riešia úniky tepla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať