Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

svojar: samozrejme,ze chyba sa stala na papieri a iba v mojom pripade.Mam v spalni uz vymeneny platnovy radiator (tusim Korad alebo Korado,tak nejako),v ostatnych izbach mam stare ocelove clankove,ktore sa chystam vymenit zaciatkom jesene za platnove.Ale tie ocelove su typu 500/150,rovnako ako u ostatnych vlastnikov.Radiatory mame vsetky rovnake,lisia sa iba poctom a sirkou clankov.

Adam xx: ano,mame zatepleny dom a vyregulovanu sustavu,takze aj termoregulacne ventily.Presne tak,ako uvazujes Ty,asi uvazuje vacsina ludi,da to totiz zdravy sedliacky rozum.Bohuzial,kedze som sa na pasportizacii bytov podielal a viem,co to obnasa...a kedze som videl vyuctovanie tepla vsetkych vlastnikov rozpisane do detailov,mozem Ta uistit,ze to tak nie je a zdravy sedliacky rozum ide v tomto pripade bokom.Ten koeficien,ktorym sa nasobi skutocna namerana hodnota spotrebovaneho tepla,zavisi od mnohych faktorov a sklada sa z tzv. klucov.Su asi 3 alebo 4 a zahrnaju specifikacie jednotlivych izieb,podotykam izieb a nie iba bytu.Poloha je iba jednym z tych klucov.Do tej pasportizacie sa pise typ radiatoru,dlzka,pocet rebier alebo platni,umiestnenie,priemery a dlzka zvislych stupaciek,typ ventilov,prietok a podobne veci.A toto vsetko dokopy sa odraza v tych klucoch a da ten koeficient.Ty si napisal,ze by to nemalo mat velky vplyv na prepocet.Valil som oci a bol som pravdupovediac mierne zhrozeny,aky to ma vplyv...rozdiely medzi jednotlivymi bytmi su obrovske a v mnohych pripadoch to ma na svedomi prave tento koeficient,staci,ked si pozries moj pripad.Mne navysil cenu tepla 2,31x,co je si myslim dost.A to iba preto,ze boli omylom napisane vykonnejsie radiatory.Velmi velku ulohu zohravala najma dlzka a sirka radiatorov,kedze u radiatoru s dlzkou 500 mm bol koeficient 1,07 a u dlzky 850 mm uz 1,77 a boli rovnakeho typu.
Verim tomu,ze na schodzi na konci maja bude "veselo" aj kvoli vyuctovaniu tepla,lebo sumy za spotrebovane teplo sa pohybovali od 5000 do 25000 SK.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

svojar: samozrejme,ze chyba sa stala na papieri a iba v mojom pripade.Mam v spalni uz vymeneny platnovy radiator (tusim Korad alebo Korado,tak nejako),v ostatnych izbach mam stare ocelove clankove,ktore sa chystam vymenit zaciatkom jesene za platnove.Ale tie ocelove su typu 500/150,rovnako ako u ostatnych vlastnikov.Radiatory mame vsetky rovnake,lisia sa iba poctom a sirkou clankov.

Adam xx: ano,mame zatepleny dom a vyregulovanu sustavu,takze aj termoregulacne ventily.Presne tak,ako uvazujes Ty,asi uvazuje vacsina ludi,da to totiz zdravy sedliacky rozum.Bohuzial,kedze som sa na pasportizacii bytov podielal a viem,co to obnasa...a kedze som videl vyuctovanie tepla vsetkych vlastnikov rozpisane do detailov,mozem Ta uistit,ze to tak nie je a zdravy sedliacky rozum ide v tomto pripade bokom.Ten koeficien,ktorym sa nasobi skutocna namerana hodnota spotrebovaneho tepla,zavisi od mnohych faktorov a sklada sa z tzv. klucov.Su asi 3 alebo 4 a zahrnaju specifikacie jednotlivych izieb,podotykam izieb a nie iba bytu.Poloha je iba jednym z tych klucov.Do tej pasportizacie sa pise typ radiatoru,dlzka,pocet rebier alebo platni,umiestnenie,priemery a dlzka zvislych stupaciek,typ ventilov,prietok a podobne veci.A toto vsetko dokopy sa odraza v tych klucoch a da ten koeficient.Ty si napisal,ze by to nemalo mat velky vplyv na prepocet.Valil som oci a bol som pravdupovediac mierne zhrozeny,aky to ma vplyv...rozdiely medzi jednotlivymi bytmi su obrovske a v mnohych pripadoch to ma na svedomi prave tento koeficient,staci,ked si pozries moj pripad.Mne navysil cenu tepla 2,31x,co je si myslim dost.A to iba preto,ze boli omylom napisane vykonnejsie radiatory.Velmi velku ulohu zohravala najma dlzka a sirka radiatorov,kedze u radiatoru s dlzkou 500 mm bol koeficient 1,07 a u dlzky 850 mm uz 1,77 a boli rovnakeho typu.
Verim tomu,ze na schodzi na konci maja bude "veselo" aj kvoli vyuctovaniu tepla,lebo sumy za spotrebovane teplo sa pohybovali od 5000 do 25000 SK.



Edit: prosim moderatorov o zmazanie 2 duplicitnych prispevkov,blbol mi v praci net.Dakujem.
Naposledy upravil hanni : 21.05.07 at 10:35
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keďže máte vyregulovanú sústavu, je potrebné a dokonca je povinnosťou pri výmene radiátorov namotovať nový radiátor s rovnakým výkonom ako bol starý. Pri namontovaní iného - menšieho či väčšieho by došlo k narušeniu regulácie a pre Teba možno aj finančné sankcie za znovuvyregulovanie.
My jsme koeficienty radiátorov doposiaľ nevyužívali, nakoľko radiátory boli všetky rovnaké. Ale po výmenách radiátorov v niektorých bytoch nám firma za r. 2006 dala už vyúčtovanie aj s koeficientmi radiátorov. Kto namontoval nové s vyšším výkonom platí oveľa viac.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

To,ze musia mat rovnaky vykon mi je jasne,uz som sa nato informoval a dam si to menit firme,ktora uz od vyregulovania menila radiatory v jednom byte.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Ako som už písam, nám vyregulovali tep. sústavu a pracovníka f. som sa opýtal či je potrebné znovuvyregulovanie ak niekto výmení radiátorov. Povedal, že nie je potrebné lebo je dôležitý termo. ventill (hlavica), ak sa tá vymení ,tak potom je potrebné znovuvyregulovanie. Tak teraz neviem ?
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

Polis Pozri príspevok
Ako som už písam, nám vyregulovali tep. sústavu a pracovníka f. som sa opýtal či je potrebné znovuvyregulovanie ak niekto výmení radiátorov. Povedal, že nie je potrebné lebo je dôležitý termo. ventill (hlavica), ak sa tá vymení ,tak potom je potrebné znovuvyregulovanie. Tak teraz neviem ?

Pracovník Ti poradil dobre a presne,lebo najdôležitevšie je prednastavenie regulačného ventila a to sa robí pod termostatickou hlavicou pri jej montáži a je dané v projekte.Prednastavenie spôsobí,že do telesa sa dostane len predpísané množstvo tepla (nie viac ,nie menej HYDROSTATICKÉ VYREGULOVANIE a to pri dodržaní dodacích podmienok zaisťuje aj dostatok tepla pre všetkých),čo spôsobí,že ak vymeníš radiátor za väčší,nebude tak prehrievaný ako pôvodný menší,čo samozrejme nie je problém,lebo vyžarovaný výkon je ten istý...Dôležité tu je aby si správcovi,resp domovníkovi podal informáciu o výmene vykurovacieho telesa,aby zmenu zapracoval do fakturácie,aby si sa do budúcna nestal zlým,resp. ešte horšie....
Príklad: ak vymeníš radiátor s výkonom 1000W za radiátor s výkonom 3000W, nový bude o dosť väčší,tým pádom aby dodal do priestoru rovnaké množstgvo tepla bude aj chladnejším,takže merač bude menej rátať...a tu sa stávaš zlodejom.
Dúfam,že som Ťa viac nedoplietol,ale podstatné je,že pracovník mal pravdu a ja k tomu dodám,že je dôležitá zmena aj u fakturanta....toť vsjo
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

Polis Pozri príspevok
Ako som už písam, nám vyregulovali tep. sústavu a pracovníka f. som sa opýtal či je potrebné znovuvyregulovanie ak niekto výmení radiátorov. Povedal, že nie je potrebné lebo je dôležitý termo. ventill (hlavica), ak sa tá vymení ,tak potom je potrebné znovuvyregulovanie. Tak teraz neviem ?

Pracovník Ti poradil dobre a presne,lebo najdôležitevšie je prednastavenie regulačného ventila a to sa robí pod termostatickou hlavicou pri jej montáži a je dané v projekte.Prednastavenie spôsobí,že do telesa sa dostane len predpísané množstvo tepla (nie viac ,nie menej - HYDROSTATICKÉ VYREGULOVANIE a to pri dodržaní dodacích podmienok zaisťuje aj dostatok tepla pre všetkých),čo spôsobí,že ak vymeníš radiátor za väčší,nebude tak prehrievaný ako pôvodný menší,čo samozrejme nie je problém,lebo vyžarovaný výkon je ten istý...Dôležité tu je aby si správcovi,resp domovníkovi podal informáciu o výmene vykurovacieho telesa,aby zmenu zapracoval do fakturácie,aby si sa do budúcna nestal zlým,resp. ešte horšie....
Príklad: ak vymeníš radiátor s výkonom 1000W za radiátor s výkonom 3000W, nový bude o dosť väčší,tým pádom aby dodal do priestoru rovnaké množstgvo tepla bude aj chladnejším,takže merač bude menej rátať...a tu sa stávaš zlodejom.
Dúfam,že som Ťa viac nedoplietol,ale podstatné je,že pracovník mal pravdu a ja k tomu dodám,že je dôležitá zmena aj u fakturanta....toť vsjo
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

svojar Pozri príspevok
Keďže máte vyregulovanú sústavu, je potrebné a dokonca je povinnosťou pri výmene radiátorov namotovať nový radiátor s rovnakým výkonom ako bol starý. Pri namontovaní iného - menšieho či väčšieho by došlo k narušeniu regulácie a pre Teba možno aj finančné sankcie za znovuvyregulovanie.
My jsme koeficienty radiátorov doposiaľ nevyužívali, nakoľko radiátory boli všetky rovnaké. Ale po výmenách radiátorov v niektorých bytoch nám firma za r. 2006 dala už vyúčtovanie aj s koeficientmi radiátorov. Kto namontoval nové s vyšším výkonom platí oveľa viac.

Vôbec tomu nerozumieš,tak to radšej nechaj tak....sorry
0 0
Martin33 Martin33

Martin33 je offline (nepripojený) Martin33

Polis Pozri príspevok
Ako som už písam, nám vyregulovali tep. sústavu a pracovníka f. som sa opýtal či je potrebné znovuvyregulovanie ak niekto výmení radiátorov. Povedal, že nie je potrebné lebo je dôležitý termo. ventill (hlavica), ak sa tá vymení ,tak potom je potrebné znovuvyregulovanie. Tak teraz neviem ?

Pracovník Ti poradil dobre a presne,lebo najdôležitevšie je prednastavenie regulačného ventila a to sa robí pod termostatickou hlavicou pri jej montáži a je dané v projekte.Prednastavenie spôsobí,že do telesa sa dostane len predpísané množstvo tepla (nie viac ,nie menej - HYDROSTATICKÉ VYREGULOVANIE a to pri dodržaní dodacích podmienok zaisťuje aj dostatok tepla pre všetkých),čo spôsobí,že ak vymeníš radiátor za väčší,nebude tak prehrievaný ako pôvodný menší,čo samozrejme nie je problém,lebo vyžarovaný výkon je ten istý...Dôležité tu je aby si správcovi,resp domovníkovi podal informáciu o výmene vykurovacieho telesa,aby zmenu zapracoval do fakturácie,aby si sa do budúcna nestal zlým,resp. ešte horšie....
Príklad: ak vymeníš radiátor s výkonom 1000W za radiátor s výkonom 3000W, nový bude o dosť väčší,tým pádom aby dodal do priestoru rovnaké množstgvo tepla bude aj chladnejším,takže merač bude menej rátať...a tu sa stávaš zlodejom.
Dúfam,že som Ťa viac nedoplietol,ale podstatné je,že pracovník mal pravdu a ja k tomu dodám,že je dôležitá zmena aj u fakturanta....toť vsjo
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Budem sa opakovať ale ešte to skúsim vysvetliť. Keď sa hovorí o temostatizácii a hydraulickom vyregulovaní, ľudia nevedia presne o čo ide. Skúsim to tu tak na hrubo popísať.

Hydraulická regulácia zabezpečuje aby sa teplonosná kvapalina dostala všade tam kde má byť a to v takom množstve, aby bola zabezpečená v bytoch teplota 20°C (obvykle). K tomu sa spracováva projekt aby sa mohli tieto regulačné prvky optimálne nastaviť. Nastavuje sa to v závislosti od tlaku, teploty, prietoku teplonosného média a výkonu radiátorov a strát tepla ktoré uniká cez steny domu. V podstate ide o priškrtenie prietoku teplonosného média a to na niekoľkých miestach. Obvykle to býva na päte domu (vchodu), dole na stúpačkách a aj na jednotlivých rádiátoroch. V závislosti od výkonu radiátora tento je buď celý teplý, alebo len čiastočne. Pokiaľ by sa dala kvalitnešia regulácia v závislosti od tlaku a prietoku a nastavenia prepúšťa teplonosné médium skratkou medzi vtokom a výtokom stúpačky. Je to v prípade, keď sa zavrú ventily alebo len privrú v prípade že je teplota ktorá je nastavená.

Temostatizácia je namontovanie termostatickej hlavice na radiátor, ktorá v závislosti od nastavenia, teploty okolia, otvára a zatvára prietok v radiátore.

Pomerové merače (rozdelovač nákladov spotrebovaného tepla) len nepriamo merajú to čo kto spotreboval a nemajú žiadny vplyv na výkon radiátora a teplo v miestnosti.

Keď je radiátor hore teplý dole studený môže to ukazovať na správnu funkciu termostatickej hlavice, ale treba vyskúšať iné nastavenie a tu by sa veľkosť teplej plochy mala zmeniť.
Ono to môže byť v poriadku aj keď je celý radiátor studený. Vtedy je asi v miestnosti také teplo, že termostatická hlavica veľmi znížila prietok, alebo ho celkom uzatvorila.
Potom je tu ešte poslená varianta, že je to všetko poddimezované a nefunguje to tak ako by malo. To chce potom všetko znovu prerátať a nastaviť.

Ešte jedna vec chytíte radiátor a je "studený" čo je to studený, on je studenší vzhľadom k teplote vašej ruky. Vy máte teplú ruku okolo 36°C. Všetko čo je pod túto hodnotu sa vám zdá chladnejšie alebo studené. Pri rovnakej teplote dreva alebo železa pri dotyku s ním sa vám zdá, že železo je studenšie a to preto, že rýchlejšie odvádza teplo z vašej ruky.

V pripade, že mi niekto tvrdí, že radiátory nehrejú a ide mi to ukázať mám dotykový teplomer, ktorý opriem o radiátor a dotyčnému ukážem, že má teplotu napríklad 29°C ale pri dotyku pôsobí že je studený. Samozrejme druhý teplomer na stole alebo niekde v strede miestnosti ukazuje teplotu napríklad 21°C. Vtedy to funguje tak ako má.

To by bolo tak zhruba všetko.
Naposledy upravil Orim : 22.05.07 at 01:14
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ďakujem Orim za také super podanie,hoci toto ovládam,lepšie by som to vysvetliť nevedela. Tak sa mi to páčilo,tak som si to vytlačila a asi podľa toho budem vysvetľovať na schôdzach.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Martin33 Pozri príspevok
Vôbec tomu nerozumieš,tak to radšej nechaj tak....sorry
Nechaj si svoje sorry, ale napíš v čom nemám pravdu. Ty si pozri tému Výmena radiátorov.
Naposledy upravil svojar : 21.05.07 at 20:14
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Orim Pozri príspevok
Adam xx v mojom príspevku číslo 281 som vysvetlil na príklade ako je to s prepočtami.
Orim Pozri príspevok

Len na okraj: Pokiaľ máš na radiátore namontovaný nejaký termostatický ventil tento ti reguluje prietok teplonosnej kvapaliny. Do radiátora sa dostane toľko tepla, ktoré stačí na udržanie nastavenej teploty ako si písal.
Je si však treba uvedomiť, že každý radiátor má kooficient podľa výkonu. Potom je tu druhý kooficient podľa polohy bytu.
Možno keď si prečítaš ten môj príspevok číslo 281 na strane 29 v tejto téme dostaneš trochu prehľad ako sa to počíta.
Ja samozrejme súhlasím, pokiaľ sa týka tých rôznych koeficientov, napriek tomu je tu niekoľko problémov, na ktoré som sa snažil len poukázať. Ten hlavný je práve prestup tepla medzi bytmi. Je síce pravda, že je viacero typov pomerových rozdeľovačov a tiež systémov merania, ale poznám snáď len jeden typ takýchto registračných zariadní, ktorý ako tak zohľadňujú aj priestorovú teplotu. Takže aby sa to nejako vyriešilo, delíme teplo na základnú a spotrebnú zložku, kde práve základná zložka pokrýva mimo iné aj infiltrované teplo, ale napríklad aj fixnú zložku nákladov za dodávku tepla (dodávateľská pohotovosť), pričom rozhodnutie o veľkosti pomeru sa ponechalo na vlastníkoch!
Aby som vysvetlil vyššie hrubo zvýraznené slovo "teplotu": Teda môj názor je, že by sme mali platiť aj za to, akú teplotu máme a užívame v byte, nie len za teplo, ktoré k tomu musíme minúť. Je to napr. aj v súvislosti s tou infiltráciou, ale aj z iných dôvodov ako je . napr. orientácia bytu. Byt orientovaný na juh, minie menej tepla na to, aby sa dosiahla stanovená vnútornú teplotu (podmienkou je však, aby boli na vykurovacích telesách termostatické hlavice). Viem, máme aj koeficienty polohy bytu, resp. orientácie vykurovaných miestností. Nuž, ale aj to slniečko nám svieti každý rok trocha inak, niekedy je v zimnom období viac, inokedy ,menej slnečných dní, čiže intenzita je rôzna, ale koeficienty sú konštantné. Platí to samozrejme aj o bytoch na nepriaznivej strane (sever, pod strechou). Nakoniec je to však aj tak na rozhodnutí vlastníkov, či sa vôbec použijú. Takže suma sumárum máme k dispozícii "nejaké orientačné, približne správne hodnoty"! A ak sa tu argumentuje práve tými priepastnými rozdielmi v spotrebách a platbách, tak presne to je to, čo asi nie je v poriadku, čo ma pri rozpočítavaní tepla na konečných spotrebiteľov týmto spôsobom znepokojuje. Už len tá komplikovanosť a množstvo rôznych koeficientov, prípočtov a odpočtov, a kalibrácií každého jedného rozdeľovača (jedinečného pre každý daný radiátor), aby sme zadosťučinili spravodlivosti, je jednoducho podozrivé. A ak si pohovoríte s jednotlivými dodávateľmi pomerových rozdeľovačov, tak sa dozviete, aký je ten konkurenčný systém nedokonalý a nespravodlivý. A nakoniec tu sú aj absolútne určené meradlá, kde to už neni ani o veľkosti radiátorov, či ich typoch (lebo už ani neni dôvod), o čom sa tu už toľko popísalo, je to len o množstve tepla, ktoré vieme, že sa spotrebovalo, ale nevieme prečo sa spotrebovalo, resp. kto ho vlastne minul.
Samozrejme, nechcem týmto nikomu brať ich vlastný názor na rozpočítavanie tepla pomocou pomerových rozdeľovačov, či určených meradiel, toto je však môj vlastný pohľad na daný problém, ktorý sa tu diskutuje.
Ak by som to mal na záver zhrnúť, tak som toho názoru, že realizácia a uplatňovanie pomerových rozdeľovačov prináša omnoho väčší efekt ich dodávateľom, ktorí zároveň vykonávajú ročné rozpočítavanie nákladov, ako ich samotným užívateľom.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Ako som už uviedol na porade viac krát, naša bytovka je zateplená, už máme urobené aj hydraulické vyregulovanie, vymenené okná na schodisku aj vchodové dvere, vymenené stupačky na SÚV, TÚV, plznu a kanaliyácie, zateplenú strechu, a rok čo rok zisťujem že náklady na Teplo a TÚV sú nižšie ako v roku 2001,02,03. Je pravda že sme investovali do výmeny kotla ETI za Buderus. V roku 2004,05 a už aj 06 sme odsúhlasili z preplatkov z vyučtovania vrátiť určitú sumu do FO. Do fondu platíme 13,sk/m2. Netrápia nás merače a nejaké koeficienty. Ak budem mať vyučtovanie za rok 2006 tak to hodím na poradu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Adam xx asi som ťa nepochopil správne. Nechcel som ťa poučovať o rozpočítavaní tepla pomocou pomerových meračov. Máš pravdu je to ťažké všetko premerať a správne prepočítať kto má koľko zaplatiť. Lenže ľudia nie vždy reagujú tak ako by sme potrebovali.
A zrovna dnes mi vykladal jeden sused o tom ako v dome, kde býva jeho otec kúria. Pritom majú zateplený dom a dosť ľudí tam má vymenené okná. Nemajú merače ani termostatické hlavice platia podľa plochy v podstate všetci rovnako. V dome majú okolo 28°C (bolo to túto zimu - označil to podľa vojenských noriem ako trenkovú teplotu - ináč ako v trenkách sa tam nedá žiť). Keď už majú moc teplo tak vetrajú. Ventily sú všetky naplno otvorené a vraj možno s nimi ani nejde točiť.
Na druhej strane som zásadne proti podchladeným domom. Ale ľudia si neuvedomujú možné následky podchladeného domu.
Moja vlastná skúsenosť pokiaľ neboli merače bolo to aj u nás tak ako v dome o ktorom som písal. Aj keď sme mali už všetko ale ešte sme platili podľa plochy všetci rovnako boli ventily otvorené aj u nás na plno a chladilo sa vetraním. Darmo som každému vysvetloval - všetci na mňa kašlali.

Nechcem vychvalovať zahraničných dodávateľov meracej techniky a lobovať za nich ale naše podobné merače som nevidel. Ani "vipy" nie sú to, čo sa o nich píše. U nás to pomohlo.
Ale nebudem chodiť ďaleko. Mne je v byte v zime celkom pohoda. Manželke je večná zima a dcére je stále moc teplo a tak čo si mám vybrať? Pridať, ubrať alebo nechať tak.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Ked som videl to vyuctovanie za teplo v nasom dome,tak aj mna napadla myslienka,ze tie merace nie az taka velka vyhra,ako je to vsade prezentovane.Suhlasim so slavicou,ze setrenie nie je o meracoch,ale hlavne o ludoch....kedze tie rozdiely v teple su skutocne markantne,vyvolaju pri vyuctovani urcite velku vlnu nevole,hlavne tie rozne koeficienty,z ktorych sa s prepacenim nevyzna ani diva svina.Len co som to ukazal par ludom,tak sa im to cele nezdalo a boli z toho rozcarovani. Pravdupovediac som naozaj velmi zvedavy na nadchadzajucu schodzu a reakcie ludi.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Orim Pozri príspevok
Adam xx asi som ťa nepochopil správne. Nechcel som ťa poučovať o rozpočítavaní tepla pomocou pomerových meračov. Máš pravdu je to ťažké všetko premerať a správne prepočítať kto má koľko zaplatiť. Lenže ľudia nie vždy reagujú tak ako by sme potrebovali.

Nechcem vychvalovať zahraničných dodávateľov meracej techniky a lobovať za nich ale naše podobné merače som nevidel. Ani "vipy" nie sú to, čo sa o nich píše. U nás to pomohlo.
Ale nebudem chodiť ďaleko. Mne je v byte v zime celkom pohoda. Manželke je večná zima a dcére je stále moc teplo a tak čo si mám vybrať? Pridať, ubrať alebo nechať tak.
Ja s Tebou súhlasím, a vôbec nezatracujem meranie ako také, ide len o to, aby bolo naozaj aspoň ako tak spravodlivé. Verím tomu, že to je možné aj s PRT, ale ako som už uviedol treba jasné pravidlá, podľa ktorých sa aj budú všetci riadiť. Lebo všetky tie úspory v teple sa musia dosahovať predovšetkým zarideniami alebo konštrukciami, ktoré to zabezpečia automaticky, teda bez priameho vplyvu človeka (zateplenie, hydraulická regulácia, termostatizácia, ekvitermné riadenie vykurovania podľa vonkajších teplôt, ... atď.). Akýkoľvek individuálny zásah (škrtenie ventilov nad rámec automatickej regulácie termostatických ventilov) do tohto systému vnesie zmätok a nerovnováhu.
K tým 28 st. C sa nevyjadrujem, lebo snáď nie sú malé deti a vedia čo v takých prípadoch robiť, ak nie musia žiaľ platiť.
Teplo je vec pocitová a preto vždy ho budú jednotliví ľudia vnímať vždy rôzne. Podstatné je, aby sa však dodržalo približne tých 21 st. To dokúrenie na vyššiu teplotu podľa individuálnych potrieb sa dá riešiť napr. individuálnym dokúrením el. ohrievačom. A za to si potom užívateľ zaplatí presne podľa spotreby. To považujem za spravodlivé.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Súhlasím vo všetkom, či už s Adamom, alebo Orimom, inými prispievateľmi... v každom je kus životnej pravdy, skúsenosti. Ale zas k spravodlivosti sa nedá v panelových domoch dôjsť. Niekto si bude dokurovať a kúrim aj susedovi vedľa neho, pod ním, nad ním,... Toto nechcú vidieť Tí čo len priťahujú ventile /kým nemali PRVN to nerobili načo, mali radi trenírkovú teplotu.../. Ale keď už mali PRVN zrazu zistili, že radiátor nie je rovnomerne teplý a zrazu potvrdzujú fyzikálne javy, ktoré sú známe dávno... Ale toto je len následok v nesprávnom znení Vyhlášky 630... a doplácajú na to všetci, alebo skoro všetci. Či už má niekto pocit že PRVN sú,... alebo nie sú.... Jednoznačne je to o myslení ľudí, ich prísupu k takýmto javom. Správať sa len tak, aby to bolo korektné. Nikto predsa nechce, aby sedel doma v zimníku. Len treba poznať túto problematiku a podľa toho sa správať. Týka sa to všetkých obyvateľov v bytovomdome rovnakom, bez ohľadu orientácie a polohy bytu.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Adam xx Pozri príspevok
Lebo všetky tie úspory v teple sa musia dosahovať predovšetkým zarideniami alebo konštrukciami, ktoré to zabezpečia automaticky, teda bez priameho vplyvu človeka (zateplenie, hydraulická regulácia, termostatizácia, ekvitermné riadenie vykurovania podľa vonkajších teplôt, ... atď.). Akýkoľvek individuálny zásah (škrtenie ventilov nad rámec automatickej regulácie termostatických ventilov) do tohto systému vnesie zmätok a nerovnováhu.
Presne si to vystihol,aj ja som rovnakeho nazoru.Len ako to vysvetlit ludom,ktori za cely rok 2006 (a to boli zaciatkom roka poriadne mrazy) spalili teplo za 5000 - 7000 SK, z toho je 3900 tych 30% spolocneho,co platime vsetci...Kurili trosku v obyvackach,v ostatnych izbach mali radiatory prakticky vypnute,alebo nimi kurili iba minimalne. Potom nastavaju pripady ako u susedy,ktorej dcera dostala chronicky zapal mocoveho mechura a lezi v nemocnici.Hlavne ze s hrdostou vypravala,ze mala skoro celu zimu radiatory na nule a kurila si iba trochu jej dcera....takychto ludi proste nepochopim.A to nie je jediny pripad. Keby sa kurilo systemom,ktory si popisal,bolo by to aj spavodlivejsie,usetrilo by sa a urcite by nedochadzalo k pripadom,ktory som popisal zase ja.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

slavica Pozri príspevok
no myslím, že už to dávno rodiny s priemerným platom nerobia a tí ktorí si to môžu dovoliť NIKDY šetriť na sebe nebudú. Tak ako všade inde vo svete.
Suhlas,myslim,ze nemam tie radiatory v byte nato,aby som chodil v svetri a hrubych fusakloch a boli vypnute....tych 10 000 korun za rok viac oproti "chorobnym setricom" mi nestoji za zdravie moje a mojej rodiny....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať