Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Danielka, aj ostatní poradaci ďakujem Vám za Vaše prispevky, som rada že sa možem podeliť so svojimi skusenosťami s tak perfektnými ludmi, pretože kto tejto problematike rozumie vie pochopiť, čo to je spravovať spoločenstvo ludí-alebo bytov... /poviem Vám občas je to "o hubu" a tu na porade sú práve ľudia, ktorí dodávaju energiu a posúvaju naše snaženie krok za krokom ďalej. Ešte raz ďakujem a určite onedlho prídem s novými temami pekný dník Vam prajem...Slavica
Naposledy upravil Halli : 10.02.06 at 11:25
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ebenova@zoznam.sk
Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.
Dúfam, že tu niekto uvedie kontakty, aj ja by som to potreboval zistiť.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

ebenova@zoznam.sk
Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.
Doporucujem fy YZAMER TRNAVA mame ich merace 2hy rok su digitalne a odcitanie prebieha cipovou kartou..
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Yzamer TRNAVA -sú fakt dobrý a nie su ani taký drahý,www.yzamer.sk
e-mail:metrix@yzamer.sk,t.č.033/5545913 fax033/5501576
ESM YZAMER, energetické služby monitor. s.r.o. SKLADOVA 2,91701 TRNAVA
metrix 200wx:849,- metrixbx 580,-
pasport.15,-
pasport. 15,- proj.,mont.66,-+DPH
projekcia+mont. 66,-+DPH spolu 786,60
spolu 1106,70
cena na 1 radiator
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Peter a Kika, možte mi napísat koľko si učtuje Yzamer za spracovanie faktury?
a oodčitanie si robia sami, alebo mate na to svojho človeka? Dík.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

slavica
Peter a Kika, možte mi napísat koľko si učtuje Yzamer za spracovanie faktury?
a oodčitanie si robia sami, alebo mate na to svojho človeka? Dík.
Yzamer si neuctuje nic predali nam software, namontovali merace a ostatne si robime vs sami.
To znamena odpcitanie a spracovanie udajov softwarom..
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

ja som sa doteraz meračom branila, ale myslím že v mojom panelaku som naučila ludi zaobchadzat s ventilmi, tak dufam budu vediet aj s meračmi, lebo slovak je tvor vynaliezavý a viem čo to urobí s ludmi, ked dostanú do ruky merače, ešte ani dobre neodídu monteri a nenatlakuje sa system a už zatvaraju odušu...ale zrejme sa tomu nevyhnem i ked teraž šetrím asi 25% ako pred regulaciou. Dik Peto ešte ta "zneužijem" ak dovoliš. ...samozrejme ako poradaka
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

slavica
ja som sa doteraz meračom branila, ale myslím že v mojom panelaku som naučila ludi zaobchadzat s ventilmi, tak dufam budu vediet aj s meračmi, lebo slovak je tvor vynaliezavý a viem čo to urobí s ludmi, ked dostanú do ruky merače, ešte ani dobre neodídu monteri a nenatlakuje sa system a už zatvaraju odušu...ale zrejme sa tomu nevyhnem i ked teraž šetrím asi 25% ako pred regulaciou. Dik Peto ešte ta "zneužijem" ak dovoliš. ...samozrejme ako poradaka
Este jedna dolezita vec, merace sa lepia v hornej tretine vykurovaciaho telesa za prevadzky, ziadne vypustanie a narocne montovanie sa nekona. Cela montaz- celeho domu trvala 1hod.
A ak by chcel niekto nejako korigovat namerane veliciny, zakryvanim, pripadne odlepenim meraca, tak mu tam naskacu hned presne udaje ze kedy bol odpojeny od telesa alebo zakryty a software mu nauctuje riadnu palku v zmysle teraz uz novej vyhladky Uradu pre regulaciu.. prikladam uvedenu vyhlasku
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Minulý týždeň nám v celej 48 bytovke namontovali ventily aj merače na radiátory. Nie sme spoločenstvo, spravuje nás OSBD , ktorí nám to aj robili. Na jeden radiátor to vyšlo 1.535,-sk. Máme 1-2-3-4 izbové byty. Chcela by som sa spýtať, kto to už má namontované, či si to ľudia platili všetko z vlastného vrecka, alebo či ste im na to prispeli aj z fondu GO. Ak áno tak koľko ?
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
Minulý týždeň nám v celej 48 bytovke namontovali ventily aj merače na radiátory. Nie sme spoločenstvo, spravuje nás OSBD , ktorí nám to aj robili. Na jeden radiátor to vyšlo 1.535,-sk. Máme 1-2-3-4 izbové byty. Chcela by som sa spýtať, kto to už má namontované, či si to ľudia platili všetko z vlastného vrecka, alebo či ste im na to prispeli aj z fondu GO. Ak áno tak koľko ?
Co je fond GO???
My sme si to vsetko platili sami a sme spolocenstvo, platili sme to z Fondu prevadzky, udrzby a oprav. Vtedy sme tam tolko nemali , tak ludia doplatili ale malo by sa to cele platit s tohto fondu. Na to sluzi
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Peterf
Co je fond GO???
My sme si to vsetko platili sami a sme spolocenstvo, platili sme to z Fondu prevadzky, udrzby a oprav. Vtedy sme tam tolko nemali , tak ludia doplatili ale malo by sa to cele platit s tohto fondu. Na to sluzi
Fond GO myslela som tým fond generálnych opráv - teraz je to fond prevádzky, udržby a opráv. A môžme 1 izbovému bytu zaplatiť 1 radiátor a 4- izbovému 5 radiátorov ? síce asi áno, pretože do fondu opráv prispievajú ľudia podľa plochy bytu. Na m2 máme 7 ,- Sk - nič moc.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
Fond GO myslela som tým fond generálnych opráv - teraz je to fond prevádzky, udržby a opráv. A môžme 1 izbovému bytu zaplatiť 1 radiátor a 4- izbovému 5 radiátorov ? síce asi áno, pretože do fondu opráv prispievajú ľudia podľa plochy bytu. Na m2 máme 7 ,- Sk - nič moc.
Je uplne jedno kolko ma kto radiatorov, ak sa to schvali na zhromazdeni. FpUaO by sa mal podla novely platnej od 1.1.2006 vytvarat vylucne na zaklade velkosti spoluvlastnickeho podielu.
Cize vsetci platite rovnako.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

No ja asi tomu nerozumiem, pretože voľakedy sme do FpUaO dávali všetci rovnako mesačne 300,- Sk. Minulý rok domová dôverníčka zvolala schôdzu a tam nám okrem iného povedala, že podľa novej vyhlášky musíme do FpUaO prispievať podľa plochy bytu a to sme si odsúhlasili na 7,-Sk na m2. Takže 4-izbový prispieva oveľa viac mesačne ako napr. 2 alebo1 izbový a prečo by sme teda mali platiť za radiatory z FpUaO všetci rovnako ?Čo mám rozumieť pod pojmom spoluvlastnícky podiel ?
Naposledy upravil Bambit : 19.02.06 at 20:27
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
No ja asi tomu nerozumiem, pretože voľakedy sme do FpUaO dávali všetci rovnako mesačne 300,- Sk. Minulý rok domová dôverníčka zvolala schôdzu a tam nám okrem iného povedala, že podľa novej vyhlášky musíme do FpUaO prispievať podľa plochy bytu a to sme si odsúhlasili na 7,-Sk na m2. Takže 4-izbový prispieva oveľa viac mesačne ako napr. 2 alebo1 izbový a prečo by sme teda mali platiť za radiatory z FpUaO všetci rovnako ?Čo mám rozumieť pod pojmom spoluvlastnícky podiel ?
Takze za prve

podla ZÁKONa 469 z 27.septembra 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky
č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
v znení neskorších predpisov


V §10 ods.1 posledná veta znie:
„Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú
v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa §5ods.1písm.b).“.


§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v
dome musí by písomná a okrem všeobecných náležitostí 9) musí obsahovať

a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu
alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v
dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa
písmena e),
c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré časti domu, príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov,
d) úpravu práv k pozemku zastavanému domom a k priľahlému pozemku,
e) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu na priľahlom pozemku dohodou nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu,




§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade1 0) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.


b).
(2)Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných
nebytov
ých priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a
opráv.
(3)Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku,
údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových
priestorov, pr
íslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a
rekon
štrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.
Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia
spojen
é s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku.
Po preklenut
í nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do
fondu prev
ádzky, údržby a opráv.
(4)Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet
spolo
čenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde
prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a
nebytov
ých priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovaťúčel použitia týchto
prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv
osobitne pre ka
ždý dom.
(5)Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší
vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu
prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

Z
ákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/ 1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.






Cize sice prispieva 4izbovy byt viac ako jednoizbovy ale ma aj viac radiatorov, cize v konecnom dosledku je to spravodlive..Kazdy si znasa naklady primerane k svojmu spoluvlastnickemu podielu co je vlastne velkost bytu.

Je to spravodlive a aj zakonne.

Prikladam spominane zakone v plnom zneni.


Do 1.11.2005 tam bola veta v V §10 ods.1

"Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa vekosti spolu- vlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods.
1 písm. b)." co znevyhodnovalo ak sa vlastnici dohodli na rovnakych platbach rovnomerne za kazdy byt a NP, male byty voci tym velkym ak sa nasledne vykonavali nejake opravy.
Je to logicke vlastnis vacsi byt, tak mas aj znasat vacsie naklady..
Mimochodom my vlastnime jeden z tych vacsich bytov

A este neznalost zakona neospravedlnuje....
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Cize vsetci platite rovnako.[/quote]

Peterf prosím bližšie špecifikuj túto poslednú vetu. Ako všetci rovnako? Do FO podľa spoluvlastníckeho podielu to je jasné, že každý ináč (len teda na 1m2 je suma rovnaká). Alebo si to myslel, že za riadiátory rovnako. Neviem, nechápem, prepáč, ak som to nepochopila, ale rada by som vysvetlenie. Dík GabiZ


Ahá, beriem späť, ja som si totižto predtým, ako som toto písala nepozrela tvoj ďalší obsiahly príspevok. Tak nič, už je moja otázka . Díky
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

GabiZ
Cize vsetci platite rovnako.
Peterf prosím bližšie špecifikuj túto poslednú vetu. Ako všetci rovnako? Do FO podľa spoluvlastníckeho podielu to je jasné, že každý ináč (len teda na 1m2 je suma rovnaká). Alebo si to myslel, že za riadiátory rovnako. Neviem, nechápem, prepáč, ak som to nepochopila, ale rada by som vysvetlenie. Dík GabiZ[/quote]

Ano vsetci platite rovnako za 1m2 podla velkosti spoluvlastnickeho podielu, cize podla velkosti bytu+ pivnice v m2.
A kedze 4izbovy byt ma vacsiu plochu ako 1izbovy ma aj viac radiatorov, cize bude mat aj viac meracov.. a aj viac zaplatil comu nerozumies?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

V rovnakej téme som už trochu popísal na túto tému. Chcem povedať, že meráky neznižujú teplo, len merajú jeho množstvo.

Teplo sa znižuje uzatváraním ventilov.

Edit:
Je to tu
http://www.porada.sk/t19422-p4-merace-tepla.html
Naposledy upravil Orim : 24.03.06 at 03:15
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Orim
V rovnakej téme som už trochu popísal na túto tému. Chcem povedať, že meráky neznižujú teplo, len merajú jeho množstvo.

Teplo sa znižuje uzatváraním ventilov.
V podstate ano, ale teplo teda jeho efektivne vyuzitie- sa znizuje regulaciou vykurovacej sustavy a termostatickymi hlavicami na kazdom tepelnom telese.

Je uplne neefektivne merat mnostvo tepla meracmi na radaitoroch ak je sustava nevyregulovana a objekt mam obrvske tepelne straty, vytvaraju sa tepelne mosty a pod..
0 0
valička valička

valička je offline (nepripojený) valička

Máme tiež merače tepla do f.STING BB. Brebehujú tam 4 čísla - dve päťmiestne a dve malé. Jedno je určite spotreba napísal nám to včera
na nejaký formulár. Vie niekto čo znamená to druhé menšie číslo a
ako si odkontrolujem spotrebu, keď merač máme od novembra 2004. Rok 2004 sme platili vyučovanie ešte po starom. Napr jednu izbu máme 729 neviem čoho ale už je predsa marec. Ako viem koľko som spotrebovala
za rok 2005 a či nás niekto neoklame, ked som si nevšimla, či merač v lete
nemeral ako to bolo už v jednom príspevku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať