Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Ateirneh Ateirneh

Ateirneh je offline (nepripojený) Ateirneh

Zdravim
neviem sa pohnut v hladani informacii o koeficientoch, pouzitych mierkach na radiatory a uzneseniach zo schodzi konkretne aplikovanych na nas byt. Boli sme zdrveni nehoraznym nedoplatkom cez 20 000 SK. Vymenili sme vsetky okna za plastove pred 2 rokmi, sme okrajový byt ( najvyssie poschodie v rohu bytovky, plocha strecha, 2 steny izieb su okrajove), ventily su nastavene v priemere na 3,iba detska izba,ktora je okrajova z vychodu a severu ma napolno otvoreny ventil. reklamovali sme fakturu.odpovedou bolo,aby sme viac vetrali, stiahli radiatory na 3, zatvarali dvere a najlepsia rada -vymenili si radiatory za mensie. Dalej nas zarazilo,ze suseda s rovnako velkymi radiatormi ma mensie mierky.spotreba dielikov je cca rovnaka,ale mierka o dost nizsia a vyhodnejsia v jej prospech. dalej koeficient polohy bytu mi vychadza prepocet iny ako mame vyfakturovany. Nas Sluzbyt sa k tomu odmietol vyjadrit, vraj je to firemna zalezitost.
Mame stare merace s dielikmi a s dvoma stlpikmi s vyparujucou sa tekutinou.nedavali sme suhlas na takyto typ meracov a nasu ziadost o presnejsie merace odmietli s odvovodnenim,ze tieto su fajn a stacia. neviem, aky typ meraca to je, aky stupen odchylky moze vykazovat, ale co viem urcite povedat je, ze v lete sa plocha strecha potiahnuta ciernou lepenkou paradne nahrieva a my sme ako v saune, co sa odzrkadluje aj na vyparenej tekutine aj mimo vykurovacieho obdobia.K tomu sa nevyjadrili. Posielame reklamacie s konkretnymi pripomienkami a Sluzbyt mam posiela neiste odpovede nic nevysvetlujuce. Dakujem za rady
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Ateirneh Pozri príspevok
Zdravim
neviem sa pohnut v hladani informacii o koeficientoch, pouzitych mierkach na radiatory a uzneseniach zo schodzi konkretne aplikovanych na nas byt. Boli sme zdrveni nehoraznym nedoplatkom cez 20 000 SK. Vymenili sme vsetky okna za plastove pred 2 rokmi, sme okrajový byt ( najvyssie poschodie v rohu bytovky, plocha strecha, 2 steny izieb su okrajove), ventily su nastavene v priemere na 3,iba detska izba,ktora je okrajova z vychodu a severu ma napolno otvoreny ventil. reklamovali sme fakturu.odpovedou bolo,aby sme viac vetrali, stiahli radiatory na 3, zatvarali dvere a najlepsia rada -vymenili si radiatory za mensie. Dalej nas zarazilo,ze suseda s rovnako velkymi radiatormi ma mensie mierky.spotreba dielikov je cca rovnaka,ale mierka o dost nizsia a vyhodnejsia v jej prospech. dalej koeficient polohy bytu mi vychadza prepocet iny ako mame vyfakturovany. Nas Sluzbyt sa k tomu odmietol vyjadrit, vraj je to firemna zalezitost.
Mame stare merace s dielikmi a s dvoma stlpikmi s vyparujucou sa tekutinou.nedavali sme suhlas na takyto typ meracov a nasu ziadost o presnejsie merace odmietli s odvovodnenim,ze tieto su fajn a stacia. neviem, aky typ meraca to je, aky stupen odchylky moze vykazovat, ale co viem urcite povedat je, ze v lete sa plocha strecha potiahnuta ciernou lepenkou paradne nahrieva a my sme ako v saune, co sa odzrkadluje aj na vyparenej tekutine aj mimo vykurovacieho obdobia.K tomu sa nevyjadrili. Posielame reklamacie s konkretnymi pripomienkami a Sluzbyt mam posiela neiste odpovede nic nevysvetlujuce. Dakujem za rady
Správca Vám to ani nikdy nevysvetlí, pretože:
1. pracujú tam nekompetentní ľudia, ktorí tomu vôbec nerozumejú
2. ich to vôbec netrápi, lebo to nie je ich osobný problém, tak prečo by sa mali starať o peňaženku niekoho iného!

Vec sa má však tak, a to som tu už viac krát písal, že meranie tepla v bytoch a to či už absolútnymi meradlami, alebo pomerovými rozdeľovačmi tepla nie je a ani nikdy nemôže byť spravodlivé. Podozrivé na všetkých týchto metódach merania je už len fakt, že jednotlivé namerané hodnoty (či už pomerné alebo absolútne) je pre zadosťučinenie aspoň akej takej "spravodlivosti" nutné nejakým spôsobom korigovať. Skúsenosti z praxe sú však také, že ani tieto korekcie nedokážu v mnohých prípadoch zabrániť premršteným nákladom za dodané teplo predovšetkým z hľadiska spotreby tepla v nepraznivo orientovaných bytoch. To je aj Váš prípad. Spravodlivosti sa teda nedovoláte, pretože rozpočítanie nákladov je vykonané podľa platných aj keď špatných predpisov. Iní sa radujú a chvália tento spôsob rozpočítavania, pretože tak nízke náklady za teplo predtým nikdy neplatili. To, že platíte za spotrebu domu, nie spotrebu vášho bytu nikoho nezaujíma. Takže ak môžem poradiť, žiadajte zatepliť strechu domu, a tiež min. severnú a východnú stenu domu (predpokladám, že váš byt je orientovaný práve na jednu z týchto strán, resp. na obidve), pretože to je hlavný dôvod Vašej vysokej spotreby tepla, o úhradu ktorej by sa však mali podeliť všetci vlastníci bytov a NP v dome. Do doby splnenia vašich požiadaviek odmietnite platiť za teplo v plnej výške podľa nespravodlivého systému rozpočítavania, prípadne sa v tejto veci obrátte na súd.
Tento problém je však ešte ďaleko zložitejší a som presvedčený, že žiadne meranie nezabezpečí spravodlivé rozpočítanie nákladov. Pretože odberným zariadením tepla je dom ako celok, najsprvodlivejšie je rozpočítanie podľa plochy vykurovaných priestorov pri súčasnom zabezpečení všetkých dostupných opatrení na racionalizáciu spotreby tepla (regulácia vnútorných rozvodov tepla, termostatická regulácia vykurovacích telies, zateplenie, modernizácia vykurovacích systémov, atď.).
Meranie tepla v bytoch si vymysleli ľudia, čo tomu vôbec nerozumejú, alebo pre biznis, a tie prehlásenia o dosahovaní až 40% úspor z titulu zavedenia merania tepla v bytoch je jednoducho úbohé a smiešne.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Ateirneh Pozri príspevok
Zdravim
neviem sa pohnut v hladani informacii o koeficientoch, pouzitych mierkach na radiatory a uzneseniach zo schodzi konkretne aplikovanych na nas byt.
Ak si študent, tak si prezri predchádzajúce príspevky a nádeš tu všetko čo chceš vedieť. Máš čas sú prázdniny tak študuj.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Julian Pozri príspevok
Ak si študent, tak si prezri predchádzajúce príspevky a nádeš tu všetko čo chceš vedieť. Máš čas sú prázdniny tak študuj.
A čo takto študentka Henrieta? Tak či tak, súhlasím s Julianom, že si tu treba v téme trocha posurfovať a oboznámiť sa s problematikou.
0 0
Ateirneh Ateirneh

Ateirneh je offline (nepripojený) Ateirneh

Dobry vecer
Dakujem Adam xx za odpoved. dobry postreh! Posurfovala som si po nete aj tejto stranke a precitala danu problematiku, aj par zakonov a vyhlasok,ale potrebovala som nieco konkretne na nas byt.Mame aj severnu aj vychodnu stenu a dali nam akysi koeficient,no nevedia mi ho vysvetlit.Podla mojich prepoctov( niekto tu uvadzal,ako si to spravne vypocitat) ma byt vyssi.K tej streche-cca pred 5 rokmi zatekala a dali sme ju opravit.Je rovna, potiahnuta lepenkou a dostali sme odpoved,ze sme to mali povedat skor.Ostani najomnici su proti dalsim vydavkom na strechu. Na odvolanie na neskutocny nedoplatok nam poslali odpoved:mame si vymenit radiatory za mensie,lebo nedochadza k uniku tepla a mame prehriaty( napisali predimenzovany) byt, dalej mame viacej vetrat a nechat otvorene dvere,to fakt netusim na co. Ono tak ani nie je problem v spotrebe,mame priblizne rovnako ako susedia,len mame o cca +10 vacsie cislo na mierke ako oni.tiez mi nevedia povedat preco? tam je viacero nezrovnalosti,opat sme sa odvolali a ziadame sa vyjadrit ku konkretnym otazkam.tak cakame...
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Ateirneh Pozri príspevok
Dobry vecer
Dakujem Adam xx za odpoved. dobry postreh! Posurfovala som si po nete aj tejto stranke a precitala danu problematiku, aj par zakonov a vyhlasok,ale potrebovala som nieco konkretne na nas byt.Mame aj severnu aj vychodnu stenu a dali nam akysi koeficient,no nevedia mi ho vysvetlit.Podla mojich prepoctov( niekto tu uvadzal,ako si to spravne vypocitat) ma byt vyssi.K tej streche-cca pred 5 rokmi zatekala a dali sme ju opravit.Je rovna, potiahnuta lepenkou a dostali sme odpoved,ze sme to mali povedat skor.Ostani najomnici su proti dalsim vydavkom na strechu. Na odvolanie na neskutocny nedoplatok nam poslali odpoved:mame si vymenit radiatory za mensie,lebo nedochadza k uniku tepla a mame prehriaty( napisali predimenzovany) byt, dalej mame viacej vetrat a nechat otvorene dvere,to fakt netusim na co. Ono tak ani nie je problem v spotrebe,mame priblizne rovnako ako susedia,len mame o cca +10 vacsie cislo na mierke ako oni.tiez mi nevedia povedat preco? tam je viacero nezrovnalosti,opat sme sa odvolali a ziadame sa vyjadrit ku konkretnym otazkam.tak cakame...
K tým pomerovým rozdeľovačom ti neviem moc poradiť, pretože ja ich zo zásady nemám rád a preto sa ďalej ani nezaujímam o detaily. V zásade by však mal mať správca od toho projekt a ak nie tak firma, čo odpočítava, sa v tom musí jedoznačne vyznať a musí poskytnúť vyčerpávajúcu a uspokojivú odpoveď. Ak nie, potom sa naozaj treba obrátiť na ÚRSO, prípadne Energeticku alebo aj Obchodnú inšpekciu. Ešte by ste si mali urobiť prehľad o výške platieb za teplo v porovnateľných bytoch domu, či ste porovnateľní aj nákladovo. Ak nie tak tam asi bude problém. Viac by vedeli poradiť Julian, Svojar a Orim, ale aj ďalší poradáci, či poraďáčky, ktorí ich (niektorí s nich určite) majú tiež vo svojich domoch. Snáď by sa mohli k tomu vyjadriť oni. Viac asi neporadím. K tej profesionalite Vášho správcu sa radšej nevyjadrujem, je to však veľmi smutné ale žiaľbohu v našich zemepisných šírkach celkom bežný zjav.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ateirneh


Orim Pozri príspevok
písal som o tom tu
Je to na strane 29 príspevok č. 281 a na strane 36 príspevok 353
0 0
Lusiliatko Lusiliatko

Lusiliatko je offline (nepripojený) Lusiliatko

Ahojte,
prosim neviete mi poradit, ci je normalne, ked nam doslo vyuctovanie za rok 2006, robili nam ho do maja stary spravca a od juna novy, no a za to obdobie do maja mame nedoplatok 10 tis. na kureni. Je to prvykrat, co ratali podla meracov, ale aj tak je to strasne vela. Vzdy sme mali preplatky 4 tisic a teraz mame takyto nedoplatok. Pritom sme mali stale zimu, pretoze nam dobre nefungovalo vyregulovanie, aj tak sme sa snazili kurit na 3-ke obcas na 4-ke. Sme 3-izbovy byt na prizemi.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pokiaľ máte rok vyúčtovaný na 2x, nevidel by som problém v tom, že za to prvé obdobie máte nedoplatok. V tom odbobí teda 1-5 je 60% spotreby tepla, ale zálohové platby sú rozrátané na celý rok.
My ako SVB máme za mesiace 1-3 nedoplatky u dodávateľa. Mesiace 4-5 už platíme podľa skutočnej spotreby a v 6-8 vyrovnéme záväzky z 1-3, teda až potom čo zálohami vlastníkov získáme peniaze na účet a za teplo na kúrenie /nie za ohrev vody/ nemáme výdavky.
Takže vy u nového správce by ste mali mať teoreticky preplatok.
0 0
Lusiliatko Lusiliatko

Lusiliatko je offline (nepripojený) Lusiliatko

Ďakujem za odpoveď, ale u nového správcu máme nedoplatok 200 Sk. Čiže celkovo ešte viac, za celý rok máme nedoplatok 10500 Sk. Naozaj to nechápem ako je možné, že doteraz sme mali každý rok vysoký preplatok a po vyregulovaní a namontovaní meračov máme takýto nedoplatok. Je nás v dome viac, čo máme niekoľko tisícové nedoplatky, nechápem prečo. Máme digitálne merače.
Ešte som sa chcela spýtať, či niekto neviete ako sa určujú koeficienty za radiátory, teda podľa čoho (akej vyhlášky) máme za jeden radiátor koeficient 0,70 a za iný 1,475.
Ďakujem.
0 0
Lusiliatko Lusiliatko

Lusiliatko je offline (nepripojený) Lusiliatko

Pekne si to povedala, no ale potom je to naozaj "super" vynález, keď mám teraz platiť za druhých. Úprimne si myslím, že už teraz platíme dosť vysoké nájomné a to sa nijak nerozšupujeme, naozaj aj pri kúrení sme sa snažili to neprehánať, aj keď sme mali doma na môj vkus zimu. Avšak vyregulovanie nám ani poriadne nefungovalo, lebo kvôli hluku dala bývalá zástupkyňa stiahnuť prietok na 3 m3, čiže nemalo čo prichádzať.
Keď si uvedomím, že bola koncom roka teplá zima a mali sme takýto nedoplatok, ani nechcem vedieť, čo budeme mať ak bude mrznúť.
Zdá sa mi choré platiť strašné tisíce a pritom doma trpieť zimou, asi neozstane fakt nič iné ako sa odsťahovať do domu, kde takúto "inovatívnu" metódu ešte nezaviedli...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To hučanie, šušťanie, môže mať príliš veľa príčin. Takže ja osobne by som dala reklamáciu, nech si prehodnotí zhotoviteľ celý projekt k vyregulovaniu a k ostatným prácam, ktoré boli vykonané na vykurovacej sústave.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Lusiliatko Pozri príspevok
Pekne si to povedala, no ale potom je to naozaj "super" vynález, keď mám teraz platiť za druhých. Úprimne si myslím, že už teraz platíme dosť vysoké nájomné a to sa nijak nerozšupujeme, naozaj aj pri kúrení sme sa snažili to neprehánať, aj keď sme mali doma na môj vkus zimu. Avšak vyregulovanie nám ani poriadne nefungovalo, lebo kvôli hluku dala bývalá zástupkyňa stiahnuť prietok na 3 m3, čiže nemalo čo prichádzať.
Keď si uvedomím, že bola koncom roka teplá zima a mali sme takýto nedoplatok, ani nechcem vedieť, čo budeme mať ak bude mrznúť.
Zdá sa mi choré platiť strašné tisíce a pritom doma trpieť zimou, asi neozstane fakt nič iné ako sa odsťahovať do domu, kde takúto "inovatívnu" metódu ešte nezaviedli...
Doporučujem na zhromaždení trvať na prehodnotení celého vyregulovania. Aj u nás začali po namontovaní PRVN, zateplenia , sa na základe jednotlivých zmien robila doregulácia vykurovacieho systému a ventily začali pískať a neviem ako ešte nazvať tieto zvuky. Na základe opakovaných reklamácií sa musel urobiť nový projekt, preregulovanie a nastavenie na spiatočkách. Záleží aj na termostatických ventiloch. U nás máme s kovoým vnútrom, projekt bol s vyšším prietokom a potom plechový jazýček vo ventile škrípal, pískal... Po preregulovaní bol zatiaľ kľud, ale ak sa toto bude opakovať, zas budem reklamovať.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Lusi... aj toto je možne po vyregulovaní a hlavne po osadení meračov a vyučtovaní podľa nich. Toho tepla sa do Vašho domu určite viac nedostalo,skôr naopak vďaka regulácií, ibaže je inak rozdeľované a možno by si bola prekvapená koľko z Vás má teraz veľké preplatky, hoci dovtedy nemali... Možno by si bola prekvapená, koľko ľudí vo Vašom dome zatváralo celú zimu ventily a "šetrili" na úkor Vás ostatných. Popísalo sa tu už o tom veľa a ja ti možem povedať len jeden príklad. Prepočítala som vo vyučtovaní jednej rodine teplo: podľa plochy by doplácali cca 2900,-, ale podľa meračov doplácali 6 500,-sk. /podotýkam, že sa chovali normálne, ani veľmi neprivierali,ani zbytočne neplytvali, systém je predsa vyregulovaný a prekúrenosť bytov nehrozí/ .Nuž aj to je dôsledok rozučtovaní podľa meračov a spravodlivosť v tomto smere zostala ďaleko, ďaleko za záujmami tých, ktorí vtlkajú do hláv ľudom, že merače si treba dať...chvalabohu prišli na to, že už sa NEMUSIA so zákona ľudom nútiť...no huráá...
Slávica, možno máš takéto skúsenosti, viac menej si myslí, že takýto rozdiel môže vzniknúť len v domoch, kde boli možno zle stanovené zálohové platby za dodávku tepla do bytov. Možno bola chyba na päte domu v zlom prednastavení regulačnej armatúry. Je prevda,že ľudia po namontovaní pomerových rozdeľovačov viac šetria a aj na účet ostatných. Po namontovaní meračov tepla možno znížili zálohový predpis na teplo - čo zistia po kontrole predchádzajúcich platieb za rok a keďže v r. 2006 od januára až do marca bola tuhá zima, v druhom období bola dodávka iba mierna, tak náklady by mali byť buď nižšie alebo rovnaké ako v predchádzajúcich rokoch . Ja v domoch, kde si namontovali pomerové merače zaznamenávam len pokles nákladov na ÚK . Zvuk v potrubí Úk môže spôsobovať aj regulátor dif. tlaku, merač tepla, nedostatočne otvorený / vyľadený / ventil , privreté termostatické ventily a možno aj niečo iné. Trochu oponujem Tvojmu tvrdeniu , ale o tomto je porada. Prajem všetko dobré - čauko.
0 0
Lusiliatko Lusiliatko

Lusiliatko je offline (nepripojený) Lusiliatko

Zálohové platby sme mali rovnaké ako v predchádzajúcom roku, teda ešte mierne zvýšené. V tom by problém byť nemal. Ja už fakt neviem, ale čítala som dosť článkov a ľudia, ktorí v tejto problematike robia, sa vyjadrovali, že nemôže mať byť väčšiu spotrebu po vyregulovaní ako pred ním. Môže iba šetriť, čiže je blbosť aby sa akémukoľvek bytu zvýšili náklady oproti nákladom v predchádzajúcich rokoch (okrem zvýšenia ceny za teplo). Niekde bude zrada, celé to prepočítanie od firmy, kt. nám montovala merače, je dosť nezrozumiteľné. Nerozumiem ani tomu, ako podľa oka mohli dať koeficienty za radiátory. Existujú nejaké smernice alebo podľa čoho sa to robí?
Každopádne je nás v dome väčšina, čo má niekoľkotisícové nedoplatky za rok 2006, určite viac ako tých, čo majú preplatky.

Inak s tým hučaním, nemali sme dlho regulátor dif. tlaku, lebo bývalá zástupkyňa chcela šetriť a ho tam nedala osadiť. Keď boli neustále sťažnosti na hluk, podali sme reklamáciu a dostali vyjadrenie, že projekt nie je úplný, lebo chýba regulátor, po ktorého namontovaní už hluk nebude.
Montovala nám ho už iná firma, lebo táto sa nechcela dohodnúť.
Po namontovaní je hluk rovnaký, zistili sme, že to asi ide z ventilov, je to ako šum vody, ale v malých bytoch je veľmi výrazný a ľudia sa sťažujú, že nemôžu spávať. Okrem toho nám ešte pred namontovaním regulátora pribudlo búchanie niekde v prechodoch rúr (v pivniciach) medzi stenami, čiže tí, čo bývajú dole, počúvajú ešte aj celú noc klepanie akoby varechou na radiátor, robia to vraj tie dilatácie. Vyregulovanie je už teda podľa projektu, ale stále nie je v poriadku, projektant to rieši tým, že keď stiahne prietok z 16 m3 na 5m3 (pre 60-bytový dom), hučanie sa zníži. Ale to nie je riešenie...
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Dôvodov zvýšených hlukových prejavov vykurovacej sústavy môže byť viacero a ich identifikácia resp. odstránenie nie je vždy jednoduché. Vtedy nie je iné východisko len sa obrátiť na odborníkov. Ja by som upozornil len na jednu z možných príčin, aj keď často prehliadanú. Je to tzv. zaplynená voda t.j. vysoký obsah plynov rozpustených vo vode. Tu je potrebné obvykle nájsť miesto, kde k zvýšenému zaplyneniu vody dochádza a eliminovať ho. Často to napr. býva už vo výmeníkovej stanici.
0 0
marek79 marek79

marek79 je offline (nepripojený) marek79

Chcem sa len spýtať, že aký je rozdiel medzi ampulkovými meračmi a digitálnymi meračmi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

marek79 Pozri príspevok
Chcem sa len spýtať, že aký je rozdiel medzi ampulkovými meračmi a digitálnymi meračmi.
Však si to napísal. Aj ampulkové aj diitálne sú len pomerové. Okrem fyzikálnych vlastností žiadne. Prirodzené schopnosti odparovania... inak neviem o iných rozdieloch. Spomínajú sa aj hygienické, zdravotné... ale vždy len pomerové. Záleží na tom, ktoré vlastnosti Ťa zaujímajú. Zdravotné,... pomerové...
0 0
marek79 marek79

marek79 je offline (nepripojený) marek79

Hlavne mi ide o presnosť. Ampulkové sa vyparujú aj mimo vykurovacej sezóny. Je tam síce niečo na suchý odpar ale mám skúsenosti, že sa odparí oveľa viac. V bytovom dome sa dohodli, že sú nepresné a preto ich treba vymeniť za digitálne. Čo odporúčate?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To je pravda, že reagujú aj na teplo zo slnka, varenia... aj tekutina by mala byť závadná. Musí sa každý rok meniť ampulka... Sú aj tzv. VIPA merače, merajú tepelnú pohodu. Treba zvážiť cenu a záujem aj o tieto merače. Je tu o nich písané. Kvalitná firma vykonávajúca vyhodnotenie vie urobiť korektne vyhodnotenie PRVN aj z digitálnych meračov či už jedno alebo dvojčidlových. Takže treba sa zamerať aj na vyhodnotenie, aby bolo kvalitne vypracované.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať