Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Z pripojených linkov vyplýva, že za správu platíte Sk 110,- mesačne. Takže ja osobne si nemyslím, že by vyúčtovanie PRVN malo ísť ešte aj z poplatku za správu. Samozrejme vo väčších mestách sa platí od 180 korún vyššie, to už by som povedala, že má správca v poplatku za správu aj vyúčtovanie PRVN. Zo 110,- korún by som to ani nežiadala od správcu, aby to platil z poplatku za správu. Tak či tak mal byť poplatok za vyúčtovanie schválený na zhromaždení. Aj to akou formou sa bude uskutočňovať platba za službu. Nechápem ako firma, ktorá robila vyúčtovanie nereflektuje na reklamácie? To sú čo za spôsoby? Predsa vyúčtovanie robila na základe zmluvy a nejakého výberového konania. Musí si byť predsa vedomá toho, že reklamácie sa môžu dávať do 2 rokov od vyúčtovania. Predpokladám, že ste SVB. A ešte by ma zaujímalo tie byty čo sú zverejnené sú aj na prízemí, pod strechou, alebo aj poloha bytov je totožná? Môže byť totižto aj to koeficientované. Jednoznačne musíte mať uznesením určený spôsob výpočtu PRVN, ako sa v ňom bude uplatňovať vyhláška 630/2005.
Nedá mi ešte jasnejšie dovysvetlenie:
Takže ja osobne si nemyslím, že by vyúčtovanie PRVN malo ísť ešte aj z poplatku za správu. Samozrejme vo väčších mestách sa platí od 180 korún vyššie, to už by som povedala, že má správca v poplatku za správu aj vyúčtovanie PRVN. Zo 110,- korún by som to ani nežiadala od správcu, aby to platil z poplatku za správu.

Výška poplatku nemá vôbec vplyv na to, či by vyúčtovanie mal robit právca alebo SVB alebo nie, ergo či je to vo väčšom meste alebo nie!
Vyúčtovanie služieb a plnení spojených s užívaním bytu je zákonnou povinnosťou správcu, ktoré predkladá v rámci Správy o SVOJEJ činnosti. Správca je povinný spracovať vyúčtovanie nákladov (to je jeho základná činnosť) a ked dodávateľsky, tak na svoje náklady!! Poplatok na správu (je jedno v akej DOHODNUTEJ výške) je pre správcu ZA JEHO ČINNOSŤ! Veď si predstavte, že by správca domu(jedno či SVB alebo profesionálny správca) robil aj sledovanie platieb, vymáhanie nedoplatkov, účtovníctvo, technický výkon správy dodávateľsky. A za všetko by ste dodávateľovi druhýkrát platili! Načo by tam ako zbytočný medzičlánok potom bol? Ved by to bolo také jednoduché, len sa tváriť ako správca.

Nechápem ako firma, ktorá robila vyúčtovanie nereflektuje na reklamácie? To sú čo za spôsoby? Predsa vyúčtovanie robila na základe zmluvy a nejakého výberového konania. Musí si byť predsa vedomá toho, že reklamácie sa môžu dávať do 2 rokov od vyúčtovania.
Práve že to robia neosobne na základe zmluvy. Nie sú viazaní zákonom 182/93 ale obchodným zákonníkom!!! Preto sa nečudujte správaniu dodávateľa. Otázne je či mu správca poskytol všetky údaje podľa zmluvy a či je táto rozpočítavacia spoločnosť povinná uznať takúto reklamáciu správcu.
Kto na to dopláca? Vlastník bytu, ktorý si platí poplatok za správu, kde má tieto činnosti od správcu zo zákona garantované!!
Naposledy upravil hrvat : 01.09.07 at 12:25
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.sea.gov.sk/seainfo/clanky.../soltesova.pdf
Celkom zaujímavé. Sú tam aj porovnania s PRVN a bez na m2.
http://teplo.noryl.sk/sk/diskusia/ Neviem, ak je to reklama, vymažem, ale ak niekto potrebuje tieto informácie, mne sa to vidí celkom zrozumiteľné.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 07.10.07 at 13:31
0 0
severka1 severka1

severka1 je offline (nepripojený) severka1

Ako vase porady a nazory citam, tak za chvilku nebude kurit ziadny z nas, no ani sa necudujem, pri dnesnom vysokom standarte /peniaze / asi na to ani nebudeme mat. A tak milovane pulovre a svetre aspon doma donosime, ved co aj tak sa planeta otepluje no a mozno budu u nas zit aj ozajstne opice /nielen tie co nam stale nieco namiesaju financne do rozpoctu / a ty sa staraj clovek obycajny! No a potom si budeme montovat povinne klimatizacie, a na tie budeme musiet dat regulatory zimy a potom merace zimy atd, pokial nas netrafi slak, alebo nove zakony o klimatizacnom ochladzovani.
Naposledy upravil severka1 : 07.10.07 at 19:13
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

Naďa Pozri príspevok
Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Na zaklade vynosu URSO č. 6/2007 mate možnosť s prihliadnutím k realnej potrebe prehodnotiť a objednať zmluvné množstvo tepla pre ojekt, a nazaklade vyhlašky č. 630/2005 určit spotrebnú, zakladnú zložku, a koeficienty. Na zaklade tohoto vymeru nám posiela správca bytov list s tlačivom ktore po schvaluje členská schôdza vlastnikov bytov. Mame odsuhlasene až do odvolania. Stym že spotreba TUV, a UK sa koriguje podla poslednych troch rokov. Ahoj
Neozeraj na chybi ale na osah
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Celkom vydarený názor.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

"Verím, že dosiahnuť povinnosť merania spotreby tepla v bytoch veľkých domov je cieľom všetkých, ktorí majú zmysel pre občiansku ohľaduplnosť a samozrejme pre ekonomickú spravodlivosť. "


Voči tomuto vyňatku z uvedeného článku, len toľko....tento zmysel pre občiansku ohľaduplnost je nezmysel dosiahnúť . Po svojich skusenostiach nesúhlasím s meračmi dovtedy kým budú v takom rozsahu a takej rozpočítavacej technike aká tu v súčasnosti je.
Naposledy upravil Halli : 15.10.07 at 18:45
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ešte ma napadla jedna myšlienka...keby ludia mali zmysel pre občiansku ohladuplnost neboli by im treba žiadne merače. Už davno prešli časy, keď boli prekúrené paneláky, ludia chodili sporo odetí a vetralo sa celý deň vetračkami. Dnes sú paneláky a ich tepelné sústavy vyregulované a NIE SU prekúrené, veľa ludí si vdaka meračom platí za ZIMU .
Troška zainteresovanosti opačným smerom a vediet narábat s ventilmy -len ventil šetrí, nie merač...a nehladiet len na to kolko sa mi vráti z vyučtovania ak budeme celý den vypnutí a budeme sa priživovat na susedoch...len trošku tej "občianskej ohladupnosti" a nebolo by treba vyhadzovat dalšie financie na merače a rozučtovanie .To si nikto ešte nespočítal že tým stratí ovela viac? Vymyvať hlavy ľudom to je dnes trend, ktorý viac ublíži než pomože.
0 0
PetrP PetrP

PetrP je offline (nepripojený) PetrP

slavica Pozri príspevok
Ešte ma napadla jedna myšlienka...keby ludia mali zmysel pre občiansku ohladuplnost neboli by im treba žiadne merače. Už davno prešli časy, keď boli prekúrené paneláky, ludia chodili sporo odetí a vetralo sa celý deň vetračkami. Dnes sú paneláky a ich tepelné sústavy vyregulované a NIE SU prekúrené, veľa ludí si vdaka meračom platí za ZIMU .
Toto je bohužel pouze pěkná teorie. Jakožto firma která provádí rozúčtování provádí, jsme již párkrát zažili přístup ve stylu "po deseti letech měření již umíme přeci hospodařit a měřiče již nepotřebujeme", ale bohužel (zde uznávám, že bohužel pro uživatele) tato teorie nefunguje. Po sundání měřidel (nebo oznámení, že se podle nich nebude platit) začne každý najednou topit více (protože to přece může zaplatit soused) a najednou spotřeba celého objektu jde opět o 20-25% nahoru. Berte prosím tuto informaci jako praktickou zkušenost rozúčtovatele.
slavica Pozri príspevok
len ventil šetrí, nie merač
Bohužel ventil šetří pouze v případě, že měřič "donutí" uživatele jít a otočit s ním. A každý nechť si sáhne do vlastního svědomí jestli to tak není.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Peter v poriadku máš svoju pravdu, mne išlo ale poukázat na to, že pekná teoria je aj to, že chce niekto dosiahnut občiansku ohladuplnost a apelovat na to ako maju narabat s meračmi...to je absurdné, kedže tu už je to len o peniazoch....a čo ked sa u vas zvyšila teplota? chodili nebodaj ludia v trenkach po bytoch ako kedysi? čím viac sa predsa šetrí, tým viac je priestor pre zvádzanie fixných nákladov, neprinieslo to žiadne prilepšenie pre penaženky ludi, ani po troj štvornasobnom šetrení...a to už mám čo z toho života, ked sedim vo svojom byte ako chudera zabalena v deke? čo také sa stalo? máte nebodaj po vyregulovaní a "sundani" meračov prekurene byty? Ja aj s tebou v niečom súhlasím, ide mi však o princíp a ľudskú dostojnost...
Naposledy upravil Halli : 16.10.07 at 21:06
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PetrP Pozri príspevok

Bohužel ventil šetří pouze v případě, že měřič "donutí" uživatele jít a otočit s ním. A každý nechť si sáhne do vlastního svědomí jestli to tak není.
Nie merač donutí...ale vidina usporených penazi, mam skusenosti s tým že za 10 minut po montaži meračov mala vačšina vlastnikov ihned zatvorené ventily...aj ked sa upozornovalo na to že treba nechat sústavu natlakovat a zabehnut... to je to svedomie-penaženka.Stretávam sa z domacnostami, kde maju ako v mrazničke, tu sa o svedomi nedá vobec hovorit...mohla by som poračovat dalej a mám vela skusenosti, ale s rozpočíanim nakladov kde su merače bohužial dobré nemám...na rozdiel od domu, kde tieto nie sú a merače by vyslovene chceli len Tí čo sa doma nezdržujú.Prečo asi? No však prečo nemat postarané o byt zo všetkých stran, ked tam nebývam a ostatní sa mi zložia na to aby mi nezmrzli kvety, nerozpadol sa nábytok.Na rodinnom dome by som si to asi nedovolil a moje svedomie? no čo po nom... hlavne že budu prachy na vyučtovaní.
0 0
PetrP PetrP

PetrP je offline (nepripojený) PetrP

Poměrové měření je v současné době většinou firem praktikováno tak, že kdo zavře ventil, neměl by podle těchto firem nic platit. To bohužel vede k naprosté deformaci chování uživatelů. Platba by měla být v souladu s telotou místnosti. Zde platí, že na 1K rozdílu od 20°C je třeba zhruba 6% nákladů. Pak se nemusím obávat toho, že pokud mám raději telotu kolem 22°C budu platit dvojnásobek úhrady těch co nebudou topit. A bude na každém z uživatelů si svobodně vybrat jak chci vytápět. Je to pouze o zvoleném systému rozúčtování a následném poučení uživatelů.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PetrP Pozri príspevok
Poměrové měření je v současné době většinou firem praktikováno tak, že kdo zavře ventil, neměl by podle těchto firem nic platit. To bohužel vede k naprosté deformaci chování uživatelů. Platba by měla být v souladu s telotou místnosti. Zde platí, že na 1K rozdílu od 20°C je třeba zhruba 6% nákladů. Pak se nemusím obávat toho, že pokud mám raději telotu kolem 22°C budu platit dvojnásobek úhrady těch co nebudou topit. A bude na každém z uživatelů si svobodně vybrat jak chci vytápět. Je to pouze o zvoleném systému rozúčtování a následném poučení uživatelů.
Tak to u nas neviem kto tak rozpočítava, ze kto zavrie ventil nemal by platit, to je blbost, v rozučtovaní sa predsa stanovuje pomer bytu voči spol.priest, dalej su tu koeficienty a my sme si dali ešte aj zohladnenie prestupov tepla medzi bytmi, čiže kradnutie tepla susedmi...ale ani toto všetko nestači. Ja mám v dome kde bývam vyregulované už 4 roky teplota sa pohybuje od zákonom predpisaných 2O do 22 stupnov a všetci su spokojní, bez meračov.V dalších dvoch domoch maju merače, platia sice samozrejme oniečo menej, ale sú tam obrovské rozdiely. Vela ludi sa stažuje, že nevykuria aj ked naplno otvoria, maju problémy s odvzdušnovaním, zahliadaju sused na suseda že má zatvorené atd....a že maju zimu...to su moje poznatky. Merače su dobré pre ideálnych, reálne, bezproblémovo, solídne rozmýšľajúcich a ohľadupnýh ľudi.
Naposledy upravil Halli : 16.10.07 at 21:14
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
To je vsetko pekne, ake argumenty funguju. Tiez mamem merace, digitalne a mam podozrenie na machinacie. Podla toho co tu pisete nie je teda mozne aby 2 take iste byty mali tak vyrazne rozdielne naklady vo vykurovani ako u nas v dome.Lenze ako z toho von?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

duves Pozri príspevok
To je vsetko pekne, ake argumenty funguju. Tiez mamem merace, digitalne a mam podozrenie na machinacie. Podla toho co tu pisete nie je teda mozne aby 2 take iste byty mali tak vyrazne rozdielne naklady vo vykurovani ako u nas v dome.Lenze ako z toho von?
Ale je možné... práve preto sú aj proti meračom. Môžešmať rovnako situovaný byt, rovnako nastavený termostatický ventil, aj rovnako dlhý čas. Stačí ak je pod Tebou, nad Tebou alebo susediaci byt prázdny byt a platíš úplne odlišný náklad na kúrenie. Samozrejme pri rovnakej rozlohe. Teplo prechádza aj cez susediace steny, podlahu, plafón. Ale pri vyúčtovaní uvidíš ten rozdiel. Preto nechápem ako mohli vydať v takom znení vyhlášku 630/2005. Sú to fyzikálne zákony.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Inak to poviem. Ten prvy rok s meracimi a naslednym vyuctovanim boli taketo skusenosti: sused co ma velky byt situovany na juh sa odstahoval do novopostaveneho RD a byt bol prazdny celu zimu. Vypol radiatory a bolo. Dostal echt preplatky (byt prenajal az po zime). Niekto tu píše, že tie merače meraju aj vtedy, ak su radiatory vypnute. Co sa mi zda blbost. Zasa moja skusenost: maloval som radiator s meracom v lete na balkone. Pieklo nan slnko. Merac napocital nejake dieliky. Nie vela nastastie. Nuz co, moja chyba.
Len velky problem je, ze moja susedka nado mnou mala naklady na kurenie 15 litrov, ja takmer 30 a to sa moja polovicka vecne so mnou hadala, ze preco to stale zatvaram. Tak fakt neviem o com su tie merace.
Alebo je v tom este nieco ine? "Susedka" je poverena zastupkyna v bytovom dome. Konštanty, resp. nastavenia meračov nie su transparentne. Telefonoval som s istym technikom, ktory mi potvrdil moje podozrenie: merače sa nastavuju dielensky, t.j. vo firme, bez pritomnosti uzivatela ci majitela bytu, kde budu instalovane. Jednoducho je "priestor" nastavit merač tak, aby aj o 50% meral pomalsie, resp. rychlejsie. Proste sa mu prideli ina konstanta. Uz chapete?
Merač nemera ziadnu fyzikalnu jednotku, iba imaginarne cisla. Zavisi vsak, ci sa nacitavaju tak, aby to zodpovedalo prave tomu vyhrievaciemu telesu. Inak to bude pri 8 clankovom radiatore a inak pri 16 clankovom. Uz to neviem zrozumitelnejsie vysvetlit.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Čo sa týka machinácií... s tým nemám skúsenosti. Ale čo sa týka rozdielnosti veľkosti vykurovacieho telesa asi toľko. Samozrejme, že inak sa správa vykurovacie teleso, ktoré má 16 rebier a 8 rebrové. Rovnako veľkú miestnosť rovnakým nastavením na termostate vyhrejú podľa mňa za rovnako dlhý čas, ale inak je rozložené teplo vo vykurovacom telese. To by mal byť jediný rozdiel. My máme digitálne PRVN takže problémy s reagovaním na slnko nemáme. Samozrejme, že v byte, ktorý je prázdny a sú odstavené ventily sa platí iba od rozlohy bytu keďže na telesách nie je nameraná spotreba. To je príve to, čo spôsobuje rozdiely v nákladoch na kúrenie. Keby to bol byt bez susedov, zamrznú vykurovacie telesá, mráz ich potrhá. Takto ho vyhrievajú susedia a zabráni sa práve tomu poškodeniu vykurovacích a iných rozvodov v byte. Vlastne susedia to zaplatia. S tým "nastavením" meračov je podľa mňa blbosť, ale nič Ti nebráni skúsiť požiadať na prekontrolovanie meračov. Myslím, že zásah do nastavenia meračov môže robiť len výrobca. A ak suseda býva v byte, ktorý je rovnaký ako Váš sama, samozrejme má v izbách povypínané kúrenie a aj Vy jej ich vyhrievate. Skúsim takto: máš termostat na 4 a ona 0, Tebe neustále dokuruje na nastavenú teplotu aj ten únik do jej bytu. Dúfam, že Ťa nezavádzam a je to zrozumiteľné, ale ja som toho po nete poštudovala koľko sa dalo a toto mi z toho vyšlo.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Vies, ja som typ, ze skor nez poviem ortiel, tak prestudujem, poradim sa. Uz tu niekto napisal, k tomu mojmu problemu, ze az taky rozdiel to nemoze byt. Este pozriem ten zakon o rozuctovani a o koeficientoch. Lenze tam sa pise, ze je to doporucovane. Cize nie zavezne. Suhlasim, ze takto sa predsa nemoze tvorit legislativa. Nieco ako na sposob: "ak vodic uvidi červenu, doporucujeme zastavit"
0 0
JulcoZulco JulcoZulco

JulcoZulco je offline (nepripojený) JulcoZulco

zdravim vas, mam jednu prosbu o radu. dnes mi priviezli novu pracku a to je proste dlha story. velmi to skratim a rovno sa spytam, su termo ventily a merace na radiatoroch povinne? alebo inak povedane, je stanovena nejaka doba, dokedy maju byt namontovane? thanks a lot, julco
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

JulcoZulco Pozri príspevok
zdravim vas, mam jednu prosbu o radu. dnes mi priviezli novu pracku a to je proste dlha story. velmi to skratim a rovno sa spytam, su termo ventily a merace na radiatoroch povinne? alebo inak povedane, je stanovena nejaka doba, dokedy maju byt namontovane? thanks a lot, julco
Nie sú povinné, ale povinné bude odsúhlasiť si vlastníkmi v dome, že ich nechcú...to zas vymysleli poistku pre prípad, keď sa vlastníci nevedia dohodnúť a zistili, že merače nie sú jednoznačne a bezvyhradne správny systém rozpočitavania tepla v jednotlivých bytoch domu ako celku.


...citujem z Korzara a mám podobný názor:
"Prezidentka Združenia vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková tvrdí, že montovať merače na radiátoroch našťastie povinné nie je. Kedysi sa o tom uvažovalo, mali sme sa prispôsobiť normám Európskej únie, no združenie vlastníkov bojovalo za to, aby si ľudia mohli vybrať, či chcú, alebo nechcú merať teplo na každom radiátore. Ak sa tak teda vlastníci dohodnú, nemusia. "Ide o okrádanie spotrebiteľa, doslova z vrecka do vrecka. Nemáme s meračmi dobré skúsenosti, chodí nám kopec sťažností. Tým však nechcem povedať, že kto je s tým spokojný, aby si ich dal odmontovať. Podľa skúseností je však najdôležitejšie vyregulovať tepelný systém a namontovať regulačné ventily."
Naposledy upravil Halli : 14.12.07 at 21:42
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

slavica Pozri príspevok
Nie sú povinné, ale povinné bude odsúhlasiť si vlastníkmi v dome, že ich nechcú...to zas vymysleli poistku pre prípad, keď sa vlastníci nevedia dohodnúť a zistili, že merače nie sú jednoznačne a bezvyhradne správny systém rozpočitavania tepla v jednotlivých bytoch domu ako celku.


...citujem z Korzara a mám podobný názor:
"Prezidentka Združenia vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková tvrdí, že montovať merače na radiátoroch našťastie povinné nie je. Kedysi sa o tom uvažovalo, mali sme sa prispôsobiť normám Európskej únie, no združenie vlastníkov bojovalo za to, aby si ľudia mohli vybrať, či chcú, alebo nechcú merať teplo na každom radiátore. Ak sa tak teda vlastníci dohodnú, nemusia. "Ide o okrádanie spotrebiteľa, doslova z vrecka do vrecka. Nemáme s meračmi dobré skúsenosti, chodí nám kopec sťažností. Tým však nechcem povedať, že kto je s tým spokojný, aby si ich dal odmontovať. Podľa skúseností je však najdôležitejšie vyregulovať tepelný systém a namontovať regulačné ventily."
Slavica dovoľ, aby som s Tvojím názorom a názorom p. Jurčákovou nesúhlasil. Poznám Tvoj názor, nakoľko ho často prezentuješ.
Teraz popíšem fakty z nášho SVB. Roky 1996 -97 priemerná spotreba 2100 GJ. V roku 1998 sme vyregulovali tepelný systém a namontovali regulačné ventily. Po tomto zásahu priemerná spotreba v rokoch 1998-03 poklesla na 1600 GJ t.j. o 500 GJ ročne menej. Ale v roku 2003 sme dali namontovať PRVN a od vtedy je za roky 2004-06 priemerná spotreba 860 GJ t.j. o 740 GJ menej ako pred montážou PRVN. Pri budúcoročnej cene cca 700 Sk za GJ to je úspora cca 500 000,- Sk ročne. Z tej úspory peňazí za teplo je možné tlačiť na vlastníkov na navýšenie FPaÚ.
Pri tepelnej pohode dodržiavame vyhlášku 15/1999 Z. z. Väčšina vlastníkov je spokojná s tepelnou pohodou, ktorú zabezpečuje SVB a tým ktorí potrebujú tepelnú pohodu 24 st. C a viac odkazujem, že je na trhu dostatok elektrických a iných vykurovacích telies, tak si môžu teplotu v byte udržiavať podľa svojej potreby a peňaženky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať