Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Jumil Pozri príspevok
Slavica dovoľ, aby som s Tvojím názorom a názorom p. Jurčákovou nesúhlasil. Poznám Tvoj názor, nakoľko ho často prezentuješ.
Teraz popíšem fakty z nášho SVB. Roky 1996 -97 priemerná spotreba 2100 GJ. V roku 1998 sme vyregulovali tepelný systém a namontovali regulačné ventily. Po tomto zásahu priemerná spotreba v rokoch 1998-03 poklesla na 1600 GJ t.j. o 500 GJ ročne menej. Ale v roku 2003 sme dali namontovať PRVN a od vtedy je za roky 2004-06 priemerná spotreba 860 GJ t.j. o 740 GJ menej ako pred montážou PRVN. Pri budúcoročnej cene cca 700 Sk za GJ to je úspora cca 500 000,- Sk ročne. Z tej úspory peňazí za teplo je možné tlačiť na vlastníkov na navýšenie FPaÚ.
Pri tepelnej pohode dodržiavame vyhlášku 15/1999 Z. z. Väčšina vlastníkov je spokojná s tepelnou pohodou, ktorú zabezpečuje SVB a tým ktorí potrebujú tepelnú pohodu 24 st. C a viac odkazujem, že je na trhu dostatok elektrických a iných vykurovacích telies, tak si môžu teplotu v byte udržiavať podľa svojej potreby a peňaženky.
Aj z toho je vidno, že po vyregulovaní bol 500GJ dostatočný pokles spotreby tepla. A po namontovaní PRVN sa začalo "súťažiť" o čo najmenšiu spotrebu. Kde bolo myslenie ľudí pred tým? Zasa ste ušetrili ešte viac ako regulácou systému. Teda radšej v zime, ale ušetrím peniaze. Ako može teraz stačiť 860GJ keď pretým to bolo 2100GJ, poťažne po regulácii 1600GJ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

JulcoZulco Pozri príspevok
zdravim vas, mam jednu prosbu o radu. dnes mi priviezli novu pracku a to je proste dlha story. velmi to skratim a rovno sa spytam, su termo ventily a merace na radiatoroch povinne? alebo inak povedane, je stanovena nejaka doba, dokedy maju byt namontovane? thanks a lot, julco
Povinnosť namontovať merače tepla bola už zrušená. Mala platiť k dátumu 1.1.2008. Montáž termostatických ventilov povinnosť nikdy nebola. Ale ako si chceš regulovať teplo podľa Tvojej potreby ak ich nemáš? Je to s vyregulovaním vykurovacej sústavy to najdôležitejšie. Ak ale majú u Vás ľudia (asi ako všade) problém otočiť ventil, aby dosiahli v byte teplo podľa potrieb, pri odchode bytu znížiť potrebu tepla... je to jediný spôsob mať namontované merače, ako ich "donútiš" ten termostatický ventil použiť. Píšem to z vlastnej skúsenosti. Neviem, možno tu má niekto opačnú skúsenosť, že po namontovaní meračov by u nich spotreba GJ na kúrenie zvýšila. Ale pochybujem. Nikde nie je zavedenie meračov príčinou vzniku plesní a iných "bytových" javov, ktoré sa pripisujú zatepleniu, meračov.... je to v ľuďoch, chcú šetriť, neprimerane. Aj keď je všeobecne známe, že u nás sú ľudia naučení energiami nešetrne zaobchádzať. Zas neviem, kde inde boli energie dlhodobo dotované, regulované rôznymi formami príspevkov. Takže ten zvyk akosi v ľuďoch stále ostáva. Neuvedomujú si, že fixnú zložku im tvorí spotreba za predchádzajúci rok. Pritom je málo spôsobov ako ovplyvníme naše náklady za energie. Už tu odzneli aj také názory, že kvôli tým čo zateplili sa musí navýšiť cena za GJ... ale to, že ľudia nevyužívajú energie tak, aby nimi neplytvali... Je to v ľuďoch.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

svojar Pozri príspevok
Aj z toho je vidno, že po vyregulovaní bol 500GJ dostatočný pokles spotreby tepla. A po namontovaní PRVN sa začalo "súťažiť" o čo najmenšiu spotrebu. Kde bolo myslenie ľudí pred tým? Zasa ste ušetrili ešte viac ako regulácou systému. Teda radšej v zime, ale ušetrím peniaze. Ako može teraz stačiť 860GJ keď pretým to bolo 2100GJ, poťažne po regulácii 1600GJ?
Nie v zime, každý má v byte minimálne teplotu podľa vyhlášky. Ľudia sa začali správať ako skutoční vlastníci. Väčšina si pomenila panelákové okná za plastové a rozumne vetrať. Aj SVB investovalo, máme izotermickú reguláciu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Aj z toho je vidno, že po vyregulovaní bol 500GJ dostatočný pokles spotreby tepla. A po namontovaní PRVN sa začalo "súťažiť" o čo najmenšiu spotrebu. Kde bolo myslenie ľudí pred tým? Zasa ste ušetrili ešte viac ako regulácou systému. Teda radšej v zime, ale ušetrím peniaze. Ako može teraz stačiť 860GJ keď pretým to bolo 2100GJ, poťažne po regulácii 1600GJ?
To, aká je pre predmetný dom potreba GJ na kúrenie, vypočíta podľa projektu projektant.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jumil Pozri príspevok
Slavica dovoľ, aby som s Tvojím názorom a názorom p. Jurčákovou nesúhlasil. Poznám Tvoj názor, nakoľko ho často prezentuješ.
Teraz popíšem fakty z nášho SVB. Roky 1996 -97 priemerná spotreba 2100 GJ. V roku 1998 sme vyregulovali tepelný systém a namontovali regulačné ventily. Po tomto zásahu priemerná spotreba v rokoch 1998-03 poklesla na 1600 GJ t.j. o 500 GJ ročne menej. Ale v roku 2003 sme dali namontovať PRVN a od vtedy je za roky 2004-06 priemerná spotreba 860 GJ t.j. o 740 GJ menej ako pred montážou PRVN. Pri budúcoročnej cene cca 700 Sk za GJ to je úspora cca 500 000,- Sk ročne. Z tej úspory peňazí za teplo je možné tlačiť na vlastníkov na navýšenie FPaÚ.
Pri tepelnej pohode dodržiavame vyhlášku 15/1999 Z. z. Väčšina vlastníkov je spokojná s tepelnou pohodou, ktorú zabezpečuje SVB a tým ktorí potrebujú tepelnú pohodu 24 st. C a viac odkazujem, že je na trhu dostatok elektrických a iných vykurovacích telies, tak si môžu teplotu v byte udržiavať podľa svojej potreby a peňaženky.

Jumil ja som odpovedala na otázku a myslím, že správne. To že máš ty iný názor je fajn. Keby som ti mala zase oponovať napíšem dlhý članok o tom aká je skutočnosť a aké sú skúsenosti s myslením ľudí a psychologickým efektom montáže meračov a vratenia preplatkov. Nepasujem sa za vševeda ale určite viem, že pred 30timi rokmi nikto nehladel na to, aby boli byty od seba oddelené tak, aby nebol možný prestup tepla medzi jednotlivými bytmi...nie su tak technicky usposobené a tak ja stale tvrdím, že bytový dom je dom s počtom izieb rovnajúcemu sa počtu bytov. A tak aj ten dom beriem. Ak nebudú u mna ludia spokojní s tým, že nemáme merače /reguláciu máme už 4roky/a budu ich chcieť prosím, prečo nie, ale nemyslím, že budu potom spokojní s teplotou a či im bude zato stáť dokurovať si elektrinou... Vždy je niečo za niečo!
0 0
metlicka metlicka

metlicka je offline (nepripojený) metlicka

Toto je zaujímavá téma, prečítam si ju neskôr celú, ale dovoľte mi zatiaľ v rýchlosti dve otázky. V lete nám namontovali digitálne merače, v návode bolo napísané, že sa nesmú zakrývať napr. prádlom na rýchlejšie sušenie. A tak sa chcem spýtať, keďže mi to teraz pred Vianocami vadí, lebo viac perieme: akým spôsobom mokré prádlo preložené cez radiátor prikrývajúce aj merač ovplyvňuje jeho prevádzku? Zvyšuje alebo znižuje namerané množstvo tepla? Stačí menšia medzera medzi mokrým prádlom, aby fungoval normálne?
Nakoniec sú to spolu tri otázky. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie nestačí. Mokré prádlo ovplyvňuje "atmosféru" okolo merača a teda ho "núti" neustále dokurovať... Aj tým si zbytočne predražuješ náklady na kúrenie.
0 0
metlicka metlicka

metlicka je offline (nepripojený) metlicka

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Nie nestačí. Mokré prádlo ovplyvňuje "atmosféru" okolo merača a teda ho "núti" neustále dokurovať... Aj tým si zbytočne predražuješ náklady na kúrenie.
Teda výrobca ma v návode "varoval" v môj prospech? Skôr som si myslela, že potom ako sa prádlo usuší a nedám ho hneď z radiátora dolu, sa pod tým suchým prádlom teplo drží a mne to tým znižuje spotrebu pri nastavenom termostate na nižší stupeň.
Teraz pred Vianocami aj tak musím zniesť tie vyššie náklady, nemám inú možnosť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
JulcoZulco JulcoZulco

JulcoZulco je offline (nepripojený) JulcoZulco

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Povinnosť namontovať merače tepla bola už zrušená. Mala platiť k dátumu 1.1.2008.
presne toto som potreboval vediet. vdaka. vec je totiz taka, ze radiatory, ktore zatial mame, maju stare ventily, ktore su zadrhnute a vobec sa neda nic regulovat. v minulosti takto babka musela vetrat kvoli prilisnemu teplu a dostala zapal pluc. vcera som uz druhykrat vravel spravkyni vchodu, ktora je poverena bytovym druzstvom, ze ci sa s tym da nieco robit a ona uplne arogantne, ze sak sa vymenia radiatory za nove, ze naco sa s tym bude teraz nieco robit, ze ked je teplo, mam vetrat. ked je zima, to uz nepovedala. tak som sa spytal, kedy sa budu menit radiatory a ona ze nevie, lebo je tam nejaky uver ktory treba splatit, lol... takze co mi zostava? pravdepodobne si pomoct sam ...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

JulcoZulco Pozri príspevok
presne toto som potreboval vediet. vdaka. vec je totiz taka, ze radiatory, ktore zatial mame, maju stare ventily, ktore su zadrhnute a vobec sa neda nic regulovat. v minulosti takto babka musela vetrat kvoli prilisnemu teplu a dostala zapal pluc. vcera som uz druhykrat vravel spravkyni vchodu, ktora je poverena bytovym druzstvom, ze ci sa s tym da nieco robit a ona uplne arogantne, ze sak sa vymenia radiatory za nove, ze naco sa s tym bude teraz nieco robit, ze ked je teplo, mam vetrat. ked je zima, to uz nepovedala. tak som sa spytal, kedy sa budu menit radiatory a ona ze nevie, lebo je tam nejaky uver ktory treba splatit, lol... takze co mi zostava? pravdepodobne si pomoct sam ...
Písomne oslov správkyňu vchodu aj správcovi na vedomie požiadavku na zavedenie termostatických ventilov a zároveň vyregulovanie vykurovacej sústavy. Veď načo merače, keď nemáte zavedené šetriace prvky, čo sú jednoznačne termostatické ventily. Bez predchádzajúceho vyregulovania
vykurovacej sústavy a montáže termostatických ventilov to je úplne bezpredmetné... investícia bez osohu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

JulcoZulco Pozri príspevok
presne toto som potreboval vediet. vdaka. vec je totiz taka, ze radiatory, ktore zatial mame, maju stare ventily, ktore su zadrhnute a vobec sa neda nic regulovat. v minulosti takto babka musela vetrat kvoli prilisnemu teplu a dostala zapal pluc. vcera som uz druhykrat vravel spravkyni vchodu, ktora je poverena bytovym druzstvom, ze ci sa s tym da nieco robit a ona uplne arogantne, ze sak sa vymenia radiatory za nove, ze naco sa s tym bude teraz nieco robit, ze ked je teplo, mam vetrat. ked je zima, to uz nepovedala. tak som sa spytal, kedy sa budu menit radiatory a ona ze nevie, lebo je tam nejaky uver ktory treba splatit, lol... takze co mi zostava? pravdepodobne si pomoct sam ...
Tá- ako ty nazývaš správkyňa vchodu je v prvom rade len domovníčka alebo zastupkyňa vlastníkov, alebo byty užívajucich ludi a správca je bytové družstvo. Nieje poverená družstvom, ale zrejme si ju zvolili ludia a tak isto títo ľudia musia apelovať na to, aby Vám urobili predovšetkým vyregulovanie sústavy aj za cenu, že sa na nu poskladáte /alebo poskladaju, píšeš o byte babky /... a to treba, aby sa o to zaujímali aj ostatní, požiadali domovníčku a zvolaliu schodzu a požiadali správcu o prevedenie regulácie a montáž termostatických ventilov... A ak niet toľko peňazí tak samozrejme predovšetkým regulácia a ak budu peniaze neskor nieje problém dať merače, ak bude zaujem o ne.
0 0
lujzka lujzka

lujzka je offline (nepripojený) lujzka

v ročnom vyúčtovaní za rok 2006 - máme byt so samostatným vykúrovaním a ohrevom teplej vody- sme mali naúčtované náklady za teplo a ohrev vody vo výške 4013sk. kto mi vie poradiť v tejto situácii, na koho sa môžem obratiť o pomoc, máme kolaudačné rozhodnutie, stavebné povolenie, odizolovanie spoločných stien a platíme za prestúpové teplo
ďakujem
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Platiť za teplo je treba. Všetko je uvedené vo Vyhláške 630/2005 Z.z, konkrétne § 5 ods. 2.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

lujzka Pozri príspevok
v ročnom vyúčtovaní za rok 2006 - máme byt so samostatným vykúrovaním a ohrevom teplej vody- sme mali naúčtované náklady za teplo a ohrev vody vo výške 4013sk. kto mi vie poradiť v tejto situácii, na koho sa môžem obratiť o pomoc, máme kolaudačné rozhodnutie, stavebné povolenie, odizolovanie spoločných stien a platíme za prestúpové teplo
ďakujem
O pomoc k čomu? Aby sa neplatili fixné náklady? Ako máš odizolované steny? Daj si v byte urobiť exaktné meranie či dochádza alebo nedochádza k prestupovému teplu. Myslím, že to je to aj Tebe napovie prečo platíš fixné náklady. V bytových domoch sa tomu jednoducho nedá vyhnúť.
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Podla akeho kluca nastavuje Yzamer koeficienty radiatorov? U mna sa alebo pomylili, alebo som nepochopila princip. Byty na prizemi maju velke koeficienty v porovnani s bytmi na vyssich podlaziach, dokonca 1 byt ma na jednom meraku koeficient 955. Ostatne byty maju od 150 do cca 450. mam im zavolat ze to zblbli?? Vdaka za pomoc, alena
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pravdepodobne máte odlišný typ radiátoru - napr. u nás sú nad nevykurovanými priestorami v 1. poschodí a vo vykurovanej časti prízemia namontované rebrové liatinové radiátory a tie majú o veľa vyšší koeficient ako plechové - doskové. Určite to bude dvojnásobok, možno aj viac.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cervena Pozri príspevok
Podla akeho kluca nastavuje Yzamer koeficienty radiatorov? U mna sa alebo pomylili, alebo som nepochopila princip. Byty na prizemi maju velke koeficienty v porovnani s bytmi na vyssich podlaziach, dokonca 1 byt ma na jednom meraku koeficient 955. Ostatne byty maju od 150 do cca 450. mam im zavolat ze to zblbli?? Vdaka za pomoc, alena
To sú čo za koeficienty? Koeficient môže byť buď v percentách alebo nejakom prepočítacom čísle, napr. 0,95 ; 0,75 či 1,25.

Nepomýlila si si to so samotnou spotrebou nameranou meračom? Lebo nameraná spotreba sa až následne násobí príslušným koeficientom. Tak sa mohlo stať, že v tom byte, kde bola nameraná spotreba 955 dielikov, mali kúrenie pustené naplno celý rok, preto bola taká vysoká spotreba. A v iných bytoch možno šetrili teplom, preto mali namerané 450 dielikov.

Tieto namerané dieliky sa potom budú pri vyúčtovaní prepočítavať príslušnými koeficientami podľa polohy bytu. Môže sa stať, že ten byt, kde namerali 955, tak má pre danú izbu koeficient napr. 0,6, potom výsledná spotreba bude 955x0,6=573 - teda to bude ich skutočná spotreba na vyúčtovaní.
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Ide o koeficienty meračov PRMN na radiatoroch. Máme meráky od Yzameru, oni nám ich nastavovali podľa polohy miestnosti, aspoň tak som to pochopila, ale zdá sa mi to divne nastavené. Najnevýhodnejšie miestnosti majú vysoké tzv. zhodnotenie, to je číslo čo by malo zohľadňovať tú polohu meráku a asi ešte čosi...Pokúšam sa im dovolať, ale neberú, asi ešte prázdninujú.
So želaním všetkého dobrého v novom roku
Alena
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cervena Pozri príspevok
Ide o koeficienty meračov PRMN na radiatoroch. Máme meráky od Yzameru, oni nám ich nastavovali podľa polohy miestnosti, aspoň tak som to pochopila, ale zdá sa mi to divne nastavené. Najnevýhodnejšie miestnosti majú vysoké tzv. zhodnotenie, to je číslo čo by malo zohľadňovať tú polohu meráku a asi ešte čosi...Pokúšam sa im dovolať, ale neberú, asi ešte prázdninujú.
So želaním všetkého dobrého v novom roku
Alena
A to číslo "955, 150, 450" je priamo na displeji merača? Určite to nie je nameraná hodnota? Lebo mne to pripadá, ako nameraná hodnota, nie ako koeficient.

Neviem isto, ale iné firmy a iné merače nemajú koeficienty zadané priamo v merači. S koeficientami sa pracuje až pri rozpočítaní, tak neviem neviem...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Môžem uviesť náš byt - radiátory dvojdoskové 1400x600 - kuchyňa, spálňa, obývačka - 0,8, 1. detská 1200x600 - 0,63333, 2.detská 800x600 -0,56667.
Teda nameraná hodnota - počet dielikov x koeficient x koef. prestupu tepla/ u nás 2,42 a je výsledok. Aspoň u nás - Montuje a počítá RUMIT SLOVAKIA, Sp. N. Ves.
Keď porovnám namerané dieliky ku konečnému výsledku za celý byt dostal som koeficient 1,836. Namerané - 60,5 - upravené 111,078.
Ale pozor - suseda pod nami si nechala vymeniť radiátory za novšie dvojdoskové ale s vnútornou výplňou, pôvodné rozmery a má ten koef za byt. 3,1731206.
Byty s liatinovými radiátormi majú - 2,35 v druhý 2,5676, tretí 2,4147 podľa vel radiátorov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať