Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Tažko je to takto povedať. Niektoré meráky merajú aj v lete. Mali by však byť natavené tak, že v lete merajú len ak je na radiatore vyššia teplota ako 40°C (napr. Simens).
Na tých meračoch sa mení niekoľko stavov ale len jeden je ten správny. Je to individuálne podľa druhu merača.

Hovorím o digitálnych meračoch. Tie merače však neukazujú teplotu radiátora. Ukazujú množsvto spotrebovaného tepla.
To číslo ktoré si napísal ten odpočtár sa ešte násobí koeficientom, ktorý je pre rôzne radiátory rôzny.
Firma ktorá Vám urobí toto vyúčtovanie vypíše do neho všetko a bude tam aj veľkosť spotreby tepla.
Ešte spotreba z minulého roku by sa tam mala držať po celý tento rok a je jedno kedy sa odpisuje.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
0 0
richard33 richard33

richard33 je offline (nepripojený) richard33

Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Túto firmu nepoznám
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
My máme digitálne merače už 2 roky....síce neviem od akej firmy, ale môžem kuknúť.
V lete nám isto nemerajú - takú skúsenosť skôr majú tie paneláky, čo majú ortuťové. Myslím, že fungujú až, keď sa začne kúriť, teda množstvo odobratého tepla.
Dávali sme ich robiť z domového fondu a najskôr nám prišli z Blavy okalibrovať každý radiátor zvlášť a asi po mesiaci prišli montéri a za 1 hod mali všetko zmastené. Na zabehnutie museli ísť radiátory naplno v kuse 2 dni a oni chodili priebežne kontrolovať, ako fungujú termohlavice.
Keďže mám rada teplo, tak ich neodstavujeme, nejak nešetríme.
Ale môžem povedať, že investície sa nám vrátili.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

richard33
Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?
My máme merače od ISTA a tá istá firma nám robí aj rozpočet nákladov tepla. V podstate nemám na nich čo povedať, nemám čo kritizovať, ale tiež nie je čo chváliť. Jednoducho odpočítajú, u seba prepočítajú a správcovi zašlú kakluláciu na jednotlivé byty a náklady celkom. Merače nemáme digitálne, máme ich už niekoľko rokov, každý rok sa mení vnich náplň (tká skelnená trubička naplnená kvapalinou). Keď sme ich dávali, tak digitálne ešte neboli. Teraz by sme dali tie, ale zatiaľ to meniť nebudeme.

Takže ISTA je v pohode.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Chobot, tak to máte tie ortuťové potom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dadika
Chobot, tak to máte tie ortuťové potom.
Ako to mylíš ortuťové? Aké sú ortuťové?

U nás je náplň priesvitná, každý rok inej farby. Neviem, kde by tam mala byť ortuť? Myslím, že náplň nebude ortuťová, bude to iná chemikália, lebo sa odparuje. Ortuť by asi nenechali odparovať v byte.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

richard33
Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?

Ahoj.

My máme digitálne merače od firmy Sting Energo. Výrobok je Japonský. Skontroľuj si či ti nemerajú aj na studených radiatoroch ako mne. Ja som musel dať vymeniť na všetkých radiatoroch. Vraj bola vadná celá séria. Takže pozor!!!
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Chobot
Ako to mylíš ortuťové? Aké sú ortuťové?

U nás je náplň priesvitná, každý rok inej farby. Neviem, kde by tam mala byť ortuť? Myslím, že náplň nebude ortuťová, bude to iná chemikália, lebo sa odparuje. Ortuť by asi nenechali odparovať v byte.
Tá tekutina by mala byť ortuť, tak nám to bolo vysvetlené a aj to, že ortuťové sa vyparujú.
Digitálne nám montovala firma TECHEM z Ba.
0 0
vladusko vladusko

vladusko je offline (nepripojený) vladusko

Chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti s kalorimetrami. Mame namontovane pomerove merace tepla na radiatoroch, ale chceli by sme presnejsie meranie. takze ak mate skusenosti resp. firmu , ktora dodava a montuje bytove kalorimetre dajte vediet.
Dakujem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To bude asi pekne drahá záležitosť. Počul som o cenách pekne vysokých za jeden okolo 11 000.- Sk ale je to len JPP.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Prajem všetkým pekný deň
Prosím Vás o pomoc - hľadám, hľadám - nájsť nemôžem
Kdesi tu na PORADE som sa kedysi dočítala, že keď :
-spoločenstvo odsúhlasilo merače tepla a nie všetci ich majú, výpočet spotreby tepla pre toho, kto nemá merač je určený nejakou Vyhláškou ??
ako 1,5-násobok priemernej spotreby tepla. Prosím Vás, je to takto - alebo nie?
- a ak máte s tým výpočtom skúsenosti, to čo zaplatí ten dotyčný naviac,
je príjmom pre spoločenstvo naviac, alebo sa odpočíta zo spotreby tých ostatných?? Dúfam, že je to zrozumiteľné :p
Ďakujem všetkým ochotným
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Je to vyhláška URSO, zbierka zákonov č.630/2005 čiastka 246. Mala by byť buď na stránke www.justice.jaspi.gov.sk, prép.na stránke www.urso.gov.sk. Snáď sú tie stránky ok.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

vladusko
Chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti s kalorimetrami. Mame namontovane pomerove merace tepla na radiatoroch, ale chceli by sme presnejsie meranie. takze ak mate skusenosti resp. firmu , ktora dodava a montuje bytove kalorimetre dajte vediet.
Dakujem
Prosím a to je čo? Priznávam, že to počujem 1x. Má to podľa názvu niečo s energiou, ale zaujímalo by ma čo.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Pôvodne som myslel na iné merače ale toto som našiel, snád to sem môžem dať.
Naposledy upravil Orim : 20.01.07 at 23:38
0 0
vladusko vladusko

vladusko je offline (nepripojený) vladusko

Orim dakujem. Uz som im tam pisal. Ak odpovedia dam vediet. Neviem ci je to presne ten system , ktory hladam. Mne sa jedna o kalorimeter , ktory pripojim na prívod do bytu a meria mi teplo odobrane bytom. Tu sumu som pocul aj ja ale ak by bol len jeden na byt, tak to nie je az take hrozne.
Este raz vdaka.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja by som sa chcela opýtať tých, ktorí majú ventily na radiátoroch a vyregulovanú sústavu, či je teplota 20 stupňov v byte dostatočná... Mne sa toriž nepáči, že mi má niekto určovať vyhláškou, koľko stupňov mám mať v byte. Veď predsa každý je iný...niekto horkokrvnejší, iný zase zimomravý. Ja mám teda prekúrený byt v zime - to máme aj tridsať stupňov (ale nemôžme to regulovať), ale veru keď mám sedieť pri telke pri 21-22 stupňoch, tak mi je veru zima. Iné je, keď sa človek hýbe napr. pri upratovaní a iné je sedieť. Nechápem, prečo nemôže byť nastavená teplota na napr. 27 maximum a kto chce, nech kúri a platí, kto nie, ten si stiahne teplotu a nech má 20.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Sany, termostaticky ventil na radiatore nereaguje ako regulator na piecke- že si prikuriš ako chces. Bud chces mat vyregulovaný system a platit za optimalnu teplotu v byte spolu s ostatnými, alebo si nechate tlačit do domu neobmedzene množstvo tepla a to sa určite nedoplatite...Tých 30 stupnov, čo píšeš ti sice v zime zavidim, ale nechcela by som to platit. A taktiež radšej privyknem na neprekurený a zdravši vzduch. Nuž máš na výber bud...alebo...
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

slavica
Sany, termostaticky ventil na radiatore nereaguje ako regulator na piecke- že si prikuriš ako chces. Bud chces mat vyregulovaný system a platit za optimalnu teplotu v byte spolu s ostatnými, alebo si nechate tlačit do domu neobmedzene množstvo tepla a to sa určite nedoplatite...Tých 30 stupnov, čo píšeš ti sice v zime zavidim, ale nechcela by som to platit. A taktiež radšej privyknem na neprekurený a zdravši vzduch. Nuž máš na výber bud...alebo...
Ale prečo niekto určuje, čo optimálna teplota? To je to, čo sa mi nepáči. Pre mňa je optimálna teplota 25stupňov. Ale to mi ten vyregulovaný systém nedá. A predsa ak sa dá nastaviť ako optimum tých 25 stupňov, nebude mi predsa nikto tlačiť do baráku tepla viac.Veď nato je tá regulácia. Ak si poviem, že chcem 25, ventil dám naplno, ak mi bude stačiť 20, dám ho na jednotku. Aspoň podľa mňa by to tak malo fungovať. Mne je teda fakt pri 21 stupňoch v byte zima.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať