Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahoj .
Babky a susedia,ktorí mi veria , sa uspokoja s tým , keď poviem , "je to takto dobre". ALE SÚ V MENŠINE už z tých , čo prišli na schôdzu.
Nemám toľko energie,aby som našiel lepšie (spravodlivejšie) rozpočítavanie a hneď aj presvedčil potrebný počet užívateľov na jeho schválenie.
Tož babo poraď prakticky (keď to a keď tam a keď ten) t.j. pretransformuj šedivú teóriu spravodlivého rozpočítania do živej praxe = max koľko % užívateľov môže frflať na nespravodlivosť rozpočítania , aby už bolo obecne považované za spravodlivé???????
Ka Mil
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Pripájam sa ku Karas Milan
0 0
JuSm JuSm

JuSm je offline (nepripojený) JuSm

PetrP Pozri príspevok
V příspěvku není otázka, ale pouze konstatování, která vychází z mylných představ.
Při použití termostatických ventilů jsou teplotní rozdíly mezi zpátečkami stejně veliké. Indikátory VIPA mají na rozdíl od elektronických indikátorů podle EN 834 zachovánu schopnost identifikovat teploty místností i pod 18°C. Indikátory podle EN 834 mají nulový náměr. Rozsah náměrů VIPA je vždy v rozsahu dosažitelných teplot.
Pokud je v objektu několik radiátorů s termostatickou regulací a několik bez, rozhodně jedněm nenaměří enormní spotřebu. Na druhou stranu, termostatický ventil má podstatně větší odpor a tudíž bude tento radiátor podstatně méně topit. A tím bude mít i menší spotřebu. Ale čí je chyba takto zprzněný topný systém?
Velikost radiátoru má vliv na každý systém poměrového měření. Ale hlavní problém může být v nesprávné velikosti konkrétního tělesa. Lze řešit výpočtem. Pokud to některý ze systémů poměrového měření neumí zohlednit, bude počítat nesmysly.
A teď položím dvě otázky.
1. který indikátor měří střední teplotu otopného tělesa? (pro zvídavé dodám, že tato teplota se pohybuje v závislosti na průtoku od horní hranice tělesa do jeho středu)
2. který indikátor měří teplotu místnosti? (opět pro zvídavé dodám, zkuste si pověsit pokojový teploměr na otopné těleso a pak mi řekněte co naměřil)
Buhužel oblast poměrového měření se jen hemží různými nepodloženými fakty a klamavou reklamou. Tak je to již dlouho a obávám se, že to ještě nějaký čas zůstane.
Kto dokáže spočítať správnu veľkosť radiátora? Ako na to? Od čoho je závislá? Od výpočtových tepelných strát? Určite nie. Po dlhoročných analýzach som prišiel k záveru, že "optimálna" veľkosť radiátora je závislá predovšetkým na "stupni používania radiátora užívateľom". Ak máte správne nadimenzovaný radiátor, ale vykurujete ním len sporadicky (Vaši susedia sú teplomilnejší ako Vy a cez steny Vám prichádza toľko tepla, že termostatické ventily sa Vám otvárajú len občas a trošku), potom z pohľadu reálnej strednej teploty máte radiátor predimenzovaný. A naopak, ak ste z tých teplomilnejších a máte chladnomilnejších susedov, potom prietok cez radiátor musí byť vysoký - a s ohľadom na využitie a odoberaný tepelný výkon sa "správne nadimenzovaný" radiátor javí ako poddimenzovaný.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

JuSm : Ja som si doteraz myslel, ze nie je treba pocitat velkost radiatora, ale jeho tepelny vykon, v zavislosti od priemernej najnizsej teploty v danom regiona, ci je to veterna oblast, aky je faktor budovy, ake su prestupove cinitele budovy a ......vacsinou k vypoctovym teplotam s vykonovou rezervou, ale asi lepsi sposob je, pockat si na tych, co sa nastahuju do bytov, zistit ako sa chovaju a podla ich chovania navrhnut velkost radiatorov
1 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

[quote=Orim;Tu som písal o rozpočítavaní tepla :[/quote]

Akosi som nedošla na správne prepočty, potrebovala by som si vypočítať aka je u nás spotreba plynu v Gj, keďže je známe že na 1Gj =277,8KWh = 29,9m plynu.

fakturovaný plyn v m3= 40045
spotreba plynu na ohrev TUV v m3= 9698,10
spotreba plynu na vykurovanie 30347,60

náklad na plyn .= 519240,31 SK
Ohrevv TUV = 125747,45 SK
Vykurovanie za dom= 393493,86

Spotreba plynu = 0,357 Gj/m2
Objekt v m2= 2534,84 m2

Pokiaľ som rátala váš prepočet tak za môj byt som zaplatila 12208,00SK : počet dielikov 16,68= 731,89448 - to je cena za 1GJ ?

Ako teraz prepočítam koľko sa spotrebovalo plynu na 1 GJ?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nie je mi jasné čo chcete vedieť. Ak ste počítali teoreticky počet GJ tak to prepočítajte ďalej a vyjde vám to.
Ak nie je tam treba odmerať množstvo tepla nejakým kalorimetrom. Potom predeľte plyn v m3 tým číslom a bude to.
Napríklad vyjde vám číslo za barák (odmerané množstvo tepla) 1015 GJ za UK. Spotrebu plynu 30347,6 vydelíte 1015 a to bude výsledok v GJ/m3.
Naposledy upravil Orim : 01.04.08 at 13:53
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Údaje, ktoré som uviedla sú z vyučtovania viac údajov tam nieje. Ja by som len chcela vedieť ako si prepočítam a porovnám s inými bytovkami o koľko spotrebujeme viac plynu alebo GJ na m2.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Dadina, aky mas velky byt a ake su velke zakladna a spotrebna zlozka v ramci vyuctovania ? Aky je konecny sucet nameranych dielikov v bytovom dome ?Ake su velke vykurovane spolocne priestory ? Bez tychto udajov sa k ziadanym relevantnym udajom v ramci bytu neprepracujes.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

najag Pozri príspevok
Dadina, aky mas velky byt a ake su velke zakladna a spotrebna zlozka v ramci vyuctovania ? Aky je konecny sucet nameranych dielikov v bytovom dome ?Ake su velke vykurovane spolocne priestory ? Bez tychto udajov sa k ziadanym relevantnym udajom v ramci bytu neprepracujes.
byt = 81,31 m2
náklad z faktury plyn a elek. = 402439,90 SK
objekt v m2 = 2534,84
dieliky sa opravujem je ich 563,73
Naposledy upravil Ofélia : 01.04.08 at 20:31
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie? Je to výhoda, či nevýhoda - poraďte prosím - bývam na 6 p. zo 7. v radovke
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

JuSm Pozri príspevok
Co je za tym, ak pri pouziti pomerovych rozdelovacov (PRVN na radiatoroch, alebo bytove merace tepla) vychadzaju nenormalne velke rozdiely v platbach rovnakych bytov? Skuste si odmerat teploty v tychto bytoch a skuste si prepocitat, akemu mnozstvu tepla a akej teplote zodpovedaju vyuctovane platby. Budete prekvapeni, niekde vyjde, ze by v byte muselo mrznut a inde vyjde, ze by v byte musela byt sauna. Preco? Preco niekto plati za omnoho vyssiu teplotu ako ma a iny za omnoho nizsiu teplotu ako ma? Naznacil som to v predchadzajucom prispevku: to, ze niekto ma namerane najnizsi pocet dielikov (alebo GJ), neznamena nulovu spotrebu, ale schopnost prijat 100% svojej potreby inou cestou ako cez radiatory, teda nemeranou cestou. To, ze tuto cestu (vymena tepla cez steny) nevieme odmerat ale neznamena, ze neexistuje. A v tom je zasadny problem. V uvedenych pripadoch sa zanedbava nemerana vymena a neprimerane vysoka vaha sa prisudzuje meranej ceste tepla.
Dosledkom je to, ze byty s minimalnymi dielikmi (alebo GJ) su odmenene platbou nizsou, ako tieto byty skutocne v prospech domu usetrili. Ale fakturu za teplo musi dom zaplatit v plnej vyske. Kde na to vziat, ked sme na odmenach rozdali privela? Vsak su tu ti s vyssimi dielikmi, vyberieme to od nich. Výsledkom je to, co ste v diskusii viaceri vyjadrili: prilis velke rozdiely v platbach.

Kto je zodpovedný za to, že Vám niekto naúčtuje za obed viac a niekomu pri susednom stole za rovnaký obed menej? Je zledejom ten, komu bolo nauctovane menej ? Ten pri susednom stole vobec nevie o tom, ze zaplatil menej. Logika hovori: chybu spravil ten, kto to tak vyuctoval - rozpocital.

Problem je v sposobe uctovania - rozpocitania. Kto zodpoveda za spravnost rozpocitania nakladov za vykurovanie? Rozpocitacia firma? Nie, ona len nasobi, deli, scita a odcita podla schvalenych pravidiel. URSO - autor vyhlasky? Nie, vsak v nej mate jasne napisane, ze sa podla nej rozpocitava vtedy, "ak sa v dome nedohodnete inak" (Vyhl. URSO c.630/2005 Z.z., §7 ods.10). Takze cela zodpovednost je na pleciach vlastnikov bytov. Malokto z nich je zbehly v problematike sirenia tepla. Malokto vie, aky efekt ma zmena "volitelnych parametrov". Malokto rozumie korekcnym koeficientom (ako o tom svedci aj tato diskusia)...

Casto pocut hlasy: pomerove rozdelovace su nespravodlive. Nie je to pravda, PRVN a bytove MT su len pristroje, ktore maju nejake vlastnosti a su zabudovane v sustave, ktora ma nejake vlastnosti. "Nespravodlivost" nevyplyva z nich samych, ale z nespravnosti spracovania udajov, ktore namerali. Cesta k usporam tepla, tak, aby bola spravodlivejsia, vedie cez vylepsenie metodiky rozpocitania.
kto rozhoduje o tom ako sa bude vypočítavať teplo v bytoch 12 bránovej bytovky - má právo rozhodnúť o tom nájomník bytov resp. správcovia bytoviek - resp. nájomníci jednotlivých brán. Každý z týchto brán musí súhlasiť, resp. stačí nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

cowboyka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie? Je to výhoda, či nevýhoda - poraďte prosím - bývam na 6 p. zo 7. v radovke
My sme to mali takto doteraz, a na budúci rok sme si schválili pomer 50 na 50 a to kvôli tým čo v byte nekúria. To sa ráta tak že sa rozdeli suma napr
za vykurovanie 100 000 SK
30% je 30 000 deleno celkova plocha bytovky napr. 1500 m2 =20 krát plocha bytu napr. 65 m2 =1300 SK
70% je 70 000 deleno spotrebovane jednotky napr. 200 =350 krát moje jednotky napr. 10 = 3500 SK
takže suhrn mojich nákladov je 1300 + 3500 = 4800 SK
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

cowboyka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie? Je to výhoda, či nevýhoda - poraďte prosím - bývam na 6 p. zo 7. v radovke
630/2005
§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla
(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové
rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na
meraniemnožstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej
triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného
tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku
a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40 % a spotrebná
60 % z celkových nákladov na dodané teplo na
vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov
podľa osobitného predpisu6) dohodnú, môže byť
základná zložka minimálne 30 % a maximálne 50 %
a spotrebná zložka minimálne 50 % a maximálne 70 %
z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

Pohybuje sa to v rozsahu 70:30 až 50:50 pomerové rozdeľovače tepla : plocha bytu
Ale koľko to presne bude rozhodnete na schôdzi. Žiadny správca, nájomníci a pod. Rozhodujú majitelia bytov.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Orim Pozri príspevok
630/2005
§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla
(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové
rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na
meraniemnožstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej
triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného
tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku
a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40 % a spotrebná
60 % z celkových nákladov na dodané teplo na
vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov
podľa osobitného predpisu6) dohodnú, môže byť
základná zložka minimálne 30 % a maximálne 50 %
a spotrebná zložka minimálne 50 % a maximálne 70 %
z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

Pohybuje sa to v rozsahu 70:30 až 50:50 pomerové rozdeľovače tepla : plocha bytu
Ale koľko to presne bude rozhodnete na schôdzi. Žiadny správca, nájomníci a pod. Rozhodujú majitelia bytov.
a má to nejaký význam takto počítať vykurovanie? lebo mi to nieje celkom jasné - som v tom laik

Schôdzu sme doteraz nemali, len dobehol domovník s papierom bez vysvetlenia, aby som to podpísala.
Ďakujem
Naposledy upravil cowboyka : 02.04.08 at 06:51
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

cowboyka Pozri príspevok
a má to nejaký význam takto počítať vykurovanie? lebo mi to nieje celkom jasné - som v tom laik

Schôdzu sme doteraz nemali, len dobehol domovník s papierom bez vysvetlenia, aby som to podpísala.
Ďakujem
Pozri môj príspevok 631: Skúste si zobrať staršie vyučtovanie a laicky si ho podľa tohoto prepočítajte že keď budem platiť 50 na 50 alebo 70 ku 30 či budem stratový alebo ziskový.
My sme to mali takto doteraz, a na budúci rok sme si schválili pomer 50 na 50 a to kvôli tým čo v byte nekúria. To sa ráta tak že sa rozdeli suma napr
za vykurovanie 100 000 SK
30% je 30 000 deleno celkova plocha bytovky napr. 1500 m2 =20 krát plocha bytu napr. 65 m2 =1300 SK
70% je 70 000 deleno spotrebovane jednotky napr. 200 =350 krát moje jednotky napr. 10 = 3500 SK
takže suhrn mojich nákladov je 1300 + 3500 = 4800 SK

Ja som prepočtom zistila že keď mám 70% na byt tak 1 dielik ma vyšiel 499 SK a 30 %na spol.priestory tak m2 mam 49 SK a pri
50 %mám dielik na o 100 SK menej teda 399 SK a na 50% spol. priestory na m2 65 SK čo je o 16 SK viac . A zaplatím na nákladoch plynu cca o 200 Sk viac pri kombinácii 50 na 50
Naposledy upravil Ofélia : 02.04.08 at 09:43
0 0
JuSm JuSm

JuSm je offline (nepripojený) JuSm

V rámci výstavy CONECO - RACIOENERGIA sa bude konať v piatok 4.4.08 seminár Meranie a rozpočítanie tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody. Bližšie informácie a program nájdete na stránke Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia sstp.sk v časti Najbližšie podujatia.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Chcem sa spýtať, mali ste povinne schôdzu ohľadne odsúhlasenia koeficientov. Náš domovník si totižto robí čo chce, opísal si koeficienty od niekoho, nevieme od koho a podľa všetkého sa budú aj tak používať.
Taktiež nemá podpisy vlastníkov bytov ohľadne zatepľovania. Minulý rok bola schôdza ohľadne zvýšenia platby do fondu opráv, zateplovať sa tento rok ešte nemalo a teraz zrazu sa vraj bude...schôdza nebola!!!
Ako by ste to riešili?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mimaemma Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, mali ste povinne schôdzu ohľadne odsúhlasenia koeficientov. Náš domovník si totižto robí čo chce, opísal si koeficienty od niekoho, nevieme od koho a podľa všetkého sa budú aj tak používať.
Taktiež nemá podpisy vlastníkov bytov ohľadne zatepľovania. Minulý rok bola schôdza ohľadne zvýšenia platby do fondu opráv, zateplovať sa tento rok ešte nemalo a teraz zrazu sa vraj bude...schôdza nebola!!!
Ako by ste to riešili?
Aké koeficienty máš na mysli? Upresni.

A nebolo náhodou spolu so zvýšení fondu odsúhlasené aj zatepľovanie? SI si istá, že ste to neodsúhlasili? Pokiaľ to nebolo odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou, nemali by začať so zatepľovaním.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Mám na mysli koeficienty meračov na radiátoroch.
Čo sa týka odsúhlasenia, určite nie je. U nás sa nerobia žiadne zápisnice z porád iba prezenčná listina...
Veď predsa to, že ja platím zvýšené odvody neznamá že súhlasím so zatepľovaním!!! Nie? Ja osobne som za, ale myslím, že by bolo minimálne vhodné, aby to niekto predtým preukázal..ponuky koľko za čo atď...ako sa to robí u vás?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mimaemma Pozri príspevok
Mám na mysli koeficienty meračov na radiátoroch.
Pokiaľ myslíš koeficienty, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu bytu, tak domovník si nerobí čo chce, ale postupuje presne v zmysle legislatívy. Tá totiž predpisuje uplatniť tieto koeficienty, pokiaľ sa vlastníci nedohodnú inak. A ak ste sa inak nedohodli, tak sa uplatňujú koeficienty v zmysle vyhlášky 630/2005. Je to podľa § 7 ods. 6:
"(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca..."

mimaemma Pozri príspevok
Čo sa týka odsúhlasenia, určite nie je. U nás sa nerobia žiadne zápisnice z porád iba prezenčná listina...
Veď predsa to, že ja platím zvýšené odvody neznamá že súhlasím so zatepľovaním!!! Nie? Ja osobne som za, ale myslím, že by bolo minimálne vhodné, aby to niekto predtým preukázal..ponuky koľko za čo atď...ako sa to robí u vás?
V tomto máš pravdu, malo by to byť odsúhlasené na schôdzi. Samotné zvýšenie do fondu neznamená, že súhlasíte so zatepľovaním.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať