Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Hm,dobre, ďakujem Ti za odpoveď..a nemá teda domovník aspoň povinnosť dať o tom hlasovať a potom v prípade, že sa vlastníci nedohodnú, tak postupovať podľa uvedeného zákona?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mimaemma Pozri príspevok
Hm,dobre, ďakujem Ti za odpoveď..a nemá teda domovník aspoň povinnosť dať o tom hlasovať a potom v prípade, že sa vlastníci nedohodnú, tak postupovať podľa uvedeného zákona?
Nie, pokiaľ väčšina nechce uplatniť koeficienty, tak treba zvolať schôdzu a tam to navrhnúť, že chcete inak. Nie je jeho povinnosťou o tom infrmovať vlastníkov. Môžete tak urobiť kedykoľvek v priebehu roka. Ale minulý rok už asi bude zúčtované podľa koeficientov, lebo vyúčtovanie je už na spadnutie a teraz to meniť je dosť komplikované alebo finančne náročné.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

dadina Pozri príspevok
Pozri môj príspevok 631: Skúste si zobrať staršie vyučtovanie a laicky si ho podľa tohoto prepočítajte že keď budem platiť 50 na 50 alebo 70 ku 30 či budem stratový alebo ziskový.
My sme to mali takto doteraz, a na budúci rok sme si schválili pomer 50 na 50 a to kvôli tým čo v byte nekúria. To sa ráta tak že sa rozdeli suma napr
za vykurovanie 100 000 SK
30% je 30 000 deleno celkova plocha bytovky napr. 1500 m2 =20 krát plocha bytu napr. 65 m2 =1300 SK
70% je 70 000 deleno spotrebovane jednotky napr. 200 =350 krát moje jednotky napr. 10 = 3500 SK
takže suhrn mojich nákladov je 1300 + 3500 = 4800 SK

Ja som prepočtom zistila že keď mám 70% na byt tak 1 dielik ma vyšiel 499 SK a 30 %na spol.priestory tak m2 mam 49 SK a pri
50 %mám dielik na o 100 SK menej teda 399 SK a na 50% spol. priestory na m2 65 SK čo je o 16 SK viac . A zaplatím na nákladoch plynu cca o 200 Sk viac pri kombinácii 50 na 50
ďakujem za odpoveď - mne ide hlavne o to kúrenie, pretože som si dala plastové okná a radiátory zapínam iba príležitostne, tak neviem, či má to pre mňa výhodu alebo nie
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Chobot Pozri príspevok
Nie, pokiaľ väčšina nechce uplatniť koeficienty, tak treba zvolať schôdzu a tam to navrhnúť, že chcete inak. Nie je jeho povinnosťou o tom infrmovať vlastníkov. Môžete tak urobiť kedykoľvek v priebehu roka. Ale minulý rok už asi bude zúčtované podľa koeficientov, lebo vyúčtovanie je už na spadnutie a teraz to meniť je dosť komplikované alebo finančne náročné.
Ďakujem za odpoveď. My ideme na koeficienty až tento rok od 1.1.08, takže vyúčtovanie bude až v budúcom roku.
Amyl by nám aspoň oznámiť aké koeficienty sa používajú, alebo ani to nemusí? Nikto totižto nie je informovaný.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

mimaemma Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, mali ste povinne schôdzu ohľadne odsúhlasenia koeficientov. Náš domovník si totižto robí čo chce, opísal si koeficienty od niekoho, nevieme od koho a podľa všetkého sa budú aj tak používať.
Taktiež nemá podpisy vlastníkov bytov ohľadne zatepľovania. Minulý rok bola schôdza ohľadne zvýšenia platby do fondu opráv, zateplovať sa tento rok ešte nemalo a teraz zrazu sa vraj bude...schôdza nebola!!!
Ako by ste to riešili?
My sme na to mali schôdzu kde sa odsúhlasil pomer podľa akého sa to bude počítať, okrem toho sa tam prebrali aj koeficienty na polohu bytu.
Okrem toho že to bolo v zápisnici ktorá bola oficiálne podpísaná bolo urobené samostatné tlačivo kde to ako sa bude rozpočítať podpísali všetci čo hlasovali a toto je tiež uložené. Ak si niekto za dva roky spomenie, že "nehlasoval" ale pri hlasovaní to podpísal má smolu.
Náhodou tam vtedy boli všetci majitelia bytov a podpísali to.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mimaemma Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. My ideme na koeficienty až tento rok od 1.1.08, takže vyúčtovanie bude až v budúcom roku.
Amyl by nám aspoň oznámiť aké koeficienty sa používajú, alebo ani to nemusí? Nikto totižto nie je informovaný.
Dnes nemôžeš čakať, že všetko sa ľudom naservíruje na striebornom podnose. Veď každý má prístup k informáciám. Všetky koeficienty sú predsa uvedené vo vyhláške čo 630/2005.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Orim Pozri príspevok
My sme na to mali schôdzu kde sa odsúhlasil pomer podľa akého sa to bude počítať, okrem toho sa tam prebrali aj koeficienty na polohu bytu.
Okrem toho že to bolo v zápisnici ktorá bola oficiálne podpísaná bolo urobené samostatné tlačivo kde to ako sa bude rozpočítať podpísali všetci čo hlasovali a toto je tiež uložené. Ak si niekto za dva roky spomenie, že "nehlasoval" ale pri hlasovaní to podpísal má smolu.
Náhodou tam vtedy boli všetci majitelia bytov a podpísali to.
U nás je problém, že keď je schôdza, tak ľudia "nemajú čas" sa jej zúčastniť, lebo nemajú záujem. Príde asi 30% ľudí. Potom ma zastavujú na chodbe a pýtajú sa, čo bolo na schôdzi a o čo vlastne ide..
0 0
kaminex kaminex

kaminex je offline (nepripojený) kaminex

Jumil Pozri príspevok
Dúfam, že URSO zavedie podobnú vyhlášku ako je 630/2005 aj pre vlastníkov nových bytových domov, kde je v každom byte plynový kotol na vykurovanie bytu. Tu sú tiež prípady, že sused, ktorý má teplotu v byte nižšiu a na teple minie menej plynu ako ten, ktorý chce mať vyššiu teplotu. Aj tu ten vlastník, ktorý má vyššiu spotrebu plynu má argumentovať vykurovaním susedov a doplatením za plyn od suseda, veď toto sa deje pri CTZ a vlastnej kotolne, alebo sa mýlim?
Veľmi správne... Jumil.Presne som takúto otázku položil v r.2006 doc.xxxxxx pri jednom seminári,ktorý organizovala stavebná sporiteľňa a odpoveď bola veľmi diplomatická, až prekvapivo vyhýbavá.
Problematika rozpočítavania spotreby tepla a TÚV v jednotlivých bytoch je riešená typicky slovensky...., čím zložitejšie, tým lepšie pre niekoho..., potom je tých možností a zaručených riešení veľa a skoro sú aj relatívne pravdivé...
Sme BD, kde sa realizoval komplex opatrení k zníženiu spotreby energie/zateplenie plášťa,strechy,pivníc,výmeny okien/,vrátane hydr.vyregulovania a termostatizácie s osadením dig.PRVN. Výsledok viac ako očakávaný, úspora energií je cca 50-60%, no najväčší problém je spravodlivé rozpočítanie tepla pri vykurovaní.Naivne sme sa domnievali, ako už bolo tvrdené v predchádz.príspevkoch, že pomer 30:70 bude spravodlivý a odmení tých, ktorí akože kúrili "zodpovedne". Výsledok hrozný!
Rozdiely ...od 4500-20000.,...spravodlivé? Preto aj lamentujem a pýtam sa, kde je solidárnosťv spotrebe tepla? Nejdem privolávať "doby minulé", z čoho by ma mohol niekto obviniť, ale žiaľbohu "doby minulé" nám zostali a sú zabudované v týchto bytových domoch, pretože tieto BD sa od samého začiastku projektovali a stavali ako domy , kde sa s prestupmi tepla medzi jednotlivými miestnosťami počítalo a tak aj boli postavené.Preto všetky vyhlášky a smernice, ktoré budú hovoriť o akože jedine správnom realizovaní rozpočítania nákladov na vykurovanie sú iba obyčajnou zábavkou na to:-niekto múdry to už povedal- aby sa národ medzi sebou rozvadil .
Môj názor a návrh riešenia je o jednoznačnom využití meracej techniky, ale zabudovať do tohto vzorca aj solidárnosť vyjadrenú v spotrebe tepla podľa plochy.Určite to nerieši vyhláškový pomer 50:50.
Teším sa na diskusiu zajtra na seminári v rámci Racioenergie.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Spravodlivost v rozpocitavani tepla podla vyhlasky neexistuje. Aj ked sa zda, ze vyhlaska podporuje znizovanie tepla, opak je pravdou. Pretoze meriame spotrebu radiatorov kalorimetricky v kWh, kde hodnota meraca tepla moze byt zaroven aj hodnotou bezrozmernou ako u PRVN, umoznuje to sledovat skutocne suvislosti v rozpocitavani nakladov na teplo. Takze, zakladna zlozka nema ziaden vztah ani k spotrebe tepla, ani k stratam tepla v byte. Pretoze sa pocita s plochy bytu a nie vykurovanej plochy, tak je jasne, ze cim mensi byt, tym vacsia vyhoda v rozpocitani nakladov na teplo pri velkej spotrebe tepla. V konecnom dosledku na zakladnu zlozku predovsetkym doplacaju vlastnici bytov, ktorym je teplo z bytu odoberane, pretoze tych je viac, ako tych, ktori vyuzivaju prestupove teplo. Cim mensi byt a vyssia spotreba tepla, tym vacsia vyhoda. Ta vyhoda je vyssia prave pre tych, ktori maju nadspotrebu tepla pri pomere zloziek 50:50. Konkretny priklad trojmesacnej spotreby tepla:4-izbovy byt velkosti 87,4 m2 mal spotrebu 4050 kWh. Pri prepocitani podla vyhlasky 50:50 mu vyjde zakladna zlozka 1745 kWh, spotrebna zlozka 2236 kWh, takze celkom 3931 kWh, zaplati o 159 korun menej, ako mal podla skutocnej spotreby zaplatit - 9315 Sk. Trojmesacnu spotrebu v tomto byte mozno povazovat za nadspotrebu tepla. Rovnaky byt 87,4 m2 mal pri teplote 20 stupnov skutocnu spotrebu tepla 1118 kWh. Pri prepocitani podla vyhlasky 50:50 mu vyjde zakladna zlozka 1745 kWh, spotrebna zlozka 617 kWh, takze celkom 2362 kWh, zaplati o 2862 korun viac, ako mal podla skutocnej spotreby zaplatit - 2571Sk. Takze zaplati teplo , ktore nespotreboval v byte bytom, ktore mali vysoku spotrebu tepla a su mensie podlahovou plochou. Byt 3-izbovy ,velkosti 69,6 m2 mal spotrebu 5502 kWh. Pri prepocitani podla vyhlasky 50:50 mu vyjde zakladna zlozka 1390 kWh, spotrebna zlozka 3037 kWh, takze celkom 4427 kWh, zaplati o 2473 korun menej, ako mal podla skutocnej spotreby zaplatit - 12655 Sk. Byt velkosti 52 m2 mal spotrebu 5200 kWh. Pri prepocitani podla vyhlasky 50:50 mu vyjde zakladna zlozka 1038 kWh, spotrebna zlozka 2870 kWh , takze celkom 3908 kWh, zaplati o 2972 korun menej, ako mal podla skutocnej spotreby zaplatit - 11960 Sk. Takze zaver je jasny, tento sposob rozpocitavania podla vyhlasky je demotivujuci, vlastnici bytov sa budu snazit o najnizsi namer spotrebnej zlozky. Vlastnikov bytov mensich to nenuti vymenit okna v byte za plastove, chovat sa ekonomicky u tepla, pretoze ich spotrebu tepla niektov bytovom dome sponzoruje, zaplatia za menej, nez si dovolili spotrebovat. Nevyhovujuci je sposob vypoctu aj nahradnej zlozky spotreby tepla podla vyhlasky. Aj ked sa zda, ze 1,5 nasobok je trestom pre vlastnika bytu, ktory odmietol merat teplo, tak opak je pravdou. Takto prepocitana nahradna zlozka tepla nam vysla pre byt, ktory nemeral spotrebu tepla vo vyske 3142 kWh, aj ked najvyssia spotreba tepla v rovnakom byte a rovnakej polohe bytu bola 5243 kWh, teda o 2101 kWh menej, co predstavuje sumu o 4832 ,-Sk menej , ktoru zaplatia ostatni vlastnici bytov. Aby bola nahradna zlozka tepla sankcnou, musela by to byt aspon 2-3 nasobkom a nie 1,5 nasobkom. Az to donuti merat teplo vlastnika bytu. Inak potom je vyhodnejsie nemerat teplo v byte , lebo mozete mat otvorene radiatory naplno a vetrat oknami a nic sa Vam nestane, dovolite si tepelnu pohodu v byte , aku ma v bytovom dome malokto a este sa bude smiat. Ostatnym vlastnikov bytov a Uradu pre regulaciu..lebo si pohravali ako v skolke s dielikmi, ale skutocnost je uplne ina. Zmenou pomerov na 30/70 alebo 40/60 dojde sice k zmenseniu zakladnej zlozky, k navyseniu spotrebnej zlozky pri vysokych spotrebach, ale u bytov s velkou podlahovou plochou sa pri pomere 30/70 este zvysi celkova platba za teplo oproti skutocnej spotrebe, u mensich bytov a vysokej spotrebe sa priblizi ku platbe za skutocne odobrane teplo ale podstata a zavery u bytov s rozumnou a ekonomickou spotrebou ostavaju tie iste, doplacaju a sponzoruju vysoku spotrebu tepla ostatnych bytov, ktore su mensie a ktore maju vysoku tepelnu pohodu. Takze zakladna zlozka by nemala byt tym, cim sa vyrovnavaju rozdiely medzi vysokymi a nizkymi spotrebami tepla, pretoze zakladna zlozka by nemala mat socialnu funkciu a zial v ramci EU moze byt zakladna zlozka aj 0, co u nas vyhlaska nepozna.Presun tepla z 5-tich bytov, ktore teplo v skutocnosti nespotrebovali, ale ho zaplatia dosahuje hodnotu 3405 kWh, teda spotrebu bytu s vyssou spotrebou tepla. To su byty predovsetkym spodne, krajne a horne, aj ked aj tam boli spotreby, ktore nemali ani byty stredne. Uz tymto sposobom rozpocitania tepla podla vyhlasky sa presuva teplo na tieto byty a pritom nie su pouzite vobec koeficienty, pretoze vlastne ide o skryte koeficienty. Nakolko pri merani PRVN, kde mate iba dieliky, nemate ziadnu predstavu o skutocnej spotrebe tepla , nie ste schopni vidiet suvislosti v ramci spotreby tepla v bytovom dome, medzi bytami a medzi realitou a fantaziou, ktoru ponuka vyhlaska Uradu , tvariaca sa spravodlivo, ale pre koho vlastne? Ved predsa je nelogicke a proti zdravemu rozumu podporovat v bytovom dome tych, co safaria s teplom ako sejkovia a my ich este platime.Ale vlastnici bytov v bytovom dome maju pocit spravodlivosti podla vyhlasky, aj ked je to pocit v skutocnosti velmi falosny.
Naposledy upravil najag : 03.04.08 at 16:51
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

no tie koeficienty asi takto, ak si kupujete byt pod strechou alebo nad pivnicami, platite omnoho menej ako za byty na , nie krajnych poschodiach, takze len jedna otazka, preco financovat teplo niekomu kto kupil relativne lacny byt, ako dokaz si staci prestudovat vymeny bytov a doplatky,vedel co kupuje
tak isto by mali mat vlastnici krajnych bytov/nekryta bocna stena/ koeficienty, ved su nechraneny, no to iba vtedy ak niesu zatepleny, potom z vypoctov vychadza ze maju teplejsie ako ostatny
co sa tyka toho prestupu tepla cez panel medzi bytmi, prazsky typ bytovky ma nosne paneli medzi bytmi a podlazia, obvidove su siporexove, jednoduchou matematikov ak mate vo vasom byte 25 stupnov v susednom byte 25 stupnov , preco panel medzi bytmi nema 25 stupnov a je chladnejsi ako vzduch v bytoch, otestujte si to a zistite, ze vyhrievanie od suseda je nemozne, je to klamstvo a je to tak isto nezmeratelne.
rozpocitavanie tepla--- najlepsi sposob na rozpocitavanie tepla v bytovke v ktorej je obyvany kazdy byt je platit to co vam zmeraju merice na radiatoroch/ iba digitalne, tie odparovacie sa odparuju aj v lete, ked nekurite a ak mate byt orientovany na juh, zaplatite majland za to ze ste sa cele leto piekli/ priklad ak vy setrite zaplatite malo, ak sused ktory ma byt pod strechou celu zimu nezavrie okno skuri vela, uplatnuje koeficient, a ak rozpocitavate 50/50 tak mu to paradne platite, v nasom vchode som prepocitavanim zistil ze som zaplatil za jeho teplo viac ako som skuril sam, on totiz nameral 50 krat viac ako ja, pri 23 bytoch v jednej brane je to velmi jednoduchy vypocet, ostatny spoluvlastnici mali priblizne tolko kolko ja
takze navod vyhlaska 630/2005, paragraf 7 odstavec 10, podla paragrafu 14 zakona 182 z roku 1993 splnit podmienky hlasovania, a mozte platit len to co naozaj skurite, ja sa o to snazim.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahojte.
Súhlasím hlavne s argumentáciou , že keď je v dvoch priestoroch oddelených stenou rovnaká teplota a stena je "objektívne chladnejšie" ťažko tadiaľ prestúpi teplo (príroda nie je blbec , robí len koľko musí) t.j. prestup tepla je z priestoru (hmoty) s vyššou teplotou do priestoru s nižšou teplotou.
Ale asi by som trošku zaváhal nad správnosťou informácie , že nameral 50 krát viac ako priemer.

S pozdravom
Ka Mil
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

pepo100000 Pozri príspevok
no tie koeficienty asi takto, ak si kupujete byt pod strechou alebo nad pivnicami, platite omnoho menej ako za byty na , nie krajnych poschodiach, takze len jedna otazka, preco financovat teplo niekomu kto kupil relativne lacny byt, ako dokaz si staci prestudovat vymeny bytov a doplatky,vedel co kupuje
tak isto by mali mat vlastnici krajnych bytov/nekryta bocna stena/ koeficienty, ved su nechraneny, no to iba vtedy ak niesu zatepleny, potom z vypoctov vychadza ze maju teplejsie ako ostatny
co sa tyka toho prestupu tepla cez panel medzi bytmi, prazsky typ bytovky ma nosne paneli medzi bytmi a podlazia, obvidove su siporexove, jednoduchou matematikov ak mate vo vasom byte 25 stupnov v susednom byte 25 stupnov , preco panel medzi bytmi nema 25 stupnov a je chladnejsi ako vzduch v bytoch, otestujte si to a zistite, ze vyhrievanie od suseda je nemozne, je to klamstvo a je to tak isto nezmeratelne.
rozpocitavanie tepla--- najlepsi sposob na rozpocitavanie tepla v bytovke v ktorej je obyvany kazdy byt je platit to co vam zmeraju merice na radiatoroch/ iba digitalne, tie odparovacie sa odparuju aj v lete, ked nekurite a ak mate byt orientovany na juh, zaplatite majland za to ze ste sa cele leto piekli/ priklad ak vy setrite zaplatite malo, ak sused ktory ma byt pod strechou celu zimu nezavrie okno skuri vela, uplatnuje koeficient, a ak rozpocitavate 50/50 tak mu to paradne platite, v nasom vchode som prepocitavanim zistil ze som zaplatil za jeho teplo viac ako som skuril sam, on totiz nameral 50 krat viac ako ja, pri 23 bytoch v jednej brane je to velmi jednoduchy vypocet, ostatny spoluvlastnici mali priblizne tolko kolko ja
takze navod vyhlaska 630/2005, paragraf 7 odstavec 10, podla paragrafu 14 zakona 182 z roku 1993 splnit podmienky hlasovania, a mozte platit len to co naozaj skurite, ja sa o to snazim.
Akým spôsobom si robil prosím Ťa prepočty? Máš veľmi zaujímavé výsledky podložené Tvojimi prepočtami, ktoré sa s bežnou praxou úplne rozchádzajú. Ak majú obidva byty rovnakú teplotu nemôžeš mať predsa prestup. Ako Ti môže prejsť z bytu do bytu teplota keď tie teploty sú totožné? Ako Ti má "prestúpiť" z 25° do 25°? Tu sa jedná o prestup medzi bytmi kde má niekto nastavenú teplotu na 25° do bytu kde majú kúrenie vypnuté, resp. tepla nastavené na minimum. To aspoň ja chápem pod pojmom "prestupu tepla medzi bytmi". Ak máte odparovacie merače treba ich vymeniť za digitálne, VIPA merače... Máme tu dosť tých, ktorí sú profesionáli vo svojom odbore. Verím, že svoj názor tiež vyjadria k týmto prepočtom. Súhlasím s tým, že panelové domy neboli stavané na koeficienty, prestupy tepla sú úplne prirodzené nakoľko medzi bytmi nie sú žiadne izolanty. Čo sa týka názoru, že po zateplení sa koeficienty z dôvodu nevýhodnej polohy bytu... treba zmerať v rovnakých bytoch rozdielne situovaných teplotu teplomerom. Už na chodbách domov rôzne orientovaných aj po zateplení sú namerané rozdielne teploty. Zateplenie vyrieši úniky tepla ale nevyrieši výhodné, resp. nevýhodné polohy bytov. Pokiaľ budú rozdiely medzi teplotou na severe a juhu, resp. medzi ktorýmikoľvek svetovými stranami, stále budú nároky na spotrebu energií podľa polohy bytov. Tie boli a budú a nedajú sa odstrániť ziadnymi opatreniami. Inak by na cenu za byt nemali žiadny vplyy za tie roky
čo sa rieši potreba, opodstatnenosť koeficientov...
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

no prestup tepla z jednej strany muru na druhu je cez panel, priklad hovori o tom ze ak v oboch bytoch je 25stupnov celzia, mur by mal mat identicku teplotu, to je logicke.
mojim meranim za pomoci laseroveho teplomeru v vysokou presnostou merania som zistil, ze v bytoch bola teplota viac ako 25st. C a mur mal teplotu 14,4st. C.
meranie trvalo celkovo 12 dni nepretrzite a stale rovnake vysledky
to znamena ze mur ochladzuje byty a teplo takmer vobec nevedie,vid. fyzikalne tabulky- koeficient takmer nulovy v porovnani s medou alebo hlinikom.
dalsim patranim som zistil, ze kazdy nosny mur je zelezobeton, to znamena ze je armovany zelezom, ktore bolo pri stavbe panelakov zvarane s armovacim zelezom plafonov/podlazi/,
zelezo je dobrym vodicom tepla oroti betonu a teplo dodavane do murov z izieb je tymto armovacim zelezom odvadzane do podlaznych panelov ktore su dute/vzduchove valce, mozne navrtat pri prekladani lustrov POZOR nedrzia hmozdinky/a cez tieto dutiny unika.
tato teoria s castou praktickeho merania sa zdala najprijatelnejsia pre cloveka dnes uz na dochodku, ktory projektoval jedny z poslednych panelakov postavenych komunistami
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Pepo 100000 : Ak by platila Tvoja teoria, tak potom v byte, kde su vypnute radiatory, by mala klesnut teplota skoro na uroven vonkajsej teploty. Vsetci vsak vieme, ze tomu tak nie je, ze v nevykurovanom byte , ktory je medzi vykurovanymi bytami, neklesne teplota v ziadnom pripade pod 16 stupnov Celzia, pohybuje okolo 18 stupnov Celzia. Panely a priecky maju urcite vacsi prestupovy cinitel tepla, ako obvodove mury. Uz podla hrubky. A perpetum mobile to urcite nie je. Ale v zasade suhlasim, ze ked sa zohladnuje energeticka narocnost bytu v ramci ceny bytu a teda, ze stredne byty su drahsie, ako krajne , spodne a horne, tak potom nevidim dôvod, preco pouzivat koeficienty, ved potom je vyhodne si prave kupit taky byt lacnejsii, ked ini mi prispievaju na jeho teplo a poriadne.
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

pani kolegovia: teoria pokracuje
cela brana je ucelena sustava hlavne schodisko je vyborny priklad. je to otvoreny priestor, vysoky 7 poschodi kde je vzdy najteplejsie hore a chladno dolu. vzdy ak niekto otvara dvere a vychadza z bytu, luftuje na chodbu, co znamena ze svoj byt ochladzuje alebo vyhrieva v zavislosti od poschodia.este som nevidel vzduchotesne vchodove dvere, takze toto je pricina tej 16 st. C teploty.
vasich spominanych minimalnych 16 stupnov je sice takmer pravdivy udaj, ale problem je v inom a to:
1. vasa telesna teplota je 36st.C
2. chladnicka chladi vo vnutry a zohrieva vonku, sahnite opatrne na vymenikovu mrezu v zadu na chladnicke, ak mate silne chladenie, hrozi popalenie
3. kazda ziarovka je zdrojom tepla, sahnite na rozpalenu 100 a uvidite slusne popaleniny
4. kazdy televizor je zdrojom tepla
5. varenie a pecenie v plynovom sporaku
6. ostatne spotrebice a transformatori
7. vysavace, minimalne 1800w, doba vysavania 3 izb. bytu 2hod.
8. uzivanie teplej vody, kupanie sa alebo sprchovanie kde teplo kvalitne rozprasujete do vzduchu a tym ho ohrievate
9. slnecne luce ktore prenikaju do vasho bytu cez okna niesu zanedbatelnym zdrojom, ohrievaju povrch vsetkeho na co dopadaju

prosim obehnite vas byt a opiste vsetky prikony vasich spotrebicov dokopy, oblecte si vetrovku, zapnite sa az pod krk a kym budete pocitat sadnite si v nej do gauca, uvidite ako sa spotite a to len preto, ze ste to svoje teplo neuvolnili do priestoru, ak sa vam velmi nechce, nevadi ja som to pred chvilou urobil a zistenie je nasledovne, ak vsetko co prave spaluje el. energiu spocitam vysledok je viac ako 1000 W, varime, perieme, a sme traja plus babetko, takze po dokladnom zvazeni mojich argumentov mame v byte 22 st. C bez toho ze by sme mali pusteny co i len jeden radiator, taktiez mame plastove okna v celom byte a sme kompletne zatepleny, niesme okrajovy byt a za uplinule vykurovacie obdobie by sme podla dielikov na digitalnych meracoch mali zaplatit 250sk . zaplatili sme vsak 3400sk pretoze sa uctuje 70/30 a tym platime za tych ktory to naozaj spotrebovali-je to NEFEROVE.
ak to chcete vyskusat, vyluftujte na vonkuvu teplotu a vypnite uplne vsetko co mate doma, zmerajte teplotu a odidte aspon na tuto noc prec, pred vychodom slnka sa vradte a zmerajte teplotu, budete prekvapeny aku zimu tam budete mat, mojim odhadom vonkova teplota plus 1 az 2 st. C , a to bude do 10 st. C, pri sucasnych 8st. C, ak by mrzlo, tak este menej
zaver: beton ma akumulacne vlastnosti, nie najlepsie ale ma, nevedie teplo a preto nesposoboje citelne vyhrievanie susednych bytov
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

""zistenie je nasledovne, ak vsetko co prave spaluje el. energiu spocitam vysledok je viac ako 1000 W, varime, perieme, a sme traja plus babetko, takze po dokladnom zvazeni mojich argumentov mame v byte 22 st. C bez toho ze by sme mali pusteny co i len jeden radiator, taktiez mame plastove okna v celom byte a sme kompletne zatepleny, niesme okrajovy byt a za uplinule vykurovacie obdobie by sme podla dielikov na digitalnych meracoch mali zaplatit 250sk . zaplatili sme vsak 3400sk pretoze sa uctuje 70/30 a tym platime za tych ktory to naozaj spotrebovali-je to NEFEROVE.""

Neferove ,ale iba za predpokladu že všetci susedia nemajú vyššiu teplotu ako asi 24 (to už sú viac menej blízko smrti podchladením) stupňov Celzia a že nevaria ,neperú ,nasprchujú sa a podobne.
Ale ako filozofické cvičenie to nie je zlé.
Pribaľ foto.Som na ne zvedavý.
Ahoj
KaMil
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

Karas Milan Pozri príspevok
""zistenie je nasledovne, ak vsetko co prave spaluje el. energiu spocitam vysledok je viac ako 1000 W, varime, perieme, a sme traja plus babetko, takze po dokladnom zvazeni mojich argumentov mame v byte 22 st. C bez toho ze by sme mali pusteny co i len jeden radiator, taktiez mame plastove okna v celom byte a sme kompletne zatepleny, niesme okrajovy byt a za uplinule vykurovacie obdobie by sme podla dielikov na digitalnych meracoch mali zaplatit 250sk . zaplatili sme vsak 3400sk pretoze sa uctuje 70/30 a tym platime za tych ktory to naozaj spotrebovali-je to NEFEROVE.""

Neferove ,ale iba za predpokladu že všetci susedia nemajú vyššiu teplotu ako asi 24 (to už sú viac menej blízko smrti podchladením) stupňov Celzia a že nevaria ,neperú ,nasprchujú sa a podobne.
Ale ako filozofické cvičenie to nie je zlé.
Pribaľ foto.Som na ne zvedavý.
Ahoj
KaMil
kamil, mysli ti to, 24st. C je teplota kedy v lete chodis v plavkach a kupes sa vo vode ktora ma 20 st. C , o com to hovoris, ked odporucana teplota v spalni na spanie je 16- 18 st.C, vid webove stranky o zdravi a prestuduj to co odporucaju lakari,
uvedom si ze zijes v kapitalistickom zriadeni, stat nic nedotuje ako za totality, to znamena, ze ak nieco spotrebujes, tak si to zaplat, a ak si myslis, ze mozes zamrznut pri 24st.C tak to vyskusaj, skor si myslim ze umries od hladu,
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

aby bolo jasne kazdemu, ak budu vsetci platit za to co spotrebuju, celkova spotreba tepla sa znizi, co znamena slaby byznis pre tepelne hospodarstva, a prave preto vsetky tie reci o pomeroch a podobne, nasa slovenska mentalita je taka ze ak si to spocitame, a zistime ze sme vdaka nasmu setreniu dotovali inych susedov, otvorime ventili na radiatoroch a zakurime si , lebo uz nechceme platit za tych ktory nesetrili.mozno v dalsom obdoby budu doplacat na nas zase ty , na ktorych sme v uplynulom obdobi doplacali my, to nas uspokoji ako taka mala vendeta, v konecnom dosledku sme vsak spotrebovali viac, a teplarenske spolocnosti zase raz dobre zarobili na nasej hluposti,co sa tyka tych vypoctov, viem o com hovorim a z vlastnej skusenosti viem ze je mnozstvo ludi ktory platia a pritom ani nevedia za co, ak s nimi hovorim , pritakavaju a pritom vobec nerozumeju
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

pepo100000 aj ja by som chcela mať teplotu v spálni 24 C , mne je stále zima, takže mám zapnutú v posteli el. dečku , to je poznatok na odľahčenie, zrejme mi necirkuluje správne obehový systém , dúfam že dečkou vykurujem len seba !?
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

ak ste dobre pod perinou je to ok, uniky treba eliminovat, 24st. C je podla mna dost vela, treba porozmyslat nad otuzovanim, ak zdrazeje teplo, nic ine nam neostane
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať