Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahoj pepo100000.

Budem stručný , vychádzal som z týchto vyjadrení :

mojim meranim za pomoci laseroveho teplomeru v vysokou presnostou merania som zistil, ze v bytoch bola teplota viac ako 25st. 1. vasa telesna teplota je 36st.C a sme traja plus babetko, takze po dokladnom zvazeni mojich argumentov mame v byte 22 st. C bez toho ze by sme mali pusteny co i len jeden radiator, taktiez mame plastove okna v celo
a vyšlo mi , že pravdepodobne aj ľudí považuješ za zdroj tepla pre byt.
Aby to bolo neférové nesmeli by si susedia svojimi telami kúriť t.j. tých
24 stupňov C som myslel ich telesnú teplotu.

Ahoj Ka Mil
P.S. A prilož foto
dielikov na digitalnych meracoch.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Omyl. Je to opačne.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Podlaha ma väcsi prestupovy cinitel, ako ma strecha, ale pivnicne priestory maju vyssiu teplotu, ako je vonkajsia. Takze byt nad spolocnymi priestorami ma prestupovy cinitel podlahy asi 2,3 / zalezi na konstrukcii podlahy /teplotny rozdiel pri 20 stupnovej teplote v byte a teplotou v spolocnom priestore asi priemerne 15 stupnov je 5, pri byte velkosti 50 m2 je tepelna strata 575 W. U strechy zalezi, ci je jednoplastova, alebo dvojplastova a zaroven na konstrukcii danej strechy. U nas napriklad v bytovom dome T06 R1 ZA je povodna dvojplastova strecha s prestupovym cinitelom 0,361 !!!! Takze horny byt o velkosti 50m2, s danym prestupovym cinitelom 0,361 a priemernou vonkajsou teplotou v nasom regione 2,4 stupna ma teplotnu stratu 317 W. Samozrejme, ze pri velmi nizkej teplote napr.-15 stupnov je strata 631 W, ale pri vypoctoch sa berie vypoctova teplota bytu a spolocnych priestorov , priemerna vonkajsia teplota v danom regione. Preto u nas nebolo potom prekvapenim, ze niektore horne byty a dokonca horny a rohovy mali nizsiu spotrebu tepla v kWh, ako v niektorych bytoch strednych. Koeficienty su zavadzajuce, lebo v podstate, ak sa pouziva metoda rozpocitavania nakladov tepla TQC, tak je tam uz uplatnena skryta forma zvyhodnovania bytov s vysokou spotrebou tepla.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Pepo 10000: Ak je na oboch stranach mura rovnaka teplota 25 stupnov Celzia , tak nedochadza k ziadnemu teplotnemu spadu medzi nimi a teda k ziadnemu prestupu tepla. Fyzika nepusti.
1 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak pocitate s energiou ostatnych zariadeni, tak nezabudajte, ze predovsetkym ich vykon sa odovzdava na ich cinnost predovsetkym a teplo je vedlajsim produktom, takze najprv si treba uvedomit ucinnost daneho zariadenia. Samozrejme, ze stratovy vykon tychto zariadeni v podobe tepla nejaky je, ale zase v ramci teplotneho posudzovania ich vyznamu v byte az taky vyznamny nie je. Uz iba preto, ze tieto zariadenia maju vysoku ucinnost.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

najag Pozri príspevok
Pepo 10000: Ak je na oboch stranach mura rovnaka teplota 25 stupnov Celzia , tak nedochadza k ziadnemu teplotnemu spadu medzi nimi a teda k ziadnemu prestupu tepla. Fyzika nepusti.
Samozrejme Janko... to sú najzákladnejšie fyzikálne vlastnosti.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem ale netrúfnem si povedať, že tí čo robili príslušnú vyhlášku o rozpočítavaní tepla nevedia ako to v skutočnosti s teplom u nás vyzerá a že všetky tie čísla si vycucali z prstu.
Predpokladám, že všetky tieto problémy sú im jasné a aj iné o ktorých my tu nemáme ani šajnu a že sa snažili urobiť tú vyhlášku aspoň tak aby bola spravodlivá čiastočne keď to nejde úplne.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

My optimisti veríme,že používali metódu najmenšieho zla.

Ka Mil
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ti, co robili vyhlasku, tak iba aplikovali na slovenske podmienky normy europskej unie EN 834, EN 835 a ich smernicu.A to su predovsetkym normy tykajuce sa PRVN, v ramci EU bola bytova vystavba o inych normach, ako bola u nas. Ak by mala byt vyhlaska naozaj dosledna, tak by si musel Urad vyziadat podklady od spravcov o spotrebe bytov v bytovych domoch podla stavebnych sustav, o nameranych hodnotach , aby vedel relevantne stanovit spravodlive sposoby rozpocitavania nakladov. A ked sme uz u toho, kolko bytovych domov na Slovensku a ako dlho meria spotrebu kalorimetricky, aby bol realny pohlad na spotrebu tepla v bytoch? Ak by bol Urad taky isty v kramflekoch, preto nestanovil koeficienty podla stavebnych sustav, podla rokov vystavby, ked tieto informacie maju vyskumne ustavy pozemnych stavieb ? Preco zastava poziciu, ze su to iba odporucane koefiecienty, ale fakultativnost ustanovenia je vlastne polohe,ze ak sa vlastnici bytov nerozhodnu inak, tak koeficienty platia.Takze vlastne obligacia, ak sa o danej veci nerozhoduje a nerozhodne inak.Preco nie opacne ? Ak by Urad poznal skutocne spotreby bytov v kWh, tak by nemohol dospiet k danemu sposobu vypoctu nahradnych zloziek, ked sa odmietne merat teplo v byte, alebo ked je merac v zavade. Chapem, ked mali k dispozicii spotreby v podobe PRVN, kde dielikov bolo 20 000- 40 000 a rozdiel medzi nameranymi hodnotami aj 40 000, tak im stavali vlasy na hlave. Teraz stavaju nam, ked sa podla danej normy mame riadit. Ved staci sa pozriet na vysledky merani niektorych spravcov, napr. SBD Topolcany, ich hodnoty merani naozaj uz maju statisticky vypovednu hodnotu. Holt, niekedy ma teoria k praxi dost daleko. Ja napriklad marne patram po dovodovej sprave k vyhlaske 370 /2005. Nemozem ju nikde najst, aby som pochopil niektore veci. Mate ju niekto ? Ono to je tak, ked bol GJ za 17-21 Kcs, tak to bola sranda a vztahy v bytovom dome boli paradne. Ale ked bude stat GJ 1000,-Sk, tak sranada skonci.Pretoze niektori uz na teplo nebudu mat. Nie je tak Elenka ?
1 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

najag Pozri príspevok
Pepo 10000: Ak je na oboch stranach mura rovnaka teplota 25 stupnov Celzia , tak nedochadza k ziadnemu teplotnemu spadu medzi nimi a teda k ziadnemu prestupu tepla. Fyzika nepusti.
precitat cely clanok:ak su v bytoch teploty 25st. C preco ma mur teplotu 14,4st. C toto je pointa, jednoducho povedane mur ochladzuje obe byty, odmerajte si to a uvidite
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

najag Pozri príspevok
Ak pocitate s energiou ostatnych zariadeni, tak nezabudajte, ze predovsetkym ich vykon sa odovzdava na ich cinnost predovsetkym a teplo je vedlajsim produktom, takze najprv si treba uvedomit ucinnost daneho zariadenia. Samozrejme, ze stratovy vykon tychto zariadeni v podobe tepla nejaky je, ale zase v ramci teplotneho posudzovania ich vyznamu v byte az taky vyznamny nie je. Uz iba preto, ze tieto zariadenia maju vysoku ucinnost.
no sahni na taku 100 W ziarovku a potom na pohotovosti povedz ze si sa spalil svetlom, elektricky budik toho vela nevihreje ale ziarovka funguje na principe prietoku el. prudu pri napeti cez volframove vlakno, a to je vysoko odporovy, slabo vodivy material
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dám ti zopár našich údajov ktoré som teraz nameral. Údaje sú v °C.
Kuch - von 21,6
Kuch - povala 22,0
Kuch - zem 21,8
Kuch - chodba mimo bytu 21,8
Obýv - von 22,0
Obýv - spálňa 21,6
Obýv - kuch 21,6
obýv - sused 21,4
Chodba - chodba mimo byt výťah 22,4
Chodba - chodba mimo byt 22,0
Chodba - izba detská 22,4
Chodba - kúpelňa 22,4
Chodba - dvere vchod 22,8
Chodba - povala 21,8
Chodba - zem 22,4
zem kúpelňa - 22,6
Von balkón múr izby 3,6
Von balkón kachličky 3,0
Balkon zábradlie kovové 1,8
vonkajší teplomer okolo 1,8 to je odhad medzi 1 - 2 bližšie k 2

Merané všetko laserovým IČ teplomerom

na radiátoroch bolo 20°C
Naposledy upravil Orim : 06.04.08 at 16:49
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

"no sahni na taku 100 W ziarovku a potom na pohotovosti povedz ze si sa spalil svetlom, elektricky budik toho vela nevihreje ale ziarovka funguje na principe prietoku el. prudu pri napeti cez volframove vlakno, a to je vysoko odporovy, slabo vodivy material"

- niektoré má potrebnú hustotu alebo formu energie
- má malú účinnosť
- keď niečím chceš argumentovať , nestačí ísť okolo - musíš to vedieť

Toto je môj
posledný príspevok v tejto téme k pepo100000.
Správne v tom začal najag , keď napísal pepo10000-treba pokračovať , ale z opačného konca.

Ďalšiu príjemnú diskusiu želá
Ka Mil
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Pepo 100000: Dakujem za ponaucenie, som zasa chytrejsi Ale vies, ja som aj ing. v odbore elektro taktiez, takze nieco sa na mna aj nalepilo v skole mozno.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ešte existuje aj tepelná pohoda. Ak je nevhodná, tak obyvatelia v byte budú automaticky viac vykurovať, aj keď si budú vedomí, že teplota v byte je vysoká. To platí hlavne pre byty so studenou podlahou - nad suterénom.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nedarí sa mi zohnať koeficienty na jednotlivé typy radiátorov nemáte niekto niečo?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mirkoooo, sa nezdáš... predstavila som si ťa s tým meračom ako beháš po paneláku ...dobrééé.
No aj ja pridam moje skusenosti:
1 panelák /bez meračov/ náklady na teplo: 957 609,-sk
2 penelák /s meračmi/ 875 442,-sk
3 penalák /s meračmi/ 888 269,-sk

všetky paneláky na "chlp" rovnaké, vyregulované, vykurované z jednej kotolne /dodavateľsky/

1 panelák - v pohode, teplo dôstojné normálneho života
2 panelák - reptanie na zimu, veľké rozdiely vo vyučtovaní
3 panelák - tak ako 2 panelák

na všetky tri vraciam slušné preplatky a ak mi z toho vychádza, že bez meračov nás to výjde na byt cca 2tis. naviac oproti tým čo majú merače a zaplatili za ne Mám pocit, že som spokojná v paneláku bez meračov v ktorom bývam. Jediný nedostatok sa mi javí to, čo sa stále omieľa- a to "motivácia" šetriť. Avšak za dve tisícky ročne sa tejto motivácie rada vzdám a nemusím sedieť v deke... Ak však budem chciet ludí "motivovať", aby si zvýšili korunky do fondu opráv, navrhnem merače...To je jediná relevantná náhrada za zníženú tepelnú pohodu v bytoch Ale až taký problém v tom nevidím ani s tým fondom, urobili sme už veľa. A pokiaľ nebude "vymyslený" spravodlivý spôsob rozúčtovania, budem mať voči meračom averziu
Naposledy upravil Halli : 08.04.08 at 22:14
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Slávka u nás máme merače ale len niektorí šetria ako na pretekoch. Rada ludí mi povedala, že si radšej zaplatia ale nemienia trpieť zimu. Dokonca som už niektorým menil nastavenie na radiátoroch, pridával som. Ak si pozrieš ten môj príspevok hore na strane (671) uvidíš, že teplota stien sa u mňa pohybuje okolo 22°C a to bolo v noci keď je útlm vo vykurovaní no a vzduch je vždy o niečo teplejší. A to musím povedať, že keď vojdeš k niekomu čo býva v strede je tam citeľne teplejšie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Slávka u nás máme merače ale len niektorí šetria ako na pretekoch. Rada ludí mi povedala, že si radšej zaplatia ale nemienia trpieť zimu. Dokonca som už niektorým menil nastavenie na radiátoroch, pridával som. Ak si pozrieš ten môj príspevok hore na strane (671) uvidíš, že teplota stien sa u mňa pohybuje okolo 22°C a to bolo v noci keď je útlm vo vykurovaní no a vzduch je vždy o niečo teplejší. A to musím povedať, že keď vojdeš k niekomu čo býva v strede je tam citeľne teplejšie.
Však prave preto Mirko, že tí čo šetria sa priživujú na ostatných. Ja to budem riešiť radšej vymeničkou, ktorá bude fungovať na zaklade vonkajšej teploty a kurenie mi odstaví. Jediný problém vidím totiž v tom, že dodavateľ kuri aj ked je vonku už teplota pri ktorej kurit netreba. Inak si vystačíme s prietokom, ktorý občas regulujem ja a nevpustím viac tepla do domu ako je nutne. Výmenička ma od toho odbremení.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ja si nemyslim , ze podstata problemu je o nemerani ci merani tepla. Pretoze je to trosku uhnute od samotnej podstaty merania. Predsa aj v tom nemeranom panelaku sa jedni prizivuju na druhych, pretoze sa ale platia naklady na teplo metodou TQC, tak jednoducho nikto nevie, kto parazituje na druhom, nikto nevie, za koho plati teplo, ked samemu staci v byte 20 stupnov Celzia a ini si dopriavaju 24 stupnov.Takze je to v podstate to iste, ako v druhom meranom panelaku, len o tom nevedia, pretoze nemaju relevantne udaje o svojom chovani. Bolo by to nepodstatne, keby stal 1GJ tepla 20,-Sk. Lenze on stoji ovela viac a bude stat este viac, pretoze je to mozne realne predpokladat vzhladom k situacii na trhu u ropy, k medzinarodnej situacii na Blizkom vychode, v Rusku atd. Takze pride cas, kedy uz nebude jedno a nepojde o pohodu, ked za teplo v byte budeme platit skoro dvojnasobne, ako dnes. A ked sa pozriem na dany rozdiel medzi panelakmi v spotrebe tepla, tak mi vychadza rozdiel okolo 130 GJ, co je zanedbatelny rozdiel, takze potom teplotne chovanie v oboch panelakoch, ci medzi tromi panelakmi je naprosto rovnake, niekto si dopraje, niekto velmi setri a este plati, len v tom jednom nemeranom panelaku o tom nevedia, pretoze nie su udaje. Predsa 130 GJ je jednomesacna spotreba navyse,pri poriadnom setreni, ked ju rozlozim do 6 mesiacov tak je to mesacne rozdiel v teple 20 GJ, co je smet. Takze otazka takto vobec nestoji, pretoze odpoved je naprosto jasna. Chovanie v uvedenych panelakoch je uplne rovnake, tepelna pohoda v danych panelakoch je rovnaka, len jedni o svojom chovani k teplu a svojej spotrebe tepla vedia, ti druhi nie.To je jediny rozdiel. Takze neverim, ze jedni si pochvaluju, druhi nadavaju, ak su to rovnake panelky, tak naklady na teplo nepustia a prepocitana spotreba tiez. Staci sa pozriet na cisla a zamysliet sa a predcasne zavery su potom predcasne. Pretoze mna zaujima objektivny stav a nie subjetivny.
Naposledy upravil najag : 10.04.08 at 17:54
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať