Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Presne tak Janko. Len tam kde majú merače, každý zaplatí za kúrenie inak (resp. málokto má rovnakú sumu vyúčtovanú). Tam kde merače nemajú, platia všetci rovnako... to je celé. Nikto si nič nezávidí (výšku preplatku) ani si "nezávidia" výšku nedoplatku. Nikoho nezaujíma kto má rád teplo, komu stačí chladnejšie v byte. Žiadny fyzikálny zázrak sa nekoná. Nikdy nebudú mať náklady na m2 vykurovanej plochy nižší tam, kde merače nemajú. A tam kde merače nemajú sa zas nezaujímajú koľko ich vyšli náklady na kúrenie na m2. Ideálne by bolo, keby sa dala teplota nastaviť na termoventiloch. Už tam by bolo vidieť úsporu. Nikto by neprekuroval, nikto by nevypínal kúrenie.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahojte.

K trom panelákom Slavice , Najagovej podobnosti a tepelnej pohode a pod.
Kedysi som sa manželky (keď začala čítať vyúčtovanie ) pýtal "koľko sme
si vymrzli" = škrtenie , deky , tepelná nepohoda.
Teraz po výmene okien za plastové = tepelná pohoda , bez deky , namiesto škrtenia pohodovo privreté (zavreté) radiátory + menej dielikov na pomerových meračoch.
Poučenie : vyregulovaním a pod sa ťažšie šetria jednotky percent ;
ako zateplením desiatky percent = = =
šetrite zatepľovaním (za rozumné náklady)+vlastnou kotolňou a dočetrujte reguláciou.

Ka Mil
P.S.
A divili by ste sa ako málo v spotrebe (pod 10%) sa líšia pocitovo tuhé
a
pocitovo mierne zimy.


0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Ja si nemyslim , ze podstata problemu je o nemerani ci merani tepla. Pretoze je to trosku uhnute od samotnej podstaty merania. Predsa aj v tom nemeranom panelaku sa jedni prizivuju na druhych, pretoze sa ale platia naklady na teplo metodou TQC, tak jednoducho nikto nevie, kto parazituje na druhom, nikto nevie, za koho plati teplo, ked samemu staci v byte 20 stupnov Celzia a ini si dopriavaju 24 stupnov.Takze je to v podstate to iste, ako v druhom meranom panelaku, len o tom nevedia, pretoze nemaju relevantne udaje o svojom chovani..

Samotná podstata merania je "uhnutá". Veľa ľudí tu pozná môj názor na merače a možem ťa ubezpečiť, že 24 stupnov si nikto v mojom už 5 rokov vyregulovanom paneláku nedopriava...Logicky to regulácia neumožňuje...A ak sa tam niekto priživuje, tak len rovným dielom, pretože celý panelák je primerane vykurený, čím ďalej viac ľudí vymieňa okná, máme dobre vyšparované, vymenené predne aj zadne dvere a urobenú strechu. Tento rok chceme vymeniť aj presklenia na chodbách. Takže môžeš mať aké chceš zdôvodnenia , ja si stojím za tým, že meranie tepla v našich podmienkách je nedokonalé. a okrem jedneho pozitíva /neviem ale pre koho je to pozitívum/..a to motivácie šetriť svoju peňaženku, má veľa negatív...Vždy je spravodlivejšie aby bolo v dome rovnaké teplo ako v jednom byte preplatok 10 tisíc a vo vedľajšom 5tisíc nedoplatok. A na koniec svojej uvahy len dodávam, že ak niekto chce oponovať, že plytvame teplom, tak mu odkazujem,že to je nezmyslel a že mnohí v bytoch s odstavenými radiatormi plytvajú svojim zdravím.
Naposledy upravil Halli : 10.04.08 at 19:27
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Karas Milan Pozri príspevok
Ahojte.

P.S.
A divili by ste sa ako málo v spotrebe (pod 10%) sa líšia pocitovo tuhé
a [/COLOR][/COLOR][/SIZE][/SIZE]pocitovo mierne zimy.
Nedivil viem to presne.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

slavica Pozri príspevok
A ak sa tam niekto priživuje, tak len rovným dielom, pretože celý panelák je primerane vykurený, čím ďalej viac ľudí vymieňa okná, máme dobre vyšparované, vymenené predne aj zadne dvere a urobenú strechu. Tento rok chceme vymeniť aj presklenia na chodbách.
V dome kde si presklenie schodiska nahradili vymurovaním a oknom ušetrili asi 10%.
Možno niekomu sa to bude zdať nereálne, ale ak je to schodisko ešte aj vykurované tak je to riadne predimenzované. My sme nechali odpojiť radiátory po 3. posch. a túto zimu išiel iba jeden na prízemí. Teplota neklesla pod 16 st.C.
Naposledy upravil Julian : 11.04.08 at 07:41
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keby boli ľudia uvedomelí, nemuseli by byť ani merače a automaticky by používali termoventile pri odchode z bytu. Ale u nás sa to veru na spotrebe GJ na kúrení riadne ukázalo. Pritom termoventile máme od roku 2004. Už som o tom písala http://www.porada.sk/373854-post7.html. Ak si niekto neváži svoje zdravie a sedí v zime a dekách a neviem ešte ako... to neviem ovplyvniť. Každý má motiváciu, každý si rozhoduje. Naše bytové domy nie sú konštruované nato, aby si skutočne mohol hospodáriť sám na svojom a práve preto žiadna energia nikdy nebude len o osobnej spotrebe. Preto ma príjemne pobaví keď sa kupujú nehnuteľnosti (panelové byty) a začnú ... tento byt má vlastné meranie tepla, vody... . Keby ... nebolo to keby...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Julian Pozri príspevok
V dome kde si presklenie schodiska nahradili vymurovaním a oknom ušetrili asi 10%.
Možno niekomu sa to bude zdať nereálne, ale ak je to schodisko ešte aj vykurované tak je to riadne predimenzované. My sme nechali odpojiť radiátory po 3. posch. a túto zimu išiel iba jeden na prízemí. Teplota neklesla pod 16 st.C.
Julian máš pravdu, ale nieje presklenie ako presklenie, lebo vy ste nahradili to staré a už len tým je to o inom. Prestup noveho plastového okna s dvojitými sklami plnenými argonom majú tú istu priepustnost ako ked vymurujeme čast okna. A naviac nam prechádzaju okna cez dve podesty takže schodište musí byt osvetlené na oboch podestách.Záleží na type paneláku a okien na chodbách. U nás je najlepšie riešenie vymeniť staré za nové bez murovky./ta mám mimochodom aj ine negatíva a to po čase ked panelák stále pracuje...tá domurovka nikdy nebude taká ako jednoliaty panel. U Vás možno máte inak riešený dom a urobili ste dobrú vec
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica: " logicky regulacia neumoznuje dosiahnut teplotu v byte 24 stupnov Celzia ? " A preco prosim Ta ? V akom teplotnom rezime Vam pracuje kotolna? Som velmi zvedavy na to. To ste znizovali vykony radiatorov v bytoch na taku uroven, ze vykonovo nie su schopni vykurit byty na danu teplotu ? Lebo regulacia s tym nema nic spolocne, lebo keby prave nebola regulacia, tak by mohol vznikat prave problem s dosiahnutim tejto teploty, ale prave, ze ak regulacia je, tak dosiahnutie teploty 24 stupnov Celzia v byte, ak je teplotny rezim z kotolne dostacujuci, nemoze byt problem. Pretoze hydraulicke vyvazenie a projektovanie vykonov radiatorov sa robi na vypoctovu teplotu 20 stupnov, tak 24 stupnov nemoze byt ziadnym problemom. Predsa mi nejdes tvrdit, ze kazdy v byte bytoveho domu ma rovnaku teplotu, pretoze to nie je pravda. A ak nie su rovnake teploty v bytoch, tak je aj nerovnaka spotreba tepla pri rovnakej platbe za teplo podla podlahovej plochy, ked kazdy plati za rovnaku teplotu v byte, aj ked ju nema. Takze Tvoje tvrdenie o pohodovosti v panelaku, kde sa nemeria teplo je mimo reality, pretoze toto tvrdenie pri nakladoch na teplo u jednotlivych panelakoch, ktore si uviedla, nema realny zaklad. Inemu to tvrdit mozes, ale nie mne, pretoze pri rozdiele v spotrebe tepla 130 GJ to ani nemozes tvrdit. Mna nezaujimaju subjektivne fakty, ja posudzujem objektivny stav a ten je jasny ako facka. Pretoze prepac, ale inak nevies sama, o com vlastne pises. Takze este raz na zaver: v spotrebe panelakov, ktore si uviedla podla ich nakladov a v ich teplotnej pohode nie je medzi nimi ziaden podstatny rozdiel. Inak povedane, vo vasom panelaku, ktory nemeria, nie je o nic vacsia tepelna pohoda , ako v panelakoch, kde sa meria. Ak mi das podlahovu plochu bytoveho domu, cenu za 1 GJ, podlahove plochy bytov, tak Ti to prepocitam na spotrebu tepla v kWh kazdeho bytu, ak ju doplnis o stavebnu sustavu, tak Ti aj napisem, ake tepelne straty ma bytovy dom, byty a teda, a kolko musis dodat teplenej energie, aby si dosiahla danu teplotu. Tepelna energetika bytovych domov nie je o reciach, ale o objektivnych faktoch , ktore jednoducho existuju, ci to chceme, alebo nie. Potom by si pochopila aj nerealnost svojho tvrdenia, aj ked sa Ti velmi paci osobne. Ja Ti tvoje tvrdenie neberiem, ak Ta uspokojuje, je to Tvoja vec. Ak chces tvrdit, ci plytvate s teplom, alebo nie, tak iba posudenim, ci pre dany bytovy dom danej stavebnej sustavy a stavebnych uprav je dana spotreba tepla ekonomicka, alebo nie. Nakoniec o tom je energeticky audit budov, takze nepis o plytvani so zdravim v suvislosti s teplom, pretoze su to iba dalsie fraze, ak nie su uvedene dolezite fakty v danej suvislosti.
1 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Elenka, naprosto s tebou suhlasim, ze meranie by nemuselo byt, keby sa chovali ludia normalne. Ale problem zacina uz u toho, ze kazdy clovek ma ine tepelne poziadavky, pretoze kazde telo je ine, takze uz tu vznika nerovnomernost a rozdielnost na spotrebu v byte a v konecnom dosledku na meranie, lebo ak berieme skalu teplot od 18 stupnov do 24 stupnov / cesi dokonca v legislative pripustaju 40% rozdiel vo vyuctovani na obe strany, co je teplota v skale 16 az 24 stupnov/, tak je tu rozdiel 6 stupnov Celzia, co predstavuje rozdiel v nakladoch na teplo 42 %. A to je velky rozdiel uz v nakladoch, ktore sa inak v podlahovke rozpocitava na vsetkych rovnako. A uz to je na zamyslenie. A to, ze niekto v byte ma velmi nizku teplotu, to nie je o setreni, ale o hluposti, ci vypocitavosti, ale zase je to v konecnom dosledku o nastaveni metodiky rozpocitavania, ktora ho donuti sa spravat inym sposobom, ked zisti, ze vlastne aj tak zaplatil za teplo, co neodoberal, za zakladnu spotrebu tepla v byte a bude premyslat inak.A zial cena bytov sa uz davno diferencuje podla polohy, podla energetickej narocnosti bytu,staci sa iba pozriet na znalecke posudky bytov, takze ak je rozdielna cena bytov v bytovom dome v danom regione na zaklade ich energetickej narocnosti, potom by sa urcite mala eneregicka narocnost odzrkadlovat aj v nakladoch na teplo v byte. A teda rozpocitavani nakladov na teplo metodou TQD.To je objektivny stav.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Najag ja sa ti čudujem, prečo za každú cenu musíš písať recenzie k našim názorom a už vobec Ti neprínaleží písať na moju adresu poznámky typu "nevieš o čom píšeš, predsa mi nejdeš tvrdiť a podobne...TEBE nič tvrdiť nechcem!... napísala som sem svoj postreh a ja nepotrebujem tvoje dokazovania, nakoľko je vo veci strašne veľa aspektov, ktoré moje postrehy ovplyvňujú a ani ty ani nikto iný z tejto debaty v mojom paneláku nebýva. Ja nikomu nič nenanucujem a kto chce si urobí po svojom. Ďakujem za tvoje siahodlhé odborné úvahy . A ak chceš vedieť prečo nedosiahneme 24 stupňov, tak ti niekedy tú "fintu" prezradím.
Naposledy upravil Halli : 11.04.08 at 13:09
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica, ja Tvoje finty teplotne nepotrebujem, ja sa v teple vyznam sam. Len nechapem, preco pises svoje zavery o spotrebe tepla na fore, ked zaroven odmietas vyjadrenie niekoho k nim. Toto je forum pre kazdeho, kto chce nieco vediet a pre kazdeho, kto chce nieco odovzdat. Takze, aj ja chcem aj ziskat, aj dat, ak mam co. Ale na fora s odborymi problemami jesitnost nepatri. Takze, ked nieco napises, tak musis aj ocakavat, ze Ti niekto iny sa k tomu vyjadri.Najma vtedy, ak danemu problemu rozumie. Ci sa Ti to paci, alebo nie. Alebo ocakavas, ze Tvojim postrehom a zaverom budu na fore iba tlieskat? Ale urcite viem jedno, ze toto forum nie je forum hlupych ludi, ktorym sa nieco napise a oni to zozeru aj s navijakom. Takze nepis "nakoľko je vo veci strašne veľa aspektov, ktoré moje postrehy ovplyvňujú a ani ty ani nikto iný z tejto debaty v mojom paneláku nebýva " , pretoze uz tym iba zahmlievas. Ked napises , ze po prepocitani nakladov na teplo je v panelakoch skoro rovnaka spotreba tepla a tym aj skoro rovnake teplotne chovanie ,ci sa meria, alebo nie , tak to bude ovela ferovejsie. Pretoze si pochopila podstatu. Pretoze nemusim byvat v Tvojom panelaku a ostatnych, aby som pochopil podstatu toho, o com si pisala. A bez tych strasne vela aspektov. Pretoze v technickych oblastiach su aspekty vacsinou jasne definovane. Takze sa nedaju prilis okecavat. A nakoniec, ja Ti nic nedokazujem,iba som poukazal na nepravdivost Tvojich tvrdeni v Tvojom prispevku, aj ked ich tak vehementne obhajujes. Niekedy je v zivote holt tazko priznat, ze som sa v niecom mylil, ze v niecom ma pravdu iny, kto mi oponuje. Ked sa bojis chodit do lesa, tak do lesa nechod.
1 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Julian suhlasim s tebou. Na severnej strane na schodisku by okna ani nemali byt. My sme ich tiez vymenili za okna s trojsklom, zaroven sme vybudovali zadverie. Eliminoval sa kominovy efekt v chodbe.Teplota stupla na poschodiach do stvrteho podlazia o 3 az 4 stupne Celzia. Pri tom istom vykone radiatora, ktory je na prizemi. Podstatne je, ze sa zmensil prestup tepla z bytov do chodby, zmensili sa tepelne straty v bytoch, o ktorych vlastnici bytov ani netusil.Teplota na chodbe sa pohybovala rano okolo 17 stupnov Celzia.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Slavica, ja Tvoje finty teplotne nepotrebujem, ja sa v teple vyznam sam. .
Fajn vysvetlil sme si to, máš vo všetkom pravdu A poprosím vyjadrovať sa k teme a nie KU MNE! , prečítaj si svoje članky a nekomentuj moje názory, len nazory k teme všeobecne.
Naposledy upravil Halli : 11.04.08 at 19:13
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Velmi ma tesi Slavica, ze sme si to vyjasnili, vo vsetkom pravdu nemam pochopitelne,nie som genius, mam vedomostne rezervy este velke, aj ja som iba clovek omylny, ale co som pisal ohladom daneho problemu, tak mam pravdu urcite.
Clovek pozna , ako na tom je, ak predovsetkym konfrontuje svoje odborne nazory s odbornymi nazorami inych, este lepsich. Tym som nemyslel samozrejme seba, aby bolo jasne.Tam pochopi, kde dosiel a ako daleko este moze ist, lebo v technickej oblasti neexistuju hranice poznania, iba sa k nim priblizujeme. A vyjadruje sa nielen k teme a problemu, ale aj k nositelovi temy a problemu, lebo iba s nim sa da diskutovat o danom probleme a vyjasnovat si vzajomne nazory. Ved preto sme na fore.Ale nikdy to nie je z mojej strany osobne, mne ide iba o odbornu stranku problemu.
Naposledy upravil najag : 11.04.08 at 14:13
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

slavica Pozri príspevok
Julian máš pravdu, ale nieje presklenie ako presklenie, lebo vy ste nahradili to staré a už len tým je to o inom. Prestup noveho plastového okna s dvojitými sklami plnenými argonom majú tú istu priepustnost ako ked vymurujeme čast okna. A naviac nam prechádzaju okna cez dve podesty takže schodište musí byt osvetlené na oboch podestách.Záleží na type paneláku a okien na chodbách. U nás je najlepšie riešenie vymeniť staré za nové bez murovky./ta mám mimochodom aj ine negatíva a to po čase ked panelák stále pracuje...tá domurovka nikdy nebude taká ako jednoliaty panel. U Vás možno máte inak riešený dom a urobili ste dobrú vec
Upresnim:
Chcel som byť stručný a potom je to domotané.Tie výmurovky mali domy, ktoré som porovnával pri nátere Thermosield. Natretý dom mal výmurovku, podobne ako druhý nenatretý. Tretí dom bol v pôvodnom stave s presklením schodišťa. Ten s presklením mal spotrebu o 17% vyššiu oproti natretému a ten o 9% nižšiu ako druhý s výmurovkov ale nenatretý. To všetko som zisťoval po telefóne po dlhšom prehováraní pracovníka CDT (vraj to nesmú).
My máme na medzipodlaží balkóny s drevenými balkonovými oknami. My sme iba vymenili vchodové dvere za hlinikové a teda pomerne tesné. Tým sa dosť obmedzil komínový efekt. Celkom sme odstavili radiátory na 4-roch vrchných poschodiach a teraz sa ukázalo že túto zimu úplne stačil jeden na prízemí.
Prvú zimu tí hore protestovali vraj je tam zima a aby mali pravdu tak niekto vždy v noci otváral balkónové dvere. Ale teraz si už zvykli a všetko je OK aj keď ide iba rad. na prízemí ( k dispozícií sú ešte tri funkčné radiátory). Takže ak odstavíš 6 radiátorov ktoré išli naplno=úspora.
Rovnaký dom si balkóny vymuroval a osadil plastové okno ale radiátory ostali. Úspora minimálna, teplota na schodišti zbytočne vysoká.
No ale každý si robí tak ako uzná za vhodné a ja mu to neberiem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Julian Pozri príspevok
Upresnim:
Chcel som byť stručný a potom je to domotané.Tie výmurovky mali domy, ktoré som porovnával pri nátere Thermosield. Natretý dom mal výmurovku, podobne ako druhý nenatretý. Tretí dom bol v pôvodnom stave s presklením schodišťa. Ten s presklením mal spotrebu o 17% vyššiu oproti natretému a ten o 9% nižšiu ako druhý s výmurovkov ale nenatretý. To všetko som zisťoval po telefóne po dlhšom prehováraní pracovníka CDT (vraj to nesmú).
My máme na medzipodlaží balkóny s drevenými balkonovými oknami. My sme iba vymenili vchodové dvere za hlinikové a teda pomerne tesné. Tým sa dosť obmedzil komínový efekt. Celkom sme odstavili radiátory na 4-roch vrchných poschodiach a teraz sa ukázalo že túto zimu úplne stačil jeden na prízemí.
Prvú zimu tí hore protestovali vraj je tam zima a aby mali pravdu tak niekto vždy v noci otváral balkónové dvere. Ale teraz si už zvykli a všetko je OK aj keď ide iba rad. na prízemí ( k dispozícií sú ešte tri funkčné radiátory). Takže ak odstavíš 6 radiátorov ktoré išli naplno=úspora.
Rovnaký dom si balkóny vymuroval a osadil plastové okno ale radiátory ostali. Úspora minimálna, teplota na schodišti zbytočne vysoká.
No ale každý si robí tak ako uzná za vhodné a ja mu to neberiem.
Super, povedala som, že ste urobili dobrú vec, všetko je na tom aký je to typ paneláku a aké opatrenie je naj... keď si to opísal je to aj zrozumiteľnejšie. Ja mám úplne iný typ paneláku a radiatory nemáme na schodištiach, tak som to brala od teba ako výzvu na vymurovanie. U nas to ale nepojde aj z toho dôvodu ako som spominala, bezpečnosť a osvetlenie. Inak dosť ma zaujímajú tie paneláky s Thermoshieldom, ak možeš popíš o tom viac ak sa dostaneš k ďaľším údajom.ďakujem my máme takéto okna a mám zaujem ich dať urobiť také ako obrazok vedľa :
Naposledy upravil Halli : 12.04.08 at 08:48
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

najag Pozri príspevok
Slavica: " logicky regulacia neumoznuje dosiahnut teplotu v byte 24 stupnov Celzia ? " A preco prosim Ta ? V akom teplotnom rezime Vam pracuje kotolna? Som velmi zvedavy na to.
Najag!
Pokúsim sa Ti dokázať, že slavica môže mať pravdu. Kým sme boli napojení na centrálnu dodávku tak tiež by som sa nedostal na 24 st.C. Teraz máme vlastnú kotolňu a dosiahnuteľná teplota je tak 23 st. C. Nie že by to nebolo možné je to jednoduché pootočiť gombíkom, ale je to neekonomické. Máme tri kotolne a teda môžme experimentovať s režimom kúrenia a porovnávať. Sú tri sekcie; dve krajné a jedna stredná. Mohol by som Ti poskytnúť reálne čísla a divil by si sa aké môžu byť rozdiely. V januári sme kúrili asi tak ako si to ty predstavuješ a prerobili sme 350 m3 plynu t.j 5000 Sk. Za jeden mesiac. Ak by si bol na našom mieste kúril by si tak? A to sme zvýšili teplotu o 1 st.C. Ďalšiu možnosť maš upraviť strmosť vykurovacej krivky. Mohol by som Ti uviesť spústu zaujímavosti okolo toho.
Každý výrobca má nejakú výkurovaciu krivku. Kľudne môže ju mať takú ako si ju ty predstavuješ.
Tiež sa mi zdá, že troška preceňuješ výpočty. Správne uvažuješ, že je tam veľa faktorov, ktoré na to vplývajú a preto výpočty hovoria skôr o nejakom konkrétnom stave ale realita môže byť kapanek iná.
Keď sme začali uvažovať o kotolni tak sme hlavne počítali. Počítal energetik, počítal projektant a aj my sme počítali (ako sme vedeli) a teraz hlavne sledujeme aká je realita (chválabohu je lepšia ako hovorili výpočty).
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Julian, ďakujem, neda sa mi ocenit tvoj príspevok, tak to napravím až to pojde. U mojho opnenta mi to išlo, zaujímavé
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Julian, ja viem ako funguje ekvitermna regulacia. Apropo,ziadal som tiez Slavicu , aby uviedla , v akom rezime pracuje kotolna. Ona neuviedla, ci maju vlastny zdroj tepla, v akom rezime pracuje , ani dalsie relevantne udaje. Ale aj tak to nie je podstatne pre dany problem, ktory nahodila. Ak su bytove domy v rovnakej stavebnej sustave, ak maju rovnaku podlahovu polochu,tak pri uvadzanom rozdiele nakladov na teplo maju v podstate rovnaku spotrebu tepla a rovnaku tepelnu pohodu. Takze na danej veci sa nic nemeni. Samozrejme, mozeme posudzovat faktor budovy jednotlivych bytovych domov, ale myslim si, ze je aj ten rovnaky. Ale zase spajas Julian dva odlisne problemy, pretoze problem nastavenia kotolne a jej regulacia je jedna vec a spotreba dodaneho tepla do bytoveho domu v ramci bytoveho domu druha vec. Pretoze posudzujeme spotrebu tepla bytoveho domu v GJ a bez ohladu na to, kolko stal 1 GJ tepla korun. Nakolko v danej veci je to irelevantne. Ak riesim problem spotreby tepla bytoveho domu, tak ho nemozeme spajat s danou kotolnou, jej nastavenim, pretoze ide o odborne dve odlisne veci. Pretoze,tak by sme sa dopracovali k tomu, ze v dvoch rovnakych domoch, vlastnymi kotolnami, ale odlisnym nastavenim, ak budeme spajat naklady na spotrebu tepla v bytovom dome, aj s nakladami na vyrobu tepla v kotoliach aj k poznaniu, ze v bytovom dome s malymi nakladami na teplo mali vysoku tepelnu pohodu a v druhom bytovom dome s vysokymi nakladami na teplo mali zimu. Ak si cital moj nazor, tak som sa vyjadroval iba k tomu, co Slavica uviedla a v podobe ,ako to uviedla. Je dobre drzat sa merita problemu a nedavat dohromady jablka s hruskami, lebo potom je z toho slivkovy lekvar. Si galantny ku Slavici, ale bud aj objektivny zaroven k tomu , co bolo predmetom mojej diskusie so Slavicou. Ja vypocty neprecenujem, pretoze vypocty su spravne za urciteho predpokladu, zalezi na hodnotach a podmienkach, ktore do danych vypoctoch dosadzujes, to predsa vies sam. Preto sa mozu aj desiati projektanti, ak nezohladnia objektivne skutocnosti, dopracovat k roznym zaverom.Ale seriozne je to vzdy vtedy, ak napise, ake vstupne hodnoty a parametre pouzil. Ved sudny znalec sa tiez dopracuje k prospechu toho, kto ho plati. Ale to uz sme ako v diplomacii, predmetom problemu bolo uplne nieco ine, nez kotolne a skoncili sme u nich. Len mi usiel ten Tvoj dokaz o pravde Slavici na zaklade toho, co uviedla vo svojom prispevku, ku ktoremu som sa vyjadroval. A nakoniec, v tomto pripade, ak niekto obmedzuje maximalnu teplotu v byte na 22 stupnov, tak to pre mna nie ziadny uspech, pretoze ak niekto chce 24 stupnov v byte, tak si ju moze dopriat a potom najma zaplatit na zaklade zmeranej spotreby tepla v byte. Ale ma moznost si ju zvolit, to je demokraticke. Takze radsej merat a mat volbu, ako nemerat teplo ale bez moznosti volby.Samozrejme, co vlastnici chceli, tak to maju. A o to je dane porovnanie spotreby tepla prave v prospech meranych panelakoch.Pretoze mali moznost sami si zvolit, aky budu mat pristup k setreniu tepla.
Naposledy upravil najag : 12.04.08 at 11:48
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tak už fakt nerozumiem o čo ti ide. Uviedla som niečo čo som dala ako porovnanie. Nevedel si vtedy ešte ani že porada existuje, ked som to sľubila.Nič som tým nesledovala a pochop, že nič ti nebudem dokladovať a ja teba pre zmenu o nič nežiadam. Dala som k tomu len krátky moj komentár. Už ma konečne v svojich siahodlhých vysvetľovaniach prosím VYNECHAJ a prečítaj si etiketu porady.Ďakujem.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.
Naposledy upravil Halli : 12.04.08 at 13:31
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať