Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
V zákone o metrológii nenájdeš, ale nejde o to.

V zásade platí, že za meradlo používané v obchodnom styku zodpovedá uživateľ nie majiteľ meradla. Samozrejmé, že za stav meradla (neporušenosť overovacích a montážnych značiek) napr. vodomera zodpovedá majiteľ bytu, lebo len on má k nemu prístup, ale za všetko ostatné (platnosť overenia) uživateľ. To sa týka príspevku vyššie.
Už som chcela navrhnúť stretko v kravíne so stolom... tam by sme si to vybúchali. Celkom to vyzerá efektne.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Naďa Pozri príspevok
podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
S týmto vôbec nesúhlasím byty nad pivnicami sú oveľa chladnejšie ako byty
na poslednom poschodí. Rozdiel je cca 5 stupňov. Mám byt nad pivnicami takže to viem posúdiť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

peton Pozri príspevok
A prečo myslíš, že sú pomerové? Podľa čoho tak usudzuješ? Na základe vyhlášky 630/2005? Tak potom napr. § 9 predmetnej vyhlášky v ods. 3 hovorí: "Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov (ďalej len KS) v pomere indikovaného (zisteného) údaja určeného meradla na meranie množstva TÚV inštalovaného u KS k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva TÚV u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania... Nevidím tu nič "pomerové". Ďalej....
Ja tu vidím to vyznačené od toho je pomerový, lebo sa rozpočítava v pomere.
... Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov (ďalej len KS) v pomere indikovaného (zisteného) údaja ...
Naposledy upravil Orim : 02.06.08 at 19:01
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

trošku mimo témy, ale potrebujem poradiť.

chcem sa opýtať a čo s tým, keď bývam na 6/7 p. a majiteľ na 7 p. si jednoducho začiatkom januára odcestoval a odstavil celú stúpačku??? Čo sa dá robiť s takýmto prípadom - tým pádom ja som sa cítila, akoby som bola rovno pod strechou.

SBD to riešilo tak,že oni do bytu nemôžu a musíme čakať pokiaľ sa vráti - je jún a on doma nebol - čo s tým, dá sa to nejako vykompenzovať, keď sme mali stúpačky odstavené od januára a prakticky doteraz???
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

cowboyka Pozri príspevok
trošku mimo témy, ale potrebujem poradiť.

chcem sa opýtať a čo s tým, keď bývam na 6/7 p. a majiteľ na 7 p. si jednoducho začiatkom januára odcestoval a odstavil celú stúpačku??? Čo sa dá robiť s takýmto prípadom - tým pádom ja som sa cítila, akoby som bola rovno pod strechou.

SBD to riešilo tak,že oni do bytu nemôžu a musíme čakať pokiaľ sa vráti - je jún a on doma nebol - čo s tým, dá sa to nejako vykompenzovať, keď sme mali stúpačky odstavené od januára a prakticky doteraz???
Pre toto sú potrebné koeficienty v zmysle vyhlášky 630/2005 aj s prílohou č. 2. V takýchto prípadoch dochádza k prestupom tepla ale platí ich ten čo kúri.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim Pozri príspevok
Ja tu vidím to vyznačené od toho je pomerový, lebo sa rozpočítava v pomere.
... Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov (ďalej len KS) v pomere indikovaného (zisteného) údaja ...
Mirko.. to som už písala... ale vraj nikde nie je označenie pomerový. A momentálne nestíham toto hľadať. Ale ak by došlo k stretku v tom kravíne, tak by som to začala hľadať. V konečnom dôsledk to nie je až také podstané ale podstatné je, že za merač zodpovedá vlastník (pomerový bytový).
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Pre toto sú potrebné koeficienty v zmysle vyhlášky 630/2005 aj s prílohou č. 2. V takýchto prípadoch dochádza k prestupom tepla ale platí ich ten čo kúri.
lenže mne sa zdá, že nám to nezohľadnili a boli sme bez tepla, pričom ostatní si kľudne boli v teplúčku
Naposledy upravil cowboyka : 03.06.08 at 08:18
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Mirko.. to som už písala... ale vraj nikde nie je označenie pomerový. A momentálne nestíham toto hľadať. Ale ak by došlo k stretku v tom kravíne, tak by som to začala hľadať. V konečnom dôsledk to nie je až také podstané ale podstatné je, že za merač zodpovedá vlastník (pomerový bytový).
Ďakujem Ti Elenka, takéto zhodenie som si naozaj nezaslúžil. Viac však komentovať nebudem, nech si urobí úsudok každý sám. Jedno si však neodpustím a to povedať, že pričom ja som hľadal riešenie v paragrafoch našich "super" zákonov a niečo rozumné z nich vyvodiť, Ty si si našla cestičku neustáleho spochybňovania namiesto kvalitného a relevantného usmernenia a poskytnutia informácií, ktoré by človek od tak skúseného poraďáka mohol očakávať. Napriek všetkému to rešpektujem, si dlhšie na Zemi ako ja a určite s bohatšími skúsenosťami.
Naposledy upravil peton : 04.06.08 at 20:39
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Je aj výraz bytové pomerové merače... keď bude čas a chuť nájdem, priložím.
Láskavo Ťa prosím, nájdi čas a prilož. Rád sa nechám poučiť a vyviesť z mojich názorov.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

A ešte niečo, nikdy som netvrdil, že máme len a len určené meradlá. Vo vyhláške sú uvedené okrem nich aj pomerové rozdeľovače tepla a keď si prečítaš poriadne tak za každým pomerovým rozdeľovačom tepla je - alebo, ani a pod. - určené meradlá tepla napr.
Ak v objekte rozpočítavania nie sú nainštalované pomerové rozdeľovače tepla ani určené meradlá tepla u konečných spotrebiteľov podľa osobitného zákona .....
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ahojte ELENKA a PETON. Niekedy žasnem nad Vašími výmenami názorov. Ja sa sem tam na nich pobavím. Ja si uvedomujem že presné vyjadrovanie je to najideálnejšie, v prípade meračov je však všetkým znalým ( a myslím že i menej znalým) jasné. že merač na vstupe domu je fakturačný, a ten čo je v byte je ten, na základe ktorého sa pomerne rozpočítava spotreba média.
Tak načo tá veľká debata s emóciami?
Elenka, neviem si ťa dosť dobre predstaviť v kravíne.
Pekný deň
Gaba
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Gabika, tu vôbec nešlo o to, ktorý merač je fakturačný. Čo sa týka koeficientovania (ktoré sa tu často "pchalo"), to nám je všetkým (snáď aj tým menej znalým) jasné a v tomto bode má Elenka samozrejme môj plný súhlas. Ja som však PREDOVŠETKÝM riešil a snažil sa vyriešiť otázku či sú vodomery určené meradlá alebo nie. Svoj názor som už uviedol, podložil príslušnými paragrafmi a očakával relevantnú odpoveď resp. diskusiu, ktorej som sa nedočkal. Že sa to točilo stále okolo koeficientu a zvrtlo sa to až ku kravínu, za to ja fakt nemôžem. Tiež mám svoj čas, hrdosť a svoju prácu si vážim. To nie je ješitnosť. Ale pre niekoho budiš. Snaha pomôcť bola. Krásny deň všetkým a ak debata nudila - sorry, a ak ste sa bavili - fajn.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

peton Pozri príspevok
Ak v objekte rozpočítavania nie sú nainštalované pomerové rozdeľovače tepla ani určené meradlá tepla u konečných spotrebiteľov

Ahoj .

Len pre upresnenie doma my takéto nemáme . A ja by som ani nedovolil , aby mi ich namontovali !!
Nikdy !!

Ahoj
Ka Mil
0 0
matejmikuska matejmikuska

matejmikuska je offline (nepripojený) matejmikuska

cowboyka Pozri príspevok
trošku mimo témy, ale potrebujem poradiť.

chcem sa opýtať a čo s tým, keď bývam na 6/7 p. a majiteľ na 7 p. si jednoducho začiatkom januára odcestoval a odstavil celú stúpačku??? Čo sa dá robiť s takýmto prípadom - tým pádom ja som sa cítila, akoby som bola rovno pod strechou.

SBD to riešilo tak,že oni do bytu nemôžu a musíme čakať pokiaľ sa vráti - je jún a on doma nebol - čo s tým, dá sa to nejako vykompenzovať, keď sme mali stúpačky odstavené od januára a prakticky doteraz???
Zdravim,
ja mam rovnaky problem, v nebytovom priestore pod nasim bytom je priestor v ktorom sidli kniznica. Kniznica je zavreta a nekuri sa v nej. Tym padom je odberatelom nasho tepla. Nenasiel som nejaku relevantnu odpoved co s tym. V jednej odpovedi je spomenute ze plati ich ten co kuri - to znamena ze mam smolu a mam sa s tym zmierit?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

matejmikuska Pozri príspevok
Zdravim,
ja mam rovnaky problem, v nebytovom priestore pod nasim bytom je priestor v ktorom sidli kniznica. Kniznica je zavreta a nekuri sa v nej. Tym padom je odberatelom nasho tepla. Nenasiel som nejaku relevantnu odpoved co s tym. V jednej odpovedi je spomenute ze plati ich ten co kuri - to znamena ze mam smolu a mam sa s tym zmierit?
Presne tak, len sa s tým musíš zmieriť. Bohužiaľ to je dôsledok toho, že každý sa snaží teplom šetriť individuálne. Umožnili sme ľuďom vypínať kúrenia, aby mohli ušetriť a takto sa to vracia späť. Oni majú právo si vypnúť kúrenie, na fixnej zložke sa ale podieľajú aj tak.

Tebe bohužiaľ nemôžu ani určiť koeficient zohľadňujúci nevýhodnú polohu, lebo to nie je rožný byt a skutočnosť, že pod tebou je dočasne vypnuté kúrenie z tej miestnosti prízemnú alebo rožnú neurobí.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Dovoľujem si upozorniť Vás na reláciu o rozpočítaní nákladov na vykurovanie:

Kontakty
Rádio Slovensko (SRO 1)
12.6.2008
20.00

.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=1&page=program&act=show Program&mesiac=06&rok=2008&dateOfProgram=2008-06-12&stationID=1

Bude tam riešená spravodlivosť platib za vykurovanie, pomery, koeficienty a pod.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ak chce niekto hovoriť o spravodlivosti v energiách, tak nech ide na Mars. Tibi, ďakujeme za informáciu.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

peton Pozri príspevok
Ak chce niekto hovoriť o spravodlivosti v energiách, tak nech ide na Mars. Tibi, ďakujeme za informáciu.
Rovník je bližšie. A vraj tam treba menej kúriť.

Ahoj
Ka Mil
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tibor889 Pozri príspevok
Dovoľujem si upozorniť Vás na reláciu o rozpočítaní nákladov na vykurovanie:

Kontakty
Rádio Slovensko (SRO 1)
12.6.2008
20.00

.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=1&page=program&act=show Program&mesiac=06&rok=2008&dateOfProgram=2008-06-12&stationID=1

Bude tam riešená spravodlivosť platib za vykurovanie, pomery, koeficienty a pod.
Práve to počúvam a nemám k tomu nič iné, len to čo som tu písala už veľmi dávno a dosť často... Pokiaľ bude technika rozpočítavania taká aká je a nebude sa brať ohľad na kradnutie tepla medzi bytmi /ktoré mimochodom vobec nie sú uspôsobené na to, aby boli izolované od susedných bytov/ dovtedy budú merače tepla slúžiť len na vymývanie mozgov ľudí a tak sa aj ludia budú k tomu stavať. Šetriť na teple na úkor susedov a aj vlastného zdravia.... A keď už budeme šetriť tak, že budeme mrznuť a sedieť v deke v bytoch - to je už len krok k tomu aby dodavatelia požiadali URSO aj o 50% zvýšenie ceny , nielen o 20% ako teraz podávajú návrh. je to logické -prichádzajú o zisky! Už sa trasú aj pred globálnym oteplením a teplými zimami...Takže len vypínajme veselo a nechajme sa poučať od odborníkov, ktorým ide úplne o niečo iné ako o to aby žil človek vo svojom byte dôstojne.

A najlepšie vydať zákony, ktoré sú polovičné, nedoriešené, alibistické a vy vlastníci sa rozčulujte, pohnevajte sa so susedmi a hadajte sa na schôdzach ako vobec robiť rozučtovanie...to fakt "nemá chybu"
Naposledy upravil Halli : 13.06.08 at 09:20 Dôvod: dodatok
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

slavica Pozri príspevok
Práve to počúvam a nemám k tomu nič iné, len to čo som tu písala už veľmi dávno a dosť často... Pokiaľ bude technika rozpočítavania taká aká je a nebude sa brať ohľad na kradnutie tepla medzi bytmi /ktoré mimochodom vobec nie sú uspôsobené na to, aby boli izolované od susedných bytov/ dovtedy budú merače tepla slúžiť len na vymývanie mozgov ľudí a tak sa aj ludia budú k tomu stavať. Šetriť na teple na úkor susedov a aj vlastného zdravia.... A keď už budeme šetriť tak, že budeme mrznuť a sedieť v deke v bytoch - to je už len krok k tomu aby dodavatelia požiadali URSO aj o 50% zvýšenie ceny , nielen o 20% ako teraz podávajú návrh. je to logické -prichádzajú o zisky! Už sa trasú aj pred globálnym oteplením a teplými zimami...Takže len vypínajme veselo a nechajme sa poučať od odborníkov, ktorým ide úplne o niečo iné ako o to aby žil človek vo svojom byte dôstojne.

A najlepšie vydať zákony, ktoré sú polovičné, nedoriešené, alibistické a vy vlastníci sa rozčulujte, pohnevajte sa zo susedmi a hadajte sa na schôdzach ako vobec robiť rozučtovanie...to fakt "nemá chybu"

Presne tak. A dôsledok toho celého šetrenia energiami sú potom takéto príspevky:

matejmikuska Pozri príspevok
Zdravim,
ja mam rovnaky problem, v nebytovom priestore pod nasim bytom je priestor v ktorom sidli kniznica. Kniznica je zavreta a nekuri sa v nej. Tym padom je odberatelom nasho tepla. Nenasiel som nejaku relevantnu odpoved co s tym. V jednej odpovedi je spomenute ze plati ich ten co kuri - to znamena ze mam smolu a mam sa s tym zmierit?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať