Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Sany, zbytočne ti tu budem vysvetlovat o čom je regulácia a šetrenie. Ty chces 25 inym staci 21 a nechcu si stale zatvarat a otvarat ventily, ak sa nastavi prietok tak aby ste mali 25 stupnov potom si nemusíte robit regulaciu.Napisala som ti bud...alebo....Tu riešime všetci ako ušetrit, mame ine problemy ako si narokovat čo chcem a čo nie. To by som sa zblaznila keby každý s tých 108 bytov čo spravujem chcel ine.Tak ako napisali tu už mnohí možes ist do baraku a urobit si tam trebars aj saunu
Este jeden dodatok: som za regulaciu, za usporu tepla, ale chcem to dosiahnut aj zateplením panelaku, vymenou dveri, výmenou schodištových okien-su tam nehorazne uniky a to nehovorim o oknach v bytoch.Sany maš vymenene okná? Ja byvam na prízemí a zimy si užijem až až, ale po výmene okien je to ovela lepšie a ked dam vymenit dvere na vchode s ktorými susedi moj byt bude to zas o krok dalej- ja nechcem platit "zdieračom", ktorí maju monopol na teplo, za to čo mi natlačia do bytu a až spravím všetko preto aby bola v byte pohodova teplota budem spokojna.
Naposledy upravil Halli : 20.06.06 at 09:32
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ešte tu je možnosť alternatívy. Keď máš nízku teplotu cez ústredné kúrenie, treba zvážiť dokurovanie iným vykurovacím telesom. SVB sú založené na väčšinovom princípe. Kde je väčšina, tam je zákon. Tak to v realite beží, všade. Viď voľby, atď. Veď už sme tu všetci "veľkí". Za luxus sa platí. Na výber má každý, treba len zvážiť formu a cestu.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Nedá mi, aby som sa nevyjadrila k názoru Sany. Tiež si myslím, že slovo regulácia by mala o tom, že si môžem regulovať teplo - podľa izieb, a podobne. V neposlednom rade aj podľa svojich potrieb. Veď o tom by asi mali byť tie ventily! Aby som si mohol teplotu v byte regulovať, ale nie mrznúť . Že nemožno prispôsobovať potreby všetkým? To je síce fakt, ale ide tu aj o určitú ohľaduplnosť k tým, ktorí sú napr. chorí, starší a pod., ktorí nemôžu "kmitať" po byte, aby im nebola zima. A aj pre týchto by mala byť zabezpečená určitá tepelná pohoda, za ktorú si samozrejme budú musieť priplatiť. Ja si asi takto predstavujem reguláciu tepla a nikoho by som nevyhadzovala do rodinného domu, lebo keby naň mal, tak by už v ňom asi býval
:p
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Termohydroregulácia v bytovom dome je hlavne o tom, aby do každého bytu sa dostalo teplo rovnomerne. Tzn., bývalo normálnym javom, že na prízemí mali v byte 15-18 °stupňov Celzia, v stredných výškach 28 stupňov, na najvyššom poschodí 22 stupňov. Po zavedení termoregulácie, vyregulovaní vykurovacích rozvodov /robí sa na spiatočkách, na základe vyjdrení odborníkov bez spiatočiek nie je termohydroregulácia úplná, teda naslúži tomu čomu má/, sa má do každého bytu z centrálnych rozvodov dostať rovnaká teplota. Hlavne o tomto je termohydroregulácia. A to že to bola realita, nepochybujem Sama bývam na prízemí, nad nevykurovanými pivnicami. Roky sme mali radiátory letné, teplota bola nerovnomerná vo vykurovacích telesách. Platili sme za dodané teplo do domu, nikto nezohľadnil, že sme dostávali teplo cca 15-18 stupňov. Na ventile si nastavíš teplotu, akú chceš. Keď maximum, máš to mať. Keď máš nízku teplotu, stále máš možnosť dodatočného vyhrievania alternatívou, ktorú si zvolí každý podľa svojho. Prečo ventil neumožňuje vyššiu teplotu treba asi hľadať v zákonoch o maximálnej, resp. minimálnej garancii, ktorú je povinný dodávateľ dodať. Keď takéto usmernenie je dané zákonom na dodávku TÚV určite je aj na kúrenie. Momentálne ma to nezaujíma, tak to nehľadám. Ale keby som to chcela a potrebovala vedieť, vyzistím. Toto sú moje technické znalosti k predmetnej téme. Možno som niečo pozabudla, prosím doplňte. Ťažko tu riešiť niečo, čo neviem ovplyvniť. Ale termohydroregulácia s následným vyregulovaním vykurovacích rozvodov je určite spravodlivejšia, resp. bližšie k tomu, aby si každý reguloval teplo v byte aké mu vyhovuje. Odhliadnuc od toho, že sa tým aj šetria náklady na dodávku tepla.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Je to presne tak ako píše Slávica, jeden si bude myslieť, zaplatím si to teplo, ktoré mám rád, ale pritom vyhrievam aj suseda, ktorý šetrí /ono záleží na meračoch nainštalovaných v dome, pokiaľ sú len také čo merajú energiu dodanú cez vykurovacie teleso, nebude platiť skoro nič/, ale teplo bude mať od suseda, ktorý si bude na vlastné náklady dokurovať na teplotu pre neho potrebnú. Treba to asi pekne rozpitvať aby to bolo jasné. Cez každý múr, stenu z akéhokoľvek stavebného materiálu sú totižto % prestupy tepla. Ako bolo v starých filmoch vidieť keď počúvali na spoločnej stene cez nejaké plechové poháre, aby boli v obraze, tak takisto to tebou zaplatené teplo dávaš susedovi. Ibaže ty mu ho zaplatíš a on ho užíva spolu s tebou. Neviem o niečom, čo by toto do detailov odstránilo. Možno sa niekto ozve a poradí izolant, ktorý tomuto dokáže zabrániť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Je to presne tak ako píše Slávica, jeden si bude myslieť, zaplatím si to teplo, ktoré mám rád, ale pritom vyhrievam aj suseda, ktorý šetrí /ono záleží na meračoch nainštalovaných v dome, pokiaľ sú len také čo merajú energiu dodanú cez vykurovacie teleso, nebude platiť skoro nič/, ale teplo bude mať od suseda, ktorý si bude na vlastné náklady dokurovať na teplotu pre neho potrebnú. Treba to asi pekne rozpitvať aby to bolo jasné. Cez každý múr, stenu z akéhokoľvek stavebného materiálu sú totižto % prestupy tepla. Ako bolo v starých filmoch vidieť keď počúvali na spoločnej stene cez nejaké plechové poháre, aby boli v obraze, tak takisto to tebou zaplatené teplo dávaš susedovi. Ibaže ty mu ho zaplatíš a on ho užíva spolu s tebou. Neviem o niečom, čo by toto do detailov odstránilo. Možno sa niekto ozve a poradí izolant, ktorý tomuto dokáže zabrániť.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

slavica
Sany, zbytočne ti tu budem vysvetlovat o čom je regulácia a šetrenie. Ty chces 25 inym staci 21 a nechcu si stale zatvarat a otvarat ventily, ak sa nastavi prietok tak aby ste mali 25 stupnov potom si nemusíte robit regulaciu.Napisala som ti bud...alebo....Tu riešime všetci ako ušetrit, mame ine problemy ako si narokovat čo chcem a čo nie. To by som sa zblaznila keby každý s tých 108 bytov čo spravujem chcel ine.Tak ako napisali tu už mnohí možes ist do baraku a urobit si tam trebars aj saunu
Este jeden dodatok: som za regulaciu, za usporu tepla, ale chcem to dosiahnut aj zateplením panelaku, vymenou dveri, výmenou schodištových okien-su tam nehorazne uniky a to nehovorim o oknach v bytoch.Sany maš vymenene okná? Ja byvam na prízemí a zimy si užijem až až, ale po výmene okien je to ovela lepšie a ked dam vymenit dvere na vchode s ktorými susedi moj byt bude to zas o krok dalej- ja nechcem platit "zdieračom", ktorí maju monopol na teplo, za to čo mi natlačia do bytu a až spravím všetko preto aby bola v byte pohodova teplota budem spokojna.
Neviem, prečo reaguješ podráždene ( alebo sa mi to len zdá?). Ja síce byty nespravujem ale v jednom bývam a áno, chcem mať aj v tom byte maximálne pohodlie a mrzí ma, že som odkázaná na nejakého správcu, kedy láskavo zakúri, kedy kúriť už, alebo až prestane. Uisťujem ťa, že keby som na ten barák mala, išla by som doňho. (Silne mi to pripomína reakcie typu " nepáči sa ti? tak choď....nájdeme takého, čo bude držať hubu a krok...."
A áno, mám vymenené okná, preto mám v zime 30 stupňov ( a to som krajný byt na konci baraku). Tepla nám ide do baraku až-až, susedia majú 19 stupňov a je im dodávané to isté teplo. Najlepšie riešenie by pre mňa bolo urobiť si vlastné kúrenie, ale to mi správca nedovolí.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
slavica
Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich
maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.
Milá Slavica - tento problém vykurovania okolitých bytov som sa pokúšala nastoliť v mojom príspevku č. 5 témy"Povinnosť temperácie bytu". Ale zatiaľ nik nereagoval, neviem, či má niekto skúsenosť s vhodným a jednoduchým odizolovaním bytu. Túto radu by iste uvítali mnohí tí, ktorí majú nad sebou byty, ktoré nik nevykuruje, alebo kde mimoriadne šetria .
Čo sa týka nášho prvotného problému - možnosť regulovať potrebnú teplotu
v byte pre jednotlivé skupiny obyvateľstva (malé deti, starší, chorí, imobilní a pod.), dovoľujem si trvať na tom, že takíto ľudia by mali mať možnosť voľby teploty v byte (aspoň tých cca 24 stupňov C) takým spôsobom, aby si mohli nastaviť ventilom potrebnú teplotu. Ale to my tu asi nevyriešime, to by asi tí, ktorí to stanovujú zákonom, museli mať podobné problémy .
Inak vysoko si vážim Vašu znalosť tejto problematiky, často sledujem najmä Elenkine príspevky na vysokej úrovni. Baby - ste proste perfektné !!!
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

slavica
Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.
A čo takto to priškrtenie ventilu na nulu riešiť tak, že by to jednoducho nešlo? Ventil na nule by temperoval na nejakú minimálnu teplotu a proste radiátor by sa vypnúť úplne nedal. Tak by nehrozilo, že sused bude vykurovať aj okolité byty. Prečo sa maximum obmedziť dá, ale minimum zabezpečiť nie? Ja nie som technik, ale som presvedčená, že to nie je až také náročné.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ďakujem za ocenenie. Potešilo. S tým nápadom, že by sa nemohol dať ventil na 0 by sa aj mne páčil. Na zhromaždení, technicky podložiť, ekonomicky, graficky znázorniť. Doložiť výpočtami o tom ako sa to vlastne prepláca a nie aby na tom niekto šetril. Super nápad. Len ešte to obhájiť tak, aby to bolo každému členovi jasné. Toto sú veci, ktoré veľa ľudí nechce pochopiť. Celý deň 0 po príchode zapnúť, energeticky veľmi náročné vykúriť za ten čas čo sa človek doma zdržiava. Myslím, že my všetci tomu rozumieme. Pokiaľ aj steny bytu nebudú mať patričnú teplotu ten ventil neprestane dokurovať na nastavené stupne. Preto je vhodné zatepliť obvodové steny, vymeniť okná, zatepliť strechu, suterén, vchod. Všetko kade je možný únik tepla. Vtedy sa to teplo dokáže udržať. Zbytočné jednostranné zateplenie. Takže neviem kto bude mať odvahu a skúsi medzi susedmi presadiť - žiadna 0 na ventile. Fakt sa mi to páči.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Samozrejme že sa to da nastavit, pýtala som sa nato. Dali to v jednom panelaku a po roku to davali naspät lebo ludia to zas nechceli a tak to ide dokola... Vobec nereagujem podraždene Sonurka, ale asi tažko pochopiš to s čim sa ja dennodenne zaoberám už 8 rokov a s čím pracujem už takmer 15 rokov/predtým bytový podnik, teraz sukromne vedenie troch SVB/ Neznamena to, že som zjedla všetku mudrost sveta, len už mi nezostava čas na riešenie takých veci ake trapia teba. tak mi to prepáč ak sa ta to dotklo. Pekny den prajem.
Naposledy upravil Halli : 20.06.06 at 16:15
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pozerala som na naše termostatické ventily, my máme na nich na hodnote 6 až do 28 stupňov. Či to je reál, neviem. Ale pri * máme 6, 1-10, 2-13, 3-17,5 srdiečko - 20, 4-22, 5-25, 6-28. Takže asi záleží aj od typu termostatického ventilu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemôžem sa dostať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, dnes mám problém ohľadom čítania, nieto ešte písania, tak sa ospravedlňujem. Ale pokiaľ by bola horná hranica teploty kúrenia obmedzená, mal by sa urobiť tzv. ekvitermický uzol už na vstupe ÚK do domu. Pokiaľ tam nie je, nemala by byť horná hranica obmedzená. Ale to by muselo byť odsúhlasené na zhromaždení vlastníkov. Pokiaľ to tak nebolo, nikto ten tzz. ekvitermický uzol nemôže dať urobiť.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
my máme termostatické ventily...a stupne sú tam 1-6..
a práve dnes nám montovali pomerované merače tepla..
a vŕtali nám do radiátorov/ máme tie rovné korády panelové/
Naposledy upravil Hlinkovx : 21.06.06 at 10:08
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tie príspevky si raz zmiznú, potom sa zas objavia. Už to je ako s peniazmi v peňaženke, no nie? Nespomínajúc iné abnormálne javy. To s tým 1-6 znamená, že 1 je nastaviteľná a 6 sú stupne, 2-10 stupňov a tak ďalej, aby tu nedošlo k nejakému omylu. Ďakujem.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mal by k tomu byť dodaný aj návod a s približnou hodnotou aj stupne
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

chcem vás poprosiť o radu,
prečítala som všetky príspevky ohľadom meračov tepla ale nenašla som odpoved na moju situáciu.
Kupili sme byt, správu vykonáva OSBD, máme merače od firmy Techem. zistili sme, že jeden merač je trochu uvoľnený. Chcem to nahlásiť aby nás neupodozrievali, že sme s ním manipulovali, len neviem ako mám postupovať. Povedala som to domovému dôverníkovi, ktorý ale zdá sa na to kašle.
Volala som do firmy Techem kde mi povedali aby som to dala písomne na OSBD. Neviem či má byť až taká iniciatívna a obchádzať domového dôverníka,lebo neviem ako sa to potom bude uhrádzať. Či to pôjde z fondu opráv alebo to budem musieť zaplatiť. Rovnako nám nefunguje ani zvonček.
Ďakujem za cenné rady.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Merače tepla sú súčasťou bytu, to znamená, že z fondu opráv by sa hradiť nemali. Tak ako merače na vodu tak aj tieto si hradí vlastník bytu sám. To znamená, že treba to nahlásiť na OSBD, ktorí budú kontaktovať firmu Techem a oni by merač mali prísť skontrolovať. Keď ste kúpili byt, bol tento merač už uvoľnený, alebo ste to zistili až po určitom čase, keď už v byte bývate? Lebo ak ste byt prevzali a hneď pri preberaní nebol tento nedostatok zistený, ťažko vám niekto uverí, že ste ho nepoškodili vy. Záleží aj od serióznosti firmy, či dokáže na rovinu priznať, že niečo bolo zle namontované a teda že to nie je vaša vina a v tom prípade by ste to hradiť nemuseli (záleží aj od záručnej doby). Samozrejme, že tu treba zistiť, čo spôsobilo uvoľnenie merača a na základe toho sa dá potom určiť vinník. Čiže je veľa vecí, ktoré ovplyvnia to, či si to zaplatíte vy alebo nie, ja som ich popísala v skratke. Myslím, že o to platenie ti išlo. Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja osobne poradím tiež písomne napísať všetky problémy, ktoré boli zistené. Jeden list dať predsedovi proti podpisu, druhý zaslať na OSBD. Skutočne sa môže stať, že príde na vyúčtovanie a zistia nefunkčnosť a potom bude doúčtované na základe priemeru. Merač mohol byť aj zle namontovaný. Treba zistiť či sa na to ešte nevzťahuje záruka. Škoda že sa na to neprišlo pri preberaní bytu. Ale treba postup /písomne atď./ dodržať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať