Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Jasne že niektorí vlastníci protestovali. Je to retroaktivita. Ja by som im poradil, aby dali podnet na súd.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Svojar, aj ked na tejto stranke sa nerad uz vyjadrujem, tak Ti chcem napisat svoj nazor. Podla toho, co si napisal, ja vidim problem v niecom inom. Z prvej vety ustanovenia §7 odstavca 6) vyplyva, ze korekcie zohladnujuce nepriaznivu polohu miestnsti bytu sa musia pouzit vzdy, ak sa konecni spotrebitelia nedohodli podla osobitneho predpisu inak. Je to smutne, ale je to tak. Takze, ak v uzneseni o rozpocitavani nakladov na teplo, ktore teraz plati, sa nedohodlo, ze korekcie sa nepouziju, tak plati vyhlaska, ze sa musia pouzit. A pretoze vyhlaska ma vacsiu pravnu silu ako uznesenie, tak sa aplikovat musi. S tym, ze nebude sa menit pomer 70/30. Ale korekcie maju vliv na rozuctovanie u vsetkych, takze je potrebne znova rozuctovat. Ale aj ten pomer sa moze zmenit, ak sa prijme uznesenie nadpolovicnou vacsinou vlastnikov bytov a nikto nepoda v 15 dnovej lehote navrh na sud o neplatnost uznesenia. Retroaktivitu obcianske pravo pripusta vo vela veciach. Najma tam, ked je zhodna vola vacsiny ucastnikov pravneho vztahu zmenit, alebo upravit dany vztah.Ktory vznikol v minulosti a upravia sa veci na zaklade terajsej vole. Najma ,ak sa nieco pravne zanedbalo, co malo byt a nebolo. Tieto skutocnosti by musel zvazit aj sud, najma ak nebolo dodrzane platne ustanevenie pravnej normy. Takze by sud rozhodol, ze je potrebne znova rozuctovat naklady s dodrzanim daneho ustanovenia platnej pravnej normy.
1 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Budem oponovať. vyhláška to síce hovorí, ale to by tie koeficienty museli byť určené. A keďže určené neboli tak ako by bola dohoda, že sa nepoužijú.V prílohe vyhlášky sú iba odporúčané.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Odpoviem Ti jednoducho. Ak neboli urcene korekcie inym sposobom, tak potom sa pouzivaju odporucane korekcie vo vyhlaske. Vyhlaska dava moznost, aby sa mohli pouzit korekcie presnejsie, podla konkretnej budovy, jej stavebnej sustavy....ale, ak nie su specifikovane konkretne korekcie, pre potreby daneho bytoveho domu na zaklade poziadaviek vlastnikov bytov, tak platia tie odporucane vo vyhlaske. To nakoniec vyplyva aj z logickeho a systematickeho vykladu ustanovenia. Tento fakt uznavam aj ja sam, aj ked korekcie pre ich nekorektnost a ich socialny podtext vobec neuznavam. Uz iba preto, ze plati vztah, cim vyssia spotreba tepla v byte, tym vacsia korekcia pre vlastnika bytu.Absurdistan. Pri merani spotreby tepla v bytoch v kWh je jasne vidiet presun tepla vo vyske korekcie z bytov s nevyhodnou polohou na byty stredne a teda vyhodne a skutocnost, ze z bytov s vyhodnou polohou sa stavaju byty nevyhodne a z bytov s nevyhodnou polohou sa stavaju byty vyhodne.Co nema logiku.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby som si mohol vybrať tak by som si vybral byt kde nie je treba žiadna korekcia. V pohode by som akceptoval všetky koeficienty na nevýhodnú polohu.

Vidím ako je to u nás.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ziadna korekcia nie je potrebna pri byvani v rodinnom dome A akceptoval by si korekcie asi dovtedy, kym by si neprisiel na to, ze z Tvojho bytu sa presunom pridavku korekcnej spotreby tepla na Tvoj byt z nevyhodnych bytov stal byt v ramci prerozdelenia spotreby tepla bytom nevyhodnym. V tej hre pomerovych dielikov spotreby tepla u PRVN nikto nic nepozna.
0 0
elist elist

elist je offline (nepripojený) elist

Ďakujem,

hoci schôdza bola oficiálne zvolaná a prebehla riadne, nie je z nej vraj zápisnica. Kto za to zodpovedá - zapisovateľ alebo predseda spoločenstva? Veď mu platíme mesačne poplatok a ešte aj odmeny. Možno zápisnicu spísať dodatočne teraz, keď schôdza prebehla riadne, aj keď pred rokom?
Elena
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Predseda spolocenstva zodpoveda za vsetko v spolocenstve. Ja by som to skor riesil novou schodzou a prejednanim toho isteho problemu, aj so spatnou platnostou, ako spochybnovat, ci nieco bolo na schodzi, alebo nie, pred rokom.Ak bude nadpolovicna vacsina suhlasit, tak nebude problem.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Ahojte, toto je veľmi dobrá téma, a veľa som sa z nej dozvedela. Mala by som však jednu otázku, aj ked neviem či to bude v správnej téme. Ako je to zálohovými platbami za kúrenie. Podla čoho by sa to malo platiť. Podla počtu osôb, alebo podľa veľkosti bytu(m2)? Podľa čoho by sa potom malo robiť ročné vyúčtovanie? My platíme podľa počtu osôb, ale zdá sa mi to trochu nelogické, lebo byt treba vykúriť, či tam býva 1 človek, alebo desiati rovnako.

Ďakujem za odpovede
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

brunetka22 Pozri príspevok
Ahojte, toto je veľmi dobrá téma, a veľa som sa z nej dozvedela. Mala by som však jednu otázku, aj ked neviem či to bude v správnej téme. Ako je to zálohovými platbami za kúrenie. Podla čoho by sa to malo platiť. Podla počtu osôb, alebo podľa veľkosti bytu(m2)? Podľa čoho by sa potom malo robiť ročné vyúčtovanie? My platíme podľa počtu osôb, ale zdá sa mi to trochu nelogické, lebo byt treba vykúriť, či tam býva 1 človek, alebo desiati rovnako.

Ďakujem za odpovede
My platíme podľa m2, podľa počtu osôb sa mi to zdá naozaj nelogické.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

aj mne to je trochu nelogické, ale podla nášho správcu to takto má byť, a vraj je to v poriadku.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ak je to vlastníkmi tak nešťastne dohodnuté tak je to v poriadku. Inak sa platí podľa m2 ak nie sú pomerové merače, inak podľa meračov.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Ďakujem. Máme merače na radiátoroch. Zálohová platba je podla počtu osôb, a ročné vyúčtovanie je rozdelené na dve časti: dieliky na meračoch a m2. To či je to takto dohodnuté neviem. Zatial nemám zápisnice zo schôdzi.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem prečo si myslým, že zálohová platba by mala byť podľa m2.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
brunetka22 Pozri príspevok
Ďakujem. Máme merače na radiátoroch. Zálohová platba je podla počtu osôb, a ročné vyúčtovanie je rozdelené na dve časti: dieliky na meračoch a m2. To či je to takto dohodnuté neviem. Zatial nemám zápisnice zo schôdzi.
Nakoľko máte ročné vyúčtovanie podľa m2 a meračov, nevidím žiaden dôvod aby ste platili zálohové platby podľa počtu osôb. To ako keby vám elektrárne dávali celý rok zálohy podľa počtu osôb a potom by vám to vyúčtovali podľa elektromera. Ved to nedáva zmysel.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

brunetka22 Pozri príspevok
Ďakujem. Máme merače na radiátoroch. Zálohová platba je podla počtu osôb, a ročné vyúčtovanie je rozdelené na dve časti: dieliky na meračoch a m2. To či je to takto dohodnuté neviem. Zatial nemám zápisnice zo schôdzi.

Záloha platba by mala vychádzať so skutočných odberov /vo vyúčtovaní/ v minulom roku prepočítaná na tohtoročné ceny.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Ďakujem. Viem že to veľmi nedáva zmyslel, ale vraj je to v poriadku. Preto som sa tu radšej opýtala, ako by to malo byť.

Martasch Pozri príspevok
Záloha platba by mala vychádzať so skutočných odberov /vo vyúčtovaní/ v minulom roku prepočítaná na tohtoročné ceny.
Tak toto sa nedeje ani náhodou. Platíme stále rovnako, alebo nám to zvyšujú. S odôvodnením, že ceny idú stále hore, a ak by sme aj zaplatili viacej, tak nám to predsa vrátia pri ročnom vyúčtovaní.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
brunetka22 Pozri príspevok
Ďakujem. Viem že to veľmi nedáva zmyslel, ale vraj je to v poriadku. Preto som sa tu radšej opýtala, ako by to malo byť.



Tak toto sa nedeje ani náhodou. Platíme stále rovnako, alebo nám to zvyšujú. S odôvodnením, že ceny idú stále hore, a ak by sme aj zaplatili viacej, tak nám to predsa vrátia pri ročnom vyúčtovaní.
Na podčiarknutú vetu by som chcel zareagovať, že ak nie je výška zálohovej platby opodstatnená, tak ich bezúročne (zadarmo) sponzorujete celý rok.
0 0
olise olise

olise je offline (nepripojený) olise

Sme bytovka s 24 bytmi. Z toho má16 bytov korekciu. Logicky mi vyplýva, že tých 8 ostávajúcich bytov je v nevýhode.
Doteraz sme mali pomer 70: 30, teraz sa zmenil na 50:50.Niektoré byty s korekciou nie sú motivované šetrením, myslím ,že po terajšej zmene pomeru ešte menej.( Bývajú tam ľudia, ktorí majú neustále okná otvorené a regul. ventily im nič nehovoria.)Môžte mi nestranne povedať, aký pomer je pre nás lepší?( mne sa zdá ten pôvodný)
Ešte jeden dotaz : korekcie uplatňujete pri každom pomere ?
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

olise Pozri príspevok
Sme bytovka s 24 bytmi. Z toho má16 bytov korekciu. Logicky mi vyplýva, že tých 8 ostávajúcich bytov je v nevýhode.
Doteraz sme mali pomer 70: 30, teraz sa zmenil na 50:50.Niektoré byty s korekciou nie sú motivované šetrením, myslím ,že po terajšej zmene pomeru ešte menej.( Bývajú tam ľudia, ktorí majú neustále okná otvorené a regul. ventily im nič nehovoria.)Môžte mi nestranne povedať, aký pomer je pre nás lepší?( mne sa zdá ten pôvodný)
Ešte jeden dotaz : korekcie uplatňujete pri každom pomere ?
Myslím si, že pre tých 8 bytov je výhodnejší pomer 50:50 pretože hodnota korekcie pri 50% je nižšia ako pri 70% (korigujú sa namerané dieliky).

Takže ak bývaš v jednom z tých ôsmich bytov, tak môžeš byť spokojný keď sa pomer zmenil na 50:50.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať