Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Dobry den,
neviem ci sa tu niekto najde kto by mi poradil s kurenim.

Mame hydraulicky vyregulovane rozvody kurenia. Probelm je v teplarni, ktora pusta velkym tlakom medium do systemu. S tym je spojene hucanie v radiatoroch. NA jesen ked zacali kurit, bolo vsetko v poriadku, prietoky boli okolo 2,4 - 2,7 m3 co nebolo skoro vobec pocut. Potom zacali kurit prietok sa priblizil na 5 m3 a tym to zacalo hucat, uz som sa aj pytal dodavatela ze to nestiha regulovat system medzi vstupnym a vystupnym potrubim. Ja som vsak priskrtil na stupackach nastaveny prietok a aj hlavne ventily na kazdom vchode som tiez priskrtil, cim som zas dosiahol nizsi prietok, sumenie sa znizilo, len neviem ci som tym neporusil vyregulovanie, ludia sa nestazuju ze maju zimu. Je mozne takto laicky menit prietok v stupacke? Teplaren sa mi nevyjadrila.
Este jedna otazka, k meracom co ma teplaren u nas ci tiez to neovplyvnuje spotrebovane GJ, ked su spiatocky chladnejsie po tom ako sa znizil prietok, ci neni nastavene meranie GJ v zavislosti na pomere teplot vstupu a vystupu, cim chladnejsi vystup tym viac odobrate GJ... aby som neokradol vlastne tym ludi o peniaze, ale snad meraju aj ine veliciny cim sa meraju spotrebovane GJ.
Dakujem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

svojar Pozri príspevok
Tak Miro čo platí - príspevok 895, že nikto neodchádza - raz iba 1, alebo 896 - ako píšeš zápis , tam Ti odišlo 13, aj keď je to len príklad, ale keď s tým máš skúsenosti tak to tak nejako muselo aj v praxi byť.
Tých 13 to bol len príklad ako by som to napísal (vymyslený). Skôr prídu neskoršie ako by odišli keď sú už tam.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

horvatm Pozri príspevok
Dobry den,
neviem ci sa tu niekto najde kto by mi poradil s kurenim.

Ja som vsak priskrtil na stupackach nastaveny prietok a aj hlavne ventily na kazdom vchode som tiez priskrtil, cim som zas dosiahol nizsi prietok, sumenie sa znizilo, len neviem ci som tym neporusil vyregulovanie, ludia sa nestazuju ze maju zimu. Je mozne takto laicky menit prietok v stupacke? Teplaren sa mi nevyjadrila.

Dakujem
Ty si len urobil za ľudí to , čo mali urobiť oni v bytoch, tým , že si priškrtil. Prietok bol na vyregulovanú sústavu aj tak dosť vysoky, ja mám momentálne tak 3,5...Neviem však ako to ovplyvnilo teplotu v bytoch ak sa nesťažujú tak je dobre ale pozor na to, ak znížia tlak v kotolni ...... bude sa menej kúriť, môže teplota dosť klasnúť, ale to už musíš odsledovať.
Naposledy upravil Halli : 12.02.09 at 08:35 Dôvod: dve rôzne veci pre pochopenie
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

dravcek Pozri príspevok
Vzhľadom na vaše znalosti z fyziky a hydrauliky, by asi bolo vhodnejšie nechať to na odborníkov.
No myslím, že jediný odborník si tu ty. o čom svedčia aj tvoje ostatné príspevky.
nechytaj za slovka, ale odpovedaj k veci , nemyslela som to spolu, že to zákonite súvisí, ale ty nám to iste vysvetlíš.ďakujem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

myslím, že nevieš ako to v našom byt. dome funguje a tak hovoríme každý o inom. Ja som v našej budove v poslednej dobe pri merači minimálne 2x za týždeň tak viem o čom hovorím a už vovec nechápem ,prečo zvýrazňuješ naš prietok a o ovplyvňovaní iných domov ani nehovorím
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

horvatm Pozri príspevok
Dobry den,
neviem ci sa tu niekto najde kto by mi poradil s kurenim.

Mame hydraulicky vyregulovane rozvody kurenia. Probelm je v teplarni, ktora pusta velkym tlakom medium do systemu. S tym je spojene hucanie v radiatoroch. NA jesen ked zacali kurit, bolo vsetko v poriadku, prietoky boli okolo 2,4 - 2,7 m3 co nebolo skoro vobec pocut. Potom zacali kurit prietok sa priblizil na 5 m3 a tym to zacalo hucat, uz som sa aj pytal dodavatela ze to nestiha regulovat system medzi vstupnym a vystupnym potrubim. Ja som vsak priskrtil na stupackach nastaveny prietok a aj hlavne ventily na kazdom vchode som tiez priskrtil, cim som zas dosiahol nizsi prietok, sumenie sa znizilo, len neviem ci som tym neporusil vyregulovanie, ludia sa nestazuju ze maju zimu. Je mozne takto laicky menit prietok v stupacke? Teplaren sa mi nevyjadrila.
Este jedna otazka, k meracom co ma teplaren u nas ci tiez to neovplyvnuje spotrebovane GJ, ked su spiatocky chladnejsie po tom ako sa znizil prietok, ci neni nastavene meranie GJ v zavislosti na pomere teplot vstupu a vystupu, cim chladnejsi vystup tym viac odobrate GJ... aby som neokradol vlastne tym ludi o peniaze, ale snad meraju aj ine veliciny cim sa meraju spotrebovane GJ.
Dakujem
Začnem od konca.
Kompaktný merač tepla sníma rozdiel teplôt (na vstupe a na výstupe teplotnými čidlami) a množstvo pretečeného media (prietokomermi). Tieto hodnoty vyhodnotí prepočítavač-počítadlo a na displey ukáže množstvo odovzdanej energie GJ, kWh.
Z toho vyplýva, že ak je väčší rozdiel teplôt pri konštantnom prietoku je aj množstvo odobratej energie väčšie. To isté platí aj o prietoku.
Ak sa viacej odoberie tepla, ľudia ho musia zaplatiť (kto iný?).

Čo sa týka vyregulovania k tomu by som mal túto pripomienku.
Tak ako je vyregulovaná sústava UK v dome, tak je vyregulovaná aj celá sústava ÚK tepelného zdroja (kotolne).
Tak ako je nastavený (vypočítaný) prietok do jednotlivých stúpačiek v dome, tak je nastavený (vypočítaný) aj prietok do jednotlivých domov.
Ak budem meniť prietok v jednom dome, tak budem vlastne meniť parametre v ostatných domoch ak na to nezareaguje zdroj. To znamená, že regulačné členy by mali byť zaplombované- tie na vstupe a na stupačkach je potrebné mať k tomu špeciálny prípravok ak chcem urobiť zmenu.
Podľa mňa si narušil reguláciu v dome (predpokladám, že si si aspoň zapísal predtým nastavené parametre). Ak si chcel meniť prietok, tak si to mal urobiť na vstupnom regulačnom člene do domu (nebolo by od veci zistiť si, aký je vlastne vypočítaný prietok v tomto bode).
Tak sa mi zdá, že ak zo zdroja "lietajú" prietoky tak ako uvádzaš, tak jeho sústava nebude bohvieako vyregulovaná (aby nebolo málo, tak radšej tlačia viac ako treba však to niekto zaplatí) a Ty tvojim zásahom by si im nevyrobil problém.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ahojte!

Potrebujem poradiť.
V polovici roku 2008 nám spravili vyregulovanie sústavy a namontovali aj PRVN. Porovnaná spotreba roku 2007 s r. 2008 je o 5% nižsia. Ak porovnám r. 2006 s r.2007 už vtedy bol pokles spotreby tepla (v dôsledku vonkajších teplôt) znížení o 14% bez vyregulovanej sústavy. Takže v porovnaní rokov 2006 a 2008 je to pokles o 19%.
Nakoľko neviem posúdiť klimatické podmienky zím v jednotlivých rokov, neviem, či je po vyregulovaní dostatočná úspora alebo nie.

Vyjadrite Váš názor. Ďakujem!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lotarka Pozri príspevok
Ahojte!

Potrebujem poradiť.
V polovici roku 2008 nám spravili vyregulovanie sústavy a namontovali aj PRVN. Porovnaná spotreba roku 2007 s r. 2008 je o 5% nižsia. Ak porovnám r. 2006 s r.2007 už vtedy bol pokles spotreby tepla (v dôsledku vonkajších teplôt) znížení o 14% bez vyregulovanej sústavy. Takže v porovnaní rokov 2006 a 2008 je to pokles o 19%.
Nakoľko neviem posúdiť klimatické podmienky zím v jednotlivých rokov, neviem, či je po vyregulovaní dostatočná úspora alebo nie.

Vyjadrite Váš názor. Ďakujem!
A tú spotrebu porovnávaš len tvoju, alebo celého objektu? Inak si myslím, že každá úspora je dobrá, aj keď je to len 5%.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka Pozri príspevok
Ahojte!

Potrebujem poradiť.
V polovici roku 2008 nám spravili vyregulovanie sústavy a namontovali aj PRVN. Porovnaná spotreba roku 2007 s r. 2008 je o 5% nižsia. Ak porovnám r. 2006 s r.2007 už vtedy bol pokles spotreby tepla (v dôsledku vonkajších teplôt) znížení o 14% bez vyregulovanej sústavy. Takže v porovnaní rokov 2006 a 2008 je to pokles o 19%.
Nakoľko neviem posúdiť klimatické podmienky zím v jednotlivých rokov, neviem, či je po vyregulovaní dostatočná úspora alebo nie.

Vyjadrite Váš názor. Ďakujem!
Na začiatok je to dobré, skutočný efekt uvidíte v roku 2010, keď ľudia pochopia čo majú a ako to používať. Bude to výsledok za celý rok. No a hodne bude rozhodovať aj spôsob rozdelenia nákladov, ak si schválite taký, ktorý bude podporovať, tých čo s teplom plytvajú, tak efekt bude nižší. Ale to je už na všetkých vlastníkov ako rozhodnete.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Je to spotreba za celý dom.
Rozzúčtovanie máme dohodnuté na 40-60 s použitím koeficientov pri znevýhodnej polohe miestnosti. No pri preštudovaní jednotlivých spotrieb bytov uvažujem nad návrhom podmienky pri uplatňovaní tohto koeficientu, závislom od spotreby. Aby sa nestávalo, že byt vykurovaní nízkymi teplotách bude mať ešte úľavy za nevýhodnú polohu.
Nemáte nejaký link na zhodnotenie teplôt zimy v jednotlivých rokoch, aby sa to vlastníkom mohlo podať takto podložené.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka Pozri príspevok
Je to spotreba za celý dom.
Rozzúčtovanie máme dohodnuté na 40-60 s použitím koeficientov pri znevýhodnej polohe miestnosti. No pri preštudovaní jednotlivých spotrieb bytov uvažujem nad návrhom podmienky pri uplatňovaní tohto koeficientu, závislom od spotreby. Aby sa nestávalo, že byt vykurovaní nízkymi teplotách bude mať ešte úľavy za nevýhodnú polohu.
Nemáte nejaký link na zhodnotenie teplôt zimy v jednotlivých rokoch, aby sa to vlastníkom mohlo podať takto podložené.
Lotarka, rozdelenie 40 : 60 je doporučené, lepšie je 30 : 70, ale aj to je špatné, pre každý obytný dom. Je treba porozmýšlať a dohodnúť pre dom také rozdelenie, ktoré zníži spotrebu tepla domu, no nie jednotlivcom, ktorí s teplom plytvajú. Vyhláška 630/2005 to umožňuje.

Máš náskok pred ostatnými vlastníkmi, vidíš to, čo oni nevidia. Čo si preštudovala? ( No pri preštudovaní jednotlivých spotrieb bytov uvažujem nad návrhom podmienky pri uplatňovaní tohto koeficientu, závislom od spotreby. Aby sa nestávalo, že byt vykurovaní nízkymi teplotách bude mať ešte úľavy za nevýhodnú polohu. ) Tvoj pohľad na vec je veľmi špatný na to, že vidíš viac ako ostatní vlastníci.

Predpokladám, že máte v dome prízemie, na schôdzi sa dohodnete na odpise 20 % nameraných jednotiek pre byty na prízemí, ak nie je pod nimi vykurovaný suterén, teda korekciu ( koeficient ) 0.80, ktorý platí pre všetky byty na prízemí.

Korekciu majú všetky byty na prízemí rovnakú, ale každý byt má iný základ, namerané jednotky na prístrojoch. Ty to chápeš tak, že ten ktorý má málo nameraných jednotiek nepotrebuje odpísať dohodnutých 20 %, ale ten ktorý má základ tri krát vyšší, tomu treba odpísať 60 %, alebo aspoň tých dohodnutých 20 %, ale tým zvýhodňuješ, tých čo s teplom plytvajú a trestáš tých, čo odoberajú teplo efektívne. Korekcia pre všetky byty na prízemí musí byť rovnaká, spôsob rozdelenia by mal nútiť toho kto má vyšší základ, aby ho znížil a tým aj spotrebu domu a svoj podiel na nej. Meranie nezníži spotrebu domu, spotrebu zníži optimálne nastavenie termostatických hlavíc, meranie je na to, aby vyhodnotilo postoj každého bývajúceho k nastaveniu hlavíc. A na základe výsledku podielového merania v dome je možné vypočítať podiel každého radiátora, bytu na spotrebe tepla v dome.

Vyhláška je flexibilná, dá sa prispôsobiť na akékoľvek podmienky konkrétneho domu. Optimálny spôsob rozdelenia nákladov nemôže byť univerzálny pre všetky domy, ten najoptimálnejší si musí dohodnúť každý dom zvlášť, podľa svojich podmienok a možností. Vyhláška 630/2005 to umožňuje, takže je na vlastníkov, či tu možnosť využijú, alebo, nám je to jedno, hlavne, že sme zdraví.

Pozri si tému Zateplenie stropov pivníc, príspevok 16, prílohu, aspoň 1. hárok. Môžeš všetky tri, možno ti niečo napovju.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

"Máš náskok pred ostatnými vlastníkmi, vidíš to, čo oni nevidia. Čo si preštudovala? ( No pri preštudovaní jednotlivých spotrieb bytov uvažujem nad návrhom podmienky pri uplatňovaní tohto koeficientu, závislom od spotreby. Aby sa nestávalo, že byt vykurovaní nízkymi teplotách bude mať ešte úľavy za nevýhodnú polohu. ) Tvoj pohľad na vec je veľmi špatný na to, že vidíš viac ako ostatní vlastníci."

Sme 3-vchodový byt. dom, ktorý na jednom poschodí má 3 rôzne veľké byty (1,3,4-izb.) a 3.-4. izbové majú aj rohové miestnosti. Zle som sa vyjadrila nie pri preštudovaní ale po preštudovaní - mám v pláne vyžiadať od správcu zoznam jednotlivých dielikov aj s príslušnými koeficientami na radiátori a nevýhodnej polohy alebo aspoň zoznam konečných spotrebných jednotiek na miestnosti. Ide mi o to, že ak byt na prízemí nekúri dostatočne a byt na 2. poschodí musí kúriť viac aj napriek tomu by musel pri terajšej dohode prispieť na 20% úľavu prízemnému bytu. Preto som rozmýšľala o podmienke, že úľavu bude mať len ten byť, ktorý kúri viacej ako ostatné byty - vlastne preto je aj tá úľava, ale ak spotrebu bude presahovať zase veľmi (ale čo je veľmi) v tom prípade tá úľava bude tiež nejako poriešená možno žiadna, aby sa nepodporovalo jeho plytvanie. No vôbec neviem od čoho sa mám odraziť, ako stanoviť, teda z kadiaľ vedieť tú správnu spotrebu, od ktorej by sa toto všetko odvíjalo.
Toto sú len moje myšlienky v hlave. Podľa môjho pohľadu by niečo takéto prispelo k spravodlivejšiemu vyúčtovaniu za teplo. Ale môže byť, že je tento môj pohľad je zlý.

Už predtým som si čítala tvoje príspevky a tabuľky, no niektoré sú na mňa ako laika dosť odborné a strácala som niť.

Ďakujem za každý názor!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka, ja musím do práce, ale keď bude čas a chuť tak Ti to vysvetlím, inač uvažuješ správne. Zatiaľ ČAU.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Viac krát tu bol spomenutý pomer 50 : 50 %, aký to má zmysel?


Údajne základná zložka má zaistiť, že byty, ktoré vlastníci nevykurujú, alebo ich vykurujú nedostatočne zaplatia minimálne 30 až 50 percent ( podľa dohody vlastníkov ) priemeru nákladov na ich byt, pretože teplota v ich byte nie je zhodná s vonkajšou teplotou, Byty sú vykurované stúpačkami a susednými bytmi. Prakticky je to pravda, ale ozaj, splní základná zložka to čo by mala? Príklad: Vlastník, ktorý byt neužíva, ani ho neprenajal na užívanie si povie, keď nebudem kúriť, nič nebudem platiť. Vlastníci rozhodnú, že zaplatí 30 percent podľa m2. Vlastník pouvažuje, zanadáva na vlastníkov a príde na to, že keď nebude kúriť, bude znižovať priemer domu a tým aj svoju úhradu 30 percent podľa m2. Ak budem kúriť, zaplatím 30 percent a ešte percentá na viac, ktoré prekúrim, takže kúriť nebudem a zaplatím len 30 percent priemeru na môj byt. Aký to môže mať dopad na jeho byt, prípadne byty susediace? Môže sa objaviť pleseň! Čo sa týka úrady nákladov susediacich bytov, ak sa správajú efektívne a ich hospodárenie s teplom je pod priemerom domu. Rozdelením 30 percent podľa m2 nič nezískajú, ba ešte musia doplácať na vlastníkov, ktorí s teplom plytvajú. Rozdelenie časti nákladov podľa m2 spôsobí, že byty, ktoré sú pod priemer nákladov domu, uhradia časť nákladov za byty, ktoré sú nadpriemer nákladov domu, takže môžu plytvať ďalej do nekonečna. Ti podpriemer, povedia, keď to mám zaplatiť ja, tak to prekúrim. Dopad na dom je taký, že sa zvýši spotreba tepla, Gj. Spôsob rozdelenia by mal byť taký, aby byt zabezpečil odber 30 percent priemeru spotreby Gj. na jeho byt, keď ich odoberie, tak ich aj zaplatí. Druhý príklad: V spodných bytoch majú stúpačky väčšiu plochu, čím vyššie položený byt, tým je plocha stúpačky menšia, v poslednom byte na vrchu domu je minimálna. Väčšia plocha dodá viac tepla do bytu, ale úhrada podľa m2 je rovnaká. Zohľadní mu 30 percent uvedenú skutočnosť? Tretí príklad: Vlastník, ktorý si zvýšil výkon radiátorov si povie, 30 percent sa rozdeľuje podľa m2 a keďže mám o 78 percent zvýšený výkon radiátorov a o 100 vyšší ako rovnaký byt vo vnútri domu, môžem s teplom plytvať, pretože časť pre plytvaných Gj. v úhrade 30 percent podľa m2 uhradia za mňa ostatný vlastníci, ak sa dohodnú na 50 percentách bude to pre mňa ešte výhodnejšie. Spotrebná zložka sa tým zníži a teda aj moja úhrada v nej. A ešte mám koeficienty nevýhodnej polohy, tie mi spotrebnú zložku znížia, čím viac miniem, tím viac mi koeficienty znížia úhradu spotrebnej zložky. Tak prečo by som si s teplom nedovolil plytvať, však to susedia za mňa zaplatia. Príkladov je isto viac, základná zložka je riešenie, podľa mňa špatné riešenie, ale ak ho schváli väčšina vlastníkov v ktoromkoľvek dome na Slovensku sú ostatný vlastníci povinní ho rešpektovať, alebo požiadať súd aby rozhodol, či je rozhodnutie väčšiny správne, alebo v súlade so zákonom. Po fakturačný merač je to obchod medzi dodávateľom tepla a odberateľom tepla domom ( vlastníkmi bytov ). Za fakturačným meračom je to vec vlastníkov. Koľko bolo minutých Gj., koľko stojí jeden Gj., aké sú náklady na teplo za celý dom. Byty individuálne, koľko som nameral jednotiek, aký je stav jednotiek v mojom byte po dohodnutých úpravách, koľko Gj. pripadá na môj byt podľa upravených jednotiek, koľko stojí jeden Gj. a aká je výška môjho podielu na nákladoch domu v Sk.


V prílohe
je prepočet.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dnes predložím vyhlášku:


Vyhláška č. 630. § 7. Z.z. 2005.

Odsek 1 vyhlášky určuje, že sa musí brať pri rozdelenia nákladov, výkon radiátorov ( korekcia, koeficient ). Zároveň určuje Základnú zložku vo výške 40% a Spotrebnú zložku vo výške 60% z nákladov domu. Ale zároveň umožňuje v súlade so zákonom č. 182 / 1993 Z.z. § 14 vlastníkom zmeniť základnú zložku v rozsahu 30 až 50% a Spotrebnú zložku v rozsahu 70 až 50%
odsek 2 vyhlášky určuje, že Základná zložka sa musí rozdeliť podľa vzorca:


Zzks= Zz/pm2d.pm2b



Zzks = Základná zložka pre konečného spotrebiteľa

Zz = Základná zložka


pm2d = Súčet úžitkovej plochy m2 bytov v dome


pm2b = Úžitková plocha m2 bytu


Odsek 3 rieši individuálne vykurovanie bytu v dome napojenom na centrálne vykurovanie.


Odsek 4 rieši neumožnenie montáže, odpisu pomerových meračov, alebo ich úmyselné poškodenie.


Odsek 5 rieši neúmyselne neumožnenie odpisu meračov, alebo ich poruchu.


Odsek 6 rieši korekciu nevýhodnej polohy miestnosti v dome. Prílohou, do poručením.


Odsek 7 rieši náklady, spotrebu v spoločných priestoroch domu.


Odsek 8 rieši prípadne iné využitie spoločných priestorov.


Odsek 9 rieši stav, ak sa v priebehu roka zmení cena za jeden Gj.


Odsek 10 hovorí: Ak sa vlastníci bytov dohodnú podľa zákona č. 182 / 1993 Z.z. inak, rozdelenie dodaného tepla sa podľa odsekov 2 až 9 neuplatňuje. Teda to, čo sa uvádza v odsekoch 2 až 9 vo vyhláške, rozhodnutím vlastníkov stráca platnosť.


Takže, odsek 10 umožňuje vlastníkom dohodnúť sa na akomkoľvek efektívnejšom spôsobe rozdelenia nákladov, spotreby tepla na vykurovanie domu, ako navrhuje vyhláška. Je možné znížiť Základnú zložku rozdelenú podľa m2 aj pod 30% určenej vyhláškou.

Základnú zložku je možné rozdeliť na viac častí, aby sa zrovnomernilo vykurovanie domu, bytov, miestnosti a aby bol odber tepla na päte domu od dodávateľa efektívny. Taký aby zodpovedal optimálnemu nastaveniu termostatických hlavíc v bytoch.

Jasne, súčet týchto častí musí zodpovedať 30 % až 50 % nákladov domu, teda možnej základnej zložky doporučenej vyhláškou a schválenej vlastníkmi bytov na schôdzi.


a = Podiel Základnej zložky napočítanej bytu podľa m2 úžitkovej plochy bytu.


b = Podiel Základnej zložky napočítanej bytu podľa počtu jednotiek v byte na rozdelenie nákladov, spotreby.



Zzks=a+b,a=(Zz/100.(1.uhz)/pm2d.pm2b),b =(Zz/100.(2.uhz)/pjd.pjb)


100 = Základ Základnej zložky, 100 percent.

1.uhz = Prvá určená hodnota zo základu Základnej zložky na rozdelenie Základnej zložky podľa m2.


2.uhz = Druhá určená hodnota zo základu Základnej zložky na rozdelenie Základnej zložky podľa jednotiek na
rozdelenie.

pjd = Počet jednotiek v dome na rozdelenie nákladov, spotreby.


pjb = Počet jednotiek v byte na rozdelenie nákladov, spotreby.


Príklad: Ak 1.uhz bude 50%. Podľa m2 bude rozdelených len 15% z nákladov domu. Ak to bude 25%, podľa m2 bude len 7,5%.



Vychádzam z priemeru radiátorov. V dome je 174 radiátorov, priemer na jeden radiátor je 0,5747. V práčovni, mangľovni a sušiarni sú tri radiátory, to je 1,7241 percenta z radiátorov v dome. Zaokruhlím smerom hore 1,8 %.

Keďže sa
jedná o spoločné priestory na ktorých majú jednotlivé byty podiel podľa majetkového podielu v dome, plochy m2. Z nákladov domu sa rozdelí na jednotlivé byty podľa m2, 1,8 % nákladov. Zbytok základnej zložky 28,2 % sa rozdelí podľa správania sa bývajúcich v bytoch podľa postoja k termostatickým hlaviciam, teda správania sa k efektívnemu odberu tepla, Gj. Základna zložka bude rozdelená 6 % podľa m2 a 94 % podľa konečného stavu upravených jednotiek na rozdelenie nákladov. Výsledok je 1,8 % podľa m2 + 28,2 % podľa jednotiek, to je spolu Základná zložka, 30 % + 70 % Spotrebná zložka = 100 % nákladov domu.

Takýto spôsob je v Súlade s Vyhláškou 630/2005, § 7, odsek 10.

Odesk 10 umožnuje iné rozdelenie Základnej zložky ako určuje odsek 2.

Na to, aby sa byty minimálne vykurovali, spotrebovali teplo 35 % priemeru na ich byt a aby bol dom, čo naj rovnomernejšie vykurovaný nemajú vlastníci lepšiu PÁKU ako sú náklady za teplo, Gj.

Zostáva predložiť Vám už len podrobný spôsob rozdelenia, aj to bude. Bude čo porovnať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Prečítal som si všetky príspevky tejto témy. To, čo som napísal v mojich príspevkoch, 95 až 97 percent bolo v nich opísané, možno iným spôsobom a na rôznych stranách, ale bolo, prípadne v iných témach. Doplnil som len troška svojich poznatkov.

Myslím, že každý vlastník by mal pochopiť, alebo si nechať vysvetliť zákony súvisiace s bývaním v obytnom dome. Sú to niekým oprávneným schválené pravidlá, ktorými by sa mal vlastník riadiť. Ak si osvojí túto vec, môže sa na vyššej úrovni podieľať pri rozhodovaní o spoločných veciach domu v ktorom býva, prípadne môže poradiť aj iným ľuďom ako postupovať pri riešení problému. Ak poznáme teóriu, teoretické možnosti a podstatu veci, dáva to praktický výsledok, ktorý môže byť kladný, alebo záporný.

Na niektorej stránke internetu som si prečítal, že s meraním prišli Nemci po prvej ropnej kríze v roku 1974. Ak dokážete v spomienkach cúvnuť do uvedeného roku a predstaviť si možnosti výpočtovej techniky, spracovanie podkladov na nej a nákladov za ich spracovanie, nediví sa tomu, že kombinovali rozdelenie podľa merania s rozdelením podľa m2. No je 21 storočie, éra osobných počítačov. V starom Egypte, kňazi zneužili zatmenie slnka a tých, čo nevedeli o čo ide, mali pod svojím vplyvom, poslúchali ich z nevedomosti. Dnes tiež niekto tvrdí, počúvajte nás a rozdeľujte náklady na teplo, tak ako pred tridsiatimi piatimi rokmi. Síce máme počítače, ale pre nás je to tak jednoduchšie, výhodnejšie, načo si robiť starosti, však on to niekto zaplatí! KTO ASI??? Dnes teplo pôsobí na veci okolo seba presne tak ako v starom Egypte.

Rozpočítavanie metodikou +/- 40 %. Je to pekná myšlienka, ale nerieši efektívnosť kúrenia v dome. Tej osobe je jedno ako kto kúri. Podstatné je pre ňu aby náklady boli od priemeru +/-. Nepripomína Vám tento spôsob č. topánok osem? Vlastníci bytov sa dohodli, že spotrebu tepla na fakturačnom merači budú pomerovým meraním merať na jednotlivých radiátoroch v bytoch. Všetky prístroje sú rovnakého druhu, teda všetky merajú na rovnakom princípe. Prístroje vykazujú nešpecifické jednotky na základe ich prepočtu schváleným spôsobom vlastníkov bytov je možné vyrátať podiel jednotlivých radiátorov na spotrebe fakturačného merača. Pretečená voda radiátorom musela pretiecť aj cez fakturačný merač. Ak jednotky upravíme korekciou výkonu radiátorov. Byt ma mať počet jednotiek podľa priemeru na jeden m2 za štyri radiátory 3 812 jednotiek. No svojím postojom k nastaveniu termostatických hlavíc si spôsobil, že jeho počet jednotiek je 11 641 jednotiek. Skúsme sa vrátiť späť o 80 – 90 rokov, tiež boli obytné domy, ak nemali spoločné kúrenie, takže čo jednotka to uhlák paliva. Jeho nadpriemer je 7 829 uhlákov. Osoba navrhuje, 1 525 uhlákov na viac zaplatí on a 6 304 uhlákov mu zaplatí 41 spolubývajúcich v dome. Ten kto minul menej uhlákov zaplatí zaňho viac ako ten čo minul viac uhlákov. Spotreboval toľko paliva, že by vykúril ďalšie dva byty. Vráťme sa do reality, nepoužívame uhlák, ale termostatickú hlavicu.

Dom spotreboval 872,40 Gj., počet jednotiek korigovaných výkonom radiátorov v dome je 166 310,33, na jednu jednotku pripadá 0,0052456152 Gj. Ak má byt 11 641 jednotiek jeho podiel z domu je 61,0644 Gj. ak ho vynásobíme cenou za jeden Gj. v dome, 571,5276 Sk., zaokrúhlený výsledok je 34 900 Sk. Pri 11 641 jednotkách uhradí 34 900 Sk., priemer je 11 430 Sk., + 40 % je 16 002 Sk., rozdiel je 18 898 Sk. Kto ich zaplatí? Ostatný vlastníci v dome, čo majú náklady pod priemer domu. Nie čo majú náklady nad priemer, ešte aj za tých zaplatia Tí s podpriemernými nákladmi. Podľa navrhnutého spôsobu uhradí 40 648 Sk. To je o 5 784 Sk. viac ako podľa nameraných a korigovaných jednotiek výkonom radiátorov. Ak bol poučený o pravidlách nastavenia termostatických hlavíc, každý mesiac bol oboznámený aký ma byť stav jednotiek na pomerových meračoch v jeho byte a on sa neprispôsobí dohodnutým pravidlám hospodárenia s teplom v dome, dôsledok je suma 40 648 Sk. Dom sa vykuruje každý rok. Účelom spôsobu nie je, aby on platil za niečo čo nemá zaplatiť, ale aby neplytval s teplom. Ostatní vlastníci nemajú inú možnosť ako zaujať plytvajúcich s teplom, aby ho odoberali efektívne, len úhradu nákladov. Dobrému slovu sa len vysmejú.

Ak sa bude jednať o tom, aby namerané, korigované jednotky výkonom radiátorov a korekciou nevýhodnej polohy miestnosti v dome boli v určitom rozmedzí a niekto toto rozmedzie nerešpektuje, čím viac plytvá, tým viac mu korekcie znižujú stav jeho jednotiek, narastá cena za jednu jednotku a tým aj úhrada vlastníkom ktorí majú menej jednotiek. No ak prekročí rozmedzie, jednotky samu začnú pripočítavať, možno si uvedomí svoje plytvanie. Keď prekročí priemer jednotiek o sto percent, tak zaplatí náklady o sto percent vyššie ako je priemer domu. Ten kto neprekúri 35 % priemeru, tiež sa mu pripočítajú jednotky a bude mať vyššiu úhradu. Všetko je to o tom, vlastníci by mali porozmýšľať, prepočítať a schváliť spôsob v súlade so zákonom, ktorý zabezpečí na základe výsledkov pomerového merania čo najobjektívnejší spôsob úhrady nákladov. Ešte raz, na základe výsledkov pomerového merania. Jedenásť spôsobov rozdelení je možné porovnať v prílohe PORADA 2.

Kto zo 41 spolubývajúcich spôsobil, že v jeho byte pomerové meranie zaznamenalo taký vysoký počet jednotiek??? Podieľal sa nadpriemerne na spotrebe fakturačného merača, mal by sa aj nadpriemerne podieľať na úhrade nákladov, podľa nameraných jednotiek. Na ďalší rok sa môže polepšiť, ale nemusí, len nech si uhradí, čo si nameria. Je na vlastníkoch aký spôsob hospodárenia, plánovania s teplom si schvália a ako budú rozdeľovať náklady za teplo, tak aby bolo zabezpečené dostatočne vykurovanie bytov a zamedzilo sa prekurovaniu bytov, plytvaniu s teplom ako v uvedenom príklade. Pokiaľ si vlastníci odsúhlasia +/- 40 %, podľa mňa to je špatný, najhorší spôsob, ale ak je schválený v súlade so zákonom a musím ho rešpektovať aj ja. Preto, keď môže prekurovať on, môžem aj ja. Výsledok sa ukáže na fakturačnom merači. Pomerové meranie môže v konečnom dôsledku zvýšiť spotrebu tepla, teda pravý opak, toho čo sa od neho očakáva.

Ak niekomu rozmýšľanie spôsobuje bolesť, netreba ho do rozmýšľania nútiť, spôsobovať mu bolesť, môže Vás žalovať za týranie a to Vám nestojí za to.

Čo na to špecialisti? Zúčastnil som sa jedného seminára, zaplatil som 2 500 Sk. a počúval. Organizátor upozornil zúčastnených, aby nosili visačku, bude vidieť, kto si seminár zaplatila a kto nie, ten je na seminári načierno a mal by sál opustiť. Prezentácia meračov a pomerového merania tepla v dome. Prezentujúci uvádzali rôzne odchýlka svojich meračov, no všetci mali jednu úchylku, kúpte si naše merače, sú najlepšie. Vytipoval som si prednášajúceho, profesora, ktorý najviac hovoril k hospodáreniu s teplom a rozdeleniu nákladov za teplo. Cez prestávočku po jeho vystúpení som ho v krátkosti oboznámil s mojím spôsobom rozdelenia nákladov, ktorý zabezpečuje, aby bol byty minimálne vykurované a neboli prekurované, teda že sú určené limity, ktoré by bývajúci nemal prekročiť a zároveň je z nákladov dohodnuté percento, ktoré je na základe nameraných jednotiek rozdelené spôsobom, kto viac kúri, platí menej a kto kúri menej, platí viac z určeného percenta. Spôsob ho zaujal, no vzhľadom na to, že odchádzal po prednáške, odporučil a skontaktoval ma s organizátorom. Ku koncu prvého dňa seminára som organizátora požiadal o schôdzku 10 – 15 minút. Pochopil, čomu spôsob zabraňuje, výskytu extra extrémov a zabezpečuje rovnomernosť vykurovania v určitom rozmedzí od priemeru nákladov na jeden m2. Odpoveď: To je zložitý spôsob. Odvtedy sme neboli v kontakte, až o rok mi prišla pozvánka na seminár za poplatok 2 500 Sk. Bol tam kontakt na organizátora, tak som mu zavolal, spomenul si o koho sa jedná. Hovoril som mu, že sa dá od priemeru výpočtovej teploty, 20°C pri akejkoľvek spotrebe Gj. v dome vypočítať aký počet jednotiek má byť na každom prístroji pomerového merania v dome, tak aby bola zabezpečená teplota 20 °C v každej miestnosti. Odpoveď: To nie je možné. Ale je to možné. Druhá vec, keď som sa opýtal, prečo sa namerané jednotky neupravujú koeficientom za veľkosť úžitkovej plochy bytu. Odpovedal : Veľkosť bytu je daná výkonom radiátorov. Ja som mu oponoval, obývačka má 19 m2, koeficient radiátora je 0,800, keď si vlastník vymenil radiátor a jeho koeficient po výmene je 1,600, tak potom má jeho obývačka 38 m2? Teda za istých okolnosti je pomerové meranie podvod. Ospravedlnil sa, že musí končiť, ide na prednášku. To bol posledný kontakt. Dodávateľ pomerového merania školil u správcu domu odpisovačov pomerového merania. Odpisovač nie je povinný vysvetľovať význam odpísaných jednotiek a ich spracovanie na konečne rozdelenie. Má pravdu, ale kto im to má vysvetliť? Pýtal som sa správcu na nejaké podrobnosti ohľadne pomerového merania. Odpoveď: My ti to povieme a ty to použiješ proti nám. Každý si prihrieva svoju polievočku, kto to zaplatí, vlastník.

Poznatky o meraní. Postupne si začali ľudia uvedomovať, čo treba robiť a ako znížiť počet nameraných jednotiek, tým aj spotrebu tepla a náklady za teplo. Príklad : Prístroje v byte namerali 14 200 jednotiek a potom klesol na 4 400 jednotiek, 14 200 na 6 800, 13 500 na 5 000, 2 000 na 150, zmenu nameraných jednotiek by mali poznať v bytoch kde bol pokles jednotiek a nie u tých čo s teplom plytvali a plytvajú. No a aj sťažnosť na pleseň sa objavila, ale v ktorom byte. V tom ktorý najviac prekuroval, miestnosť v ktorej sa objavila bola prekurovaná o 600 percent. Dôvod, miestnosť bola plná kvetov, maximálna teplota a zalievanie kvetov rovná sa vysoká vlhkosť a ta je príčinou plesní.

Poďme k faktom.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vrátim sa na začiatok prílohe PORADA 1.

Na prvom hárku je efekt z hydraulického vyregulovania, pomerového merania a zateplenia obvodového plášťa domu.

Na druhom hárku je spravený plán rozdelenia spotrebovaných Gj. v pomerových jednotkách na jednotlivé radiátory v bytoch v mesiacoch v ktorých je predpoklad kúrenia.

DO POZORNOSTI !!! Rozplánované sú tri hodnoty Gj. 456, 872, 676 Gj. Ak si všimnete, percentuálny podiel je vždy u každého bytu rovnaký, aj na jednotlivé mesiace, ale to je s akéhokoľvek počtu Gj. Poviem, že jeto šablóna rozdelenia tepla, Gj.

Na tretom hárku je spracovaný spôsob upravy nameraných jednotiek na konečný počet jednotiek na rozdelenie tepla a nákladov za teplo.

DO POZORNOSTI !!! Konečný stav jednotiek na rozdelenie, ktorý bude suhlasný v ďaľšiej prílohe PORADA 3.

Príloha PORADA 1 už bola uverejnená, opakuje sa preto aby bola pri ďaľších dvoch prílohach.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Príloha PORADA 2.

V prílohe je spracovaných jedenásť spôsobov rozdelenia. Je spracované ich vyhodnotenie podľa najvýhodnejších úhrad nákladov za jednotlivé byty. Teoretický by sme sa mali vrátiť späť a zrušiť pomerové meranie. Pomerové miešanie podľa m2 a podľa nameraných jednotiek sa neujalo.

Pod nimi je graf upravených jednotiek, vpravo nájdete tiež graf upravených jednotiek, v tomto grafe majú byty, ktoré prekročili priemer na jeden m2 znížený na stav plánu pri spotrebe 872 Gj. Jasne, keď poklesli jednotky, poklesol aj prietok, spotreba Gj. a aj náklady. To je účel pomerového merania ( podielového ) ale niekto navrhuje rešpektovať tieto prístroje len na 30 až 50 %, ba dokonca len na 60 %. Načo je potom pomerové meranie, keď sa má využívať len na 40 až 70 % ???

Pod grafmi je graf porovnania precentuálnej odchýlky oboch počtov jednotiek, zelená je, myslím pre dom výhodnejšia.

No a konečne rozúčtovanie. Je to vlastne jednoduchá krížovka: V stĺpcoch je o čo sa jedná a v riadkoch o koho sa jedná.

DO POZOTNOSTI !!! V prvom riadku je dom, potom sú nevýhodné, vonkajšie byty a výhodné, vnútorné byty. Pri rozdelení podľa m2 je určitá úhrada, ta je v navrhnutom spôsobe zhodná, takže náklady na jeden m2 sú v rovnakej výške. Ani pri jednej úhrade nie je niektorá skupina bytov zvýhodnená.

Potom sú vchody a byty s menšou výmerou 60,63 m2.

Pod nimi sú už jednotlivé byty.

Posuvaním vpravo sú ďaľšie rozdelenia, treba pozrieť.

Nakoniec je rozdelenie nákladov podľa polohy bytov v dome, ich percentuálný podiel, a percentuálna odchýlka od priemeru na jeden m2.

Chce to trochu viac času, ale môže Vám to hodne povedať, no nemusí.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Príloha PORADA 3.

Je to taká hra, každý si môže vybrať byt v ktorom by chcel uhradiť náklady. Ma tri možnosti, Môže si vybrať byt podľa výhodnosti polohy bytu v dome, podľa nameraných jednotiek, alebo konečného stavu upravených jednotiek. Vyhľadá si rozdelenie nákladov vybraného bytu, a skontroluje jeho správnosť. Každý byt má spravené tri rozdelenia.


Rozdelenie pre byt obsahuje informáciu:

1. O cene tepla.
2. O nákladoch domu.
3. O určení Základnej zložky a jej spôsob rozdelenia.
4. O úpravách jednotiek v dome ako celku.
5. O rozdelení Spotrebnej zložky a percentuálnom rozdelení podľa dohody.
6. O pláne úhrady podľa šablóny, ten je vo všetkých troch rozdeleniach rovnaký.
7. O skutočnom podiele úhrady.
8. O Plánovaných jednotkách.
9. O korigovaných jednotkách.
10. O napočítaných jednotkách.
11. O percentuálnych podieloch jednotlivých položiek z jeho nákladov.
12. O porovnaní s rokom 1997 v ktorom neboli spravené žiadné opatrenia na zníýenie spotreby tepla , Gj.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

K uverejneniu som dospel na základe tvrdení, že takéto rozdelenie nie je možné spraviť podľa vyhlášky 630/2005. Odsek 10 to umožňuje. A že počítač to nedokáže. Keď sa to dá spraviť v EXCELY, tak prečo byt nebolo možné v iných programoch.


Takže, VIP členovia, poraďaci, staré páky, nové páky ak ste pochopili, čo je v číslach, môžete súhlasiť, ak nie ja za to nemôžem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať