Zavrieť

Porady

Ako je s individuálnym štúdiom

Dá sa vybaviť pre žiaka ZŠ 5. ročník individuálne štúdium? Je zdravý ale nechce chodiť do školy kvôli rod. problémom - rozvod.Učil sa na jednotky a že vraj ho idú dať do špeciálnej školy - ústav až nejakých 100 km od domu. Prosím poraďte, sú to moji 3 synovci - šiestak, ten je piatak a potom prvák.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Individuálne vzdelávanie žiakov umožňuje zákon o výchove a vzdelávaní č. 245/2008 (§ 24) ako jeden z osobitných spôsobov plnenia povinnej školskej dochádzky.

    Individuálne vzdelávanie žiakov je povolené:

    • žiakovi 1. stupňa základnej školy
    • žiakovi, ktorému jeho zdravotný stav nedovoľuje zúčastňovať sa na vyučovaní v škole
    • žiakovi, ktorý je vo väzení a nie je možné mu zabezpečiť účasť na vzdelávaní v škole dlhšie ako dva mesiace

    Takéto vzdelávanie povoľuje riaditeľ školy, do ktorej bol žiak prijatý. Tá sa stáva jeho tzv. kmeňovou školou.
    Žiadosť obsahuje:
    • meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu žiaka
    • ročník, prípadne polrok a obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť
    • dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania
    • individuálny vzdelávací program, ktorého princípy a ciele vzdelávania musia byť v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona
    • popis priestorového a materiálno-technického zabezpečenia a podmienok ochrany zdravia individuálne vzdelávaného žiaka
    • meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie žiaka, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie a jej doklady o splnení kvalifikačných predpokladov
    • zoznam učebníc a učebných textov, ktoré budú pri individuálnom vzdelávaní žiaka používané
    • ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie žiaka

    Pre vzdelávanie žiaka 1. stupňa základnej školy musí zákonný zástupca zabezpečiť osobu, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady vysokoškolského vzdelania druhého stupňa ustanovené pre učiteľov 1. stupňa ZŠ. Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole. Komisionálne skúšky vykoná z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Zelkaem Pozri príspevok
    Dá sa vybaviť pre žiaka ZŠ 5. ročník individuálne štúdium? Je zdravý ale nechce chodiť do školy kvôli rod. problémom - rozvod.Učil sa na jednotky a že vraj ho idú dať do špeciálnej školy - ústav až nejakých 100 km od domu. Prosím poraďte, sú to moji 3 synovci - šiestak, ten je piatak a potom prvák.
    Toto je myslím si nešťastné riešenie a je veľmi smutné, že rodičia s ním súhlasia (ak súhlasia). Ak sa dieťa dobre učilo na jednotky tak to znamená, že nie je postihnuté, ani rozumovo zaostalé. Pre zaradenie dieťaťa do špeciálnej školy je hlavným kritériom psychologické vyšetrenie, ktorého súčasťou býva aj test. Vyšetrením by mali odborníci zistiť, či je dieťa naozaj zaostalé, alebo má len iné problémy (napríklad nevie dobre po slovensky, nenarába dobre s ceruzkou, neorientuje sa v tvaroch a farbách). Preto musí byť vyšetrenie vrátane testu realizované tak, aby mu dieťa rozumelo a aby zodpovedalo prostrediu, v ktorom dieťa žije. Ak dieťa zaradia do špeciálnej školy bez súhlasu rodičov, musia sa obrátiť na odborníkov, ktorí im pomôžu. Pomôže Vám hlavne školská inšpekcia alebo aj niektoré občianske združenie, nadácia alebo iná mimovládna organizácia, ktorá sa venuje obhajobe ľudských práv, prípadne oslovte starostu Vašej obce. Zároveň s tým však musíte aj podať odvolanie proti rozhodnutiu riaditeľa, ktorým preradil (zaradil) Vaše dieťa do špeciálnej triedy. Ak bývate vo väčšom meste (obci), odvolanie podáte na mestský (obecný) úrad, ale je vhodné ho odoslať aj na krajský školský úrad. Starosta, ak je ochotný Vám pomôcť, môže okamžite zrušiť rozhodnutie riaditeľa, ak ide o zaradenie do špeciálnej triedy. Ak bývate v menšom meste (obci), odvolanie podajte na krajský školský úrad. Ak ide o zaradenie do špeciálnej školy, musíte podať odvolanie vždy na krajský školský úrad (v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia). S napísaním odvolania Vám pomôže starosta, školská inšpekcia alebo občianske združenie, nadácia alebo iná mimovládna organizácia, ktorá sa venuje obhajobe ľudských práv.

    Do špeciálnej školy majú chodiť rozumovo zaostalé alebo fyzicky postihnuté deti. Žiaci v špeciálnej škole majú ľahšie učivo a na konci školskej dochádzky majú menšie vedomosti ako ostatné deti.V niektorých prípadoch sú posielané do špeciálnych škôl aj deti, ktoré v skutočnosti postihnuté nie sú. Po skončení špeciálnej školy je pre dieťa oveľa ťažšie ďalej sa vzdelávať či hľadať si prácu.

    Ako je s individuálnym štúdiom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.